Zavrieť

Porady

odhlásenie a prihlásenie na dobrovoľné nemocenské

Zdravím všetkých,

kto mi poradí alebo naviguje na správny paragraf?

Platím si dobrovoľné NP z min. vymeriavacieho základu. Po splnení podmienky 270 dní sa chcem odhlásiť a opätovne prihlásiť s max. VZ za účelom získania vyššej nemocenskej z PN, na ktorú sa chystám. Je niekde stanovené, koľko dní má uplynúť medzi prihlásením a odhlásením?

A ešte:
Ak bude od 1.1.2008 platiť novela Zákona o soc. poistení, zaujalo ma znevýhodnenie dobrovoľne poistených, kde sa má v prvých 26 týždňoch trvania poistenia nemocenská vypočítavať z min. VZ a nie z reálne plateného. Čo sa považuje za "prvých 26 týždňov"? Je to počítané od dátumu posledného prihlásenia na DNP, aj keď sa už predtým platilo, ale bolo odhlásené a opätovne prihlásené? Ak si platím DNP v priebehu roka 2006 s nejakými prestávkami a napr. v decembri sa odhlásim a opät prihlásim, od kedy sa bude počítať tých 26 týždňov?

Ak budú moje otázky pre niekoho zrozumiteľné a bude na ne vedieť odpovedať, vopred ďakujem.

Zuzana
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katkapekly Pozri príspevok
tak to je ale hrozné! ak tomu dobre rozumiem, potom to znamená, že ak by som si celý život platila DNP a mala by som chrípku (alebo moje dieťa) trikrát za rok, tak by som mohla mať PN alebo OČR s chrípkou len raz? To by znamenalo, že pre účely sociálnej poisťovne môžem mať jednu diagnózu len raz za život. Alebo to platí len od posledného prihlásenia?
Teda keby som 5.12.2007 ukončila OČR a zároveň sa odhlásila z DNP a potom sa 6.12.2007 znovu prihlásila, mohla by som mať vypísanú OČR znova s tou istou diagnózou ako v "predchádzajúcom" pripoistení?
Nie je to celkom tak, na rovnakú diagnózu môžeš ošetrovať (napríklad dieťa, ale za istých okolností aj dospelého) aj niekoľkokokrát do roka (aj do mesiaca), len vždy musí ísť o ukončený prípad ošetrovania s inou diagnózou. Vysvetlím na príklade: mamička ošetruje svoje dieťa choré na chrípku povedzme 10 dní (tie má platené), potom ona nastúpi do zamestnania, a o dieťa sa stará starý rodič, ktorý je už dôchodca (ten samozrejme žiadne ošetrovné nepoberá, o vnuka sa stará vo svojom voľnom čase). Keďže dieťatko postihnú komplikácie, po ďalších 7 dňoch (počas ktorých sa o neho staral starý rodič) je s ním doma opäť mamička (ktorá je zamestnaná). Pretože však ide o ošetrovanie z dôvodu tej istej diagnózy, nemá nárok na ďalšie ošetrovné. Ak by ovšem detský lekár - pediater zvážil, že už ide povedzme o hnisavú angínu (tonsilitídu), potom mamička má opäť nárok na ošetrovné v trvaní 10 (platených) dní.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
ajobs Pozri príspevok
Nie je to celkom tak, na rovnakú diagnózu môžeš ošetrovať (napríklad dieťa, ale za istých okolností aj dospelého) aj niekoľkokokrát do roka (aj do mesiaca), len vždy musí ísť o ukončený prípad ošetrovania s inou diagnózou. Vysvetlím na príklade: mamička ošetruje svoje dieťa choré na chrípku povedzme 10 dní (tie má platené), potom ona nastúpi do zamestnania, a o dieťa sa stará starý rodič, ktorý je už dôchodca (ten samozrejme žiadne ošetrovné nepoberá, o vnuka sa stará vo svojom voľnom čase). Keďže dieťatko postihnú komplikácie, po ďalších 7 dňoch (počas ktorých sa o neho staral starý rodič) je s ním doma opäť mamička (ktorá je zamestnaná). Pretože však ide o ošetrovanie z dôvodu tej istej diagnózy, nemá nárok na ďalšie ošetrovné. Ak by ovšem detský lekár - pediater zvážil, že už ide povedzme o hnisavú angínu (tonsilitídu), potom mamička má opäť nárok na ošetrovné v trvaní 10 (platených) dní.
Takže predsa musí byť na papieri iná diagnóza, nie? Ešte sa chcem spýtať, či má sociálna poisťovňa právo zisťovať diagnózu a či má lekár povinnosť zverejniť ju. Pretože lekárka mi povedala, že na žiadosť o ošetrovné sa už diagnózy nepíšu, že to patrí do lekárskeho tajomstva. Tak neviem, či si to môže prísť k lekárke niekto zo soc. poisťovne zistiť. Vopred ďakujem múdrejším hlavám
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katkapekly Pozri príspevok
Takže predsa musí byť na papieri iná diagnóza, nie? Ešte sa chcem spýtať, či má sociálna poisťovňa právo zisťovať diagnózu a či má lekár povinnosť zverejniť ju. Pretože lekárka mi povedala, že na žiadosť o ošetrovné sa už diagnózy nepíšu, že to patrí do lekárskeho tajomstva. Tak neviem, či si to môže prísť k lekárke niekto zo soc. poisťovne zistiť. Vopred ďakujem múdrejším hlavám
Ale môže byť jedna diagnóža niekoľkokrát v roku, t.j. dnes mám jednu OČR na chrípku dieťaťa, o mesiac to dieťa ochorie znovu na chrípku, tak mám znovu nárok na ošetrovné. Nemôžu byť iba pri jednej chorobe vystavené 2 OČR, bez toho aby tá choroba skončila. Pokiaľ viem, SP má možnosť kontrolovať lekárov.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Ale môže byť jedna diagnóža niekoľkokrát v roku, t.j. dnes mám jednu OČR na chrípku dieťaťa, o mesiac to dieťa ochorie znovu na chrípku, tak mám znovu nárok na ošetrovné. Nemôžu byť iba pri jednej chorobe vystavené 2 OČR, bez toho aby tá choroba skončila. Pokiaľ viem, SP má možnosť kontrolovať lekárov.
aha, mám pocit že už tomu začínam rozumieť, ďakujem veľmi pekne
0 0
elischka elischka

elischka je offline (nepripojený) elischka

ahojte poradaci, dufam ze ma s mojim problemom nevyhodite mimo temu. Potrebovala by som poradit i ked sa uz pytam asi neskoro, ale predsa. Manzel je momentalne na PN, ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia, kvoli operacii zaciatkom roka 2008. Momentalne ma PP na dobu urcitu do 31.12.2007 s hrubou mzdou 11 000.
1.Je tu este nejaka moznost ako by sa mu dala navysit PN?
2.plan je zmenit zamestnavatela s max vym. zakladom, aby bolo nemocenske vyssie este v polovici decembra 2007.
3. ma vyznam dobrovolne sa nemocensky pripoistit/ december uz asi nestihnem, aspon teda od januara??? a ked ano tak s akym VZ?

dakujem vam velmi pekne za vase odpovede, dufam ze mi poradite, lebo momentalne davky su zufale
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Naozaj sa asi pýtaš neskoro.
Ku dnu vzniku nároku na nemocenské (teda k prvému dnu PN) sa vyráta nemocenská dávka na jeden kalendárny den, na ktorú má osoba nárok. A potom až do ukončenia PN-ky sa vypláca rovnaká suma na den. Vypláca sa mesačne, vždy spätne za predchádzajúci mesiac. Dávky budú rozdielne len z dôvodu rôzneho počtu dní v mesiaci (resp. prvé tri dni sú iné-nižšie).
Ak ide u manžela o dlhodobejšiu NEPRETRŽITÚ PN-ku až do oprácie, resp. rekonvalescencii po nej, výšku nemocenskej dávky už bohužial zmeniť nemôžeš.
Zmena zamestnávatela alebo DNP by bolo pre manžela zaujímavá v prípade, že by terajšiu PN ukončil a nastúpil na novú. Ak by sa popri zamestnaní dobrovolne nemocensky poistil a chcel by získať nárok z DNP (no len 148,50 Sk na den), musel by začať novú PN až po novom roku! No záleží, či je to vôbec možné vzhladom na jeho diagnózu.
Naposledy upravil brčko : 01.12.07 at 18:44
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ale môže byť jedna diagnóža niekoľkokrát v roku, t.j. dnes mám jednu OČR na chrípku dieťaťa, o mesiac to dieťa ochorie znovu na chrípku, tak mám znovu nárok na ošetrovné. Nemôžu byť iba pri jednej chorobe vystavené 2 OČR, bez toho aby tá choroba skončila. Pokiaľ viem, SP má možnosť kontrolovať lekárov.
A pri nemocenskom môžu byť na jednu diagnózu vystavené 2 PN-ky? Napr. pri rizikovom tehotenstve?
Pri OČR o tom hovorí § 42 ods.2 "Ošetrovné patrí V TOM ISTOM PRÍPADE LEN RAZ a len jednému poistencovi." Pri nemocenskom sa nič také nepíše, takže predpokladám, možné to je. Mýlim sa?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

elischka Pozri príspevok
ahojte poradaci, dufam ze ma s mojim problemom nevyhodite mimo temu. Potrebovala by som poradit i ked sa uz pytam asi neskoro, ale predsa. Manzel je momentalne na PN, ktora bude pravdepodobne dlhodobejsia, kvoli operacii zaciatkom roka 2008. Momentalne ma PP na dobu urcitu do 31.12.2007 s hrubou mzdou 11 000.
1.Je tu este nejaka moznost ako by sa mu dala navysit PN?
2.plan je zmenit zamestnavatela s max vym. zakladom, aby bolo nemocenske vyssie este v polovici decembra 2007.
3. ma vyznam dobrovolne sa nemocensky pripoistit/ december uz asi nestihnem, aspon teda od januara??? a ked ano tak s akym VZ?

dakujem vam velmi pekne za vase odpovede, dufam ze mi poradite, lebo momentalne davky su zufale
Súhlasím s brčko
Teoreticky takáto možnosť
... ak by teda prichádzala do úvahy možnosť ukončiť PNku v decembri (napr. pred sviatkami), 31.12. mu končí PP .. a v januári by sa zamestnal (mzda okolo 29 tis)... potom by hneď nastúpil znova na PNku, VZ by sa počítal z nového PP - len treba počítať s tým, že prvých 10 dní platí zamestnávateľ náhradu
Neviem ale, či by to šlo aj prakticky .. čo na to jeho lekár a tiež nový zamestnávateľ
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
A pri nemocenskom môžu byť na jednu diagnózu vystavené 2 PN-ky? Napr. pri rizikovom tehotenstve?
Pri OČR o tom hovorí § 42 ods.2 "Ošetrovné patrí V TOM ISTOM PRÍPADE LEN RAZ a len jednému poistencovi." Pri nemocenskom sa nič také nepíše, takže predpokladám, možné to je. Mýlim sa?
Treba to chápať tak, že na jednu diagnózu je človek-poistenec práceneschopný. Ale tlačivo na uznanie za práceneschopného sa vypíše toľkokrát, koľko má daný občan-poistenec nemocenských poistení. To isté platí pri ošetrovnom - jedna diagnóza a viac tlačív na ošetrovné (podľa počtu nemocenských poistení).
Výklad § 42, ods.2 ZSP si treba vysvetľovať v intenciách môjho príspevku č. 62.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Ak si nevezmem neplatené voľno, tak príp. PN (nástup v decembri) zo zamestnania mi pôjde z min. roka (2006), DNP si zaplatím z rozdielu VZ zo zamestnania (za 12/2006) a maximom? Môžem si to korigovať tak, aby som z DNP mala lepšiu PN - myslím tým počet dní na RO.

Ja už som v tom tak zamotaná, že až hrúza, teda prepáčte, ak sa pýtam kraviny.....

Potvrdíte, či vyvrátite moje úvahy? Ďakujem veľmi pekne....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak DNPO splnila dobu 270 dni a t.č. je na PN, NEMUSÍ počas PN platiť nemocenské?
Môj názor je, že nie...
teta na SP tiež povedala, že nie.....
napriek tomu zajtra je posledný deň na prípadnú úhradu, potvrdíte to aj Vy - Porada?
Ďakujem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

KEJKA Pozri príspevok
ak DNPO splnila dobu 270 dni a t.č. je na PN, NEMUSÍ počas PN platiť nemocenské?
Môj názor je, že nie...
teta na SP tiež povedala, že nie.....
napriek tomu zajtra je posledný deň na prípadnú úhradu, potvrdíte to aj Vy - Porada?
Ďakujem.
Počas poberania nemocenského neplatí.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Pepa Pozri príspevok
Počas poberania nemocenského neplatí.
ďakujem
0 0
Ivankaa Ivankaa

Ivankaa je offline (nepripojený) Ivankaa

Co ak zamestnanec platil v r. 2007 NP z maxima do novembra, kedy ukoncil prac. pomer a od 27.12.07 platil DNP tiez z maxima, od 1.1.08 zmena VZ na minimum.
Tiez bude mat narok na max. davky az po 26 tyzdnoch?
Dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ivankaa Pozri príspevok
Co ak zamestnanec platil v r. 2007 NP z maxima do novembra, kedy ukoncil prac. pomer a od 27.12.07 platil DNP tiez z maxima, od 1.1.08 zmena VZ na minimum.
Tiez bude mat narok na max. davky az po 26 tyzdnoch?
Dakujem.
áno, nárok na nem.dávky zo skutočného VZ v rozhodujúcom období, t.j. 27.-31.12.07 bude mať až po 26týždnoch od posledného prihlásenia na DNP. Každé poistenie sa berie zvlášť. A teraz má už len DNP (nie je zamestnanec), takže nanho platí zákon ako na dobr.nemoc.poist.osobu.
0 0
Ivankaa Ivankaa

Ivankaa je offline (nepripojený) Ivankaa

Dakujem.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

vie mi niekto pomoct , ktory paragraf sa vztahuje na zmenu vysky vymeriavacieho zakladu u dobrovolne nemocensky poistenej osoby ?.. kde je uvedene ze to plati od nasledujuceho dna mesiaca.. zakon o socialnom poisteni
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
aladin Pozri príspevok
vie mi niekto pomoct , ktory paragraf sa vztahuje na zmenu vysky vymeriavacieho zakladu u dobrovolne nemocensky poistenej osoby ?.. kde je uvedene ze to plati od nasledujuceho dna mesiaca.. zakon o socialnom poisteni
Je to § 142, ods. 5 zákona o sociálnom poistení.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať