Zavrieť

Porady

nové auto

Prajem príjemný den. Poprosila by som o radu ohladom noveho auta. Kupili sme auto, teda firma,v uctovnictve je uctovane na datume kedy bolo kupené a to 30.10.2007. CHcem sa vsak opytat, mozem zacat auto pouzivat na podniketelske ucely az od 1.1.2008? teda, kedy poslat oznamenie danovemu uradu, a kedy zaplatit sectnu daN? mozem to nechat na januar? a co odpisy? do knihy majetku ho dat s datumom kedy bolo kupene? prosim poradte mi som este stale zaciatocnicka . Dakujem
Usporiadat
Candy Candy

Candy je offline (nepripojený) Candy

Mám podobný problém - kúpili sme auto do firmy, dodané bolo 19.12.2007. Technický preukaz v tomto roku už asi nebude (predajca musí zaplatiť dovozcovi a ten mu až potom vydá TP, ktorý následne podá nám), tj. ani vozidlo nestihneme prihlásiť na polícii a nedostaneme evidenčné číslo. Keďže bolo kúpené v roku 2007, pri dani z MV sa snažím postupovať podľa zákona platného do 30.11.2007
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom
a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla, 38) alebo
b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo
c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

Vozidlo sme začali používať 19.12.2007, evidenčné číslo dostaneme v 1/08. Kedy vzniká DP?

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane, uviesť všetky požadované údaje, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Kategóriu vozidla daňovník uvádza z údajov zapísaných v technickom preukaze vozidla.

Do 15 dní musíme podať daňové priznanie, ak postupujem podľa §89 ods.1 písm. c), tak do 3.1.2008, ale nemám ho ako vyplniť, lebo nemám TP. Čo s tým?
Ak postupujem podľa písm. a), tak DP vznikne až v roku 2008 a za rok 2007 nemusíme platiť daň z MV. (DP do konca 01/09) - daňové odpisy by mali byť už v roku 2007 bez ohľadu na podanie DP a zaplatenie dane z MV.

Doplňujúca otázka k novému zneniu zákona:
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

Ak už firma vlastní firemné vozidlá a kúpi ďalšie, musí túto skutočnosť oznámiť DÚ, keďže jej už daňová povinnosť k dani z MV vznikla (iné vozidlá)?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
[quote=Candy;598474]Mám podobný problém - kúpili sme auto do firmy, dodané bolo 19.12.2007. Technický preukaz v tomto roku už asi nebude (predajca musí zaplatiť dovozcovi a ten mu až potom vydá TP, ktorý následne podá nám), tj. ani vozidlo nestihneme prihlásiť na polícii a nedostaneme evidenčné číslo. Keďže bolo kúpené v roku 2007, pri dani z MV sa snažím postupovať podľa zákona platného do 30.11.2007
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom
a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla, 38) alebo
b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo
c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

Vozidlo sme začali používať 19.12.2007, evidenčné číslo dostaneme v 1/08. Kedy vzniká DP?



- ak dostaneš EVČ do 3.1.2008 ešte stihneš všetko podľa starého zákona so vznikom daňovej povinnosti 19.12.2007.

a ešte jedna možnosť:
Daňové priznanie daj na prevozné značky. Teraz narýchlo neviem, či je to osobitné, alebo zvláštne evidenčné číslo.
Keď budeš mať normálne evidenčné číslo, oznámiš to listom DÚ.

Je to zvláštne EČ (našla som to).

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=547
Naposledy upravil Lydka R : 30.12.07 at 17:54
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Ja mám tiež takýto problém, auto bolo kúpené koncom decembra 2007 na leasing, na polícii prihlásené ešte nebolo. Chcem sa spýtať, ako je to s nákladmi na prevádzku auta - PHM, zimné preumatiky, voda do ostrekovačov, ktoré boli kúpené v roku 2007. Budú to daňové výdavky za rok 2007, ak auto zaradíme do používania až v roku 2008? A môžem si uplatniť až odpočet zaplatenej DPH z týchto nákupov v decembri 2007?
0 0
Candy Candy

Candy je offline (nepripojený) Candy

Lydka R Pozri príspevok

- ak dostaneš EVČ do 3.1.2008 ešte stihneš všetko podľa starého zákona so vznikom daňovej povinnosti 19.12.2007.

a ešte jedna možnosť:
Daňové priznanie daj na prevozné značky. Teraz narýchlo neviem, či je to osobitné, alebo zvláštne evidenčné číslo.
Keď budeš mať normálne evidenčné číslo, oznámiš to listom DÚ.

Je to zvláštne EČ (našla som to).
Na DU mi zobrali priznanie a zvláštne evidenčné číslo zabielili s tým, že to doplním u správkyne, keď ho budeme mať pridelené.
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať