Zavrieť

Porady

Dôležité osobné prekážky v práci

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
aghova aghova

aghova je offline (nepripojený) aghova

veronikasad Pozri príspevok
Nemá narok na platené volno na doprovod rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr. zariadení.

Uveď prosím vek dcéry.
dieťa má 10 rokov
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Je nejaká výnika v nároku na paragraf za sprevádzanie člena rodiny, keď sa jedná a člena zdravotne postihnutého /dieťa/ a tých 7 paragrafov je mu na celý rok málo. On totiž to chodí s dieťaťom častejšie na vyšetrenie k lekárovi ako doprovod. Čo v takomto prípade? Môže doniesť paragraf a bude to mať ako ospravedlnený a nezaplatený deň, alebo ako?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

margaretka71 Pozri príspevok
Je nejaká výnika v nároku na paragraf za sprevádzanie člena rodiny, keď sa jedná a člena zdravotne postihnutého /dieťa/ a tých 7 paragrafov je mu na celý rok málo. On totiž to chodí s dieťaťom častejšie na vyšetrenie k lekárovi ako doprovod. Čo v takomto prípade? Môže doniesť paragraf a bude to mať ako ospravedlnený a nezaplatený deň, alebo ako?
Keď ti ten paragraf nebude zbytočne zaberať miesto v kancelárii, tak aj paragraf ti môže doniesť.
Lepšie však bude doniesť potvrdenie od lekára o nutnosti sprevádzania rodinného príslušníka a po vyčerpaní limitu 7 dní to bude presne tak, ako píšeš - ospravedlnený a nezaplatený deň.

Zákonník práce § 141 ods. 3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
Keby zamestnávateľ chcel, tak mu podľa ods. 3 môže dať pracovné voľno aj s náhradou mzdy.
Opravujem: môže mu dať ďalšie voľno, ale nemusí. Pri ošetrení/vyšetrení zamestnanca je v ZP napísané, že zamestnanec má nárok na ďalšie voľno (po vyčerpaní 7 dní s náhradou mzdy) - už neplatené, ak potrebuje ísť na vyšetrenie/ošetrenie. Pri sprevádzaní rodinného príslušníka nič takéto už napísané nie je, takže asi dieťa nemôže ísť k lekárovi viac ako 56 hod. do roka (myslené pri 8 hod. pracovnom čase - 8 hod. x 7 dní).
Naposledy upravil Llívia : 09.09.10 at 11:07
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

margaretka71 Pozri príspevok
Je nejaká výnika v nároku na paragraf za sprevádzanie člena rodiny, keď sa jedná a člena zdravotne postihnutého /dieťa/ a tých 7 paragrafov je mu na celý rok málo. On totiž to chodí s dieťaťom častejšie na vyšetrenie k lekárovi ako doprovod. Čo v takomto prípade? Môže doniesť paragraf a bude to mať ako ospravedlnený a nezaplatený deň, alebo ako?
Na sprevádzanie na vyšetrenie k lekárovi - pokial to nemáte dohodnuté v KZ - zvýšený nárok u zdravotne postihnutého nie je. Môže požiadať zamestnávatela o ospravedlnené neplatené volno.
Ďalších 10 dní je na sprevádzanie do zariadenia sociálnej starostlivosti

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

Na začiatok

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

3 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s veronikou, že zo zákona je nárok len na 7 (10)dní. Ostatné je na zamestnávatelovi, či to uzná ako vážny dôvod podla § 141 ods.3 ZP (s Liiviou sme sa o nom bavili v inej téme). Tiež som to najprv tak brala, že má právo aj na dalšie dni, len neplatené. Ale sprevádzanie rodinn.príslušníkov je inak definované ako pri vyšetrení samotného zamestnanca v § 141 ods.2 písm.a) bod 1+2.

Tieto dni § 141 ods.2 sa pre nárok na dovolenku berú ako odpracované, t.j. nekráti sa za ne nárok na dovolenku a aj v zdrav.poistovni za týchto rodičov platí zdr.poistnie štát. Ak by bolo aj na sprevádzanie členov rodiny nárok na neplat. volno na viac dní, tak by sa to dalo dosť zneužívať, myslím. Tak som si to odôvodnila.

Ale veronika pre mna novota, som myslela, že na dieťa je 7dní a na dieťa zdravotne postihnuté je 10dní. Nedôsledne čítam.
Takže:
na ošetrenie, vyš., liečenie je max. 7
+ do zariadenia sociálnej star. alebo špec.školy je dalších max. 10,

t.j. obaja rodičia zo zákona max. 7+7 na vyšetrenie a príp. 10+10 do školy v kalend. roku (ak sa budú striedať), potom by mohli byť na rade babky, súrodenci, ak by to bolo reálne. To iba naokraj, ale ak by ozaj zamestnaná babka s dieťaťom išla k lekárovi, tak aj ona si môže uplatniť tento §.
Naposledy upravil brčko : 09.09.10 at 11:04
1 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem za odpovede. Keď som dobre čítala, tak už len záleží na tom , ako sa k tomu postaví zamestnávateľ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika, ešte trošku pozornejšie čítaj písm. c) bod 2 - len jednému rodinnému príslušníkovi.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad, ja to chapem tak, ze pri jednom sprevadzani si moze narok uplatnit len jeden z rodicov, nie sucasne obaja.
Ale ak je to raz matka a druhy krat otec, tak v tom pripade problem nie je a kazdy ma narok na tych 7 (10) dni.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivka70 Pozri príspevok
veronikasad, ja to chapem tak, ze pri jednom sprevadzani si moze narok uplatnit len jeden z rodicov, nie sucasne obaja.
Ale ak je to raz matka a druhy krat otec, tak v tom pripade problem nie je a kazdy ma narok na tych 7 (10) dni.
tak som to aj myslela. (písala som o striedaní)

Ak napr. za daný kalendárny rok potrebuje dieťa sprevádzanie pri nejakom ošetrení napr. 30krát, tak ak to zjednoduším:
7krát pracujúci otec,
7krát pracujúca matka,
7krát pracujúca babka (sprevádzanie potrebuje vnuk zamestnanca),
7krát pracujúci dedko ...
a napr. 2krát pracujúci súrodenec (sprevádzanie potrebuje súrodenec zamestnanca).
Všetci budú mať nárok na tento § (samozrejme ak si ho už nečerpali na iných rodinných príslušníkov) t.j ospravedlnené a preplatené sprevádzanie, lebo toto dieťa je považované za ich rodinného príslušníka (vid vyššie citovaná definícia rodinn.príslušníka zo Zákonníka práce). Samozrejme pri každom jednotlivom sprevádzaní vždy len jeden, nie viacerí súčasne.
Naposledy upravil brčko : 13.09.10 at 20:32
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

aghova Pozri príspevok
Dobrý deň,
má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy,keď bol 4 dni hospitalizovný ako doprovod svojho dieťaťa ?
ďakujem.
.. mal požiadať o vystavenie DPN..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

margaretka71 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede. Keď som dobre čítala, tak už len záleží na tom , ako sa k tomu postaví zamestnávateľ.
.. a môže byť niečo "navyše" v kolektívnej zmluve
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

Prosím Vás a keď bol u zubára len doobeda a na poobede si zobrAL pol dňa dovolenky, má na to nárok? Podľa mňa áno, ale zamestnávateľ mu dal celý deň dovolenky..... že nemôže byť kombinácia dovolenky a P-čka
Ďakujem
reve
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Reve Pozri príspevok
Prosím Vás a keď bol u zubára len doobeda a na poobede si zobrAL pol dňa dovolenky, má na to nárok? Podľa mňa áno, ale zamestnávateľ mu dal celý deň dovolenky..... že nemôže byť kombinácia dovolenky a P-čka
Ďakujem
reve
ako to zdôvodnil ? Máte v internom mzdovom predpise, že dovolenka sa čerpá len celý deň ? (nástup na dovolenku určuje zamestnávatel).

Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy za nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení. V tomto prípade aj 4 hod.
0 0
sitnan sitnan

sitnan je offline (nepripojený) sitnan

Dobrý deň,

skúmal som takmer všetky diskusie v tomto fóre, no nikde som sa nedopátral konkrétnejšej odpovedi na možnosť udelenia dňa voľna na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie v tomto prípade:
- manželka pracuje v s(z)mennej 12h prevádzke ako zdravotná sestra. Majú samozrejme plánované služby na celý mesiac a tak sa stalo, že náš syn bol počas tohto mesiaca (september 2011) objednaný na kontrolu do 150km vzdialenej Bratislavy (teda ide o vyšetrenie od skorého rána do poobedia). Vyšetrenie pripadá na deň, kedy má manželka voľno medzi službami (streda N-nočná, štvrtok voľno, piatok kontrola, sobota D-denná). Má aj napriek tomu, že má voľno medzi službami nárok na uplatnenie paragrafu § 141 ods.2, písm. c) bod 1. ? Ak sa nemýlim, jedná sa o nepravidelnú pracovnú dobu. Alebo sa to výhradne vzťahuje iba na deň, kedy by mala mať službu? Ide mi o to, či si by si takéto vyšetrenie mohla potom zarátať do fondu odpracovaného času za daný mesiac. Lebo ak by bola napríklad na 1-2 dňovej PN-ke medzi službami, či by sa jej taká PNka rátala a tento zmienený § nie, či to v podstate nie je to isté (byť chorým v čase voľna - medzi službami a ísť na vyšetrenie s dieťaťom tiež v čase voľna- medzi službami).
Ak by na to nárok mala, dalo by sa uviesť podľa čoho, aby sa prípadne mala na čo obrátiť?
Ďakujem za prípadné odpovede.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sitnan Pozri príspevok
Dobrý deň,

skúmal som takmer všetky diskusie v tomto fóre, no nikde som sa nedopátral konkrétnejšej odpovedi na možnosť udelenia dňa voľna na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie v tomto prípade:
- manželka pracuje v s(z)mennej 12h prevádzke ako zdravotná sestra. Majú samozrejme plánované služby na celý mesiac a tak sa stalo, že náš syn bol počas tohto mesiaca (september 2011) objednaný na kontrolu do 150km vzdialenej Bratislavy (teda ide o vyšetrenie od skorého rána do poobedia). Vyšetrenie pripadá na deň, kedy má manželka voľno medzi službami (streda N-nočná, štvrtok voľno, piatok kontrola, sobota D-denná). Má aj napriek tomu, že má voľno medzi službami nárok na uplatnenie paragrafu § 141 ods.2, písm. c) bod 1. nie, nemá, nakoľko v ten deň nemá naplánovanú smenu? Ak sa nemýlim, jedná sa o nepravidelnú pracovnú dobu. áno Alebo sa to výhradne vzťahuje iba na deň, kedy by mala mať službu? presne tak Ide mi o to, či si by si takéto vyšetrenie mohla potom zarátať do fondu odpracovaného času za daný mesiac. nie, nemohlaLebo ak by bola napríklad na 1-2 dňovej PN-ke medzi službami, či by sa jej taká PN ka rátala - PN-ka je na kalendárne dni, rieši to zákon č.461/2003 o sociálnom poistení, prekážky v práci rieši iný zákon a to Zákonník práce, miešaš hrušky z jablkamia tento zmienený § nie, či to v podstate nie je to isté (byť chorým v čase voľna - medzi službami a ísť na vyšetrenie s dieťaťom tiež v čase voľna- medzi službami).
Ak by na to nárok mala, dalo by sa uviesť podľa čoho, aby sa prípadne mala na čo obrátiť?
Ďakujem za prípadné odpovede.
odpoveď v texte
2 0
sitnan sitnan

sitnan je offline (nepripojený) sitnan

mzdárka renča,

ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sitnan Pozri príspevok
mzdárka renča,

ďakujem.
za máličko
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

ahojte, prosím poraďte. Zamestnanec mi doniesol paragrafy na vlasné ošetrenie 4 dni po sebe a následne na ošetrenie dieťaťa 2 dni. Je zrejmé, že si nimi predĺžil dovolenku, ale môžem mu ich neuznať ??? Môžeme si dať napr. do pracovného poriadku, že sa budú mesačne akceptovať max. 2 vyšetrenia? Alebo ako máte ošetrené takéto zneužívanie paragrafov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Livia2 Pozri príspevok
ahojte, prosím poraďte. Zamestnanec mi doniesol paragrafy na vlasné ošetrenie 4 dni po sebe a následne na ošetrenie dieťaťa 2 dni. Je zrejmé, že si nimi predĺžil dovolenku, ale môžem mu ich neuznať ??? Môžeme si dať napr. do pracovného poriadku, že sa budú mesačne akceptovať max. 2 vyšetrenia? Alebo ako máte ošetrené takéto zneužívanie paragrafov?
Kontaktuj jeho lekára a zisti, či bol u neho na vyšetrení všetky 4 dni (a ešte zisti, či skutočne išlo o celodenné ošetrenie) a potom to isté u detského lekára. Ak bol u všeobecného či obvodného lekára, asi by som mu to neuznal. Nech mi netvrdí, že 4 dni po sebe musel u neho sedieť v ambulancii celých 8 hodín!! Je to evidentné zneužívanie paragrafu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Chobot Pozri príspevok
Kontaktuj jeho lekára a zisti, či bol u neho na vyšetrení všetky 4 dni (a ešte zisti, či skutočne išlo o celodenné ošetrenie) a potom to isté u detského lekára. Ak bol u všeobecného či obvodného lekára, asi by som mu to neuznal. Nech mi netvrdí, že 4 dni po sebe musel u neho sedieť v ambulancii celých 8 hodín!! Je to evidentné zneužívanie paragrafu.
No aj keď je jasné, že to nie je s kostolným poriadkom ... neviem, či niečo porieši u lekára. Ak raz tam ten "štempeľ" dal .. on je za to zodpovedný. ...
Má vôbec mzdár takéto právomoci ... lebo mňa by veru poriadne nasrrdilo, keby moja mzdárka robila kontrolu u lekára !!! Samozrejme, takéto niečo by mi ani nenapadlo spraviť
Mal si dať DPN !
3 0
Načítať ďalšie