Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Dobrý deň, mam pracovníka, ktorý poberá invalidný dôchodok.Idem mu robiť danové priznanie. Poraďte mi prosím,ako ho mam vyplniť,on ma nárok na nezdan. časť? DAkujem
Usporiadat
dodo1 dodo1

dodo1 je offline (nepripojený) dodo1

Nie invalidny dochodok sa ani po dovrseni dochodkoveho veku automaticky neprepocitava a nevyplaca ako starobny v Socialnej poistovni, aspon pokial ja viem. Takyto dochodca pobera nadalej invalidny dochodok (ved k tomu mam aj potvrdenie od dotycneho dochodcu - je na nom jasne napisane, ze pobera inavlidny dochodok) a len v pripade, ze by to bolo pre neho vyhodnejsie, moze poziadat a prepocitanie a bude mu priznany namiesto inavlidneho starobny dochodok. Takze neviem pre ucely posudenia naroku na nezdanitelnu cast ci ide o hru slovicok, alebo ako to spravne chapat. Alebo zase chaos v zakonoch a vykladajte si kazdy, ako chcete?
0 0
dodo1 dodo1

dodo1 je offline (nepripojený) dodo1

buba zial ja som v povodnom prispevku pisal, ze aj ja som sa pytal na DU - dokonca kamarata a on mi najprv povedal, ze nema narok a potom zase, ze to overoval u ich metodicky a ta povedala, ze ma narok. Tak si vyberme:-))
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môj názor na § 80 ods.2 som tu už 2x vyslovil, poviem teda tretíkrát, že § 80 ods.2 si vysvetľujem tak, že ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku sa automaticky má invalidný dôchodok považovať za starobný. Nie je predsa možné, aby niekto dostával invalidný dôchodok donekonečna.

Podľa § 81 ods.1 sa potom vypláca iba jeden dôchodok a to ten ktorý je výhodnejší pre dôchodcu - buď suma bývalého invalidného alebo suma nanovo prepočítaného starobného dôchodku.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ak by mi invalidný dôchodca (ktorý už dosiahol dôchodkový vek) predložil potvrdenie zo SP, kde by bolo jasne napísané, že za rok XY mu bol vyplatený invalidný dôchodok, tak by som mu nezdaniteľnú časť priznala ... keď pozerám na § 11 ods. 2 stojí tam: ... ak daňovník je na začiatku zdaň. obdobia poberateľom starobného dôchodku zo sociálneho poistenia ...
Dodo, Buba, podľa mňa sú vaši zamestnanci poberateľmi invalidného dôchodku, preto by som nezdaniteľnú časť priznala ... toť môj názor
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Dobre a čo mám teraz robiť? Keď mi na daňovom povedala tak, veď sa nejedná len o jeden rok ona bude pracovať u nás stále? a teraz som si to vypočítala za min. rok by som jej mala zraziť až 12000,-. Fakt neviem čo mám robiť.
Naposledy upravil buba : 10.03.05 at 08:15
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Ja mám výmer z 2/04 a tam je napísané , že sa jedná o invalidný dôchodok, tak neviem , ale Jožko Mihál nám to už objasnil.. teraz je na mne ako sa rozhodnem.
0 0
dodo1 dodo1

dodo1 je offline (nepripojený) dodo1

Diky vsetkym k tejto problematike. Buba ja som sa uz rozhodol, priznavam tomuto dochodcovi pri rocnom zuctovani 80 832 Sk. Volal som pre istotu este raz kamarata z DU a overoval mi to este raz, tentokrat u kompetentnych na riaditelstve v B.B. a pred chvilou mi volal, ze to uznavaju a MA NAROK, pokial ma potvrdene, ze POBERA INVALIDNY DOCHODOK. Ahojte.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Ja mám výmer z 2/04 a je tam napísané invalidný dôchodok, takže neviem? ale Jožko Mihál nám to už vysvetlil, takže asi je to na mne ako sa rozhodnem.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Takže asi to nechám tak. Ešte sa na to vyspím a uvidím zajtra.Díky všetkým.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ahojte,moze mi niekto poradit-idem robit rocne zuctovanie dane invalidnemu dochodcovi -je zamestnany na TPP od 3/2006-a doniesol mi potvrdenie od 2 zamestnavatelov kde pracoval na dohody-takze mu vychadza preplatok na dani ked mu uplatním celu nezdanitelnu ciastku 90816,-skk-a zaujima ma ci mu mam tam uviest aj invalidny dochodok,nejako ma to myli ked u nas je len od 3/2006- a moze si uplatnit celu nezdanitelnu ciastku- alebo mu ju nejako preratam na pocet mesiacov?-dakujem za nazory odpovede vsetkym
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

boitana
ahojte,moze mi niekto poradit-idem robit rocne zuctovanie dane invalidnemu dochodcovi -je zamestnany na TPP od 3/2006-a doniesol mi potvrdenie od 2 zamestnavatelov kde pracoval na dohody-takze mu vychadza preplatok na dani ked mu uplatním celu nezdanitelnu ciastku 90816,-skk-a zaujima ma ci mu mam tam uviest aj invalidny dochodok,nejako ma to myli ked u nas je len od 3/2006- a moze si uplatnit celu nezdanitelnu ciastku- alebo mu ju nejako preratam na pocet mesiacov?-dakujem za nazory odpovede vsetkym
Invalidný dôchodok sa v DP neuvádza a nezdaniteľná čiastka sa uplatňuje v plnej výške, t.j. 90.816,-- Sk.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Invalidný dôchodok sa do ročného zúčtovania dane neuvádza. Nezdaniteľnú čiastku mu uplatníš celú.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Anja kúštik si ma predbehla.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

Simonka a Anja111-dakujem-ved tak som to urobila,len som si to chcela dat skuseným mzdárkam odobrit-a este sa chcem opytat plati to stale,ze ked ma preplatok na dani,tak poziadam danovy urad o vratenie ,alebo si to vykompenzujem tym ze im do vysky preplatku nebudem uhradzat dan v roku 2007-samozrejem zamestnancovi to zohladním ten preplatok v mzde najneskor v marcovej vyplate
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Tak som urobila ja minulý rok, že som si preplatok odpočítavala z preddavku na závislu činnosť, ale poslala som žiadosť o preúčtovanie a oni mi napísali, že súhlasia. Potom som to uvádzala v Prehľadoch za štvrťrok. Takže to platilo a myslím aj platí.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dobry den, chcem poprosit o radu. Ideme zamestnat inval. dochodcu. Ma pracovat na TPP 5 hod denne. Vobec neviem aku moze mat min. mzdu, ako sa pri plnej invalidite platia odvody na soc. a zdrav.poist., uplatnuje sa nezd. ciastka, narok na dovol.,stravne a pod. Prosííím, poradte mi kto ma s tym nejaku skusenost. Velmi pekne dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Minimálna mzda je 50% bežnej. T.j ak je mesačne odmeňovaný, tak minimum pri 5 hod. prac. čase je (ak máte satnovený úväzok 40 hod týždenne) 50% z 7600/8x5 = 2375 Sk.
Neplatí odvody : nemocenské, invalidné a poistenie v nezamestnanosti
ZP platí polovičné percentá, t.j. 2+5%
Nárok na dovolenku má ako bežný zamestnanec.
Nárok na NČ má.
Nárok na stravné má ak vykonáva prácu viac ako 4 hod. denne. T.j. pri 5 hodinách má nárok.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dakujem este raz.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Inavalidný dôchodca poberal preddavkovo invalidný dôchodok ide tento dôchodok do DP typ A oddiel III
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelaStanakova Pozri príspevok
Inavalidný dôchodca poberal preddavkovo invalidný dôchodok ide tento dôchodok do DP typ A oddiel III
marcelka, ID sa v žiadnej časti DP neuvádza.
0 0
Načítať ďalšie