Zavrieť

Porady

Stavebné sporenie - čo mám robiť

Čaute všetci.

Viem že túto tému ste už rozoberali ale som tu nový. Tak prosím poraďte.
Ku koncu roka mi bude končiť SS Wustenrot s cielovou sumou 200 000 sk. Za 5-6 rokov by som chcel začať stavať dom. Chcel by som vedieť, čo by bolo najvhodnejšie urobiť, aby som mohol niečo také zrealizovať. (či uzatvoriť nové, pokračovať v starom alebo čo?)
Dík.
Usporiadat
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Konči mi stavebne v PSS t.j.6-ročný cyklus. Chcem vybrat a peniaze a uzatvorit nove stav.sporenie, len nechcem platit zbytocne velký poplatok za uzatvorenie z cielovej sumy.
Jedna poradkyna mi radi, vybrat peniaze , nejako rozdelit cielovu sumu a na tej istej zmluve pokracovat, ze bude len nejaky poplatok za zmeny v zmluve. Neviem, či je to mozne, a či potom zasa nabehnem odznova na 6-ročný cyklus. Ide mi v podstate len o setrenie, nie o uver.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

apsgroup Pozri príspevok
Konči mi stavebne v PSS t.j.6-ročný cyklus. Chcem vybrat a peniaze a uzatvorit nove stav.sporenie, len nechcem platit zbytocne velký poplatok za uzatvorenie z cielovej sumy.
Jedna poradkyna mi radi, vybrat peniaze , nejako rozdelit cielovu sumu a na tej istej zmluve pokracovat, ze bude len nejaky poplatok za zmeny v zmluve. Neviem, či je to mozne, a či potom zasa nabehnem odznova na 6-ročný cyklus. Ide mi v podstate len o setrenie, nie o uver.
Ponúka SS možnosť vybrať peniaze a nezrušiť stavebné sporenie? Nie som si istý, ale myslím, že peniaze vyplatia len vtedy, ak zrušíš SS.

Pôvodné SS môžeš ale rozdeliť a jednu zmluvu (z tých rozdelených) zrušiť a z nej vybrať peniaze. Na druhej ti ale peniaze zostanú a ak budeš naďalej sporiť, tak ti aj tak automaticky zdvihnú cieľovú sumu, pokiaľ nasporená suma prekročí cieľovú sumu. Všetko záleží od toho, akú máš cieľovú sumu a koľko máš nasporené. Ak chceš, pošli mi tieto dva údaje na SS a možno poradím niečo rozumné, ak sa dá.
0 0
Peter82 Peter82

Peter82 je offline (nepripojený) Peter82

Mne v máji tohto roku končí stavebné sporenie v ČSOB stav.sporitelni a som zvedavý čo mi ponúknu, lebo neplánujem teraz ani stavat ani prerábat.
Uvidím aké sú možnosti.
S pozdravom Peter
0 0
Mike000 Mike000

Mike000 je offline (nepripojený) Mike000

Dobry vecer,

chcel by som sa spytat, o 2 tyzdne mi konci stavebne sporenie. Chcel som stavebne sporenie ukoncit a peniaze vybrat. Po porade z financnym poradcom jednej z sporitelny som vsak namiesto zrusenia sporenia uver zvysil cielovu sumu na 1.5mil aby som do buducna mohol poziadat o uver na byvanie. Neskor som si este vsetko raz preratal a zistil som ze mi to asi velmi nepomoze, resp. ze tento krok ma este cas, a preto by som chcel stornovat toto navysenie CS.
Neviete niekto ci je mozne stornovat zvysenie CS, pripadne do kolko dni od podpisania zvysania je to mozne?

vopred dakujem za pomoc
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

Napíšem aj ja moju negativnu skusenost so stavebnou sporitelnou.

Ked som si kupoval byt, chcel som byt kupit na stavebne sporenie + uver. Mal som velmi nizku cielovu sumu. Ked som si zratal urokovu sadzbu uveru so stavebnej sporitelne tak bola vyssia ako urokova sadzba v komernej banke kde som aml aj narok na statnyprispevok pe mladych.

Uvery a medzi uvery od stavebnej sporitelne su drahsie ako niektore uvery od komercnych bank. Treba iba obehnut vsetky banky a urcite sa najde lepsia ponuka ako od stavebnej sporitelne aj ked tam sporite niekolko rokov peniaze. Takze nic moc. A este vybavovanie uveru je ovela komplikovanie ako v komercnej banke.

Stavebne sporenie sa oplati iba kvoli statnej premii. Za malo penazi dost slusny vynos. Ale clovek musi 6 rokov setrit. A vynos dostane az po siestich rokoch. Co nie je to idealne. Mat 6 rokov zabetonovane peniaze.

A v mojom pripade bolo uplne nic. Lebo som mal stavebne sporenie a ponuku lepsiu ponuku som dostal od komercnej banky.
Logicky som zobral uver v komernej banke. A stavebne sporenie som musel zrusit, lebo by som neutiahol splacat uver a popritom este aj sporit.

Takze stavebne sporenie iba vela papierovaciek a ked ho mlady clovek potrebuje, na kupu nehnutelnosti tak mu je nanic. Oplati sa iba na 6 rocne sporenie a potom na vybratie nasporenych penazi.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.
... posúvam...
možno sa niekto chytí a niečo mi poradí
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať