Zavrieť

Porady

Termostaticke ventily a hydraulicke vyvazenie stupaciek

JMM JMM

JMM je offline (nepripojený) JMM

Chcela by som Vas poprosit o radu v nasledujucej situacii.

V 60 rocnej bytovke ma asi polovica bytov povodne ventily a druha polovica termostaticke ventily (nie od rovnakeho vyrobcu).
Po rekonstrukcii kotolne a namontovani regulátora diferenčného tlaku chceme vymenit povodne stare ventily.

Firmy, ktore nam termostaticke ventily ponukaju sa roznia v nazore:

1) ci treba vymenit vsetky ventily t.j. povodne ale aj nove termostaticke – tak aby boli nakoniec vo vsetkych bytoch jednotne ventily od jedneho vyrobcu

2) ci je nevyhnutne hydraulicke vyvazenie stupaciek – ale postaci vymena ventilov. (Jedna z firiem nam tvrdila, ze vyvazenie nie je potrebne, ked uz mame v kotolni regulator diferencneho tlaku, cim by sme usetrili dost penazi.)

3) ci treba ventily vymenit na vsetkych radiatoroch - alebo ci bude system fungovat, aj ked sa v kupelni ponechaju stare nizkoodporove ventily

Kedze sa jedna o bytovku s malym poctom bytov, hladame co najlacnejsie ale zaroven funkcne riesenie.

Vopred dakujem za Vase rady
Usporiadat
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja by som potrebovala poradiť, v čom je asi problém....u nás v dome zhruba začiatkom decembra boli namontované termostatické ventily a merače....a vyregulovaná súsatav...avšak predtým sme kúrili síce do zblbnutia a naplno, ale mali sme doma teplo...až prekúrené byty...ale normálne hriali v kuse všetky radiátory...máme stúpačkový systém, takže ani nemám na radiátore odvzdušňovací ventil...35 rokov to funguje tak, že sused na najvyššom poschodí musí proste odvzdušniť na začiatku vykurovacieho obdobia všetky svoje radiátory, aby tým odvzdušnil aj stúpačky....odkedy nám systém "vyregulovali" a vraj nastavili na max. teplotu 24 stupňov, radiátory mi idú v kuse naplno, aj keď ich mám na max., ale teplotu vyššiu ako 22 sa mi nepodarilo ešte dosiahnuť, jedina ak tam dýchame v miestnosti 4 osoby....a navyše, v kuchyni a v obývačke mi radiátor nehreje takmer vôbec...prívodová rúrka je horúca, ale teplo nepretlačí...takže studený odchov...netuším, v čom je problém, lebo kým do toho nerýpali, hriali všetky úplne prefektne...a ani neviem, ako to mám reklamovať, alebo čo mám urobiť...mohol by mi nejaký odborník poradiť, čo mám urobiť?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Teplotu v miestnosti mozes dosiahnut iba taku, aku Ti umoznuje teplota media vo vykurovacom mediu, pretoze vykon radiatora je zavisly na teplote vody. Pretoze ide o ekvitermnu regulaciu kotolne, je teplota media vo vykurovacom systeme zavisla od vonkajsej teploty. V kuchyni a v obyvacke to najskor vypada na zdeformovanu ihlu v termostatickej hlavici termostatickeho ventilu nesprávnym pouzivanim a tym padom hlavica nereguluje, je potrebne rozobrat ju a narovnat, aby mohla bez problemov fungovat, nevypada to urcite na zavdusneny system. Je treba si zvyknut na to, ze nizkoodporovy ventil system bol nahradeny vysokoodporovym termostatickym ventilom, ktory zabezpecuje, aby sa odovzdal iba tepelny vykon radiatora podla teploty v miestnosti. Ak je spravne hydraulicky vyregulovana vykurovacia sustava.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

najag Pozri príspevok
Teplotu v miestnosti mozes dosiahnut iba taku, aku Ti umoznuje teplota media vo vykurovacom mediu, pretoze vykon radiatora je zavisly na teplote vody. Pretoze ide o ekvitermnu regulaciu kotolne, je teplota media vo vykurovacom systeme zavisla od vonkajsej teploty. V kuchyni a v obyvacke to najskor vypada na zdeformovanu ihlu v termostatickej hlavici termostatickeho ventilu nesprávnym pouzivanim a tym padom hlavica nereguluje, je potrebne rozobrat ju a narovnat, aby mohla bez problemov fungovat, nevypada to urcite na zavdusneny system. Je treba si zvyknut na to, ze nizkoodporovy ventil system bol nahradeny vysokoodporovym termostatickym ventilom, ktory zabezpecuje, aby sa odovzdal iba tepelny vykon radiatora podla teploty v miestnosti. Ak je spravne hydraulicky vyregulovana vykurovacia sustava.
Ďakujem...tie ventily sú úplne nové - 2 mesiace...takže by asi nemali byť deformované ihly....neviem si predstaviť nesprávne používanie...ja som si myslela, že to bude asi tým nesprávnym vyregulovaním...len neviem ako na nášho správcu...je "mimoriadne ochotný riešiť problém"...ale tak budem musieť nejako presvedčiť správcu, aby sa na to niekto prišiel pozrieť...
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ak nie je zdeformovana ihla, tak je vadna termostaticka hlavica, ktora nereaguje na vonkajsiu teplotu a prietok je uzatvoreny, problem je iba v termostatickom ventile, ak nepreteka medium radiatorom. Vyraba to Cina, ako vsetko ostatne a preto aj kvalita moze byt premenliva .....
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

A nemôže to byť teda nesprávne vyregulované?
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Sany Pozri príspevok
A nemôže to byť teda nesprávne vyregulované?
Uvádzaš, že vám nastavili na max. 24 st.C. Ty dosiahneš max. 22 st.C. Podľa toho čo popisuješ, tak asi nemáte PRVN. Ako to vyzerá u susedov? Je to aj ich problém? Ak oni problém nemajú tak ho máš iba ty. Aká je teplota v obyvačke a kuchyni keď radiátory sa nerozhrejú? Ak je nízka tak mohol by byť ventil na príčine. Skús dať dole hlavicu a tou ihlou niekoľkokrát rýchlo "pocukaj". Niekedy to pomôže ak je tam nejaká nečistota.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Skúsim...ďakujem....
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ak mas teple privodne potrubie k radiatoru, tak to svedci o ventile. Hydraulika zabezpecuje, aby bol na stupacke stale rovnaky potrebny tlak a prietok. Ak by nebol v potrubi dostatocny tlak, tak ani privodne potrubie by nemohlo byt teple, pretoze by medioum nebolo dotlacene k Tvojmu radiatoru.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať