Zavrieť

Porady

Dôležité osobné prekážky v práci

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

ivetkavrb Pozri príspevok
Može si zamestnanec zobrať pracovné voľno s náhradou mzdy ak sprevádza svoje dieťa na vyšetrenie a ide s ním aj matka dieťaťa, kedže toto dieťa má len 1 týždeň a potrebujú ísť autom?
Keď prinesie potvrdenie o návšteve lekára s dieťaťom, je to v poriadku. Má nárok na 7 dní na sprevádzanie k lekárovi.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Zamestnanec bol na predpôrodnom"školení" /manželka je tehotná a on bude pri pôrode/. Má nárok na voľno? Nezapadá mi to ani do jedného bodu par. 141.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Nika Pozri príspevok
Zamestnanec bol na predpôrodnom"školení" /manželka je tehotná a on bude pri pôrode/. Má nárok na voľno? Nezapadá mi to ani do jedného bodu par. 141.
Na to si musí zobrať dovolenku.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Chobot Pozri príspevok
Na to si musí zobrať dovolenku.
ďakujem
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Chobot Pozri príspevok
Na to si musí zobrať dovolenku.
Prípadne (ak bude zamestnávateľ súhlasiť), môže byť použitý §141 ods. 3.
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

Dobrý deň...
Mala by som takúto otázočku... pracujem u nového zamestnávatela a ked si potrebujem odskočiť k lekárovi, tak si neberiem celodenné vyšetrenie, ale iba odskočím na 2 hodinky...tieto 2 hodinky sa mi rátajú ako celý den, alebo alikvotne??? dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Siaad Pozri príspevok
Dobrý deň...
Mala by som takúto otázočku... pracujem u nového zamestnávatela a ked si potrebujem odskočiť k lekárovi, tak si neberiem celodenné vyšetrenie, ale iba odskočím na 2 hodinky...tieto 2 hodinky sa mi rátajú ako celý den, alebo alikvotne??? dakujem
Ráta sa to alikvotne, na priepustke si dáš potvrdiť čas u lekára a iba tieho hodiny sa preplatia náhradou.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Zamestnanec má svadbu v sobotu. Môže čerpať náhradu mzdy v piatok?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jana007 Pozri príspevok
Zamestnanec má svadbu v sobotu. Môže čerpať náhradu mzdy v piatok?
Nie, nárok by mal, ak by mal sobáš v piatok v zmysle § 141 odst.2 písm. e).

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

§ 141 ods.e/ Zákonníka práce
svadba: pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe....

účastniť sa jej bude v sobotu a nie v piatok.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Môžem uznať zamestnancovi ošetrenie 2 dni po sebe u toho istého lekára?
Jeden deň mu bolo zle, bol u lekára, ten ho však poslal domov, že to je len nejaký vírus. Druhý deň mu však nebolo vôbec lepšie, tak tam zašiel znovu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jankasm Pozri príspevok
Môžem uznať zamestnancovi ošetrenie 2 dni po sebe u toho istého lekára?
Jeden deň mu bolo zle, bol u lekára, ten ho však poslal domov, že to je len nejaký vírus. Druhý deň mu však nebolo vôbec lepšie, tak tam zašiel znovu.
Mozes, nikde nie je definovane, ze to nemoze byt od toho isteho lekara.
dalo by sa tu uvazovat o tom, co je nevyhnutne potrebny cas /viroza rozhodne nie/ ... ale o tom je ina diskusia.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ivka70 Pozri príspevok
Mozes, nikde nie je definovane, ze to nemoze byt od toho isteho lekara.
dalo by sa tu uvazovat o tom, co je nevyhnutne potrebny cas /viroza rozhodne nie/ ... ale o tom je ina diskusia.
Ďakujem, myslela som si
0 0
Bartalos Bartalos

Bartalos je offline (nepripojený) Bartalos

Chobot Pozri príspevok
Ja len doplním to, čo napísal endrju.

Toto voľno vlastne poskytuje zamestnávateľ, lebo neprítomnosť ti platí. Ak si u jedného celý rok, tak je to jasné - on si to eviduje a vie, koľko voľna ti poskytol.

Pokiaľ meníš zamestnanie, tak toto voľno sa pri skončení PP nevykazuje novému zamestnávateľovi, preto on nevie, koľko si si vyčerpal. Preto je zo zákona povinný poskytnúť 7 dní (+ 7 dní - budem uvádzať len tú jednu sedmičku). Preto sa teoreticky môže stať, že dostaneš to voľno od oboch zamestnávateľov v plnom rozsahu.

Na druhej strane zákon hovorí, že toto voľno je za kalendárny rok, takže by mohol niekto namietať, že ak neodpracuje celý rok, tak má nárok len na pomernú časť (ako v prípade dovolenky). Lenže tu treba povedať, že ZP neupravuje krátenie tohto nároku a ani to neumožňuje, preto zamestnávateľ (napr. nový, kde zamestnanec pracuje napr. od septembra) nemôže krátiť jeho nárok na pomernú časť 4/12. Musí mu poskytnúť jeho ročný nárok, ale keďže nevie, koľko si zamestnanec vyčerpal, musí mu dať 7 dní.

Toto je diera v zákone, ktorá je v prospech zamestnancov. Možno v niektorej ďalšej novele ZP bude aj to krátenie upravené podľa skutočne odpracovaných mesiacov (ako pri dovolenke) a budeme mať po fúzoch .



Dobry den,

Ja by som si potreboval overit ci nedoslo k ziadnej zmene ohladom Vasich poslednych tvrdeni /novelami/. pretoze do suc.zamestnania som nastupil 4.5.2009 na dobu urcitu, na rok, t.j. do 3.5.2010, nasledne mi zamestnavatel nepredlzil zmluvu. Za tento kalendarny rok som cerpal 3 navstevy u lekara /za minuly 6/. zamestnavatel mi teraz hrozi tym ze mi nevyplati nahradu mzdy pretoze od doby nastupu do zam som tym padom vycerpal 9 dni.

Preto by som rad vedel ci uz je mozne vyratavat z tych 7 dni alikvotnu cast alebo nie.

Dakujem.
Naposledy upravil Bartalos : 03.05.10 at 19:04
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Bartalos Pozri príspevok
Dobry den,

Ja by som si potreboval overit ci nedoslo k ziadnej zmene ohladom Vasich poslednych tvrdeni /novelami/. pretoze do suc.zamestnania som nastupil 4.5.2009 na dobu urcitu, na rok, t.j. do 3.5.2010, nasledne mi zamestnavatel nepredlzil zmluvu. Za tento kalendarny rok som cerpal 3 navstevy u lekara /za minuly 6/. zamestnavatel mi teraz hrozi tym ze mi nevyplati nahradu mzdy pretoze od doby nastupu do zam som tym padom vycerpal 9 dni.

Preto by som rad vedel ci uz je mozne vyratavat z tych 7 dni alikvotnu cast alebo nie.

Dakujem.
na návštevu lekára máš nárok v každom kal. roku náhradu mzdy v trvaní 7 dní.
0 0
jaboig jaboig

jaboig je offline (nepripojený) jaboig

Ahojte, chcem sa spýtať.. mám pracovnú dobu od pondelka do soboty (predavačka v potravinách) a v sobotu sa vydávam. Mám nárok na platené voľno alebo načo všetko mám nárok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jaboig Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať.. mám pracovnú dobu od pondelka do soboty (predavačka v potravinách) a v sobotu sa vydávam. Mám nárok na platené voľno alebo načo všetko mám nárok.
Áno, máš.
Vyberám z § 141ZP odst.2
e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
0 0
jaboig jaboig

jaboig je offline (nepripojený) jaboig

Tweety Pozri príspevok
Áno, máš.
Vyberám z § 141ZP odst.2
e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
Ďakujem Tweety...len keď som oznámila zamestnávatelovi, že chcem voľno tak povedal, že nemám nárok aby som si vzala dovolenku...čo mu mám povedať?
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

jaboig Pozri príspevok
Ďakujem Tweety...len keď som oznámila zamestnávatelovi, že chcem voľno tak povedal, že nemám nárok aby som si vzala dovolenku...čo mu mám povedať?
...povedz mu, že nárok na voľno máš, príp. mu ukáž príslušný paragraf a samozrejme ako píše Tweety poniže - dones potvrdenie o sobáši ....
VEĽA ŠŤASTIA a LÁSKY v MANŽELSTVE !
Naposledy upravil evuš : 06.05.10 at 10:21
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jaboig Pozri príspevok
Ďakujem Tweety...len keď som oznámila zamestnávatelovi, že chcem voľno tak povedal, že nemám nárok aby som si vzala dovolenku...čo mu mám povedať?
Na tento deň ale musíš doniesť potvrdenie o sobáši. Nič viac k tomu voľnu nepotrebuješ, len dobrú náladu. Nech Ti ukáže, na základe čoho nemáš nárok.
0 0
Načítať ďalšie