Zavrieť

Porady

zmena odvodov SZČO po zmene minimálnej mzdy

dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte poraďaci.
Mám hlupu otázku, no zneistil ma jeden pán. Zvyšuju sa odvody do SP ak sa zvyšila minimálna mzda? Myslim to takto: od 01.10.2007 je minimálna mzda 8100,- Sk a odvody do SP pre SZČO v prípade ak má povinnosť si platiť sa zvyšuju na sumu? a odkedy?
Ďakujem za pochopenie a radu
S pozdravom Nika
Usporiadat
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Na stránke Sociálnej poisťovne som našla nasledovné:

"Zníženie vymeriavacieho základu<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu (najviac 12 000 Sk za rok) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Príklad:
SZČO, ktorá v roku 2006 podniká 12 kalendárnych mesiacov a zaplatila príspevky na životné poistenie v sume 12 000 Sk, mesačne si môže znížiť vymeriavací základ o 1000 Sk.
12 000 Sk : 12 = 1000 Sk
Vymeriavací základ = (čiastkový základ dane : 2 : 12 ) – (suma zaplatených príspevkov : 12)<o:p></o:p>

Vymeriavací základ po jeho znížení nemôže byť v sume nižšej ako vymeriavací základ mesačnej najmenej."

V predchádzajúcich príspevkoch nie je zmienená takáto úprava VZ. Je teda možné takto znížiť VZ do SP?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

áno ja osobne som 2 kolegom SZČO v auguste uplatňovala životné poistenie
oplatí sa ti to ak máš povinnosť platiť z vyššej sumy ako je minimum napr. ak by si platila odvod na soc. poisť napr. 3700 po uplatnení 12000 ŽP činí zníženie zhruba 300 SK mesačne ak je to z minimálnej tak sa to vlastne nedá
Anika
príjemný večer
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Anik Pozri príspevok
áno ja osobne som 2 kolegom SZČO v auguste uplatňovala životné poistenie
oplatí sa ti to ak máš povinnosť platiť z vyššej sumy ako je minimum napr. ak by si platila odvod na soc. poisť napr. 3700 po uplatnení 12000 ŽP činí zníženie zhruba 300 SK mesačne ak je to z minimálnej tak sa to vlastne nedá
Anika
príjemný večer
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ešte mám otázku na základe tvojho príspevku. Píšeš, že si v auguste pre SZČO uplatňovala ŽP, ale prečo len v auguste?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Zle som sa vyjadrila,nemyslela som to že len jeden mesiac, ale na porade som to zistila až v auguste, tak som hneď šla na SP požiadala som o zníženie a spätne aj za júl dali sme žiadosť a peniaze za júl vrátili na účet
ešte raz sa ospravedlňujem za zle sformulovanú odpoveď
Anika
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Anik Pozri príspevok
Zle som sa vyjadrila,nemyslela som to že len jeden mesiac, ale na porade som to zistila až v auguste, tak som hneď šla na SP požiadala som o zníženie a spätne aj za júl dali sme žiadosť a peniaze za júl vrátili na účet
ešte raz sa ospravedlňujem za zle sformulovanú odpoveď
Anika
Vďaka za doplnenie info.
Vieš, pýtam sa to z nasledovného dôvodu:
- pôvodne som platila odvod do SP od 01.07.2007 z VZ = 7983,- Sk (tak mi to vyšlo bez uplatnenia zníženia VZ o pomernú časť ŽP), t.j. 2648,- Sk/mes.
- keď sa min. mzda od 01.10.2008 zvýšila na 8100,- Sk zo 7600,- Sk, mala som zvýšiť odvod na 2686,- Sk
- keďže som na to zabudla, vznikol mi nedoplatok za obd. 10+11+12/2007 vo výške 114,- Sk t.j. (2686 -2648) x 3 mes = 38,- Sk x 3 mes = 114,- Sk
- keby som však bola uplatnila VZ znížený o pomernú časť ŽP, ktoré v mojom prípade predstavuje čiastku 949,- Sk/mes., potom by som sa dostala k sume VZ/mes. vo výške 7034,- Sk (t.j. 7983 - 949 = 7034), t.j. bola by som mohla platiť odvod zo sumy min. mzdy platnej do 30.09.2007, t.j. zo 7600,- Sk, čo by bolo 2520,- Sk, a tak by som sa dostala do opačnej situácie, t.j., že namiesto nedoplatku by mi vznikol preplatok, t.j. (2648-2520) x 3 mes. = 128,- Sk x 3 = 384,- Sk, čo by bolo samozrejme priaznivejšie.

Takže:
- ak by to, čo som uviedla, bolo správne, oznámim tieto skutočnosti Soc. poisťovni s uvedeným vysvetlením a zvyšok preplatku vo výške 270,- (t.j. 384 - 114) použijem ako čiastočnú úhradu poistného za 01/08?
- od 01.01.2008 už budem platiť z výšky min.mzdy 8100,- Sk, t.j. 2686,- Sk/mes (lebo aj prípadné zníženie o pomernú časť ŽP nemá v mojom prípade pri súčasnej výške min. mzdy význam).

Ak máš čas, prosím, odobri mi to. Dík.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Vianočka to čo píšeš je pravda že by si mala za 3 mesiace 384,- Sk preplatok,ktorý by si mohla požiadať o preúčtovanie namiesto toho dlhu
ale na SP musíš ísť a doložiť potvrdenie o zaplatení ŽP za rok 2006 presne tak ako keď si dokladovala ku DP ohľadne zníženia dane dúfam že ti to ešte urobia
ja viem že ťa čas tlačí tým u ktorých vznikol len taký malý rozdiel sme to nerobilií
prajem ti aby si ten problém vyriešila k spokojnosti a ústretovú pani na soc. poi.
Anika
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Anik Pozri príspevok
Vianočka to čo píšeš je pravda že by si mala za 3 mesiace 384,- Sk preplatok,ktorý by si mohla požiadať o preúčtovanie namiesto toho dlhu
ale na SP musíš ísť a doložiť potvrdenie o zaplatení ŽP za rok 2006 presne tak ako keď si dokladovala ku DP ohľadne zníženia dane dúfam že ti to ešte urobia
ja viem že ťa čas tlačí tým u ktorých vznikol len taký malý rozdiel sme to nerobilií
prajem ti aby si ten problém vyriešila k spokojnosti a ústretovú pani na soc. poi.
Anika
Ďakujem za tvoj čas a posielam ti bodík.
Skúsim to overiť v SP.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
[quote=Vianocka;602773]Na stránke Sociálnej poisťovne som našla nasledovné:

"Zníženie vymeriavacieho základufficeffice" /><o:p></o:p>

Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu (najviac 12 000 Sk za rok) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Tak toto mi teda nejako ušlo? Odkedy toto platí? Ak podnikateľ platí odvody z vyššieho VZ môže si ho znížiť spätne od 1.7.2007? Ak si platí životné poistenie vo výške 6000,- Sk ročne, tak môže znížiť VZ o 500,- Sk mesačne? (samozrejme, pokiaľ si neplatí z minimálneho VZ). Asi som spadla z jahody, ale toto počujem prvý krát. Môže to niekto potvrdiť? A aké máte skúsenosti. Má ísť s potvrdením z poisťovne o zaplatení poistného za predchádzájúci rok do SP a zažiadať si o vrátenie preplatku?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

[quote=dadasv;602902]
Vianocka Pozri príspevok
Na stránke Sociálnej poisťovne som našla nasledovné:

"Zníženie vymeriavacieho základufficeffice" /><?xml:namespace prefix = o /><o:p></o:p>

Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu (najviac 12 000 Sk za rok) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Tak toto mi teda nejako ušlo? Odkedy toto platí? Ak podnikateľ platí odvody z vyššieho VZ môže si ho znížiť spätne od 1.7.2007? Ak si platí životné poistenie vo výške 6000,- Sk ročne, tak môže znížiť VZ o 500,- Sk mesačne? (samozrejme, pokiaľ si neplatí z minimálneho VZ). Asi som spadla z jahody, ale toto počujem prvý krát. Môže to niekto potvrdiť? A aké máte skúsenosti. Má ísť s potvrdením z poisťovne o zaplatení poistného za predchádzájúci rok do SP a zažiadať si o vrátenie preplatku?
Nárok na zníženie si si mohla uplatniť od 1.7.2007. Ak si tak neurobila, môžeš sa pokúsiť urobiť to dodatočne....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Preštuduj si aj nasledovnú tému. V príspevku č. 20 máš aj tabuľku...
http://www.porada.sk/t52840-p2-vypoc...-7-2007-a.html
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ako písala Anja111, v priloženom linku sú odpovede. Aby to bolo jednoduchšie, tabulku som upravil na súčasnú výšku minimálnej mzdy a prikladám ju sem. Je tam možnosť zadania zaplatených súm na ŽP, DDP...a tým možnosť zníženia odvodov do SP.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Anik Pozri príspevok
Vianočka to čo píšeš je pravda že by si mala za 3 mesiace 384,- Sk preplatok,ktorý by si mohla požiadať o preúčtovanie namiesto toho dlhu
ale na SP musíš ísť a doložiť potvrdenie o zaplatení ŽP za rok 2006 presne tak ako keď si dokladovala ku DP ohľadne zníženia dane dúfam že ti to ešte urobia
ja viem že ťa čas tlačí tým u ktorých vznikol len taký malý rozdiel sme to nerobilií
prajem ti aby si ten problém vyriešila k spokojnosti a ústretovú pani na soc. poi.
Anika
Takže, pred chvíľou som sa skontaktovala so SP a našla som tam veľmi ústretovú pani. Tak, ako si písala, mám predložiť potvrdenie o zaplatení ŽP za rok 2006 a pani mi upraví predpisy odvodov od 01.07.2007, takže nakoniec sa naozaj dostanem do mierneho preplatku, ktorý si vysporiadam pri odvode za 01/2008.

Ešte raz, veľká vďaka
0 0
krina krina

krina je offline (nepripojený) krina

Prajem pekny den!
Mam aj ja jednu otazku:SZCO podnika od roku 2006, prijmy z roku 2006 predstavovali 761000 SK(cize viac ako 12 X min.mzdy7600 a od 1.10.2007 8100) cize mal sa uz prihlasit do Soc.Poistovni.
Na kolko mesiacov musi teraz spatne zaplatit odvody do SP?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Do sociálnej poisťovne sa už mal prihlásiť od 1.7.2007, čiže za 6 mesiacov musí doplatiť odvody.
0 0
krina krina

krina je offline (nepripojený) krina

Dakujem velmi pekne za odpoved. Chcem sa opytat preco od 1.07.2007, ked suma prijmov sa vlastne zisti v danovom priznani? Alebo povinnost vznike v polovice roka na zaklade posudeni prijmov z posledneho roka?
dakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Napr. na základe daňového priznania za r. 2006 podaného do 31.03.2007 sa urobí výpis z DP pre SP a ten bolo potrebné podať najneskôr do 30.06.2007. Platenie do SP sa prehodnotilo na základe podaného výpisu z DP a zmena nastála od 01.07.2007. Je to dané zákonom o SP.
0 0
krina krina

krina je offline (nepripojený) krina

dakujem za odpoved!
0 0
Fedab Fedab

Fedab je offline (nepripojený) Fedab

pracujúci dôchodca
Zdravím.Som dôchodca,k 31.12.2007 som ukončil podnikanie ako SZČO,nebol som plátcom DPH.K 1.2.2008 si požiadam o živnostenský list.Budem platiť v roku 2008 odvody doSP?Prosím poraďte mi.
Vopred srdečne ďakujem.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Fedab Pozri príspevok
Zdravím.Som dôchodca,k 31.12.2007 som ukončil podnikanie ako SZČO,nebol som plátcom DPH.K 1.2.2008 si požiadam o živnostenský list.Budem platiť v roku 2008 odvody doSP?Prosím poraďte mi.
Vopred srdečne ďakujem.
Neriešila som takýto prípad, takže neviem zodpovedne odpovedať, aj keď názor mám, ale priložím ti odpoveď p. Mihála. Len neviem, či je to ešte aktuálne.
http://www.porada.sk/188000-post3.html
0 0
Fedab Fedab

Fedab je offline (nepripojený) Fedab

pracujúci dôchodca
Lyduška srdečne ďakujem.Ak som dobre pochopil,tak do SP odvody budem podľa toho platiť od 1.7.2008 podľa príjmu z roku2007.
Mal som predstavu,že platiť odvody do SP začnem až 1.7.2009.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať