Zavrieť

Porady

Invalidny dôchodok, nárok na odchodné a na náhradu mzdy

žena
Dobrý deň! Prosím vás o radu. Ako mám postupovať v prípade, že mi dnešným dňom bol schválený plný invalidný dôchodok.Na PN som od 5,1,2007.Jedna známa mi povedala, že mám nárok od zamestnávateľa na jednomesačné odchodné a na náhradu mzdy vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy.Takto vraj môžem ukončiť pracovný pomer okamžite z dôvodu pracovnej nespôsobilosti podľa $ 69 ods.1/ . Zamestnávateľovi vraj mám len predložiť vyjadrenie posudkovej komisie. O odchodnom na prvý dôchodok som už počula, ale o tej náhrade mzdy za 2 mesiace /nie je to odstupné/ ,som ešte nepočula. Prosím vás, kto má skúsenosti a vedomosti o tomto probléme, prosím poradťe mi, ako mám postupovať v prípade žiadosti o výpoveď z dôvodu nástupu na invalidný dôchodok a ak mám nárok na už spomínanú náhradu mzdy, ako mám formulovať výpoveď, aby som o ňu neprišla. Ďakujem srdečne za každú odpoveď. Jarmila
Usporiadat
sasmos sasmos

sasmos je offline (nepripojený) sasmos

posudok moze vydat aj posudkovy lekar pobocky SP. Tento doklad by mal respektovat aj zamestnavatel.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jarmilkal Pozri príspevok
Prosím vás, poradí mi niekto konkrétnejšie,ako by som mala formulovať tú výpoveď,nakoľko vidím, že možnosti je viac, teda mohol by byť napr.$ 60,69... naozaj mám v tom chaos a ani neviem, ako by som to mala napísať, aby som tam spomenula aj $ 76. t.z. odchodné a odstupné. Prosím napíšte konkrétnejšie. Ďakujem....
http://www.porada.sk/blog.php?b=44
skus si to prečítať, v závere mám aj to, čo potrebuješ.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Ja by som sa chcela pridať k Vašim príspevkom o inval. dôch. Zamestnanec doniesol ukonč. PN, kde je napísaný dátum nástupu na inv. dôch. Ústne nám oznámil, že chce ukončiť prac. pomer. Môže zamestnávateľ na základe takejto ústnej žiadosti ukončiť prac. pomer dohodou a vyplatiť mu odchodné a odstupné, alebo musí najprv žiadať nejaké rozhodnutie zo SP o priznaní inv. dôch.? Ďakujem
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ja by som sa chcela pridať k Vašim príspevkom o inval. dôch. Zamestnanec doniesol ukonč. PN, kde je napísaný dátum nástupu na inv. dôch. Ústne nám oznámil, že chce ukončiť prac. pomer. Môže zamestnávateľ na základe takejto ústnej žiadosti ukončiť prac. pomer dohodou a vyplatiť mu odchodné a odstupné, alebo musí najprv žiadať nejaké rozhodnutie zo SP o priznaní inv. dôch.? Ďakujem
Ukončenie pracovného pomeru dohodou, viď Zákonník práce, § 60, odsek 2,
píše sa tam, že "... písomne ..."

Odstupné - viď Zákonník práce § 76,1,2
Odchodné - viď Zákonník práce § 76, odstavec č. 6
Naposledy upravil HUPKA64 : 23.07.08 at 09:46
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ďakujem. Chcem si to len upresniť či som to pochopila správne. Ja ako zamestnávateľ vyzvem zamestnanca, aby si podal žiadosť o skončenie prac.pomeru a budem od neho žiadať aj rozhodnutie zo SP že nemôže vykonávať prácu pre svoj zdrav. stav. Môže to byť aj nejaké posúdenie o zdrav. stave od posudkového lekára alebo od obvodného lekára? Pretože ak mi nedonesie nejaké potvrdenie o zdrav. stave tak ja ako zamestnávateľ neviem či ten zamestnanec neklame, ale to sa ma asi netýka však?Pre prípad ak by to skončilo na súde. Ďakujem
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

prosííííííííím
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
Ja som sa zatiaľ vo svojej praxi s takým prípadom nestretla, ale myslím si, že určite musí doniesť doklad od lekára, že prácu, ktorú vykonáva nemôže ďalej robiť pre svoj nepriaznivý zdravotný stav. Jemu by na tom malo záleťať a nie tebe. Ty ako zamestnávateľ zatiaľ čakaj, čo bude robiť on. Na základe ústneho tvrdenia predsa nebudeš robiť nejaké závery.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Už som tu riešila toho môjho zamestnanca, ktorému priznali invalidný dôchodok a ukončenie PN mi doniesol po dvoch mesiacoch. Vôbec už nenastúpil do práce a vravela som mu aby doniesol žiadosť o ukončenie prac. pomeru a nejaké rozhodnutie zo sociálky, že nemôže pracovať. No neriešili sme to písomne ale ústne. Môžem ho teraz písomne vyzvať, aby sa vyjadril prečo nenastúpil do práce? ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať