Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti

JaMe JaMe

JaMe je offline (nepripojený) JaMe

Prosím o radu, chcem sa opýtať či mám nárok na podporu v nezamestnanosti ak:
od 15.05.2000 - nástup do zamestnania
od 04/2003 - nástup na mat. dovolenku následne prechod na rodičovskú dovolenku
od 1,12,2006 - ukončenie rod. dovolenky a návrat do zamestnania
31,10,2007 ukončenie zamestnania
01,11,2007 - nástup do nového zamestnania
a teraz by ma zaujímalo, či mám nárok na podporu?
ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Napísala som inak, ako som to myslela, opravila som to. Myslela som, že neplatí PvN aj keď poberá nemocenské zo zamestnania.
Ešte pre utvrdenie - čiže je celkom "dobré" sa prihlásiť pred materskou dobrovoľne aj na poistenie v nezamestnanosti - ak teda má nárok na materské len z dobrovoľného poistenia. Počas poberania dávky neplatí, ale pol roka bude poistená. Môže sa to v budúcnosti zísť
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak je na materskej dovolenke zo zamestnaniaalebo SZČO, tak PvN je zbytočné. Ak je "na materskej" z DNP, PvN sa môže zísť.
0 0
JaMe JaMe

JaMe je offline (nepripojený) JaMe

Vrátim sa späť, ak môj pracovný pomer skončí 31.12.2007 a ja nemám nárok na podporu v nezamestnanosti, na čo mám nárok? Zostanem bez koruny?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Máte nárok na dávky sociálneho zabezpečenia. Info Vám poskytnú na úrade práce, soc. vecí a rodiny.
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

Dobry den,

chcem sa spytat, ci chapem spravne, ze ak som od roka 2000 v pracovnom pomere, ale od 10/2005 na MD a nasledne rodicovskej, ktora mi konci tento rok, pokial so mnou zamestnavatel ukonci PP, nedostanem podporu v nezamestnanosti? Je moznost si poistenie v nezamestnanosti doplatit aby mi nasledne narok na podporu vznikol, alebo mam proste smolu, ze som sice 4 roky platila odvody 2x (dve zamestnania, jeden z toho s max. vymeriavacim zakladom)?
Stat mi pocas RD plati iba dochodkove? Dakujem
Maja
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
D123 Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa spytat, ci chapem spravne, ze ak som od roka 2000 v pracovnom pomere, ale od 10/2005 na MD a nasledne rodicovskej, ktora mi konci tento rok, pokial so mnou zamestnavatel ukonci PP, nedostanem podporu v nezamestnanosti? Je moznost si poistenie v nezamestnanosti doplatit aby mi nasledne narok na podporu vznikol, alebo mam proste smolu, ze som sice 4 roky platila odvody 2x (dve zamestnania, jeden z toho s max. vymeriavacim zakladom)?
Stat mi pocas RD plati iba dochodkove? Dakujem
Maja
Je to tak, nárok na podporu nebudeš mať a nedá sa to doplatiť. Štát platí dôchodkové poistenie do 6 rokov veku dieťaťa - ak nevykonávaš zárobkovú činnosť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...čo je ďalším nedostatkom zákona č.461/2003 Z.z.

Kaník, Kaník...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál Pozri príspevok
...čo je ďalším nedostatkom zákona č.461/2003 Z.z.

Kaník, Kaník...

... ale Tomanová sa mu statočne vyrovnáva. V niečom dokonca aj vedie...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jozef Mihál Pozri príspevok
...čo je ďalším nedostatkom zákona č.461/2003 Z.z.

Kaník, Kaník...
Len upresním, v pôvodnom zákone tento problém nebol, problém nastal až v novele platnej k 1.7.2005 - podobný problém nastal aj pri nemocenskom poistení, keďže sa však o ňom hovorilo, nemocenské poistenie sa vyriešilo. Poistenie v nezamestnanosti ostalo nedoriešené.
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

No, len pre doplnenie, volala som na Ministerstvo prace "socialnych" veci a rodiny - leg. odbor, ze ci nemaju takychto resp. podobnych pripadov viac /prispevok c. 50/. Vraj ani nie, a ze s leg. upravou v tomto duchu ani nepocitaju. Vraj je to davka, ktora je v zavislosti od platieb poistneho a vsetky pripady sa obsiahnut aj tak nedaju. Ok, chapem, ale tak som sa opytala ze ak je to teda zavisle od vysky plateneho poistneho, tak potom napr. teoreticky: Ak je clovek, ktory ma x nehnutelnosti ako tzv. "prilezitostny prenajom" (nie je teda podnikatel, je vsak evidovany nezamestnany), nema zaujem pracovat, lebo nehnutelnosti robia za neho a je teda dobrovolny platca, lebo ma z coho platit. A tento si plati 2% mesacne z min. mzdy 3 roky, zaplati spolu 5832 Sk, nasledne mu vznikne narok na podporu a tou ziska 50% z min. mzdy takych 6 mesiacov, takze 24300 Sk, je to ok a moze to robit dokola.
Naproti tomu mamicka, ktora si pred nastupom na MD/RD plati 5 rokov a z toho 3 plati odvody z dvoch zamestnani (1x maximalny+dalsi viac ako min.), potom moze taky 2%-ny odvod byt viac ako 30.000 Sk za 3 roky pred MD/RD v prospech socialnej poistovne a ta nakoniec mamicke nic nevyplati v lepsom pripade ak mamicka zainvestuje sama tych 5832 pocas MD/RD dostane tiez 24300Sk ............
Suma sumarum, jeden za 6 rokov zaplati cca 12000 a dostane 48000, druha zaplati 36.000 a dostane 24000 alebo zaplati 30000 a nedostane nic. Nech ziju flakaci a socialna vlada!!!! Ved svet patri sikovnym.
Ponaucenie - mamicky zvazte ci sa nepripoistit na poist. v nezamestnanosti - ak by som o tom vedela skor, tak nevaham a platim. Ale cia je to smola.......moja, moja.
Maja
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
D123 Pozri príspevok
No, len pre doplnenie, volala som na Ministerstvo prace "socialnych" veci a rodiny - leg. odbor, ze ci nemaju takychto resp. podobnych pripadov viac /prispevok c. 50/. Vraj ani nie, a ze s leg. upravou v tomto duchu ani nepocitaju. Vraj je to davka, ktora je v zavislosti od platieb poistneho a vsetky pripady sa obsiahnut aj tak nedaju. Ok, chapem, ale tak som sa opytala ze ak je to teda zavisle od vysky plateneho poistneho, tak potom napr. teoreticky: Ak je clovek, ktory ma x nehnutelnosti ako tzv. "prilezitostny prenajom" (nie je teda podnikatel, je vsak evidovany nezamestnany), nema zaujem pracovat, lebo nehnutelnosti robia za neho a je teda dobrovolny platca, lebo ma z coho platit. A tento si plati 2% mesacne z min. mzdy 3 roky, zaplati spolu 5832 Sk, nasledne mu vznikne narok na podporu a tou ziska 50% z min. mzdy takych 6 mesiacov, takze 24300 Sk, je to ok a moze to robit dokola.
Naproti tomu mamicka, ktora si pred nastupom na MD/RD plati 5 rokov a z toho 3 plati odvody z dvoch zamestnani (1x maximalny+dalsi viac ako min.), potom moze taky 2%-ny odvod byt viac ako 30.000 Sk za 3 roky pred MD/RD v prospech socialnej poistovne a ta nakoniec mamicke nic nevyplati v lepsom pripade ak mamicka zainvestuje sama tych 5832 pocas MD/RD dostane tiez 24300Sk ............
Suma sumarum, jeden za 6 rokov zaplati cca 12000 a dostane 48000, druha zaplati 36.000 a dostane 24000 alebo zaplati 30000 a nedostane nic. Nech ziju flakaci a socialna vlada!!!! Ved svet patri sikovnym.
Ponaucenie - mamicky zvazte ci sa nepripoistit na poist. v nezamestnanosti - ak by som o tom vedela skor, tak nevaham a platim. Ale cia je to smola.......moja, moja.
Maja
Prepáč Maja, a to uvažuješ iba o minime. Ak budeš uvažovať o platbách z maxima, za 3 roky zaplatíš cca 40.000 Sk, ale na dávke v nezamestnanosti môžeš získať až 166.000 Sk (samozrejme pri splnení ostaných podmienok, najmň ak ti úrad práce neponúkne miesto). To je zárobok vyše 400 %.
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

Iste, variant sa ponuka niekolko.
Kedze mamicka na MD/RD nema penazi na zvys a vzhladom na fakt, ze ani dopredu nevie, ci vobec davku bude potrebovat (mozno ju bez problemov zamestnavatel po navrate z RD niekam umiestni), bude zrejme platit z minima. Ale takej, co sa vie so zamestnavatelom dohodnut, aby u neho po navrate z RD uplatnenie nenasla - aspon na isty cas - (najlepsie zamestnana u rodiny), sa potom, podla toho co pises, naozaj oplati platit z maxima.
Ja som len chcela poukazat na to, ze je to davka, ktora ma financne pomoct preklenut obdobie bez prace. Ako vidno, nepomaha a kompetentni to riesit nechcu.
Takze nam asi zostava - A)najst si rychlo zamestnanie, B) ostat na retazovej materskej a zacat dobrovolne platit, C)presvedcit lekara, ze dieta nie je zdravotne sposobile do kolektivu a nasledne prejst podla chuti na A alebo B :-D.
Este by ma zaujimalo, ci je to pripad len mamiciek na RD, ktore su v pracovnom pomere, alebo ci sa to tyka aj napr. takych, ktori su dlhodobo PN, teda napr. je v pracovnom pomere, 1/2 z roka je PN a zamestnavatel ho vyhodi, takze za 4 roky teoreticky odrobi len 2, z ktorych plati odvody, tiez mu nedaju ziadnu podporu?
Maja
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dlhodobých PN sa toio netýka, iba ak by PN trvala aspoň 2 roky - a to neviem, či už nastalo. Počas krátkodobej PN (do 52 týždňov) poistenie v nezamestnanosti trvá.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
D123 Pozri príspevok
Iste, variant sa ponuka niekolko.
Kedze mamicka na MD/RD nema penazi na zvys a vzhladom na fakt, ze ani dopredu nevie, ci vobec davku bude potrebovat (mozno ju bez problemov zamestnavatel po navrate z RD niekam umiestni), bude zrejme platit z minima. Ale takej, co sa vie so zamestnavatelom dohodnut, aby u neho po navrate z RD uplatnenie nenasla - aspon na isty cas - (najlepsie zamestnana u rodiny), sa potom, podla toho co pises, naozaj oplati platit z maxima.
Ja som len chcela poukazat na to, ze je to davka, ktora ma financne pomoct preklenut obdobie bez prace. Ako vidno, nepomaha a kompetentni to riesit nechcu.
Takze nam asi zostava - A)najst si rychlo zamestnanie, B) ostat na retazovej materskej a zacat dobrovolne platit, C)presvedcit lekara, ze dieta nie je zdravotne sposobile do kolektivu a nasledne prejst podla chuti na A alebo B :-D.
Este by ma zaujimalo, ci je to pripad len mamiciek na RD, ktore su v pracovnom pomere, alebo ci sa to tyka aj napr. takych, ktori su dlhodobo PN, teda napr. je v pracovnom pomere, 1/2 z roka je PN a zamestnavatel ho vyhodi, takze za 4 roky teoreticky odrobi len 2, z ktorych plati odvody, tiez mu nedaju ziadnu podporu?
Maja
Súhlasím s nižšie uvedeným príspevkom od Janky, ale je to napríklad aj riešenie pre nezamestnaných, ktorí sú často a dlhodobo chorí a platia si DNP aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, samozrejme to druhé z maxima.
Veď za 3 roky (v posledných 4 rokoch), kedy majú platiť cca 1200 Sk poistné mesačne môžu z tejto doby platiť napr. iba 1/2 roka (čo je cca 7200 Sk spolu), ale poistení budú počas poberania nemocenského celý čas. Poistné platiť nebudú 2,5 roka, ale majú nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 6 mesiacov z maxima. Jej výška je rovnaká ako som napísal v predchádzajúcom príspevku. A to už je zisk vyše 2300 %.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Andrej, nesleduješ vývoj. Bod 2. sa chystá.

"Veľká novela" zákona o sociálnom poistení má od 1.1.2009 úplne zrušiť možnosti dobrovoľného poistenia popri zamestnaní, či povinnom poistení SZČO.
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

od 17.9.2003 - 31.1.2008 doba neurčita, ukončenie zo strany zamestnávatela z dôvodu nadbytočnosti s 2 mes. odstupným.
od 1.2.2008 - doba určitá na rok ale chcem dať ukončenie prac. pomeru v skušobnej dobe ke 31.3.2008 - mne sa počíta posledné 2 roky odpracované ked mam poslednu dobu určitu? a nárok na dávku z poistenie v nezamestnanosti na 4 mesiace. ďakujem , pokušala som sa niečo podobné najsť ale žial nenašla, tak pridávam príspevok na tuto temu. este raz dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sú odpracované 3 roky v posledných 4 rokoch, takže je nárok na podporu po dobu 6 mesiacov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Andrej, nesleduješ vývoj. Bod 2. sa chystá.

"Veľká novela" zákona o sociálnom poistení má od 1.1.2009 úplne zrušiť možnosti dobrovoľného poistenia popri zamestnaní, či povinnom poistení SZČO.
tiež nesledujem vývoj... a zííírááám
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

Po rozviazaní pracovného pomeru /zamestnanec zarábal minim. mzdu/ sa nezamestnaný zaeviduje na úrade práce. Zo sociálnej poisťovne príde vyrozumenie,že nemá nárok na podporu v nezamestnanosti. Nezamestnaný sa ide informovať či nevzniká aspon nárok na sociálne zabezpečenie. Tam sa dozvie,že nemá nárok na nič,keďže jeho manželka zarobí 10.720,- /rátane daňového bonusu/ + prídavky na 2 deti. Otázka: životné minimum je pre 4-člennú rodinu 13.590,-Sk, kedy vznikne nárok na soc. pomoc?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katka 30 Pozri príspevok
Po rozviazaní pracovného pomeru /zamestnanec zarábal minim. mzdu/ sa nezamestnaný zaeviduje na úrade práce. Zo sociálnej poisťovne príde vyrozumenie,že nemá nárok na podporu v nezamestnanosti. Nezamestnaný sa ide informovať či nevzniká aspon nárok na sociálne zabezpečenie. Tam sa dozvie,že nemá nárok na nič,keďže jeho manželka zarobí 10.720,- /rátane daňového bonusu/ + prídavky na 2 deti. Otázka: životné minimum je pre 4-člennú rodinu 13.590,-Sk, kedy vznikne nárok na soc. pomoc?

Koľko zarobí manželka v "čistom" za posledných 12 mesiacov bez daňového bonusu ? Zaujíma ma priemer na 1 mesiac. Skutočne už žiadny iný príjem rodina mená ? Mne vychádza nárok na dávku v hmotnej núdzi v sume cca 900 Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať