Zavrieť

Porady

Prechod živnosť na s.r.o.

Je tu niekde presný popis na prechod zo živnosti na s.r.o.?

Ešte jedna otázka....základné imanie na založenie s.r.o. musí byť 200 tis.????
ĎAKUJEM
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

SZCO si ide založiť s.r.o.-čku. V majetku SZCO je jedno vozidlo, kupovane v hotovosti (bez leasingu, ci uveru).

Su nejake pravidla za akych moze zivnostnik predat sro-cke kde je jedinym spolocnikom majetok?
Dajme tomu, že automobil je v majetku v hodnote 3,000 €.

Moze tento zivnostnik toto auto cez KP zmluvu predat svojej s.r.o-cke za tuto hodnotu 3,000 €?
Nie je výška obmedzená napríklad ako ked spolocník predáva svoj majetok do firmy do výšky 10% ZI bez znaleckého posudku?

Moze s.r.o-cka tento automobil zaradiť do majetku a začať uctovne aj danovo odpisovať?

Dakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

posúvam...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môj názor...musí mať súdnoznalecký posudok a v tomto prípade to pôjde .....inak iba do 10% ZI.....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

aj ked je to predaj podnikateľa sro-čke?

Ked je to od nepodnikateľa - spoločníka, tam to chápem, lebo by sa mohli umelo navyšovať náklady v s.r.o-čke, a na druhej strane by nikto neplatil dan z príjmu.

ale takto to ma živnosntík v príjmoch a sro-čka v nákladoch.. v podstate sa iba presunie daňová povinnosť dani z príjmov na živnostníka...

preto ma to mätie...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kejka to vysvetľovala tak,ak som to dobre pochopila......pán Boh zaplať, ja takéto prevody nerobím...naši si nepredávajú.....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

No, ono to je v zákone tých 10% zo ZI, ak predáva spoločník svojej s.r.o-čke.... Ono síce predáva aj teraz spoločník, ale ako podnikateľ, takže ten príjem bude oficiálne zdaneny.


Alebo porad nejaky iny sposob? zivnostik ide prejst na sro., a chce co najlepšie a najplynulejšie preniesť auto na sro-čku a potom zruší živnosť. Aby sa auto prepisovalo v TP iba raz a minimalizovali náklady...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zk24 Pozri príspevok
No, ono to je v zákone tých 10% zo ZI, ak predáva spoločník svojej s.r.o-čke.... Ono síce predáva aj teraz spoločník, ale ako podnikateľ, takže ten príjem bude oficiálne zdaneny.
daj dotaz na drsr.sk...a potom to sem prilep....
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
podľa mňa sú dve možnosti:
1.transformácia szčo na sro tak, že nová sro na seba prevezme všetky práva a povinnosti szčo, k tomu treba znalecký posudok a na základe toho všetko zaúčtovať. robila som to a neni to zrovna med lízať

2.možnosť je jednoduchšia a podľa mňa aj viac realizovaná v praxi:
szčo si založí sro. predá na základe faktúry všetok majetok. vysporiada si všetko szčo vo svojom účtovníctve a zruší živnosť.
sro bude fungovať uplne od nuly, akurát s nakúpeným majetkom od szčo
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Presne toto som potrebovala vediet. takže vobec nie je divné a čudné a zlé ak szčo predá svoj majetok s.r.o-čke áno?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
zk24 Pozri príspevok
Presne toto som potrebovala vediet. takže vobec nie je divné a čudné a zlé ak szčo predá svoj majetok s.r.o-čke áno?
mne to vôbec nie je čudné. práve v 12/2011 to riešim,lebo klient založil sro a zrušil živnosť. v predposledný deň zrušenia živnosti sme vystavili fa za predaj auta, odvedieme dph, riadne zdaníme.

sro si potom dá fakturu do N, nárokuje DPH, zaradí auto a začne odpisovať
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Cooool
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zk24 Pozri príspevok
Presne toto som potrebovala vediet. takže vobec nie je divné a čudné a zlé ak szčo predá svoj majetok s.r.o-čke áno?
A čo takto pozrieť do Obchodného zákonníka?

§ 59a

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Tak k odseku 4 som sa až nedočítala
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ani ja :-) ja som to vedela skôr z praxe, keďže mám takýto prípad tuším fakt každý rok (vždy keď sa nejaký klient szčo rozhodne že už má plné zuby odvodov a založí radšej sro)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať