Zavrieť

Porady

zmena odvodov SZČO po zmene minimálnej mzdy

dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte poraďaci.
Mám hlupu otázku, no zneistil ma jeden pán. Zvyšuju sa odvody do SP ak sa zvyšila minimálna mzda? Myslim to takto: od 01.10.2007 je minimálna mzda 8100,- Sk a odvody do SP pre SZČO v prípade ak má povinnosť si platiť sa zvyšuju na sumu? a odkedy?
Ďakujem za pochopenie a radu
S pozdravom Nika
Usporiadat
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Fedab Pozri príspevok
Zdravím.Som dôchodca,k 31.12.2007 som ukončil podnikanie ako SZČO,nebol som plátcom DPH.K 1.2.2008 si požiadam o živnostenský list.Budem platiť v roku 2008 odvody doSP?Prosím poraďte mi.
Vopred srdečne ďakujem.
No pozrela som ešte raz zákon o sociálnom poistení a vyberám:§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak
...

Z toho mi vyplýva, že tak, ako píšeš, od 1.7.2008 za predpokladu, že príjem z podnikania v roku 2007 bol vyšší ako 97 200 Sk.

Pozri si tiež zákon
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2006-a.html#21
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Chcela by som sa opýtať, živnosť mám od 4.6.07, môžem si uplatniť celú odpočitateľnú položku na daňovníka? A aký vymeriavací základ musím mať aby mi vznikla povinnosť platiť do SP? dík
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pru Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, živnosť mám od 4.6.07, môžem si uplatniť celú odpočitateľnú položku na daňovníka? A aký vymeriavací základ musím mať aby mi vznikla povinnosť platiť do SP? dík
Máš nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Na to aby si povinne platila odvody do SP musíš mať príjem (obrat) vyšší ako 12x minimálna mzda, teda 97.200,- Sk.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

A keď mám menej, tak neplatím celý rok nič? No samozrejme okrem dobrov.nemoc., na ktoré sa idem zaregistrovať. Pýtam sa aj preto aby náhodou sa mi nestalo to čo známemu, že platil dobrovoľne, neodhlásil sa, vznikla mu aj povinnosť a musí to teraz zaplatiť dvakrát a je to dosť vysoká suma.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pru Pozri príspevok
A keď mám menej, tak neplatím celý rok nič? No samozrejme okrem dobrov.nemoc., na ktoré sa idem zaregistrovať. Pýtam sa aj preto aby náhodou sa mi nestalo to čo známemu, že platil dobrovoľne, neodhlásil sa, vznikla mu aj povinnosť a musí to teraz zaplatiť dvakrát a je to dosť vysoká suma.
Keď neprekročíš tú hranicu, tak ti nevzniká povinnosť registrovať sa.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať