Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Stručne asi takto:Spoločenstvo má povinnosť zostaviť účtovnú závierku a spolu s daňovým priznaním a poznámkami podať na DÚ do 31. 3. 2015.
Uhradiť daň do 31. 3. 2015.

Po schválení účtovnej závierky a schválení návrhu na rozdelenie zisku zhromaždením vyplatiť podiely.

Podiely vyplatené členom pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou nie sú podľa § 3 zákona o dani z príjmov predmetom dane, čiže člen ktorý tieto podiely obdrží, ich do svojho DP nezahŕňa.
Z podielov vyplatených členom pozemkového spoločenstva sa neplatí zdravotné poistenie.
1 0
urbarik urbarik

urbarik je offline (nepripojený) urbarik

Ďakujem janka67.

ešte sa chcem spýtať , daň nám vyšla cca 180e, sme povinný platiť daňovú licenciu?
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Nie, za rok 2014 spoločenstvo nie je povinné platiť daňovú licenciu.
Naposledy upravil janka67 : 16.02.15 at 09:54
0 0
urbarik urbarik

urbarik je offline (nepripojený) urbarik

ďakujem krásne janka67
0 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, že daňovú licenciu PS neplatí len v r. 2014? Alebo ani v nasl. rokoch? Ďakujem Vám za odpoveď.
0 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

A ešte by som sa chcela opýtať, že tie pozemkové spoločenstvá akú majú právnu formu?
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Pozemkové spoločenstvá majú právnu formu že pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou v zmysle zákona 97/2013

Ak sa v budúcnosti nezmení zákon o dani z príjmov, tak podľa súčasného zákona sa daňová licencia bude týkať aj pozemkových spoločenstiev ...
1 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

Mala som na mysli číselnú formu PS, ktoré treba uviesť na 1. strane daňového priznania. Lebo také, že pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou nie je zvlášť uvedené v číselníku.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Ja som si z ponuky vybrala 271.
1 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Taktiež som v tejto oblasti nováčik, preštudovala som si tému,
chcem poprosiť o kontrolu môjho učtovania, či som to dobre pochopila:

1. k dátumu zápisu spoločenstva do registra 30.6.2014 - účtujem zostatok peňazí zo starého 211/368

2. všetky výdavky pred zápisom ( daň z nehnuteľností, správne poplatky...) -účtujem dňom 30.6.2014, na príslušný nákladový účet 5.../211

3. PPD za palivové drevo 211/601

4. Mám len VPD - vyplatená odmena lesnému hospodárovi (tú som ostala v pomykove, či nemala byť dohoda o vyk. práce, resp. o prac. činnosti, - odviesť ZP, SP, daň zo závislej činnosti.....)
0 0
gondik gondik

gondik je offline (nepripojený) gondik

A ako je to so skladovou evidenciou v Lesnom pozemkovom spoločenstve s PS?
U nás je to tak, že všetko drevo, ktoré nám dodávateľsky vyťažia (518/321) sa predá rôznym pílam atď. Čiže nič nezostáva na skládke ani na sklade do posledného m3 sa vyfaktúruje na 311/601. Účto vedieme spôsobom B. Čiže treba to pri uzavierkových operáciách zaúčtovať na 123/613, ale v akej hodnote, ako oceniť (všetky náklady k 31.12.14 vydeliť všetkými predanými m3 dreva k 31.12.2014?)

A ako je to pri nákupe mladých stromčekov? Nie je to niečo podobné ako pri nákupe základného stáda? Ešte podotýkam, že urbár nemá na svoje IČO žiadne nakupéne parcely lesa. Všetko sú to majetkovo nehnuteľnosti konkrétnych vlastníkov.

Prosíííím súrne o radu, nikdy som podobné veci neúčtovala.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Na účty 123/613 sa účtuje stav zásob, v tomto prípade drevnej hmoty, ktorá sa nachádza napr. na odvoznom mieste, ku dňu zostavenia účt. závierky. Ak všetko drevo, ktore bolo vyťažené sa aj predalo a vyfaktúrovalo, nie je čo účtovať ...
Nákup sadeníc sa účtuje 501/321 prípadne 451/321, ak nákup sadeníc berieme ako použitie rezervy na pest. činnosť. /t. j. v minulosti bola tvorená rezerva o. i. aj na nákup sadeníc/
Naposledy upravil janka67 : 25.02.15 at 19:02
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

gondik
A ako je to so skladovou evidenciou v Lesnom pozemkovom spoločenstve s PS?
U nás je to tak, že všetko drevo, ktoré nám dodávateľsky vyťažia (518/321) sa predá rôznym pílam atď. Čiže nič nezostáva na skládke ani na sklade do posledného m3 sa vyfaktúruje na 311/601. Účto vedieme spôsobom B. Čiže treba to pri uzavierkových operáciách zaúčtovať na 123/613, ale v akej hodnote, ako oceniť (všetky náklady k 31.12.14 vydeliť všetkými predanými m3 dreva k 31.12.2014?)

A ako je to pri nákupe mladých stromčekov? Nie je to niečo podobné ako pri nákupe základného stáda? Ešte podotýkam, že urbár nemá na svoje IČO žiadne nakupéne parcely lesa. Všetko sú to majetkovo nehnuteľnosti konkrétnych vlastníkov.

Prosíííím súrne o radu, nikdy som podobné veci neúčtovala.
Príspevok už bol dostačujúco kvalitne zodpovedaný. Iba dodám, že ak zostane k 31.12. na sklade nejaké drevo, tak sa ocení cenou vo vlastných nákladoch a zaeviduje na 123/613. To sú všetky priame náklady na ťažbu a nutná výrobná réžia na všetko drevo v roku, deleno počtom kubíkov. Skladovú evidenciu si ja vediem ako svoj kontrolný výkaz v exceli. Jednotlivo za každú ťažobnú akciu, aj sumárny ročný Ak mi ho zoberie, tak ho pre názornosť pripojím. Stromčeky sú bežný prevádzkový náklad, nie investícia. Lebo lesná výroba je nepretržitý výrobný cyklus a výrobným prostriedkom nie je len izolovane sledovaná vysadená plocha /ako sad/, ale celá plocha lesného užívateľského celku. Na ktorej sa vyskytujú vedľa seba všetky výrobné fázy lesnej výroby. Čiže nepretržitý režim náklady - výnosy.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

DARJA22
Taktiež som v tejto oblasti nováčik, preštudovala som si tému,
chcem poprosiť o kontrolu môjho učtovania, či som to dobre pochopila:

1. k dátumu zápisu spoločenstva do registra 30.6.2014 - účtujem zostatok peňazí zo starého 211/368

2. všetky výdavky pred zápisom ( daň z nehnuteľností, správne poplatky...) -účtujem dňom 30.6.2014, na príslušný nákladový účet 5.../211

3. PPD za palivové drevo 211/601

4. Mám len VPD - vyplatená odmena lesnému hospodárovi (tú som ostala v pomykove, či nemala byť dohoda o vyk. práce, resp. o prac. činnosti, - odviesť ZP, SP, daň zo závislej činnosti.....)
K otázkam :
1. áno ...
2. nie ... daň z nehnuteľnosti je ročná platba a treba ju rozdeliť na polovice /úmerne k obdobiu trvania/. Aj pre PS pred, aj pre PS po registrácii. V PS pred registráciou sa dáva do daňovej evidencie polovica, podľa § 10 ZoDP, nie do PÚ. Lebo PS bez registrácie nie je subjekt, ani účtovná jednotka. Do PS so subjektivitou sa dá druhá polovica zápisom 532/368. Správne poplatky nesúvisia s činnosťou a príjmami PS pred registráciou, ale sú to zriaďovacie náklady nového subjektu. Teda celé 5xx/211 ale do nového, dátum nie je záväzný.
3. áno ... a podľa obdobia dodávky do prvého , alebo druhého PS. Ak bolo dodané pred 30.6.14, tak ide do prvého, aj keby bolo zaplatené po 30.6.14 - vtedy sa príjem zaúčtuje na 211/368.
4. závisí, či s OLH je uzavretá zmluva pracovná, alebo dodávateľská. Lebo OLH môže byť aj živnosť, aj pracovný pomer, resp. dohoda. Ak dodávateľská /príkazná/ zmluva, tak stačí VPD. Ak pracovná zmluva, resp. dohoda - nepravidelný príjem, tak SP, ZP, DPZČ. Ak nebola pracovná zmluva - dohoda, tak je automaticky dodávateľská zmluva.
2 0
gondik gondik

gondik je offline (nepripojený) gondik

Ešte mám jednu otázku k nájomnému pre SPF. Počas toho keď nemal urbár PS neplatil žiadne nájomné SPF. Od 01/2014 urbár získal PS a vedieme podvojné účtovníctvo. Je potrebné pri účtovnej závierke aj na toto myslieť a vytvoriť si rezervu na vyplatenie nájomného, v akej výške, resp. čo s tým.

Poraďte "urbárnici" kto s tým má skúsenosti.
Ďakujem.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Má urbár uzatvorenú, resp. uzatvoril v roku 2014, zmluvu o nájme pozemkov tzv. neznámych vlastníkov so SPF?
Naposledy upravil janka67 : 26.02.15 at 13:50
0 0
gondik gondik

gondik je offline (nepripojený) gondik

Myslím, že má, ale nepíše sa tam nič o sume za nájom
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Dňa 15.2.2014 sa konala schôdza Lesnej spoločnosti, ktorá prijala Stanovy, zmluvu o pozemkovom spoločenstve a zvolil sa výbor pozem. spol.
Dňa 4.8.2014 sme boli zapísaný do registra pozem. spol.
Ako sa bude zmena z JÚ na PÚ odrážať v účtovníctve. Za éry LS sme viedli JÚ kde nám ostali zostatky v pokladni, OF a DF. Ako mám pretransformovať zostatky do novovytvorenej pozemkovej spoločnosti? Ďakujem
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

a_je_to
Majkaheged
Ešte jedna otázočka. Akú mám zostaviť účtovnú závierku pri PS, môžem tú pre mikro účtovné jednotky? A neviete mi poradiť ako majú vyzerať poznámky k ÚZ pre mikro účtovné jednotky.
Ak PS vzniklo v r. 2014, tak je automaticky mikro. Ak skôr, tak podľa splnenia zákonných ukazovateľov v nasledujúcich rokoch už pokračuje ako ... nie mikro. Ale pochybujem, že čo len jedno PS bez inej činnosti nebude mikro. Poznámky za 2014 sú ako doteraz ... iba nové výkazy sú zložitejšie, aj nová povinná účtovná analytika. A z nich potom zrejme aj poznámky budú členitejšie.
Prosím ja tomuto nechápem...môžem PS, ktoré vzniklo dávnejšie byť mikro či nemôže??
Naposledy upravil vjejka : 26.02.15 at 20:03
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Vjejka, skús napr. tuto poštudovať http://www.consultare.sk/rs/53/mikro-uctovna-jednotka/ alebo tuto https://www.financnasprava.sk/_img/p..._05_07_MUJ.pdf

... zo zákona o účtovníctve:
5) Na účely tohto zákona sa obchodná spoločnosť, družstvo, fyzická osoba podľa § 1 ods. 1 písm. a) tretieho bodu účtujúca v sústave podvojného účtovníctva, fyzická osoba podľa osobitného predpisu4b) a pozemkové spoločenstvo4c) považuje za mikro účtovnú jednotku, ak
a) za účtovné obdobie, v ktorom vznikla, rozhodla sa postupovať ako mikro účtovná jednotka, alebo
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie neprekročila dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku nepresiahla 350 000 eur, pričom celkovou sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat nepresiahol 700 000 eur, pričom čistým obratom sa na tento účel rozumejú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov počas účtovného obdobia nepresiahol desať, alebo
c) dve z podmienok podľa písmena b) prekročila len v jednom z dvoch po sebe nasledujúcich účtovných období, pričom v prvom z týchto dvoch účtovných období podľa písmen a) a b) sa považovala za mikro účtovnú jednotku.

(6) Účtovná jednotka, ktorá spĺňa podmienky podľa odseku 5 písm. b) a c), sa stáva mikro účtovnou jednotkou, ak sa tak rozhodne; táto účtovná jednotka je povinná postupovať pri účtovaní a vykazovaní ako mikro účtovná jednotka v období, kým spĺňa podmienky uvedené v odseku 5 písm. b) a c).

(7) Odsek 5 sa nevzťahuje na účtovnú jednotku, ktorá je uvedená v § 17a.
Naposledy upravil janka67 : 27.02.15 at 08:22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať