Zavrieť

Porady

merače

dobry den. prosím o radu - byvame v bytovom dome, kde je 12 bytov. nikto okrem nás nechce merače na radriatory. nie sme svb, mame spravcu. chcem sa opytat, ked poziadame spravcu, ze chceme mat mi jediny merace, je povinny nam ich namontovat alebo je to mozne len vtedy, ked budu chciet merace vsetci vlastnici. a ak je to mozne, akym pomerom nam to potom spraca bude pocitat - 30:70 alebo 40:60? dakujem za ochotu.
Usporiadat
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

matejmikuska Pozri príspevok
1, Je mozne ze by bol merac ovplyvneny nizsou teplotou v miestosti?
2, Moze prienik studeneho vzduchu do miestnosti ovplyvnit jeho nameranu hodnotu?

Ahoj Matej.

1, Digitálny je na tom založený.
2, Môže , ale vzduch by musel ochladzovať iba teplotné čidlo pre miestnosť a nie aj čidlo pre radiátor a ešte asi niečo k tomu (nepoznám ich osobne).

Ahoj
Ka Mil
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

matejmikuska Pozri príspevok
Zdravim

mozno sa niekto tejto otazke uz niekde venoval, ale pre zopakovanie. Je mozne ze by bol merac ovplyvneny nizsou teplotou v miestosti? Konkretne - mame v kuchyni prieduchy cez ktore v zime do miestnosti prudi studeny vzduch. Tym padom je v nej zima. Radiator (ventil) vsak nie je nastaveny na plny vykon - je tam teda chladnejsie. Merac vsak podla dovernika, ktory robi odpocet hodnot, nameral velmi vela. Moze prienik studeneho vzduchu do miestnosti ovplyvnit jeho nameranu hodnotu?
Ak je v miestnosti zima, tak radiator musí viacej kúriť aby dosiahol nastavenú (predvolenú) teplotu na termohlavici. Ak radiátor viacej kúri, tak merač viacej namerá.
Asi tak to funguje....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Ak je v miestnosti zima, tak radiator musí viacej kúriť aby dosiahol nastavenú (predvolenú) teplotu na termohlavici. Ak radiátor viacej kúri, tak merač viacej namerá.
Asi tak to funguje....
Presne tak to funguje. Termostat dokuruje do nastavenej teploty.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

pokusim sa vratit k teme :O)
nebolo by v tomto pripade vhodne pouvazovat nad vlastnou "vyrobou tepla" ? :O) 12 bytov, tehlova stavba, mozno by stalo za to pri nakladoch 32 tisic rocne pouvazovat nad vlastnym kotlikom ;O) a problem je vyrieseny, samozrejme za predpokladu, ze sa v 2-izbovom byte najde priestor na umiestnenie kotla, za predpokladu, ze je v byte plyn a pod., pociatocne naklady sice budu nemale, ale pri tych rocnych nakladoch asi nebude navratnost prilis dlhym obdobim :O) ale to je len taka myslienka :O)
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To nie je moc návrat na tému.:-) Ak chceš niečo k tomu čo si uviedol viď tému Vlastná lokálna kotolňa v spoločnom dome.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

peton Pozri príspevok
To nie je moc návrat na tému.:-) Ak chceš niečo k tomu čo si uviedol viď tému Vlastná lokálna kotolňa v spoločnom dome.
nie, ja k tejto teme nepotrebujem nic, my si doma teplo pripravujeme vlastnym kotlom (poznamka - je to v byte), preto som prispel tymto napadom k teme :O)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

lila19 Pozri príspevok
dobry den. prosím o radu - byvame v bytovom dome, kde je 12 bytov. nikto okrem nás nechce merače na radriatory. nie sme svb, mame spravcu. chcem sa opytat, ked poziadame spravcu, ze chceme mat mi jediny merace, je povinny nam ich namontovat alebo je to mozne len vtedy, ked budu chciet merace vsetci vlastnici. a ak je to mozne, akym pomerom nam to potom spraca bude pocitat - 30:70 alebo 40:60? dakujem za ochotu.
Keď by ste mali merače len vy nebolo by vám to nič platné, nič by neriešili. Ak tu hovoríme o pomerových meračoch. Tie druhé kalorimetre by vás vyšli veľmi draho a nie som si istý či by vám to niekto podľa nich počítal. Vo vašom (tomto) prípade sa to počíta obvykle podľa plochy bytu. Tu nie sú žiadne pomery 30:70 a podobne. Keby ste však mali všetci pomerové merače, tak by ste sa dohodli koľko tepla pojde na merač a koľko na plochu bytu. Potom je to na vás všetky pomery a aj koeficienty na polohu bytu. V zákone sú odporučné hodnoty ale vy sa rozhodnete ako sa to bude počítať.
Naposledy upravil Orim : 14.06.08 at 21:34
0 0
matejmikuska matejmikuska

matejmikuska je offline (nepripojený) matejmikuska

Julian, vdaka za odpoved. Pred dalsou zimou zapchavam prieduchy. Pravdu aj som si to myslel len som sa potreboval presvedcit, ze je to tak.

Mal by som vsak este jednu otazku. Rad by som dal okolo radiatora nejaky okrasny stojan alebo ohradu, taku na skraslenie. Bude asi z dreva alebo textilna este presne neviem. Bojim sa vsak ze tato ohrada bude odoberat zbytocne teplo. Je mozne, ze touto "okrasou" vznikne strata a ak ano bude tato strata vyznamna?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

matejmikuska Pozri príspevok
Bojim sa vsak ze tato ohrada bude odoberat zbytocne teplo. Je mozne, ze touto "okrasou" vznikne strata a ak ano bude tato strata vyznamna?
Ak ti možem aj ja niečo k tomu, tak len toľko, že ohrada bude viacmenej kumulovať teplo okolo termostatického ventilu /ak to budeš mať celé zakryte /a tým bude pre teba táto strata významná , pribudne ti v peňaženke, lebo ventil sa môže vypínať a tým nebudeš kuriť a merať... budeš mať aspoň na kvapky proti nádche Ja už som mala prípad, že si postavili priamo pred termostaticku hlavicu chladničku a tri dni mi vyvolávali , že sa im v kuchyni nekúri a ja som bola konečne na dovolenke v jeseni. Ani kufor som nestihla vybaliť, išla som to riešiť a keď som to videla skoro som okoktavela Motor chladničky priamo pod termostatom, ...tak to je fakt sila
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

A je možné, že to bude fungovať ešte tak (opačne), že sa ti bude viac ohrievať radiátor a merák namerá viac tepla ty ho samozrejme zaplatíš ale v skutočnosti ti toľko nebolo dodané.
Je to podľa umiestnenia tej ohrádky.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať