Zavrieť

Porady

Zánik BSM počas manželstva.

Som sedem rokov vydatá a manžel má problém s alkoholom. Doteraz som sa s ním trápila , ale pred troma dňami som sa dozvedela, že okrem toho že sa opíjal, si aj bez môjho vedomia požičiaval peniaze z rôznych spoločností a narobil nám dlžoby za vyše 200 000.- a hrozí nám exekúcia. Chcela by som sa rozviesť, ale rozvodový proces je zdĺhavý a ja sa bojím, že dovtedy jeho dlžoby ešte stúpnu, tak by som chcela podať Žalobu o zrušenie BSM. Chcela by som vedieť, ako dlho to asi bude trvať, či je možné to urýchliť alebo vykonať nejaké predbežné opatrenie, aby som to, čo si napožičiava, nemusela platiť a či je možné podať Žalobu zároveň so žiadosťou o rozvod, alebo najskôr jedno a potom druhé. Prosím súrne o odpoved, čas je pre nás vzácny, manžel aj teraz miesto riešenia problémov pije. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    atrianka Pozri príspevok
    Som sedem rokov vydatá a manžel má problém s alkoholom. Doteraz som sa s ním trápila , ale pred troma dňami som sa dozvedela, že okrem toho že sa opíjal, si aj bez môjho vedomia požičiaval peniaze z rôznych spoločností a narobil nám dlžoby za vyše 200 000.- a hrozí nám exekúcia. Chcela by som sa rozviesť, ale rozvodový proces je zdĺhavý a ja sa bojím, že dovtedy jeho dlžoby ešte stúpnu, tak by som chcela podať Žalobu o zrušenie BSM. Chcela by som vedieť, ako dlho to asi bude trvať, či je možné to urýchliť alebo vykonať nejaké predbežné opatrenie, aby som to, čo si napožičiava, nemusela platiť a či je možné podať Žalobu zároveň so žiadosťou o rozvod, alebo najskôr jedno a potom druhé. Prosím súrne o odpoved, čas je pre nás vzácny, manžel aj teraz miesto riešenia problémov pije. Ďakujem.
    Žiadosť o rozvod a návrh na zrušenie BSM sú dve veci. To vám súd naraz neprejedná.

    Veľa informácií nájdeš, keď si dáš vyhľadať na týchto stránkach napr. [SEARCH]zrušenie BSM[/SEARCH], alebo v týchto dňoch prebieha diskusia na rovnaký problém tu:

    http://www.porada.sk/t62650-pozicky-z-nebankoviek.html

    atrianka je offline (nepripojený) atrianka

    atrianka
    Ďakujem, pozrela som si to. Aj v jeho prípade ide o pôžičky z nebankoviek (Pohotovosť, Ge Money) a dve pôžičky z banky. Nerozumiem tomu, požičiava si peniaze bez môjho vedomia, minie ich, ani neviem na čo (najskôr asi na ten chlast) a nakoniec to budem musieť zaplatiť ja. Ved je to strašné, okrem toho sú tie pôžičky veľmi nevýhodné, zaplatí sa na nich raz toľko. Dám na súd tú Žalobu o zrušenie BSM (rozvodom sa budem zaoberať potom). Ešte by som chcela vedieť, či keby sme teraz pred notárom spísali, čo je jeho a čo moje, či by to zachránilo moje veci pred exekúciou. Ďakujem.

    Marek K je offline (nepripojený) Marek K

    Marek K
    Najrýchlejšia cesta záchrany majetku je spísať notársku zápisnicu o zúžení zákonom určeného rozsahu BSM s vysporiadaním BSM ešte počas manželstva. Lenže háčik je v tom, že stým musíte súhlasiť obidvaja. Cesta súdu je možná tiež - tam je potom úplné zrušenie a nie je potrebný súhlas druhého (ale ak sa chceš rozviesť tak to bude to isté). Po zrušením BSM musí byť ešte jeho vysporiadanie. (notárska zápisnica, súd, alebo doba troch rokov)
    Pozri si občiansky zákonník § 143 - § 151 je to o BSM


    Nechcem ťa strašiť, ale myslím si že aj keď podáš žalobu o zrušenie BSM tak tým nezachrániš majetok v exekúcii. Musela by si potom hneď podať ďalšiu žalobu na vysporiadanie. Takže opäť čas - ktorý nemáš. Možno by to ale išlo cez predbežné opatrenia - neviem. Ja som to naštastie riešil notárskou zápisnicou. Tá bola spravená za niekoľko dní. Akceptovala to potom banka, stavebná sporiteľna, kataster,....

    Skús sa spojiť s nejakým dobrým advokátom/notárom. Možno by som skúsil napadnúť niektorú z pôžičiek stým , že sa nejedná o bežnú vec a bol potrebný súhlas obidvoch manželov. (aspoň v banke je myslím potrebný súhlas obidvoch manželov). A pri vysporiadaní by som to nechal len naňho.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Musím Ťa sklamať. Zúžiť BSM sa dá len do budúcna, to znamená, že len na majetok, ktorý idete len nadobudnúť. Majetok, ktorý už vlastníte v BSM nie je bez zrušenia BSM súdnou cestou možné vysporiadať. Jedine, že to prepíšete na nejakého príbuzného, ale v prípade napadnutia veriteľov takejto zmluvy môžu namietať špekulatívny prevod.

    Zánik BSM počas manželstva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.