Zavrieť

Porady

invalidný dôchodok - odvolanie sa

Ahojte, zase potrebujem poradiť
Som na PN od 29.1.2007. PP mám na dobu určitú do 30.11.2007.
Mám preukaz ŤZP.
Teraz v piatok, 16.11. som bola na posudkovej komisii v Sociálnej poisťovni kvôli invalidnému dôchodku. Nemám s týmto skúsenosti, nikto v mojom okolí nie je uznaný za invalidného občana. Moje ochorenie nie je v tom zákone, podľa ktorého sa určuje porucha miery funkčnosti v %. Lekárka na komisii mi povedala že ona to dala do "kolonky" ochorenia hrubého a tenkého čreva kde je miera poruchy od 30% do 60%. Následne mi povedala, že mi priznáva 45%. Ostala som mierne mimo, ale samozrejme som v šoku papiere čo mi dávala podpísala.
Doktorka vôbec neakceptovala čo jej vravím ohľadom môjho zdravotného stavu a na jednu vec ohľadom toho, že napr. stále sa mi nedá dobre sedieť lebo mám proste bolesti mi odpovedala že si mám kúpiť nafukovacie koleso Len chcem napísať, môj hlavný problém sa týka chodenia na wc, čo je už samé o sebe dosť nepríjemné. Keď niekam chcem ísť ako napr. teraz na tú posudkovú, nemôžem deň dopredu jesť, a ten deň tiež nie, lebo inak by som nič nevybavila. Je jasné že stav sa oproti júnu trošku upravil, ale nie tak, aby som bola schopná sa plnohodnotne zaradiť do pracovného života.
Genetička mi vravela, že by posudkového lekára malo "zaujímať" aj to, koľko krát za deň človek musí ísť na wc. Že aj od toho závisí čo a ako. Lenže túto pani to evidentne nezaujímalo.

Môžem sa proti tomu nejako odvolať? Keď sa niekto odvolá, vždy tam je ten pôvodný lekár čo predtým?

Mám familiárnu adenomatóznu polypózu hrubého čreva, na operácii mi odstránili celé hrubé črevo. Mala som dočasný vývod - ileostómiu, ktorú mi v júni zanorili.

Prepáčte že to je také dlhé.
Usporiadat
tomaskovaj tomaskovaj

tomaskovaj je offline (nepripojený) tomaskovaj

dobrý večer Vám prajem...dovolím si Vám napísať,ako som dopadla u posudkového lekára..Povedal mi,že môžem byť rada,že mám tých 70% a bola som vybavenázistila som,že aj o takýchto peripetiach je choroba..
0 0
mirko84 mirko84

mirko84 je offline (nepripojený) mirko84

Dobry deň.

Neviem či si môj príspevok niekto prečíta, ale ja dufám, že áno a poradí mi. Nedávno mi priznali invalidný dôchodok na 50%, pritom v tabuľke a príslušnej kolonke bolo ohodnotenie 50% až 80%. Som teda na čiastočnom dôchodku a zo zdravotných dôvodov nemôžem naďalej vykonávať tú prácu, ktorú som vykonával, tak sme zo zamestnávateľom uzavreli dohodu o ukončení pracovného pomeru a idem na úrad práce. Zdá sa mi ale nespravodlivé, keď niektorí iní pacienti s podobnou dg. majú plný dôchodok. Chcem sa teda odvolať. Aké sú možnosti odvolania na sociálnu poisťovňu a prípadne súd. Súd je okresný alebo krajský? A keď sa odvolám len na sociálnu poisťovňu tak ma bude prejednávať ten istý lekár alebo iný?
Dakujem.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Odvolanie na príslušný krajský súd - v rozhodnutí to máš uvedené, aj koľkokrát to tam máš poslať. Na sociálnej poisťovni Ťa bude prejednávať ten istý lekár. Pokiaľ chceš byť úspešný, bolo by dobré doložiť od odborného lekára ďalšie závažnejšie zistenia, ktoré Tvoju diagnozu ešte viac utvrdia. Potom by si mohol byť úspešný. Ale keď do odvolania napíšeš, že v zákone je hodnotenie od 50% do 80%, tak určite neuspeješ. O výške % rozhoduje posudkár. Iba pokiaľ by Ti opätovne priznal iba tých 50 %, tak môžeš trvať na tom, aby o tom rozhodol krajský súd. Ako rozhodne, to neviem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať