Zavrieť

Porady

vyúčtovanie nákladov bytu

pracujúca žena po 50-tke, matka dvoch detí,vdova ...viac
K 31.10.07 predávam jednoizbový byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve. Požiadala som ekonómku SVB, ktoré spravuje i môj byt, o zúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu k uvedenému dátumu. Jej odpoveď bola, že to nevie urobiť a že sa jej to nedá a doporučila mi, aby som trvala na zapracovaní formulky v kúpnej zmluve , ktorá po ročnom zúčtovaní nákladov za byt bude riešiť, ako si náklady s novým majiteľom bytu vysporiadame. Mne, ani kupujúcemu sa to nepáči a pretože neviem, či takéto situácie rieši zákon, prosím takto o radu. Ďakujem
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jholubok Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?
Buď rada že si nedostala vyúčtovanie za r. 2009
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

Mám dobrú správu - v schránke som si našla len lístoček že sa mám zastaviť u správcu po vyúčtovanie. Predal mi ho len jeho syn, že otec nie je doma takže nemohol dostať "hubovú" polievočku odo mňa. Vo vyúčtovaní som mala malé prekvapenie - ja bývam na kraji bytovky celkom hore a prekvapili ma koeficienty(korekcie) - minulý rok sme mali v každej izbe rovnaké a tento rok kde sme mali vypálenú 0 (prešli sme na topenie elektrikou) tam sme dostali najväčší koeficient a tam kde sme mali niečo vypálené tam sme dostali menší ako minulého roku - neviete mi niekto poriadiť ako sa to vlastne posudzuje a či mali na niečo také nárok- a čerešnička na torte je, že mám kamaráta, ktorý býva v tom istom bloku ale býva v strede na prízemí a tomu sa ušli väčšie koeficienty ako minulý rok.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jholubok Pozri príspevok
Mám dobrú správu - v schránke som si našla len lístoček že sa mám zastaviť u správcu po vyúčtovanie. Predal mi ho len jeho syn, že otec nie je doma takže nemohol dostať "hubovú" polievočku odo mňa. Vo vyúčtovaní som mala malé prekvapenie - ja bývam na kraji bytovky celkom hore a prekvapili ma koeficienty(korekcie) - minulý rok sme mali v každej izbe rovnaké a tento rok kde sme mali vypálenú 0 (prešli sme na topenie elektrikou) tam sme dostali najväčší koeficient a tam kde sme mali niečo vypálené tam sme dostali menší ako minulého roku - neviete mi niekto poriadiť ako sa to vlastne posudzuje a či mali na niečo také nárok- a čerešnička na torte je, že mám kamaráta, ktorý býva v tom istom bloku ale býva v strede na prízemí a tomu sa ušli väčšie koeficienty ako minulý rok.
Predpokladám že sa nezúčastňuješ na schôdzach v dome. Pre výpočet tepla platí Vyhláška 630/2005 a v prílohe č. 2 sú doporučované koeficienty a korekcie. Ale dôležité je to čo sa odsúhlasí. A byt nad neobývaným prízemím je najchladnejší. Tak sa už toľko nediv a neprekvapuj. Ale pre uspokojenie Tvojho neustáleho prekvapenia... choď za predsedom SVB (to sa mi zdá že si písala že máte založené) a opýtaj sa ho na to. Osobne u mňa by si s hubovou polievkou nepochodila. On nie je Tvoj poskok ale aj Tebou zvolený. Tak sa k nemu tak správaj. Všetko sa dá riešiť v rámci legislatívy. Teraz sama som z Tvojich "zaváraní" a hubových polievok v neistote... či je to všetko len nedostatočným ovládaní legislatívy alebo máte aj správcu na mandátnu zmluvu. Nakoniec tak chaoticky používaš výrazy ktoré sú špecifické. Ten správca v poslednom príspevku je bývalé označenie domovníka?
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jholubok Pozri príspevok
Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.
Ak sa nekonajú ... zákona 182/1993 umožňuje zvolať schôdzu aj vlastníkom. Takže mne to nepríde ako normálne že ste všetci spokojní alebo nespokojní? Len z tých vyššie napísaných príspevkov nie je jasné akú formu správy vo Vašom dome vlastne máte. Tak nebolo by od veci to uviesť na správnu mieru a potom sa skôr dá odpovedať aké vôbec máte možnosti na zmenu. Ak teda nechcete len niekomu "zavariť". Ak áno, tak je škoda písať ako to máte zle a nič nefunguje. Citácia zo zák. 182/1993 § 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jholubok Pozri príspevok
Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.
NA správe domu sa treba zúčastňovať aj aktívne, nie len pasívne čakať, že niekto niečo urobí, zvolá...

Pokiaľ osoby, ktoré spravujú váš dom (stále si nenapísala, či máte založené Spoločenstvo vlastníkov bytov, alebo či máte zmluvu o výkone správy s nejakou správcovskou spoločnosťou) nevykonávajú správu tak, ako by mali, mali by ste si ako vlastníci zmeniť buď správcu, formu správy alebo zmeniť orgány SVB, ak máte založené SVB.

Zo zákona by mal správca, alebo orgán SVB zvolať aspoň 1x ročne schôdzu. Ak to neurobia, môžu si aj vlastníci zvolať schôdzu, kde kľudne môžu navrhnúť a odsúhlasiť iného správcu, či zmeniť orgány SVB.
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

len problém je v tom, že náš blok sú to taký "dôchodkári" ktorým je všetko jedno - áno je to smiešne že už dva roky sa nekonala žiadna schôdza a to nás veľmi rozčuľuje ale čo zmôžu 2 rodiny keď blok má 40 rodín a každému je dobre. My patríme pod bytové družstvo - 36 bytov je už odkúpených - máme správcovskú spoločnosť ktorá nás spravuje a máme hlavného člena pre celý blok a potom každý vchod má svojho "domovníka"
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Predpokladám že sa nezúčastňuješ na schôdzach v dome. Pre výpočet tepla platí Vyhláška 630/2005 a v prílohe č. 2 sú doporučované koeficienty a korekcie. Ale dôležité je to čo sa odsúhlasí. A byt nad neobývaným prízemím je najchladnejší. Tak sa už toľko nediv a neprekvapuj. Ale pre uspokojenie Tvojho neustáleho prekvapenia... choď za predsedom SVB (to sa mi zdá že si písala že máte založené) a opýtaj sa ho na to. Osobne u mňa by si s hubovou polievkou nepochodila. On nie je Tvoj poskok ale aj Tebou zvolený. Tak sa k nemu tak správaj. Všetko sa dá riešiť v rámci legislatívy. Teraz sama som z Tvojich "zaváraní" a hubových polievok v neistote... či je to všetko len nedostatočným ovládaní legislatívy alebo máte aj správcu na mandátnu zmluvu. Nakoniec tak chaoticky používaš výrazy ktoré sú špecifické. Ten správca v poslednom príspevku je bývalé označenie domovníka?
Súhlasím s Elenkou a odporúčam si založiť vlastnú tému s názvom
"Ako nám je dobre pod OSBD"
A my SVBčkari Vám budeme radiť a radiť ,ako to čo najdlhšie vydržať...
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

zdravim vsetkych
a zaroven sa ospravedlnujem, lebo budem trocha mimo temy, lebo som tu spravnu nenasla
ide o vyuctovanie prevazdkovych nakladov za nebytove priestory v nebytovom dome
niektory z uzivatelov pozaduju, aby vyuctovanie obsahovalo vysku nakladov kazdeho uzivatela, to zn. uzivatel bude mat na svojom vyuctovani celkove naklady za prevadzkove naklady, svoje prevadzkove naklady a tiez prevadzkove naklady kazdeho uzivatela osobitne
? je to vobec mozne, neviem najst zakonne ustanovenie, ktore to dovoluje ?
dakuejm
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Čo považuješ za prevádzkové náklady.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

vodne, stocne, elektrina, teplo, ostatne naklady za spolocne priestory (upratovacka, vratnik)
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ruci Pozri príspevok
vodne, stocne, elektrina, teplo, ostatne naklady za spolocne priestory (upratovacka, vratnik)
vodné + stočné = z pomerového merača v byte? Alebo spoločné priestory?
Elektrina len spoločné priestory?
Upratovačka, vrátnik... toto by som dala cez samostatnú položku.
Elektrika na spoločné priestory sa tiež dáva do vyúčtovania samostatnou položkou. Vodné + stočné to máte vysoké náklady?
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

asi som to nezrozumitelne napisala, ze co vlastne chcem :-) prepac elenka
vyuctovanie nakladov mame urobene pre kazdeho samostatne, ale problem je ten ze niektory z uzivatelov chcu mat na tom svojom vlastnom vyuctovani (za svoje uzivane kancelarie a prislusne spolocne priestory) aj vysku nakladov ostatnych uzivatelov v budove, pekne podelene, aby videli kto kolko plati a ci je to dobre rozratane podla podlahovych ploch atd.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Za nebytové priestory predsa dostávajú vyúčtovanie. Ak on chce vedieť koľko platí sused tak to je predsa podelenie nákladov v závislosti od veľkosti podielu nebytového priestoru.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

presne tak chce vediet kolko plati sused (presnejsie vsetci susedia), skusala som hladat ci sa im to moze dat do vyuctovani, logika veci hovori, ze preco by to mal vediet kolko plati sused, ked vo svojom vyuctovani ma celkove naklady, svoj podiel na celkovych nakladoch
ale chcem si byt ista a opriet to o nejake ustanovenie zakona, no nic som nenasla
rozmyslala som, ze teda pisomne oslovim ostatnych, ci suhlasia s tym, aby sa robilo taketo spolocne vyuctovanie a ak napisu ze nie tak to neurobim, ale ak niekto napise ze ano a niekto ze nie, hm?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ono sa treba oprieť o zákona o osobných údajoch. Nemá ho to prečo zaujímať.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

dakujem
skusim nieco vyspekulovat
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ono sa treba oprieť o zákona o osobných údajoch. Nemá ho to prečo zaujímať.
Čo s tým má zákon o osobných údajoch?
Každý vlastník má právo nazrieť do celého rozúčtovania, nemusí však byť všetko, predovšetkýcm o platbách iných vlastníkov, uvedené vo vyúčtovaní bytu.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ono sa treba oprieť o zákona o osobných údajoch. Nemá ho to prečo zaujímať.
tak som si pozrela zakon o ochrane osobnych udajov, tyka sa len fyzickych osob
kedze uzivatelia (najomnici) nebytov su vacsinou pravnicke osoby, tak tato vyhovorka je nepouzitelna
neviete prosim Vas, ak v zmluve nie je ustanovenie o mlčanlivosti, kde mozem najst zakonne ustanovenie o povinnosti zachovavat mlcanlivost o zmluvnych vztahoch?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

ruci Pozri príspevok
tak som si pozrela zakon o ochrane osobnych udajov, tyka sa len fyzickych osob
kedze uzivatelia (najomnici) nebytov su vacsinou pravnicke osoby, tak tato vyhovorka je nepouzitelna
neviete prosim Vas, ak v zmluve nie je ustanovenie o mlčanlivosti, kde mozem najst zakonne ustanovenie o povinnosti zachovavat mlcanlivost o zmluvnych vztahoch?
No ale tí ostatní vlastníci bytov sú fyzické osoby a ako také majú asi nárok na ochranu osobných údajov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať