Zavrieť

Porady

pohyb na účte

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Ako riešite v JU, keď na podnikateľský účet prídu peniaze od kamaráta, ktoré nemajú nič spoločné s podnikaním
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte. Chcem sa opýtať, či podnikateľ musí mať podnikateľský účet? Nestačí mu len osobný, ak si dá pozor, aby sa tam diali len pohyby súvisiace s jeho podnikaním? Potrebujem súrne o vysvetlenie, lebo o pár dní mu príde na účet suma súvisiaca s podnikaním a ak by potreboval podnikateľský účet, poslala by som ho v pondelok zriadiť si ho (ak to stihne).
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Janka podnikateľský účet nie je povinný, ale je dobré ho mať. Aj keď len občas príde nejaká úhrada, SZČO platí predsa odvody, dane. Nikdy by som to nemiešala s osobným, veď čítaš v iných príspevkoch aké potom vznikajú problémy. To už radšej nech mu tú sumu vyplatia v hotovosti, prípadne zloženkou!
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Viem, že je lepšie mať podnikateľský účet a možno bude ťažké sledovať to, ale ak si dá podnikateľ pozor, nemuseli by vzniknúť problémy. Ale veľmi pekne ďakujem za radu.

A aký je vlastne rozdiel v tých účtovch. Asi sú náklady na podnikateľksý účet väčšie. A potom tu vzniká ďalšia otázka: ak mám podnikateľský účet, môžem si náklady na jeho prevádzku zahrnúť do nákladov OvZD. Pri osobnom to asi nepôjde, však?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
presne tak.. všetky bankové poplatky pri podnikateľskom účte idú do výdavkov, nákladov...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
babenko1
presne tak.. všetky bankové poplatky pri podnikateľskom účte idú do výdavkov, nákladov...
Takže pri osobnom, ak je používaný iba na podnikanie to tak nie je?

Preto sa toľko pýtam, lebo nevim, či sa naozaj ten účet rozlišuje na podnikateľský a osobný (myslím v banke), alebo si len podnikateľ zriadi dva účty a len si povie, že jeden je podnikateľský a druhý osobný.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Už v banke ho označíš za podnikateľský a poplatky sú tuším vyššie, treba ho zahlásiť na DÚ. Jednoducho s určitými administratívnymi nákladmi musí podnikateľ rátať a v žiadnom prípade nemiešať, už sa tu o tom dosť popísalo. Len ho pekne pošli do banky, alebo platba z rúčky do rúčky, to však musí zvážiť sám. Dúfam, že nie je mio padre . . . Prepáč, to mi ešte doznieva prvoaprílová radosť!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ak plánuje platby cez účet, jednoznačne odporúčam otvoriť bežný-podnikateľský účet. Je možné viesť úhrady aj na osobnom účte, ale treba presne sledovať položky, aby nedošlo k omylom, s akými sa tu stretávame, tzn.musí byť presne prehľad, ktorá platba je súkromná a ktorá podnikateľská.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem za Vaše názory a rady.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Ako by som mala správne zaúčtovať v JÚ ak podnikateľ zaplatí kartou zo súkromného účtu položku, ktorá s týka podnikania. Banku mu neevidujem.
Môžem to dať výdaj z pokladne i keď bločku ja napísané "platba kartou"?
Ďakujem za názory
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kira
Ako by som mala správne zaúčtovať v JÚ ak podnikateľ zaplatí kartou zo súkromného účtu položku, ktorá s týka podnikania. Banku mu neevidujem.
Môžem to dať výdaj z pokladne i keď bločku ja napísané "platba kartou"?
Ďakujem za názory
Normálne by som vystavila VPD priložila blok a vyplatila z pokladne sumu , ktorú zaplatil kartou zo súkromného účtu.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Zita5
Normálne by som vystavila VPD priložila blok a vyplatila z pokladne sumu , ktorú zaplatil kartou zo súkromného účtu.
Zita5 ďakujem
0 0
Romant Romant

Romant je offline (nepripojený) Romant

Pripájam sa k Ľube, veď podnikateľ si môže vložiť aj peniaze z osobného účtu, ak mu na BÚ nestačia peniaze na úhradu faktúr (napr. prefinancovanie väčšieho výdavku). Je to príjem NZD.
0 0
din din

din je offline (nepripojený) din

Ahoj,
podla toho, co som si precital, som zistil ze som to riadne presvihol a preto Vas prosim o radu. Zacal som podnikat ako student zivnostnik a moj tichy spolocnik trval na tom, ze uhrady faktur budu chodit na jeho ucet.(s cim som ako uz teraz viem nemal suhlasit - ale stalo sa). Takto preslo za obdobie (od 1.8.2005 do 31.12.2005) 5 faktur. Chcem sa spytat, co s tym mam teraz robit. Samozrejme od roku 2006 mi chodia vsetky platby na moj ucet - uz som to pochopil.
Prosim pomozte mi v tejto zufalej situacii ...dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
din
Ahoj,
podla toho, co som si precital, som zistil ze som to riadne presvihol a preto Vas prosim o radu. Zacal som podnikat ako student zivnostnik a moj tichy spolocnik trval na tom, ze uhrady faktur budu chodit na jeho ucet.(s cim som ako uz teraz viem nemal suhlasit - ale stalo sa). Takto preslo za obdobie (od 1.8.2005 do 31.12.2005) 5 faktur. Chcem sa spytat, co s tym mam teraz robit. Samozrejme od roku 2006 mi chodia vsetky platby na moj ucet - uz som to pochopil.
Prosim pomozte mi v tejto zufalej situacii ...dakujem
Ak si fakturoval Ty ako firma , tak príjmy zdaňuješ v Tvojom DP za rok 2005.
0 0
din din

din je offline (nepripojený) din

4 Zita5,
ano, to ja viem ,ale co s tym, ked mi pride kontrola? Sice mam jeho vypisy z uctu, ale ako sa budem tvarit, ze platby z mojej cinnosti isli na cudzi ucet - nebudu sa na mna pozerat ako na nejakeho podvodnika? - resp. nebude im to divne?
dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte doplním, vzhľadom k tomu , že fakturáciu previedla Tvoja firma a sú to zdaniteľné príjmy , ktoré úzko súvisia s Tvojou činnosťou , tak aby si to ako tak zachránil k faktúram si prilož príjmové pokladničné doklady na základe PPD zaúčtuj príjem do peňažného denníka a zdaníš uvedené príjmy .

Tichý spoločník ak trval na tom , tak teraz nech sa s tým vysporiada , ale Ty to budeš mať v poriadku .Ovšem neviek aká dohoda bola medzi SZČO a tichým spoločníkom , ale treba s ním spraviť nejakú zmluvu a na základe tej mu vyplatiť jeho podiel , pretože určite podiel z fakturácie mal. Teda predpokladám, že zadarmo nerobí tichého ....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
din
4 Zita5,
ano, to ja viem ,ale co s tym, ked mi pride kontrola? Sice mam jeho vypisy z uctu, ale ako sa budem tvarit, ze platby z mojej cinnosti isli na cudzi ucet - nebudu sa na mna pozerat ako na nejakeho podvodnika? - resp. nebude im to divne?
dakujem
No to bude divné , že aké bankové výpisy predkladáš a eviduješ . Okrem iného si povinný daňovému úradu oznámiť pri registrácii aj číslo účtu , ktorý používaš v súvislosti s podnikaním a vlastne to nebude mať súvis a ešte pri tom preukazuješ BV iného daňovníka , môžeš mať pokutu ako hrom .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

din
Ahoj,
podla toho, co som si precital, som zistil ze som to riadne presvihol a preto Vas prosim o radu. Zacal som podnikat ako student zivnostnik a moj tichy spolocnik trval na tom, ze uhrady faktur budu chodit na jeho ucet.(s cim som ako uz teraz viem nemal suhlasit - ale stalo sa). Takto preslo za obdobie (od 1.8.2005 do 31.12.2005) 5 faktur. Chcem sa spytat, co s tym mam teraz robit. Samozrejme od roku 2006 mi chodia vsetky platby na moj ucet - uz som to pochopil.
Prosim pomozte mi v tejto zufalej situacii ...dakujem
,

Chyba sa stala, ale každý problém treba riešiť. Ja by som to urobila ako píše Zitka hore v príspavku, prijala by som na základe príjmového pokladničného dokladu úhrady za uvedené faktúry do svojej pokladne, priložila by som výpisy Tvojho tichého spoločníka s vysvetlením, že faktúry boli omylom zaslané na jeho účet ako tichého spoločníka. Predpokladám, že bude ochotný spísať s Tebou i krátke vyjadrenie, kde potvrdí, že sa taká chyba stala. Všetci sa mýlia , príjmy priznáš .....
0 0
din din

din je offline (nepripojený) din

aj Tebe dakujem evina,
so Zitkou som uz pisal na ICQ a poradila mi. POvodne som si myslel, ze sa s tym ozaj nic neda robit, len cakat na riadnu pokutu.
BTW: to prehlasenie nebude problem spisat (dohodnem sa s nim), len teraz neviem, ci to ma byt doslova take prehlasenie ako si napisala? resp. kto sa ma k tomu vyjadrit....najlepsie asi obaja, ze?..
dakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

din
aj Tebe dakujem evina,
so Zitkou som uz pisal na ICQ a poradila mi. POvodne som si myslel, ze sa s tym ozaj nic neda robit, len cakat na riadnu pokutu.
BTW: to prehlasenie nebude problem spisat (dohodnem sa s nim), len teraz neviem, ci to ma byt doslova take prehlasenie ako si napisala? resp. kto sa ma k tomu vyjadrit....najlepsie asi obaja, ze?..
dakujem
Myslím, že najlepšie, ak obaja. Nazvala by som to napr. "Prehlásenie" krátko opísala a mali by ste to obaja podpísať
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať