Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

Dobry den

potrebovala by som poradit.Snazila som sa nieco vycitat,ale ma v tom chaos.
Termin porodu mam druhy augustovy tyzden 2008,takze na matersku pojdem v juli 2008. Dobrovolne som sa poistila na zaciatku septembra 2007 na minimum,takze 270 dni splnam. Este zopar mesiacov dozadu mi bolo poradene,ze tesne pred nastupom na matersku sa mam odhlasit a potom znovu prihlasit s najvacsim vymeriavacim zakladom, takze materska by sa mi ratala z novuprihlasenia (zaklad).Zmenilo sa nieco odvtedy ak ano mozete mi poradit ako ziskat co najvacsiu matersku?Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

horalecka Pozri príspevok
Dobry den

potrebovala by som poradit.Snazila som sa nieco vycitat,ale ma v tom chaos.
Termin porodu mam druhy augustovy tyzden 2008,takze na matersku pojdem v juli 2008. Dobrovolne som sa poistila na zaciatku septembra 2007 na minimum,takze 270 dni splnam. Este zopar mesiacov dozadu mi bolo poradene,ze tesne pred nastupom na matersku sa mam odhlasit a potom znovu prihlasit s najvacsim vymeriavacim zakladom, takze materska by sa mi ratala z novuprihlasenia (zaklad).Zmenilo sa nieco odvtedy ak ano mozete mi poradit ako ziskat co najvacsiu matersku?Dakujem
Ak plánuješ materské len z DNP (zamestnanie nespomínaš)
.. tak sa treba z minima odhlásiť a z maxima prihlásiť už teraz v decembri a tiež v decembri urobiť zmenu VZ s účinnosťou od 1.1.2008 na 8100.

Ak máš zamestnanie ... tak sa stačí prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

horalecka Pozri príspevok
Dobry den

potrebovala by som poradit.Snazila som sa nieco vycitat,ale ma v tom chaos.
Termin porodu mam druhy augustovy tyzden 2008,takze na matersku pojdem v juli 2008. Dobrovolne som sa poistila na zaciatku septembra 2007 na minimum,takze 270 dni splnam. Este zopar mesiacov dozadu mi bolo poradene,ze tesne pred nastupom na matersku sa mam odhlasit a potom znovu prihlasit s najvacsim vymeriavacim zakladom, takze materska by sa mi ratala z novuprihlasenia (zaklad).Zmenilo sa nieco odvtedy ak ano mozete mi poradit ako ziskat co najvacsiu matersku?Dakujem
Áno, zmenil sa zákon o sociálnom poistení. Ak by si zrušila a znovu sa prihlásila na DNP až tesne pred nástupom na MD, tak by sa Ti aj tak vypočítavalo materské z minima.
Nástup na MD bude u Teba až po uplynutí 26 týždňov trvania nového DNP, tak to stíhaš,ak som správne počítala. Zmena v zákone je totiž v tom, že ak by si na MD nastúpila skôr ako po tých 26 týždňoch, tak materská by sa Ti počítala len z minimálneho VZ. Je teda potrebné ešte teraz v decembri odhlásiť sa z DNP a znovu sa prihlásiť s tým, že si teraz v decembri stanovíš maximálny vymeriavací základ. Zároveň koncom decembra nahlás zmenu vymeriavacieho základu od januára na minimum.
Naposledy upravil alušik : 11.12.07 at 13:23
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem vam krasne,takze teraz hned sa musim odhlasit a prihlasit z maxima a potom koncom decembra odhlasit a prihlasit zase z minima,ze?a to sa vsetko bez problemov da?a z coho sa teda rata potom materska?ja pracujem v zahranici,ale rodit budem na Slovensku.Dakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

horalecka Pozri príspevok
dakujem vam krasne,takze teraz hned sa musim odhlasit a prihlasit z maxima a potom koncom decembra odhlasit a prihlasit zase z minima,ze?a to sa vsetko bez problemov da?a z coho sa teda rata potom materska?ja pracujem v zahranici,ale rodit budem na Slovensku.Dakujem.
Nie. Musíš urobiť len zmenu vymeriavacieho základu. Na tlačive registračného listu FO zaškrtneš hore "ZMENA". Nesmieš vyplniť odhlášku/prihlášku - to by vzniklo nové DNP.
Materská sa Ti bude vypočítavať z toho vymeriavacieho základu, z ktorého budeš mať zaplatené poistné teraz v decembri, lebo rozhodujúcim obdobím bude teda tento rok 2007 - od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.2007.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ini Pozri príspevok
ahojte. Prosim o radu ohladom vyplacania materskej.
..
Druha otazka je, ze na co vsetko mam narok okrem materskej a danoveho bonusu v pripade, ze budem poberat max. vysku materskej? Napr. rodinne pridavky a pod.
...
Velmi pekne dakujem za odpovede.
K daňovému bonusu treba pozrieť aj par. 33 zák DzP .. podmienkou je príjem vo výške 6-násobku minimálnej mzdy ... a ktoré osoby si môžu uplatniť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ini Pozri príspevok
ahojte. Prosim o radu ohladom vyplacania materskej. Nastupujem na MD v aprili 2008. V sucasnosti sa stava, ze moj zamestnavatel neuhradi odvody do SP do 8. dna po skonceni mesiaca, ale o 1-2 dni neskor (co ja samozrejme nemozem ovplyvnit). Moze mi potom SP odmietnut vyplatit matersku s tym, ze zamestnavatel neuhradil odvody vcas?

Druha otazka je, ze na co vsetko mam narok okrem materskej a danoveho bonusu v pripade, ze budem poberat max. vysku materskej? Napr. rodinne pridavky a pod.

A este tretia otazka. V pripade, ze sa od jula 2008 meni vymeriavaci zaklad a bude vyssi a v roku 2007 (aj zaciatkom roka 2008 po nastup na MD) bol moj denny VZ vyssi ako 28142 Sk, bude aj moja materska zvysena alebo ostane tych 15478 Sk?

Velmi pekne dakujem za odpovede.
Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou, a ešte doplním, že okrem materskej a daňového bonusu /na ten však máš nárok len vtedy, ak tvoj príjem za rok bude vyšší ako polovica minimálnej mzdy/ máš samozrejme nárok ešte aj na prídavky odo dňa narodenia dieťaťa.
To, že poberáš maximálnu výšku materskej, nemá vôbec žiadny vplyv na ostatné dávky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

horalecka Pozri príspevok
dakujem vam krasne,takze teraz hned sa musim odhlasit a prihlasit z maxima a potom koncom decembra odhlasit a prihlasit zase z minima,ze?a to sa vsetko bez problemov da?a z coho sa teda rata potom materska?ja pracujem v zahranici,ale rodit budem na Slovensku.Dakujem.
Súhlasím s alušik.
Veľký pozor na to, že od 1.1.2008 musíš dať len zmenu VZ, žiadne odhlásenie a prihlásenie. Tým by si si všetko pokazila.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem,juj nie je mi to jasne preco sa mi bude zaratavat poistne iba do 31dec 2007 asi mi niekto stoji na dratoch?Mozete mi toto vysvetlit?
Takze teraz zaskrtnem odhlaska na registracnom liste FO, potom vyplnim druhy a zaskrtnem prihlaska. No a na konci decembra vyplnim dalsi a zaskrtnem zmena od 1.1.2008.aspon toto som dobre pochopila?
Naposledy upravil horalecka : 11.12.07 at 13:52
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

horalecka Pozri príspevok
dakujem,juj nie je mi to jasne preco sa mi bude zaratavat poistne iba do 31dec 2007 asi mi niekto stoji na dratoch
Je ťažšie vysvetľovať niečo úplnému laikovi a niekomu, kto vie, o čom zákon aspoň zhruba hovorí. Je dôležité, aby Ti nemocenské poistenie trvalo tých 270 dní, ale nie celé obdobie platenia poistného je zároveň aj rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenskej dávky - v Tvojom prípade konkrétne materského.

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
0 0
janulka007 janulka007

janulka007 je offline (nepripojený) janulka007

Ahojte poraďáci.
Najskôr by som sa chcela poďakovať Brčkovi, za vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom môjho problému, ktorý som dnes už odstránila a to tak, že na soc. poisťovni som sa odhlásila z DNP a od 12.12.2007 do konca tohoto roka som prihlásená z max.vym.základu t.j.28142.-Sk ako DNP. Zároveň som si vypísala zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 na min.pričom aby som spĺňala dobu 26 týždňov môžem ísť na materskú od cca.13.6.2008.
Ale ešte prosím o jednu radu!!!! Chcem sa spýtať, ako je to ak by ma doktor vypísal na rizikové tehotenstvo teda bola by som PN. Počítala by sa doba PN do tých 26 týždňov alebo nie, myslím tým dobu ešte pred nástupom materskej.
Za radu budem vďačná. Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

horalecka Pozri príspevok
Takze teraz zaskrtnem odhlaska na registracnom liste FO, potom vyplnim druhy a zaskrtnem prihlaska. No a na konci decembra vyplnim dalsi a zaskrtnem zmena od 1.1.2008.aspon toto som dobre pochopila?
Áno, presne tak to urobíš.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

horalecka Pozri príspevok
dakujem,juj nie je mi to jasne preco sa mi bude zaratavat poistne iba do 31dec 2007 asi mi niekto stoji na dratoch?Mozete mi toto vysvetlit?
Takze teraz zaskrtnem odhlaska na registracnom liste FO, potom vyplnim druhy a zaskrtnem prihlaska. No a na konci decembra vyplnim dalsi a zaskrtnem zmena od 1.1.2008.aspon toto som dobre pochopila?
takýto postup je OK (u nás chcú ešte pri zmene VZ aj žiadosť)
Kukni do zákona "Rozhodné obdobie "... a bude to jasnejšie

vidím, že už to tu je ....
pre alušik ... sa predbiehame ...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

janulka007 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Najskôr by som sa chcela poďakovať Brčkovi, za vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom môjho problému, ktorý som dnes už odstránila a to tak, že na soc. poisťovni som sa odhlásila z DNP a od 12.12.2007 do konca tohoto roka som prihlásená z max.vym.základu t.j.28142.-Sk ako DNP. Zároveň som si vypísala zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 na min.pričom aby som spĺňala dobu 26 týždňov môžem ísť na materskú od cca.13.6.2008.
Ale ešte prosím o jednu radu!!!! Chcem sa spýtať, ako je to ak by ma doktor vypísal na rizikové tehotenstvo teda bola by som PN. Počítala by sa doba PN do tých 26 týždňov alebo nie, myslím tým dobu ešte pred nástupom materskej.
Za radu budem vďačná. Ďakujem.
Ak by si bola vypísaná na PN, ktorá by vznikla skôr, ako uplynie tých 26 týždňov, tak by sa Ti platilo nemocenské z minimálneho VZ. Bolo by to obdobie, počas ktorého by si nemala povinnosť platiť si nemocenské poistenie, ale toto poistenie by Ti stále trvalo a zarátavalo by sa do tých 26 týždňov. Keď nastúpiš na materskú, tá sa už bude vypočítavať ako nová nemocenská dávka.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem krasne Alenke,citala som si ten odstavec,takze ak som dobre pochopila, vznik naroku na materske je pocatie?

uz som to pochopila,dakujem,asi mi niekto stal na drate!
Naposledy upravil horalecka : 11.12.07 at 14:22
0 0
janulka007 janulka007

janulka007 je offline (nepripojený) janulka007

Alenka ďakujem,ale ešte raz či som to správne pochopila sa chcem spýtať, čiže ak by som bola nebodaj na PN do materskej, tak materská sa mne bude počítať z max. vymeriavacieho základu z roku 2007 alebo tým,že ja pôjdem na PN tak bude nové tzv.rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej.Ide o to,že chcem dostávať max.možnú materskú a ak by som si to mala pokaziť PN tak na PN potom nepôjdem.
Ďakujem ešte raz ale chcem si byť istá.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

horalecka Pozri príspevok
dakujem krasne Alenke,citala som si ten odstavec,takze ak som dobre pochopila, vznik naroku na materske je pocatie?
aké ..počatie ... to sa nikde nespomína
alebo je to preklep
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

horalecka Pozri príspevok
dakujem krasne Alenke,citala som si ten odstavec,takze ak som dobre pochopila, vznik naroku na materske je pocatie?
horalka, počatie ešte neznamená, že dostaneš materskú !!!! Musíš byť poistená tak ako tu už Alenka, Janka a iní písali. Ktorý odstavec si čítala ?
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

este raz Vam vsetkym velmi pekne dakujem.mam este jednu prosbu,ci mi neviete poradit kde by som sa docitala co vsetko potrebujem splnat na to aby som nakoniec dostala matersku okrem toho ze si platim DPO.Myslim tym musim mat pravidelne potvrdenia od gynekologa?Kedze zijem v zahranici tak toto nie je mozne,v UK sa take nieco nerobi.
A tak isto by som Vas chcela poziadat kde najdem informacie co sa tyka prispevku pre prvorodene dieta,kedze sa to teraz meni od buduceho roku.
dakujem a takztie tam je tusim podmienka potvrdeni, co sa mi zda dost nepremyslene pre takych ludi ako som ja, co sice tehotenstvo ziju v UK ale rodit budu doma a uz aj potom tam ostanu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janulka007 Pozri príspevok
Alenka ďakujem,ale ešte raz či som to správne pochopila sa chcem spýtať, čiže ak by som bola nebodaj na PN do materskej, tak materská sa mne bude počítať z max. vymeriavacieho základu z roku 2007 alebo tým,že ja pôjdem na PN tak bude nové tzv.rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej.Ide o to,že chcem dostávať max.možnú materskú a ak by som si to mala pokaziť PN tak na PN potom nepôjdem.
Ďakujem ešte raz ale chcem si byť istá.
Nepokazíš si materskú PNkou - nastup na materskú bude najskôr koncom júna, nie?..
len akurát ak budeš na PN napr. vo februári, marci.. bude sa ti nemocenské počítať z VZ 8100.- Ale už po 26 týždňoch od posledného prihlásenia (tuším v júni ti to vychádza) sa ti bude počítať z VZ, ktorý si si dala do konca decembra 07.
dopĺňam: pre upresnenie - musí to byť nanovo uplatnený nárok - teda buď nová žiadosť o nemocenskú dávku, alebo žiadosť o materské.
Naposledy upravil Katy a R : 11.12.07 at 15:07
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať