Zavrieť

Porady

SPOLOČNÁ TV ANTÉNA - Spoločenstvo vlastníkov bytov

V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Chobot
Llívia Pozri príspevok
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.
Ja si myslím, že spadá. Pretože treba zákon čítať celý, nie len vytrhávať niektoré paragrafy. V tvojom citovanom paragrafe je, že

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ..."

Av § 2 ods. 5 je definované, čo sú spoločné zariadenia domu:

"(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."
Však,už len to ten kábel § ?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...R6X2QCa5D_aFbK
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

sito
Chobot
Llívia Pozri príspevok
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.
Ja si myslím, že spadá. Pretože treba zákon čítať celý, nie len vytrhávať niektoré paragrafy. V tvojom citovanom paragrafe je, že

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ..."

Av § 2 ods. 5 je definované, čo sú spoločné zariadenia domu:

"(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."
Však,už len to ten kábel § ?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...R6X2QCa5D_aFbK
Sito dal suverénne najlepšiu odpoved ...SVB zariad!!!! Však zariad ty, ! aj ty si SVB
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

granada
V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.
No - máš v tom trochu guláš.
Platíte tzv. koncesionárske poplatky (zástrčkový zákon) podľa zákona č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch §3 za rozhlasové a televízne prijímače.
zze/1995-212/3
V zákone sa nespomína spoločná anténa.
Spoločnú anténu si riešte so správcom svojho bytového domu.
Ale teoreticky - TV signál môžeš prijímať terestriálne (a to buď spomínanou STA, alebo vlastnou anténou), káblovým rozvodom, satelitným signálom cez sat. prijímač) - možností je do aleluja.
Tento poplatok NEPLATÍŠ správcovi ale RTVS na základe tohto zákona. Takže správca môže, ale aj nemusí udržiavať/zriadiť STA - ale to si musia s nim vybaviť majitelia. Správca - ak sa rozhodnú, že chcú STA - bude musieť toto splniť a poplatok sa údržbu (nie koncesionársky poplatok!!!!) zahrnie do vašich zálohových platieb.
2 0
Gaaspi Gaaspi

Gaaspi je offline (nepripojený) Gaaspi

Soľmi chudobný, neschopný sa uživiť. Veľakrát nemám ani na kredit. ...viac
Ani mi tak nejde o tie doťahovačky či na to je právo alebo nieje. Platím koncesionárske ale v tom nieje zahrnutá distribúcia signálu. Skôr mi vadí to že nechcem platiť poplatky káblovkám len za to že chcem pozerať základné programy čo sú vo vzduchu zadarmo! Ja nepotrebujem HBO a podobne mne stačí RTVS, TA3, JOJ vždy som pozerával tie. Tak potom prečo by som mal platiť niekomu a ešte aj viazanosť len aby som mohol pozerať základné programy? Ale vstupná investiícia na montáž vlastnej antény na strechu a ťahanie kábla na naše poschodie vyjde takú investíciu že z toho by som rok platiť káblovku. Tak neviem. Akú má vlastne pozemné vysielanie budúcnosť? Či o pár rokov neskončí úplne.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Gaaspi
Ani mi tak nejde o tie doťahovačky či na to je právo alebo nieje. Platím koncesionárske ale v tom nieje zahrnutá distribúcia signálu. Skôr mi vadí to že nechcem platiť poplatky káblovkám len za to že chcem pozerať základné programy čo sú vo vzduchu zadarmo! Ja nepotrebujem HBO a podobne mne stačí RTVS, TA3, JOJ vždy som pozerával tie. Tak potom prečo by som mal platiť niekomu a ešte aj viazanosť len aby som mohol pozerať základné programy? Ale vstupná investiícia na montáž vlastnej antény na strechu a ťahanie kábla na naše poschodie vyjde takú investíciu že z toho by som rok platiť káblovku. Tak neviem. Akú má vlastne pozemné vysielanie budúcnosť? Či o pár rokov neskončí úplne.
Perspektíva DVB-T? Nikto nevie povedať, Slovensko o DVB-T2 ani neuvažuje (nie je toľko terestriálnych programov, aby sa to vyplatilo)
Investícia? Ak sa uvažuje o minimálnej sume 10€/mes. na káblovku (za rok 120€, tak vonkajšiu DVB-T anténu splaší; za 15-25€, kábel (vonkajší koaxiál) za 0,7-1,5€/m a podľa toho, kde bývaš;, tak je to medzi 15-25€. Suma sumárum maximálne 75€ (čo je trochu viac ako polovica za polroka káblovky). A namontovanie - šikovný sused, kamarát ti to namontuje.
Naposledy upravil misoft : 27.10.18 at 07:58
0 0
Gaaspi Gaaspi

Gaaspi je offline (nepripojený) Gaaspi

Soľmi chudobný, neschopný sa uživiť. Veľakrát nemám ani na kredit. ...viac
To je druhá vec čo som chcel lebo či sa bude vôbec o pozemnom vysielaní uvažovať je dané presne tým že na slovensku je dosť nepopulárne používa ho necelých 20% kým v zahraničí to je aj cez 60% a je to aj logické že náklady na pozemné vysielanie sú veľké, štát moc malý na to aby tu bolo 50 programov na anténe to by sa neuživilo... Dokonca priamo u operátora keď som sa bol informovať čo by ma to stálo cez nich tak mi povedali že DVB-T u nás nemá budúcnosť. Samozrejme im ide o predaj produktu tak logicky povedia to čo povedali... Ale zase nechať ročne 100-120€ niekde operátorom za základné programy je nonsens...


