Zavrieť

Porady

vypĺňanie nového daňového priznania k DPH

ahojte, keďže sa Daňovému riaditeľstvu podarilo vykúzliť nové daňové priznanie k DPH a po naštudovaní jedného zavesili na stránku nové, tak by sme sa mohli povenovať novinkám, ktoré nám pripravili.

máte niekto naštudované čo a ako s novým priznaním od budúceho mesiaca?

ešte nemám celkom naštudované poučenie, ale viem že oprava ZD sa už nebude vykazovať na separátnych riadkoch - konečne - budú tam preddavky (§78a) ... a čo ešte? Nemáte to niekto náhodou pekne usporiadané a nechcete pomôcť upratať si to aj ostatným?

vopred veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rozalka Pozri príspevok
Ja viem, som ako starý pokazený gramofón, ale po niekoľkonásobnom prečítaní mi to vychádza tak, že v riadku 18 a 19 mám údaje upravené aj o koeficient, ale v riadku 20 na 21 uvádzam celú DPH, ktorú si voči mne uplatnil
Ak na riadkoch 18 a 19 uvádzame daň, na ktorú uplatňujeme odpočítanie, na riadkoch 20-23 nemôžu byť iné východiská, lebo sa na nich uvádza "z toho" t.j. z údajov na riadku 18 a 19. Napríklad ...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Orsz Pozri príspevok
Rozalka, doteraz boli výkazy predsa postavené na matematických výpočtoch. prečo by teraz urobili výnimku? Aj to mínus pre niečo píšu. Inak pozerám tie pokyny - a to plus vlastne uvediem tam, kde oni uviedli mínus, teda nie priamo pred číslo- pretože ak odpočítanú daň zvyšujem, nebudem predsa písať mínus znova pred číslo - je to tam blbo napísané, ale musí to mať matematickú logiku.
Z mínusu spravíš "+"? Priznám sa, neviem, čo by som spravila.
NEMALA SOM V ÚMYSLE ŤA DOMÝLIŤ SO ZNAMIENKOM +,
ale som ho mala uložené kdesi v backgrounde a teraz som zistila, že to sa týka len DDP (Pokyny, bod 49. posledná veta):

Ak platiteľ dane v dodatočnom daňovom priznaní uvádza v riadkoch 18,19,24 a 25, ktoré majú predtlačené znamienko mínus, sumy so znamienkom plus, uvedie znamienko plus pred prvé číslo uvádzanej sumy.

Inak sa postupuje v riadnom a inak v dodatočnom, hoci DDP oproti RDP by malo byť odlišné len v r. 35 a 36. už som z toho jeleň
Naposledy upravil Rozalka : 24.11.07 at 14:04
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Ak na riadkoch 18 a 19 uvádzame daň, na ktorú uplatňujeme odpočítanie, na riadkoch 20-23 nemôžu byť iné východiská, lebo sa na nich uvádza "z toho" t.j. z údajov na riadku 18 a 19. Napríklad ...
Takže na r. 20-21 budem mať tuzemské nákupy - po úprave koeficientom?
Potom ale keď tam nemôžu byť iné východiská, lebo je uvedené "z toho", tak by aj na r. 20-23 mali byť čiastky upravené o prípadné dobropisy/ťarchopisy ... a sme na začiatku problému?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rozalka Pozri príspevok
Takže na r. 20-21 budem mať tuzemské nákupy - po úprave koeficientom?
Potom ale keď tam nemôžu byť iné východiská, lebo je uvedené "z toho", tak by aj na r. 20-23 mali byť čiastky upravené o prípadné dobropisy/ťarchopisy
Nemali ... na riadku 18 a 19 sú §§ 49-54, na riadkoch 20-23 iba § 51. Dobropisy a ťarchopisy sú § 53.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jana Acsová Pozri príspevok
MRP umožňuje korektné spracovanie evidencie aj daňového priznania. Máme to odskúšané v praxi.
Do softvéru bol doplnený typ dokladu:
- bežný daňový doklad (rozumej klasická faktúra).
- dobropis (rozumej s opravou ZD)
- ťarchopis (rozumej s opravou ZD)
Je potrebné typ dokladu uvádzať.

Identifikovali sme jednu chybu: nesprávna lícna strana priznania (prvá s identifikačnými údajmi). Nie je úplne podľa vzoru, takže nedoporučujem zatiaľ odovzdávať na DÚ tlačivo vyhotovené softvérom.

Ďakujem. Preto som písala aj poslednú otázku, či som niečo neprehliadla, pretože s týmto softvérom som už roky spokojná, takže sa mi nechcelo veriť, žeby sa na to pozabudlo .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Nemali ... na riadku 18 a 19 sú §§ 49-54, na riadkoch 20-23 iba § 51. Dobropisy a ťarchopisy sú § 53.
Ďakujem.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Orsz Pozri príspevok
Inak kto pracuje s MRP-Win, tým že zrušili kód na opravu základu dane - nie je v tomto softvéri možné rozlíšiť údaje v r.18 a 19 a v r. 20 - 21. Do riadkov 20 a 21 bude písať komplet sumu aj s dobropismi a ťarchopismi. Alebo som niečo prehliadla ?
pozri
http://www.porada.sk/574359-post21.html
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Prosím o kontrolu,či som to dobre pochopila:
V r. 19 mám sumu 334327Sk=342761 Sk - 8434Sk/dobropisy/
a v r. 21 mám sumu 342761 Sk?/bez dobropisov/.
Ďakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lejka Pozri príspevok
Prosím o kontrolu,či som to dobre pochopila:
V r. 19 mám sumu 334327Sk=342761 Sk - 8434Sk/dobropisy/
a v r. 21 mám sumu 342761 Sk?/bez dobropisov/.
Ďakujem.

Správne , do r. 21 nepatria dobropisy/ťarchopisy.
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Ďakujem a prajem príjemný deň.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
prosím o uistenie:
volala nám správkyňa dane, že mám zle vyplnený riadok 21.
Ja mám v ňom len tuzemské nákupy = DF a nákupy v hotovosti.
V riadku 19 mám nákupy z riadku 21 - došlé dobropisy + samozdanenie tovar EU. Správkyňa mi tvrdí, že to nemám dobre, ale na otázku ako to má byť, že ona nevie, a mám sa obrátiť na DR v Nitre. Že to síce nahodí, ale jej sa to nepozdáva. Mám to OK?
Perlička od nej bola, keď sa ma pýtala ohľadom riaku 19 či sme vystavovali dobropisy a tie som tam uviedla?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Lenka, mám to tiež tak, ešte zatiaľ nereklamovali.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
no zatiaľ len z DU KN volali, pani úradníčka ledva slovensky sa vyjadrovala, takže som mala radosť. Môžem byť teda pokojná.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Z predošlých príspevkov mi vychádza, že ak mám v danom mesiaci uplatnenú daň z nakúpených tovarov, služieb v tuzemsku upravenú koeficientom a nemám v danom mesiaci samozdanenie, prípadne dobropisy, tak riadok 21 sa rovná riadku 19? Tak to som pekne zbabrala za október, pretože ja som v októbri uviedla do riadku 21 celú daň na vstupe, teda neupravenú!!! Musím podať dodatočné DPH priznanie, že???

A ešte jedna vec je zaujímavá na tomto novom tlačive, nemali by byť sumy na riadkoch 20,21,22,23 uvedené s mínusovým znamienkom, keďže sa jedná o odpočítanie dane a aj v riadkoch 18,19 je už toto znamienko predtlačené?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

misurka Pozri príspevok
Z predošlých príspevkov mi vychádza, že ak mám v danom mesiaci uplatnenú daň z nakúpených tovarov, služieb v tuzemsku upravenú koeficientom a nemám v danom mesiaci samozdanenie, prípadne dobropisy, tak riadok 21 sa rovná riadku 19? Tak to som pekne zbabrala za október, pretože ja som v októbri uviedla do riadku 21 celú daň na vstupe, teda neupravenú!!! Musím podať dodatočné DPH priznanie, že???

A ešte jedna vec je zaujímavá na tomto novom tlačive, nemali by byť sumy na riadkoch 20,21,22,23 uvedené s mínusovým znamienkom, keďže sa jedná o odpočítanie dane a aj v riadkoch 18,19 je už toto znamienko predtlačené?


Áno, v Tvojom prípade majú byť r.19 = r.21 už prepočítané koeficientom. Treba podať dodatočné DP. Mínusové 18 a 19 nie sú súčtové v súvislosti s plusovými riadkami 20 až 23.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

lenkak Pozri príspevok
prosím o uistenie:
volala nám správkyňa dane, že mám zle vyplnený riadok 21.
Ja mám v ňom len tuzemské nákupy = DF a nákupy v hotovosti.
V riadku 19 mám nákupy z riadku 21 - došlé dobropisy + samozdanenie tovar EU. Správkyňa mi tvrdí, že to nemám dobre, ale na otázku ako to má byť, že ona nevie, a mám sa obrátiť na DR v Nitre. Že to síce nahodí, ale jej sa to nepozdáva. Mám to OK?
Perlička od nej bola, keď sa ma pýtala ohľadom riaku 19 či sme vystavovali dobropisy a tie som tam uviedla?
V riadku 19 mám nákupy z riadku 21 - +došlé dobropisy + samozdanenie tovar

Ak dobre rozumiem, tak DP máte len na r 19 a nie na 21.

Nevadí ak nerozumiem. Chcem len napísať, že nedávno sme rozoberali tu otázku , či DP a TˇP nedávať na r. 21. Dopadlo to že nie na 21.
KeĎže ja som to chápala inak a logika mi hovorila, že ano aj na r. 21., napriek tomu, že pri odvolávke na r. 21 naozaj nie je odvolávka na § 53
a teraz k veci
volala som na MFSR priamo k nazodpovednejším a bolo mi povedané, že je im uplne jedno či DP a ťP dám na r. 21 priznania, že oni sami sa k tomu raz vyjadrovali tak a raz inak, a že ich to netrápi, lebo tá info nie je ani pre nich.
Tým chcem povedať, že sa nečudujem, že správcovia nevedia čo tam patrí a aj to, že ja dávam do r. 21 aj DP a ŤP lebo sa mi to tak viac páči a má to logiku a mám o nejaký ten znak pri účtovaní menej.
0 0
ejka2403 ejka2403

ejka2403 je offline (nepripojený) ejka2403

Dobrý deň! Robím DP za 4.štvrťrok 2007, čiže prvý krát idem vyplňať nové tlačivo a zdá sa mi to nejaké zložité aj po prečítaní odpovedí týkajúcich sa tejto otázky.
Do riadku 3 som uviedla príjmy vo výške 1 043 375,- Sk, riadok 4 DPH vo výške 198 241,- Sk, riadok 7 výdavky vo výške 615 494,- Sk, riadok 8 DPH vo výške 116 944,-Sk.
Poraďte mi prosím Vás, ktoré riadky ešte vyplniť. Keď som na internete vyplňala DP, tak ako nás naučili na kurze, stále mi vypisovalo, že tam mám chybu!
Ďakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ejka2403 Pozri príspevok
Dobrý deň! Robím DP za 4.štvrťrok 2007, čiže prvý krát idem vyplňať nové tlačivo a zdá sa mi to nejaké zložité aj po prečítaní odpovedí týkajúcich sa tejto otázky.
Do riadku 3 som uviedla príjmy vo výške 1 043 375,- Sk, riadok 4 DPH vo výške 198 241,- Sk, riadok 7 výdavky vo výške 615 494,- Sk, riadok 8 DPH vo výške 116 944,-Sk.
Poraďte mi prosím Vás, ktoré riadky ešte vyplniť. Keď som na internete vyplňala DP, tak ako nás naučili na kurze, stále mi vypisovalo, že tam mám chybu!
Ďakujem


r.7 a 8 sa týka nadobudnutia tovaru, (§ 11 a 11a zákona), ak máš iba tuzemsko, potom odpočet uvádzaš na r. 18 až 21
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ALBO Pozri príspevok
volala som na MFSR priamo k nazodpovednejším a bolo mi povedané, že je im uplne jedno či DP a ťP dám na r. 21 priznania, že oni sami sa k tomu raz vyjadrovali tak a raz inak, a že ich to netrápi, lebo tá info nie je ani pre nich.
Tým chcem povedať, že sa nečudujem, že správcovia nevedia čo tam patrí a aj to, že ja dávam do r. 21 aj DP a ŤP lebo sa mi to tak viac páči a má to logiku a mám o nejaký ten znak pri účtovaní menej.
Bola som nedávno na školení a školiteľkou bola naozaj odborníčka v tejto oblasti, a povedala: to je úplne jedno, čo dáte do riadkov 20-23, podstatné sú údaje v r. 18 a 19.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Rozalka Pozri príspevok
Bola som nedávno na školení a školiteľkou bola naozaj odborníčka v tejto oblasti, a povedala: to je úplne jedno, čo dáte do riadkov 20-23, podstatné sú údaje v r. 18 a 19.
No a nie je to smutné?!
My tu máme mindráky z toho aby to nebolo zle a im je to jedno. Nebolo by také ťažké aby si to ujasnili a povedali presne čo tam chcú a my by sme sa podľa toho zariadili.
0 0
Načítať ďalšie