Zavrieť

Porady

Dôležité osobné prekážky v práci

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
jaboig jaboig

jaboig je offline (nepripojený) jaboig

Tweety Pozri príspevok
Na tento deň ale musíš doniesť potvrdenie o sobáši. Nič viac k tomu voľnu nepotrebuješ, len dobrú náladu. Nech Ti ukáže, na základe čoho nemáš nárok.
Ešte raz ďakujem...
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Patrí zamestnancovi náhrada mzdy v prípade ak mu bolo dané pracovné voľno na odstraňovanie následkov v svojom bydlisku po povodni?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Ester plus Pozri príspevok
Patrí zamestnancovi náhrada mzdy v prípade ak mu bolo dané pracovné voľno na odstraňovanie následkov v svojom bydlisku po povodni?
Keď bude mať potvrdenie, že je to vo všeobecnom záujme, má nárok na voľno, ale neplatené.
Inak, ak zamestnávateľ chce, môže mu to vraj preplatiť.
4 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

môžem uznať zamestnancovi priepustku od notára na pol dňa? a patrí mu za takúto osobnú prekážku v práci /nedalo sa, aby si to vybavil po pracovnom čase/ náhrada mzdy?
ja som sa teda čudovala, že notár vôbec takéto potvrdenie vypíše.... no nechcem zamestnanca o niečo ukrátiť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla, poprosím o radu.
Našla som v zákonníku pr. §141 ods 3), že sa môže rozhodnúť či mu ďalšie náhradné voľno poskytne s náhradou mzdy alebo bez, ale keďže to tam nie je vymedzené, je to asi na rozhodnutí zamestnávateľa. Aj keď nemal by si zamestnanec v prvom rade čerpať dovolenku?
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

ccokoladecka Pozri príspevok
môžem uznať zamestnancovi priepustku od notára na pol dňa? a patrí mu za takúto osobnú prekážku v práci /nedalo sa, aby si to vybavil po pracovnom čase/ náhrada mzdy?
ja som sa teda čudovala, že notár vôbec takéto potvrdenie vypíše.... no nechcem zamestnanca o niečo ukrátiť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla, poprosím o radu.
Našla som v zákonníku pr. §141 ods 3), že sa môže rozhodnúť či mu ďalšie náhradné voľno poskytne s náhradou mzdy alebo bez, ale keďže to tam nie je vymedzené, je to asi na rozhodnutí zamestnávateľa. Aj keď nemal by si zamestnanec v prvom rade čerpať dovolenku?
Nenájde sa niekto kto by mi poradil?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ccokoladecka Pozri príspevok
môžem uznať zamestnancovi priepustku od notára na pol dňa? a patrí mu za takúto osobnú prekážku v práci /nedalo sa, aby si to vybavil po pracovnom čase/ náhrada mzdy?
ja som sa teda čudovala, že notár vôbec takéto potvrdenie vypíše.... no nechcem zamestnanca o niečo ukrátiť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla, poprosím o radu.
Našla som v zákonníku pr. §141 ods 3), že sa môže rozhodnúť či mu ďalšie náhradné voľno poskytne s náhradou mzdy alebo bez, ale keďže to tam nie je vymedzené, je to asi na rozhodnutí zamestnávateľa. Aj keď nemal by si zamestnanec v prvom rade čerpať dovolenku?

Je na zamestnavatelovi, ci take potvrdenie uzna a aj to, ci ho preplati alebo ho iba uzna a bude neplatene.

Otazka je, na zaklade coho zamestnanec opustil pracovisko, co oznamil zamestnavatelovi, preco chce odist?
Uz vtedy ste mali riesit 1/2 dna dovolenky, nie nasledne.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

ivka70 Pozri príspevok
Je na zamestnavatelovi, ci take potvrdenie uzna a aj to, ci ho preplati alebo ho iba uzna a bude neplatene.

Otazka je, na zaklade coho zamestnanec opustil pracovisko, co oznamil zamestnavatelovi, preco chce odist?
Uz vtedy ste mali riesit 1/2 dna dovolenky, nie nasledne.
Mne uz sa dostala prave do ruk len dochadzka s priepustkou po celom mesiaci a preto nebolo mozne to riesit pred tym.teraz uz viem a budem to riesit. Dakujem za odpoved
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

majernikova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor
Máte v nejakom internom predpise určené, dokedy a ako musíš nahlásiť začiatok PN? Ak nie, tak si zamestnávateľ môže so svojím porušením pískať...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

majernikova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor
Keď si na PN, máš byť doma (okrem času "vychádzka", ktorá sa píše na tlačivo PN). Choď s tým osobne a zamestnávateľ ťa obviní z porušenia liečebného režimu
(Len tak medzi nami dievčatami - v dnešnej atómovej dobe nemáš telefón, aby si mu oznámila, že si na PN? Vieš, pošte to doručenie trochu trvá, ak si to neposlala prvou triedou, tak jej to trvá minimálne 2 dni, a aj keď sú to len 2 dni, zamestnávateľovi môže robiť problémy, keď mu zamestnanec zrazu nepríde do práce a on sa nemohol zariadiť vopred. Prepáč, prehliadla som v zadaní, že si mu to oznámila.)
Naposledy upravil Llívia : 09.07.10 at 04:42
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

majernikova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor
Zastávam názor, že si nič neporušila, nakoľko si zamestnávateľovi oznámila, že ideš k lekárovi a následne si mu oznámila aj že si PN a PN si mu hneď odoslala.
2 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ďakujem Vám veľmi pekne za názory. Teraz som si už istá, že som sa ničoho nedopustila a môžem sa brániť.

Pekný deň
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Prosím Vás, sestra pracuje v školstve, vopred mali vypísanú dovolenku na celý mesiac júl. Koncom mesiaca bolo zle s mamou, bola s ňou na vyšetreniach, následne to oznámila zamestnávateľovi, že namiesto 2 dní dovolenky by si chcela uplatniť "paragraf". Zamietli jej to, že je to neskoro. Pritom to bolo ešte v tom istom mesiaci.
Dá sa dovolenka prerušiť, alebo nedá? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

editasara Pozri príspevok
Prosím Vás, sestra pracuje v školstve, vopred mali vypísanú dovolenku na celý mesiac júl. Koncom mesiaca bolo zle s mamou, bola s ňou na vyšetreniach, následne to oznámila zamestnávateľovi, že namiesto 2 dní dovolenky by si chcela uplatniť "paragraf". Zamietli jej to, že je to neskoro. Pritom to bolo ešte v tom istom mesiaci.
Dá sa dovolenka prerušiť, alebo nedá? Ďakujem
§ 114 ZP
Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).
<DT>
</DT>
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

editasara Pozri príspevok
Prosím Vás, sestra pracuje v školstve, vopred mali vypísanú dovolenku na celý mesiac júl. Koncom mesiaca bolo zle s mamou, bola s ňou na vyšetreniach, následne to oznámila zamestnávateľovi, že namiesto 2 dní dovolenky by si chcela uplatniť "paragraf". Zamietli jej to, že je to neskoro. Pritom to bolo ešte v tom istom mesiaci.
Dá sa dovolenka prerušiť, alebo nedá? Ďakujem

Dovolenka sa prerusuje napr. kvoli PNke, ale neprerusuje sa kvoli navsteve lekara alebo sprevadzaniu k lekaroci clena rodiny.
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Ďakujem za odpoveď. Ale keby chceli, tak to môžu upraviť, však?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

editasara Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ale keby chceli, tak to môžu upraviť, však?
Tu nejde o to, čo chcú, alebo nechcú, ale o to, čo hovorí Zákonník práce § 141:

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Tak teraz neviem, či sa môže prerušiť tá dovolenka aj z dôvodu sprevádzania, alebo nie?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

editasara Pozri príspevok
Tak teraz neviem, či sa môže prerušiť tá dovolenka aj z dôvodu sprevádzania, alebo nie?
Nie, nemoze.
A najma v skolstve, kde su dovolenky cez prazdniny planovane v kuse, akekolvek prerusenie z takehoto dovodu je cista spekulacia.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

editasara Pozri príspevok
Tak teraz neviem, či sa môže prerušiť tá dovolenka aj z dôvodu sprevádzania, alebo nie?
Veď čítaj: náhrada mzdy sa poskytuje "ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času."
Dovolenka nie je výkon práce = nie je to pracovný čas, takže zamestnanec nemá nárok na náhradu mzdy za sprevádzanie, lebo toto sprevádzanie vykonal mimo pracovného času. Žiadna prekážka v práci na jeho strane nevznikla.
Presne ako napísala ivka70 - ide o špekuláciu.
1 0
Načítať ďalšie