Môj problém: Izbovú anténu mať nemôžem keďže na to som ďaleko od vysielača, na stenu z vonka montovať nemôžem lebo bývam na nižšom poschodí na klasickom sídlisku t.j. okolo sú ostatné panelíky ani výhlad neni smerom k televíznym vežiam... Tak by sa to muselo dávať na strechu a kupovať veľa koaxiálneho káblu keďže som nižššie...
0 0
Gaaspi Gaaspi

Gaaspi je offline (nepripojený) Gaaspi

Soľmi chudobný, neschopný sa uživiť. Veľakrát nemám ani na kredit. ...viac
Ešte by som chcel dodatočne reagovať na to že nikto nemôže nútiť nadpolovičnú väčšinu bytovky aby mali anténu kvôli jednému bytu ale aj naopak nikto nemôže nútiť mňa aby som si platil súkromníkovi káblovku keď s anténou môžem zadarmo chytať programy a nie len STV 1 a 2... U nás sa na anténe dá chytiť dosť programov dokonca aj také ktoré operátori nemajú. Tak sa vás chcem spýtať koľko by ma zhruba vyšlo keby som do toho šiel ako investor sám? Keďže sa to robí len pre jeden byt ani by sa možno nemuseli zapájať tie pakšamenty (tie kadejaké rozbočovače a zosilovače) na streche čo stoja tých 75,000 sk ale možno do tých 300€ by sa to dalo spraviť. Vlastne bolo by to ako pri montáži antény v rodinnom dome, proste dajú mi stožiar, na to antény a dlhý kábel až na naše poschodie... Čo by taká fuška mohla vyjsť?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Namontovanie antény na streche - to je malina. Ovšem!! Strecha je SPOLOČNÝM majetkom - musíš mať súhlas spoluvlastníkov! Kábel (koaxiál) sa dá stiahnuť aj dole cez elektroinštalačnú šachtu - keď je možné ťahať takto dátové a IPTV káble, pôjde to i s koaxiálom. Potom u seba len vyviesť, prevŕtať do bytu a vtiahnuť dnu. Môžeš aj s predzosilňovačom. A fuška koľko by stála? S kamarátom za jednu fľašu lepšieho alkahólu . Len by si musel si spočítať náklady na anténu + náklady na kábel a účastnícku prípojku (prípadne na zdroj do predzosilňovača) .
A ešte niečo - na panelákoch často sú bleskozvody a "odborníci" na ne tie spoločné antény montovali - chyba! Stačil jeden blesk a televízory praskali od radosti. Takže anténu niekde nižšie, ako bleskozvod a samotnú anténu uzemniť (pre prípad, žeby sa blesk "pomýliť" a "netrafil" bleskozvod). Na príjem signálu to nemá vplyv - sú tam iné frekvencie.
Naposledy upravil misoft : 09.02.19 at 09:12
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Gaaspi
Ešte by som chcel dodatočne reagovať na to že nikto nemôže nútiť nadpolovičnú väčšinu bytovky aby mali anténu kvôli jednému bytu ale aj naopak nikto nemôže nútiť mňa aby som si platil súkromníkovi káblovku keď s anténou môžem zadarmo chytať programy a nie len STV 1 a 2... U nás sa na anténe dá chytiť dosť programov dokonca aj také ktoré operátori nemajú. Tak sa vás chcem spýtať koľko by ma zhruba vyšlo keby som do toho šiel ako investor sám? Keďže sa to robí len pre jeden byt ani by sa možno nemuseli zapájať tie pakšamenty (tie kadejaké rozbočovače a zosilovače) na streche čo stoja tých 75,000 sk ale možno do tých 300€ by sa to dalo spraviť. Vlastne bolo by to ako pri montáži antény v rodinnom dome, proste dajú mi stožiar, na to antény a dlhý kábel až na naše poschodie... Čo by taká fuška mohla vyjsť?
Treba este pocitat s pravidelnymi elektrickymi reviziami, ktore su na takychto spolocnych zariadeniach povinne.
To bol u nas dovod, preco sa to neoplatilo robit kvoli par bytom, ich podiel na tychto reviziach mesacne bol po prepocitani vyssi ako zakladny balik kablovky. Ak by to mal platit len jeden byt, to uz by si zaplatil aj rozsireny balik.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať