Zavrieť

Porady

Dotácia s ÚP

sire sire

sire je offline (nepripojený) sire

Čaute, vie mi niekto poradiť. Dočítal som sa v porade, že tú dotáciu s ÚP na začatie podnikania čo mám dostať 68.000,-Sk možem použiť najviac 30.000,-Sk na nákup jednej veci? Ako je to vlastne. V podnikateľskom zámere som uvádzal presné sumi. Bude to problém?
Usporiadat
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Prosím Vás, kde je napísané, že sa má dotácia použiť len na vybavenie do 30 tisís? Pozerám jednu takúto zmluvu z ÚP, ale tam vôbec nie je napísané na čo konkrétne sa to má použiť. A v podnikateľskom zámere má aj PC za 32000.
Kúpila totiž PC za 40 000 a vlani si dala do príjmov a výdavkov len odpis z tohto PC, no a tento rok chce prerušiť odpisovanie - takže keď nedá odpis do VOZD, tak ani tú časť dotácie nemusí dať? Čerpanie dotácie jej končí v VI./08- dovtedy to chce dočerpať. Pravdepodobne už celú nevyčerpanú čiastku musí dať do POZD v r. 2008.
Je to správne? Môže vlastne prerušiť to odpisovanie? Prosím o radu.
Prosím, môže sa v takomto prípade prerušiť odpisovanie?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Prosím, môže sa v takomto prípade prerušiť odpisovanie?
Už som našla odpoveď v príspevku od Mušky.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

smith Pozri príspevok
Dotácia sa má použiť na nákup vybavenia, ktorého cena neprekročí sumu viac ako 30 tisíc. Teda vybavenie, ktoré nie je dlhodobým majetkom a neodpisuje sa, ale jednorázovo sa zaúčtuje do výdavkov. Ak cena je nižšia to nevadí.
Dnes som bola na ÚP a okrem iného som sa spýtala aj na dotáciu na samozamestnanie. Kamoška mi ukázala totiž zmluvu, čo spisovala pred dvoma rokmi a je úplne - o ničom. Žiadne konkrétne veci na čo ju musí použiť a hlavne tam vôbec nie je povedané, že to musí byť majetok do 30000, tak som sa na to opýtala, že v akom zákone je to napísané. Pani mi ukázala ich vnútornú smernicu , kde bolo naozaj napísané, že sa musí jednať len o nový majetok do 30 tis. a že o tom každého ústne upozorňuje.
Tak som sa opýtala, že keď sa do toho predsa nezmestím a napr. kúpim PC s prísl.- ako súbor hnuteľných vecí nad 30 tis. - tak mi povedala, že je najlepšie si to rozpísať na jednotlivé komponenty - monitor, klávesnica, PC, tlačiareň - všetko zvlášť a už je to dobré. (Aj keď každý "stroj" sa nedá predsa takto rozpísať ) Konkrétne oni nekontrolujú ako je to v účtovníctve ošetrené, že ich zaujíma len fyzicky majetok (označený s tými nálepkami) a k tomu aj príslušné doklady. Ale nezaručuje mi, že v prípade kontroly "z vyššia" neskontrolujú aj účto . (dúfam, že tým myslela len "bu-bu-bu") Do dvoch rokoch musíte byť SZČO, vyčerpať dotáciu , ale kontrolovať môžu do 10 rokov. Aj v takom prípade, keď prestanete podnikať a zariadenie popredáte - doklady treba uschovať - aj o kúpe aj o ich následnom predaji.
Takže tolik - Smith mal zase pravdu - ako vždy .
Aj keď iný región - iný mrav ...
0 0
jojojo jojojo

jojojo je offline (nepripojený) jojojo

Dobry den,

chcel by som sa informovat a dostat ak mozem take ucelene informacie..
Zacinam s podnikanim, teda mozem zalozit zivnost a dostat od UP financne prostriedky an rozbehnutie podnikania iba v pripade ak budem evidovany ako nezamestnany po dobu 3 mesiacov.

Chcel by som sa opytat ake veci sa mozu do podnikatelskeho zameru zadat, a cu je niekde na stranke info ake oblsati podnikania si mozem do zivnosti dat a kolko sa plati za jednu zivnost (teda oblast)?

Moje predstavy o nakupe majetku su asi taketo:

1. PC cena 26 000,-Sk
2. Tlačiareň 5 300,-Sk
3. Príslušenstvo k PC (myš, klávesnica) 1 000,-SK
4. Fotoaparát 8 000,-Sk
5. Kancelársky nábytok (stolička, stôl, lampa) 7 000,-SK


Oblasť mojej živnosti by sa mala zakladať na realitnej činnosti, finančnej, bankovej, poisťovacej činnosti.

Dakujem krasne za radu.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
niečo pre tých čo ešte len vypracúvajú PZ

mala som otázku že ak budem platca DPH či môžem dotáciu použiť iba na základy - (v podstate môžem za ňu kúpiť viac =) )

odpoveď z UPSVAR:
Pani ...., pre naše účely je potrebné uvádzať sumy bez DPH v prípade, že budete platcom DPH. Napíšte to aj do podn,. zámeru, že budete platcom DPH. A v prípade kontroly to musíte mať správne aj v účtovníctve.

Snáď som niekomu pomohla
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
za každú voľnú živnosť 100 Sk kolok
veľa nájdeš na www.zrsr.sk
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
Miro1969 Pozri príspevok
Takže čo som zistil: Nákup mimo EÚ - možný, Zamestnať sa - možné, osobný účet - po tom čo sa pracovníčky OÚPSVaR informovali mne nepochopiteľne na daňovom úrade- zamietnuté, takže iba podnikateľský účet.
k účtu: schválili mi zaslanie dotácie na účet v mBank
0 0
Fantom Fantom

Fantom je offline (nepripojený) Fantom

Dobrý deň, chcem sa opýtať ,ked už mám dotáciu z UP a naskytla sa mi práca či je možné sa popri tom aj zamestnať.Dakujem .
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Fantom Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať ,ked už mám dotáciu z UP a naskytla sa mi práca či je možné sa popri tom aj zamestnať.Dakujem .
Samozrejme, môžete sa popri aj zamestnať, len nesmiete do dvoch rokov zrušiť živnosť. Tak ako je v zmluve.
0 0
Fantom Fantom

Fantom je offline (nepripojený) Fantom

Erika ,dakujem
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Len podotknem, že táto zmena platí od 01.05.20O8.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať