Zavrieť

Porady

merače

dobry den. prosím o radu - byvame v bytovom dome, kde je 12 bytov. nikto okrem nás nechce merače na radriatory. nie sme svb, mame spravcu. chcem sa opytat, ked poziadame spravcu, ze chceme mat mi jediny merace, je povinny nam ich namontovat alebo je to mozne len vtedy, ked budu chciet merace vsetci vlastnici. a ak je to mozne, akym pomerom nam to potom spraca bude pocitat - 30:70 alebo 40:60? dakujem za ochotu.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Nesúhlasím úplne so slavicou s "užívaním" si zimy.
Možno že zo začiatku sa začalo viac šetriť u niektorých rodín, ale s postupom času od toho upustili.

Skôr by som to rozdelil na manželov a manželky nie na byty. Manželia viac šetria ale manželky menej.

Orimko ano upustili od toho a boli tam kde predtým a ešte platia aj za merače a každoročné rozúčtovanie....
Počul si dnes v správach?... Objednalo sa menej tepla tak vám zvýšíme cenu! To je ako s plynofikáciou, keď nahnali ludí do kupy kotlov a teraz kuria na dedinách drevom a ....To je ako so zateplením....len šetrite, sedte v zime ludkovia, však si zase zvýšime. Naberte si úvery a splácajte predražené úroky,poistné ako hrom a dalšie nevyhnutné zbytočné náklady spojené s realizáciou zateplenia a po desiatich rokoch, ked nebudete ani v polovici splácania /ak neprídete o byt/ dajte si znovu natriekat ošarpanú fasadu.. U nas si zobralo v jednom paneláku taký uver 24 rodín, sú štastní, že majú krasny dom a budu dlho "štastní" kým každá rodina splati 292tisíc...a k tomu aj tak drahšie teplo...tomu sa vraví "krásne bývanie"
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
Orimko ano upustili od toho a boli tam kde predtým a ešte platia aj za merače a každoročné rozúčtovanie....
Počul si dnes v správach?... Objednalo sa menej tepla tak vám zvýšíme cenu! To je ako s plynofikáciou, keď nahnali ludí do kupy kotlov a teraz kuria na dedinách drevom a ....To je ako so zateplením....len šetrite, sedte v zime ludkovia, však si zase zvýšime. Naberte si úvery a splácajte predražené úroky,poistné ako hrom a dalšie nevyhnutné zbytočné náklady spojené s realizáciou zateplenia a po desiatich rokoch, ked nebudete ani v polovici splácania /ak neprídete o byt/ dajte si znovu natriekat ošarpanú fasadu.. U nas si zobralo v jednom paneláku taký uver 24 rodín, sú štastní, že majú krasny dom a budu dlho "štastní" kým každá rodina splati 292tisíc...a k tomu aj tak drahšie teplo...tomu sa vraví "krásne bývanie"
Myslím, že neinvestovanie do opravy, nezatepliť, nevymeniť okná po toľkých rokoch od postavenia domu je podľa mňa odhliadnuc od akýchkoľvek iných druhotných aspektov je nezodpovedné. Aj vo vlastnom rodinnom dome jednoducho po rokoch musíš investovať do opravy a samozrejme si na to "šetríš". A to je to čo ľudia v bytových domoch čo ľudia nechcú akceptovať. Prečo všetci čo svoje rodinné domy zateplili, obnovili nenariekajú tak ako bývajúci v bytových domoch? Aj keď brali úver a musia ho takisto splácať. Takže skutočne tie večné dokola opakujúce argumentácie, že ... drahšie teplo... to neovplyvníš aj keď nezateplíš, nevezmeš úver, nebudeš ho splácať, nehrozí, že prídeš o byt, ... náklady na merače? Sama vieš, že to nie je horibilná suma a je to služba takže ako za každú treba platiť. Za všetko aj za luxus aj za obyčajné obývanie sa platí. Keď aj drahšie teplo, ale mu nevyfučí oknom, panelmi. Áno, vraví sa tomu bývanie, neviem či krásne /ja osobne to tak nevidím ako krásne bývanie/ , ale beriem to ako fakt, že sa prispôsobujem súčasným podmienkam /tak ako vlastníci rodinných domov/, že skutočne hospodárne využívam energie. Áno, úver je vždy hrozba, či si ho vezmeš na auto, dom, byt, nábytok. Ale vždy sa dá nájsť riešenie. Keď predáš zateplený byt /z dôvodu, že nemáš na úver/, tak ho predáš za cenu /oproti spomínaným 292 tisíc/, ktorá Ti už v posudku zohľadní Tvoju investíciu do "krásneho bývania" a môže si kúpiť byt v domoch, ktoré tu vyzdvihuješ a vtedy bude vedieť porovnávať. Byt, ktorý nie obnovený, bude mať stále nižšiu cenu a ver, že s novým bytom, bez úveru bude mať porovnateľné náklady za služby spojené s bývaním a nebude splácať ani úver. Po predaji v "krajšom dome" ostane mu na vyrovnanie dlhu aj na nový, rovnako metrážny byt. Ale opačne sa mu to nepodarí. Z neobnoveného bytu po predaji za rovnakú sumu ťažko kúpi "krajšie bývanie" rovnako metrážny byt. Neviem prečo by mali ľudia sedieť v zime kvôli meračom. Tie predsa nešetria, ale termostatické ventily šetria. A že niekto zrazu chce šetriť, to môžu takisto aj v bytoch kde nemajú merače ale len ventily. Mimochodom od nového rka idú zas ceny na kúrenie hore. Je to hlavne následkom miernych opakujúcich sa zím, tak čo s tým? Ideme sa hnevať, že sú mierne zimy a preto idú energie hore? Nedá sa jednoducho opakujúce zvyšovanie cien za energie ovplyvniť. Môžeme sa v bytoch obliekať, babušiť, trenkovať,... páka neexistuje. A ceny pôjdu len hore, lebo zásoby plynu nie sú nekonečné.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 24.10.07 at 06:35
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja poznám tvoje názory Elenka a inak by som sa na tvojom mieste ani nesprávala, kedže už splácate úver. Až ho vybavím ja budem písat to isté...čo mi iné zostane.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Fajn Elenka, tvoj nazor poznám a nečudujem sa , vymažem to , zbytočne sa naťahovat...už nepíšem.
Naposledy upravil Halli : 24.10.07 at 09:29
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
Fajn Elenka, tvoj nazor poznám a nečudujem sa , vymažem to , zbytočne sa naťahovat...už nepíšem.
Nemaž, má to svoj význam takto rozobrať všetko okolo PRVN, zateplenia, ... sú to veci ktoré ľudí zaujímajú a každý sa musí rozhodnúť ako a čo ďalej. Každý má na výber. Ale ak sa zateplí 95% domov na jednom sídlisku, kto zaplatí to čo chýba CVT? Tých 100% samozrejme, ale tých 5% zaplatí za oveľa vyššiu spotrebu viac. A pritom keby sa merala teplota v bytoch, tak by možno ani rozdiely neboli. Len v nezateplenom byte drahé teplo uniká. Nevidím totižto iné riešenie, len sa snažiť urobiť všetko preto, aby tá cena a štandard bývania bol aspoň primeraný. Nevidím iný spôsob. Ale uvítam ho. Je veľmi ťažké sa orientovať v dnešnej pomerne chaotickej dobe. Nevieš čo bude, čo bude výhodnejšie. Kto si trúfne tvrdiť, že toto je to najlepšie? Píš, rada Ťa čítam a isto nie som sama.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mne to bolo jasné, že si dodávatelia tepla zvýšia ceny za teplo, pretože boli slabšie zimy, ale je to len preto, že sa GJ počíta tak ako sa počíta. Pokúsim sa to tak zhruba rozobrať.
Cena za GJ sa skladá z variabilnej a fixnej ceny. Variabilná je cena za plyn a fixná je cena za ostatné náklady teraz si budem vymýšľať čísla aby sa mi to lepšie počítalo.
Variabilná cena je 1m3 plynu = 14,38.-Sk na vytvorenie tepla 1 GJ je treba 29,3m3 plynu
To je 421,54.- Sk/GJ
Fixná cena je povedzme 300.- Sk
spolu 721,54.- Sk za GJ.
Teraz si predstavte priemerný panelák spotreba na teplo 1200 GJ a na vodu 800 GJ = 2000 GJ za rok teraz ak dodávateľ tepla má 500 takýchto panelákov je to 1 000 000 GJ
Teraz si predstavte miernu zimu a spotreba tepla klesne o 200GJ na panelák pri 500 panelákoch je to pokles 100 000 GJ to je x 300.- Sk = 30 000 000.- Kde to zobrať:
- znížia si platy asi ťažko
- ubrať niekde na vykalkulovaných nákladoch Kde?
o opravy
o revízie
o inovácie
Ak niekde vezmú môže sa to zle prejaviť na výrobe tepla. Jediný schodný spôsob pre nich je zvýšenie ceny.

Týmto sa ich v žiadnom prípade nezastávam. Ale to zvýšenie ceny som z týchto dôvodov očakával.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ale oni by to urobili podľa mňa tak či tak. Nemyslím, že by pri tuhšej zime znížili cenu za GJ, z dôvodu vyššej spotreby.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Orim Pozri príspevok
Mne to bolo jasné, že si dodávatelia tepla zvýšia ceny za teplo, pretože boli slabšie zimy, ale je to len preto, že sa GJ počíta tak ako sa počíta. Pokúsim sa to tak zhruba rozobrať.
Cena za GJ sa skladá z variabilnej a fixnej ceny. Variabilná je cena za plyn a fixná je cena za ostatné náklady teraz si budem vymýšľať čísla aby sa mi to lepšie počítalo.
Variabilná cena je 1m3 plynu = 14,38.-Sk na vytvorenie tepla 1 GJ je treba 29,3m3 plynu
To je 421,54.- Sk/GJ
Fixná cena je povedzme 300.- Sk
spolu 721,54.- Sk za GJ.
Teraz si predstavte priemerný panelák spotreba na teplo 1200 GJ a na vodu 800 GJ = 2000 GJ za rok teraz ak dodávateľ tepla má 500 takýchto panelákov je to 1 000 000 GJ
Teraz si predstavte miernu zimu a spotreba tepla klesne o 200GJ na panelák pri 500 panelákoch je to pokles 100 000 GJ to je x 300.- Sk = 30 000 000.- Kde to zobrať:
- znížia si platy asi ťažko
- ubrať niekde na vykalkulovaných nákladoch Kde?
o opravy
o revízie
o inovácie
Ak niekde vezmú môže sa to zle prejaviť na výrobe tepla. Jediný schodný spôsob pre nich je zvýšenie ceny.

Týmto sa ich v žiadnom prípade nezastávam. Ale to zvýšenie ceny som z týchto dôvodov očakával.
Cize mne z toho vychadza iba jednine: pokial zateplime dom a urobia tak aj ostatni, ktori odoberaju teplo od toho isteho dodavatela, bude to mat mat v podstate pramaly dosah na nase peňaženky. Jediny kto bude z toho profitovat, budu stavebne firmy a firmy vyrabajuce stavbne materialy.

Potom by bolo riesenim aby bola regulacia sietovych odvetvi inak postavena. Na proviznom systeme, resp. pausalnej odmene za dodavku tepla. Proste to neviazat na dodane mnozstvo tepla, ale iba k bytovej jednotke vobec.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Orim Pozri príspevok

Teraz si predstavte miernu zimu a spotreba tepla klesne o 200GJ na panelák pri 500 panelákoch je to pokles 100 000 GJ to je x 300.- Sk = 30 000 000.- Kde to zobrať:
- znížia si platy asi ťažko
- ubrať niekde na vykalkulovaných nákladoch Kde?
o opravy
o revízie
o inovácie
Ak niekde vezmú môže sa to zle prejaviť na výrobe tepla. Jediný schodný spôsob pre nich je zvýšenie ceny.

Týmto sa ich v žiadnom prípade nezastávam. Ale to zvýšenie ceny som z týchto dôvodov očakával.
K tomu by som ešte doplnil a odporučil článok v Hosp. novinách zo dňa 24.10.07 pod názvom "Teplo môže zdražieť o desať percent ...."
Budem citovať odstavec "Odber klesá, cena rastie Odber tepla na Slovensku už niekoľko rokov klesá. Teplári za tento rok predajú o vyše pätiny tepla menej ako v roku 2004. Aj keď sa snažia efektivizovať svoje náklady, zástupcovia Združenia slovenských výrobcov tepla avizujú, že pre nižžšiu spotrebu sa cena gigajoulu na budúci rok zvýši asi o štyri percentá. Zdraženie sa však nemusí zastaviť na tejto cifre. Ceny závisia aj od palív, ..." Toľko citát.
Takže nemusí byť ani teplá zima (to je len bónus), stačí ak sa bude zatepľovať a ceny budú rásť z dôvodu poklesu spotreby. A potom bude platiť: ak zateplíš tak neusporíš, ale ak nezateplíš tak prerobíš.
Naposledy upravil Julian : 26.10.07 at 10:04
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Julian Pozri príspevok
A potom bude platiť: ak zateplíš tak neusporíš, ale ak nezateplíš tak prerobíš.
Suhlas. Je to ako doping v sporte. Ak dopuju ostatni, musim aj ja, inak budem out.
Podla mna treba vyvijat spotrebitelske tlaky. Ako riesenie vidim v tom, ze sa musi zabranit teplarnam zvysovat cenu len preto, ze klesa spotreba tepla. Ak sa na sidlisku podari odpojit co len jedinej bytovke od CZT, tak bude retazova reakcia na odpojenie dalsich. Efektivne predsa je, spotrebovat teplo v mieste jeho vyroby. Napokon boj aj tak neskonci, lebo este su tu plynari. Budu robit to iste. Pri klesajucej spotrebe budu zvysovat jednotkovu cenu plynu.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
lila19 Pozri príspevok
dobry den. prosím o radu - byvame v bytovom dome, kde je 12 bytov. nikto okrem nás nechce merače na radriatory. nie sme svb, mame spravcu. chcem sa opytat, ked poziadame spravcu, ze chceme mat mi jediny merace, je povinny nam ich namontovat alebo je to mozne len vtedy, ked budu chciet merace vsetci vlastnici. a ak je to mozne, akym pomerom nam to potom spraca bude pocitat - 30:70 alebo 40:60? dakujem za ochotu.
Podľa mňa to je nemožné. Montáž meračov a aj servisovanie a aj odpočty a rozdeľovanie nákladov robieva väčšinou dodávateľská firma meračov a pochybujem, že sa budú zapodievať jedným meračom. Tam totiž nejde len o váš merač , ale potom o celkové rozdelenie nákladov a taká firma si to nechá dobre zaplatiť, pochybujem , že by vám to odsúhlasil niekto z domu ak nechcú ani merače. Potom aj merač treba dávať po čase ciachovať a to by ste platili vy z vlastného nie z fondu. Zostáva len schôdza a nadpolovičná väčšina vlastníkov, ak nie je zúčastnená nadpolovičná väčšina, tak po hodine od začatia schôdze to môže odklepnúť nadpolovičná väčšina zúčastnených, napr. aj traja.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

duves Pozri príspevok
Suhlas. ... Napokon boj aj tak neskonci, lebo este su tu plynari. Budu robit to iste. Pri klesajucej spotrebe budu zvysovat jednotkovu cenu plynu.

Plynári to majú poriešené cena je podla veľkosti odberu. Si veľkoodberateľ máš nižšiu cenu ako maloodberateľ.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Orim Pozri príspevok
Plynári to majú poriešené cena je podla veľkosti odberu. Si veľkoodberateľ máš nižšiu cenu ako maloodberateľ.
Tak dajako, preto vyrobcovia tepla pre CZT argumentuju, ze to vyde lacnejsie. A nevychadza. Byvam v BA v krasnanoch, su tam domy, kde maju samostatne kurenie (bud gamatky, alebo plynokotol a radiatory) a v podstate idu na 50-60% nakladov ako my, co mame CZT. Lenze argumentuju o opaku co to pozorujem, t.j. od zvysovania cien, t.j. od roku 1999, ze to tak nie je.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ale ten môj príspevok nebol v prospech výrobcov tepla. Ten bol v prospech tých čo sa odpoja že to majú plynári poriešené. To si ale každý musí spočítať sám na koľko ho vyjde teplo keď sa odpojí aj keď bude kupovať drahší plyn. Výrobcovia tepla si hľadajú rôzne argumenty a verte mi, že dokážu ľudí zblbnúť týmito argumentami.
Treba to prepočítať a číslo nepustí.
My sme sa odpojili a zatiaľ som rád, že sme tak urobili.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Orim Pozri príspevok
My sme sa odpojili a zatiaľ som rád, že sme tak urobili.
No rad by som aj ja. Ale nevidim to realne. Nechces uviest svoje skusenosti, navod?
0 0
Angie13 Angie13

Angie13 je offline (nepripojený) Angie13

Zdravím lila19, úplne Vás chápem, že s niektorými ľuďmi sa dohodnúť nedá, zažila som obdobu s meračmi vody v záhradkárskej oblasti. Nerozmýšľali ste o tom ,že si prerobíte vykurovací systém na plynový s vlastným kotlom ap.?Resp.ak máte vlastný komín v dome, možno aj krbová vložka by urobila svoje.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Niečo pre zamyslenie pre tých, čo si myslia, že je treba merače.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veď o tom tu diskutujeme už nejakú dobu. Bytový dom je veľký rodinný dom... šetríme ventilmi a nie meračmi... pomery sú potrebné, lebo prestupy tepla sú prirodzeným fyzikálnym javom /keď si už PRVN vydobyli šetrenia chtiví vlastníci, nesmieme zabudnúť na znenie legislatívy kde bolo zákonom určené ak len jeden z členov SVB chcel PRVN bol správca povinný dať PRVN zaviesť, nové znenie žiada nadpolovičnú väčšinu vlastníkov/ ... Treba problém rozobrať komplexne. Nemôžeme brať do úvahy len terajšie znenie, keď Tí čo bývajú v bytoch sami, sa zdržiavajú v jednej miestnosti a v ostatných povypínajú kúrenie... toto je realita, hlavne od tých /aspoň v našom dome/ boli požiadavky na zavedenie PRVN. Vidina ušetrených peňazí.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Bytovy dom je sice velky rodinny dom, ale nie vsetci v nom sa spravaju, ako rodinni prislusnici.Teplo je komodita velmi draha a zial, je to tovar, takze je treba zvazovat, ako s nim budem narabat. Rozpocitavanie podla podlahovej plochy zvadza k tomu, ze vlastnik bytu nie je ochotny si vymenit v byte na radiatore ani vadny ventil za 100,-Sk a radsej reguluje teplotu v byte otvaranim okien. Ved druhy to zaplati. Takze cast ludi sice setri a sprava sa hospodarne, ale druha cast zase je nesetrna a sprava sa nehospodarne. A ta prva za nich plati. Je pravda, ze su byty spodne, su byty okrajove....ale aj vlastnik v takomto byte moze urobit sam nieco, aby eliminoval straty tepla v byte. Vymenou okien za plastove. Ale to nie je pravidlom, takze preco by mali byt vyuzivane koeficienty nevyhodnej polohy bytu, ked ten, kto ju ma vyhodnu, ten si okna nevymeni a ten , kto je ma nevyhodnu, toho ani nehne? Takze ten, kto vymenou okien nieco usetril na teple,pricom investoval desattisice , tak tu usporu ma minut zaplatenim na teple toho, komu je to jedno ? Su rozne bytove domy, postavene v roznych rokoch, ktore maju rozne tepelne straty.Znizujuce sa smerom k mladsim rocnikom. A su moznoi aj bytove domy, v ktorych su aj byty vonkajsie, aj byty vnutorne, ale nemyslim si, ze je to pravdlom. Odbornici uvadzaju, ze prestupove teplo v panelaku sa pohybuje hodnotovo asi na urovni 2W na m2. Ak je spolocna stena velka 10m2, tak je to hodnota 20W. S tym sa asi neda nic vykurit u druheho vlastnika bytu.Ale dajme tomu, ze aj hej. Ale su aj prispevky tepla do bytu v podobe varenia, v podobe slnecneho ziarenia, kde uz je prirastok vacsi. Merat teplo treba, tak ako plyn, ako vodu, ako teplu vodu,elektricku energiu, pretoze sme rozni. My sme sa rozhodli v bytovom dome tiez merat. Aj ked roky sa tomu vela ludi vyhybalo.A boli proti. Ale argument bol jasny. Pootvarane okna na bytoch, pootvarane vetracky okien. Kazdy rok v porovnani s inymi bytovymi domami rovnakej sustavy spotreba tepla vacsia za kalendarny rok skoro o 1 mil. korun. To uz sa nepacilo nikomu, ked mali doplacat, ale ini mali preplatky. Tak sme zacali s opatreniami.Urobili hydraulicke vyvazenie bytoveho domu, ale nie tak, ako ostatni. Pouzili sme specialne termostaticke ventily, ktore zaroven zabezpecuju hydraulicke vyvazenie. Nad meranim som tepla som stravil stovky hodin, prestudoval systemy, konzultoval s ceskymi firmami. A nakoniec som nasiel riesenie na Slovensku. Merac tepla , ktory meria spotrebu tepla radiatora v kWh.Ziadne dieliky, ziadna zmena sklicka. Ako kalorimeter, ale bez prietoku. Takze kazdy vie, za kolko v byte ide. Ziadne pomerove merace, ziadne cudzie prirastky tepla od cudzieho zdroja tepla, ziadna nedovolena manipulacia s radiatorom. Vymenili sme kovove okna v chodbach bytoveho domu za plastove, vytvorili sme zadveria hlavnych vchodov, vymenili sme dvere vchodov.Dohodli sme sa, ze nebude ziadna zakladna a spotrebna zlozka. Spotreba v bytoch sa odpocita od celkovej spotreby na vstupnych meracoch bytoveho domu. Rozdiel predstavuju straty na rozvodoch, na radiatoroch v spolocnych priestoroch. Od tohto mnozstva sa odpocitavaju aj penalizacne spotreby, nahradne spotreby, ak vlastnik bytu nejako porusi stanovene pravidla. Najnizsia stanovena teplota v bytoch je stanovena na 18 stupnov Celzia. Z kazdeho bytu sa berie najnizsia namerana spotreba na meraci tepla a ich sucet za vsetky byty predstavuje najnizsiu moznu spotrebu tepla v byte bytoveho domu. Kto ma sucet spotreby tepla nameranej na meracoch v byte mensi, ako je tato spotreba, tak sa pouzije tento udaj a prilisne setrenie mu bolo nanic. Kto ma nulovy namer na meraci tepla niektoreho radiatora v byte, tak sa mu vpise najvyssia namerana teplota v byte. Aby nezabudol , ze ma udrziavat najnizsiu teplotu v kazdej miestnosti bytu.Penalizacna spotreba je stanovena zo spotrebnej zlozky vo vyske 70% a 1,5 nasobok podlahovej plochy, takze kazdemu sa merat spotrebu v byte oplati bez porusovania pravidiel. A verim, ze budeme vsetci spokojni. Kto chce mat vysoku tepelnu pohodu, tak si ju zaplati. Za kazdy stupen teploty v byte navyse platbou o 6 % navyse za kazdy stupen. A kazdy vlastnik bytu si musi najst kompromis medzi tym, co chce a co si moze dovolit. Bez toho, aby parazitoval na druhom. Pretoze Slovac je uz taka, niektori velmi radi ziju na ukor ostatnych. A preto nechcu niektori merat teplo v bytoch bytoveho domu. Ich argumenty, preco je meranie tepla nezmysel su nanic. Pretoze setreniu sa clovek musi naucit. A na to treba generacie. Takze dovtedy kazdy za svoje. Samozrejme, nikdy nebude idealna spravodlivost, ale aspon sa k nej treba priblizit. To je moj nazor. Nakoniec plati, ze spolky su certove volky. Aj pri plateni za teplo. Pretoze sa vzdy najde niekto, kto sa vezie. To je moj nazor.
0 0
matejmikuska matejmikuska

matejmikuska je offline (nepripojený) matejmikuska

Zdravim

mozno sa niekto tejto otazke uz niekde venoval, ale pre zopakovanie. Je mozne ze by bol merac ovplyvneny nizsou teplotou v miestosti? Konkretne - mame v kuchyni prieduchy cez ktore v zime do miestnosti prudi studeny vzduch. Tym padom je v nej zima. Radiator (ventil) vsak nie je nastaveny na plny vykon - je tam teda chladnejsie. Merac vsak podla dovernika, ktory robi odpocet hodnot, nameral velmi vela. Moze prienik studeneho vzduchu do miestnosti ovplyvnit jeho nameranu hodnotu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať