Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

no nárok na nemocenské som si uplatnila, ale aj napriek tomu som odvody na DNP zaplatila.. Netušila som, že ich netreba platiť. Takže mám v SP dosť dobr preplatok... Kežde som znova na PN od 1.7. tak ich nemám za tento mesiac zaplatiť??
Inak ďakujem za vysvetlenia, už tomu začínam tak trocha aj rozumieť...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nikka_ Pozri príspevok
no nárok na nemocenské som si uplatnila, ale aj napriek tomu som odvody na DNP zaplatila.. Netušila som, že ich netreba platiť. Takže mám v SP dosť dobr preplatok... Kežde som znova na PN od 1.7. tak ich nemám za tento mesiac zaplatiť??
Inak ďakujem za vysvetlenia, už tomu začínam tak trocha aj rozumieť...
počas poberania nemocenského aj z DNP platiť poistné nemusíš. Ak by si však nárok na nemocenské z DNP nemala (nesplnila si napr. 270dní alebo z dôvodu nedoplatku na DNP 100,- a viac) a SP ti nemocenské z DNP nevyplácala, tak poistné musíš platiť aj počas PN.
Najlepšie sa informuj o preplatku v SP, ak je to možné. Momentálne lepšie preplatok ako nedoplatok
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nikka_ Pozri príspevok
no nárok na nemocenské som si uplatnila, ale aj napriek tomu som odvody na DNP zaplatila.. Netušila som, že ich netreba platiť. Takže mám v SP dosť dobr preplatok... Kežde som znova na PN od 1.7. tak ich nemám za tento mesiac zaplatiť??
Inak ďakujem za vysvetlenia, už tomu začínam tak trocha aj rozumieť...

...inak len na doplnenie, preplatok na poistnom sa vyžiada zo SP na základe § 145, ods. 1, písm. b) zákona o sociálnom poistení..............
0 0
silviamb silviamb

silviamb je offline (nepripojený) silviamb

...zdravim vsetky dobre duse, ktore sa tu trapia s nami, ktorym to tak nepali. Priznam sa, ze cim viac pripevkov som precitala, tym mam z toho vacsi chaos....
Som na RD, ktora mi konci v decembri 2009, pred nastupom na MD som bola zamestnana a MD som mala v maximalnej vyske. Ak by som do ukoncenia RD otehotnela, bude sa mi vyska novej MD vypocitavat z coho? Pomoze ak si medzitym otvorim SZCO a budem platit DNP (kedze SZCO prvy rok neplati)? V zamestnani som TPP nerozviazala.
Dakujem krasne za odpoved
Naposledy upravil silviamb : 17.07.08 at 13:37 Dôvod: dodatok
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

silviamb Pozri príspevok
...zdravim vsetky dobre duse, ktore sa tu trapia s nami, ktorym to tak nepali. Priznam sa, ze cim viac pripevkov som precitala, tym mam z toho vacsi chaos....
Som na RD, ktora mi konci v decembri 2009, pred nastupom na MD som bola zamestnana a MD som mala v maximalnej vyske. Ak by som do ukoncenia RD otehotnela, bude sa mi vyska novej MD vypocitavat z coho? Pomoze ak si medzitym otvorim SZCO a budem platit DNP (kedze SZCO prvy rok neplati)? V zamestnani som TPP nerozviazala.
Dakujem krasne za odpoved
vela rôznych kombinácií je v tvojom prípade!

z čoho a či budeš mať nárok na materskú záleží:
1. aké nemocenské poistenie(a) ti budú trvať ku dnu nástupu na MD (obvykle 6týždnov pred pôrodom)
2. či z každého z týchto trvajúcich NP splníš podmienku najmenej 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
- z toho trvajúceho NP, z ktorého túto podmienku splníš máš nárok na materské,
- ak z niektorého z trvajúcich NP nesplníš túto podmienku (ani po prirátaní dní iného ukončeného NP v sledovanom období,ktoré si si už neprirátala k inému NP), tak nárok na materskú z tohto NP mať nebudeš

Aká bude výška mateského z NP, z ktorých si splnila podmienku 270dní?
3. ak ide o "dobrovolné nem.poistenie", či splníš podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD
- ak nie tak sa materská z DNp bude rátať z minimálnej mzdy platnej v mesiaci uplatnovania si nároku na materskú (resp. aj v prípadoch, podla § 57 ods.1a alebo b
- ak áno, materská z DNP sa bude rátať z rozhodujúceho obdobia podla § 54
4. ak "nejde o DNP" ale o nem.poistenie zamestnanca alebo povinné nem.poist. SZčO, tak sa bude poistenie rátať z RO podla § 54, ak nejde o prípady podla § 57 ods.1 písm.a alebo b
5. tiež je stanovené maximum pre materské (ale aj maximálny mesačný vymeriavací základ pre nem.poistenie zo všetkých NP-ní jedného poistenca)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Piaty diel seriálu "ako získať čo najvyššie materské" práve vyšiel na http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
silviamb silviamb

silviamb je offline (nepripojený) silviamb

Ospravedlnujem sa, napisala som to ako hotentot. Takze este pre upresnenie. Ak som z TPP odisla na MD a teraz cerpam RD a do toho pride nova MD, vyska MD sa mi vypocita z aktualneho poistenia. Ale aka je to vyska? Vychadza ta vyska z predchadajuceho prijmu, alebo z aktualnych cca 4.500,- Sk RD. Dakujem za trpezlivost a ochotu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

silviamb Pozri príspevok
Ospravedlnujem sa, napisala som to ako hotentot. Takze este pre upresnenie. Ak som z TPP odisla na MD a teraz cerpam RD a do toho pride nova MD, vyska MD sa mi vypocita z aktualneho poistenia. Ale aka je to vyska? Vychadza ta vyska z predchadajuceho prijmu, alebo z aktualnych cca 4.500,- Sk RD. Dakujem za trpezlivost a ochotu
ak nastupuješ na druhú MD počas čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní, tak sa materské na 1kal.den vyráta ako 55% z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu zamestnanca, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie v mesiaci nástupu na MD (§ 57 ods. 1 písm.b + ods.2 zákona o sociálnom poistení

Teda aj je tvoja mesačná HM podla prac.zmluvy + dodatkov platných v mesiaci nástupu na MD napr. 20000, tak denné materské je 20000 :30 x 0,55
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Čiže ak si mala pri nástupe na MD plat vo výške 25000,-, čo bol vtedy myslím maximum na NP, tak tvoja materská bola maximálna. 55% z hrubej mzdy, cca. 14000,-.
Ak nastúpiš na ďalšiu MD od toho istého zamestnávateľa, a nemala si v predchádzajúcom kalendárnom roku od neho žiadny príjem, napr. čerpanie dovolenky, tak sa bude materská, ako už písala brčko, počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Predpokladám, že tvoj plat za obdobie RD mohol trošku narásť, a teda, ak by Ti zamestnávateľ do potvrdenia o príjme pre SP uviedol plat napr. 30000,- /momentálna maximálna výška VZ pre NP je 30219,-/ tak tvoja materská by bola maximálna, 55% z 30000,- cca. 16000,-. V tom prípade nie je potrebné ani SZČO, ani DNP, pretože zo zamestnania nárok na materské spĺňaš.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Čiže ak si mala pri nástupe na MD plat vo výške 25000,-, čo bol vtedy myslím maximum na NP, tak tvoja materská bola maximálna. 55% z hrubej mzdy, cca. 14000,-.
Ak nastúpiš na ďalšiu MD od toho istého zamestnávateľa, a nemala si v predchádzajúcom kalendárnom roku od neho žiadny príjem, napr. čerpanie dovolenky, tak sa bude materská, ako už písala brčko, počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Predpokladám, že tvoj plat za obdobie RD mohol trošku narásť, a teda, ak by Ti zamestnávateľ do potvrdenia o príjme pre SP uviedol plat napr. 30000,- /momentálna maximálna výška VZ pre NP je 30219,-/ tak tvoja materská by bola maximálna, 55% z 30000,- cca. 16000,-. V tom prípade nie je potrebné ani SZČO, ani DNP, pretože zo zamestnania nárok na materské spĺňaš.
janka, donedávna som si myslela tiež, že ak nastupuje mamička na MD počas čerpania RD a v predch.kal. roku mala pár dní VZ na NP (napr. z dôvodu čerpania dovolenky alebo napr. pracovala časť roka na polovičný uväzok), tak sa jej materské ráta z tohto skutočného VZ. Tak som totiž odpovedala aj mamičke, čo sa pýtala, či sa jej materská bude rátať z polovičného úvazku z min.roku (pracovala len pár mesiacov, pred nástupom na MD čerpala RD). Moja odpoved bola, že bohužial áno.

No potom mi písala, že jej materskú vyrátali "chvalabohu" z predpokl. VZ-u, nie zo skutočného a jej aj napísali, že jej PP v predch.roku nemá na výšku materskej vplyv.
SP to berie podla § 57 ods.1 písm.b, že "NP vzniklo v den vzniku dôvodu na poskytnutie nem.dávky". Z toho mi vyplýva,že bez ohladu na VZ v RO sa v tomto prípade berie "vždy" pravdepodobný VZ. Toto je možno novota? od 1.1.08, lebo § 57 ods.1 bol novelizovaný (a ten starý neviem jednoznačne pochopiť )

Takže to bola vtedy pre mna novota (a chvílu trvalo, než som to pochopila ) a tiež som sa dozvedela, na základe akého § vlastne mamičky, ktoré majú prerušené NP počas čerpania RD majú nárok na materskú, aj ked im NP netrvá (aj ked dni sa podla § 49a započítajú, ale nikde nie je napísané, že NP trvá).

Predpokladám , že ak by "tesne pred nástupom na druhú MD" pracovala na polovičný uväzok počas poberania rodič.príspevku (teda NP jej trvalo ku dnu nástupu na MD, nemala ho prerušené), bolo by materské rátané zo skutočného VZ, ak by nejaký VZ v RO mala, tak ako píšeš. Ak by v RO žiadny VZ nemala, tak by sa použil pre výpočet materskej pravdepodobný VZ, ale už na základe § 57 ods.1 písm.a (z dôvodu, že poistenec nemal v RO uvedenom v § 54 ods.1 a 2 VZ na platenie poistného na nem.poistenie)
Naposledy upravil brčko : 18.07.08 at 14:05 Dôvod: úprava textu
0 0
hopesk hopesk

hopesk je offline (nepripojený) hopesk

Dobry den, poprosim o radu.
Na matersku nastupujeme 24.9.08 (streda). Ak ukoncim pracovny pomer dohodou 18.9. a zamestnam sa u otca vo firme od 19.9.(piatok) samozrejme za max. VZ, predpokladam ze dostanem max. matersku? Aku pracovnu zmluvu mam u otca uzavriet? Na dobu urcitu do 30.9.08 alebo radsej povedzme na dva roky napr do 30.09.10? ako to bude s platenim odvodov za mna (bude mat firma nejake naklady?) a so zapocitavanim potrebnych dlzok kadejakych poisteni v SP? Terajsiu prac. zmluvu mam do 31.07.09 (cize jej predcasnym ukoncenim pridem aj o narok na dovolenku v r.2009). Ucelom je aby na mna firma nemala ziadne naklady! Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hopesk Pozri príspevok
Dobry den, poprosim o radu.
Na matersku nastupujeme 24.9.08 (streda). Ak ukoncim pracovny pomer dohodou 18.9. a zamestnam sa u otca vo firme od 19.9.(piatok) samozrejme za max. VZ, predpokladam ze dostanem max. matersku? Aku pracovnu zmluvu mam u otca uzavriet? Na dobu urcitu do 30.9.08 alebo radsej povedzme na dva roky napr do 30.09.10? ako to bude s platenim odvodov za mna (bude mat firma nejake naklady?) a so zapocitavanim potrebnych dlzok kadejakych poisteni v SP? Terajsiu prac. zmluvu mam do 31.07.09 (cize jej predcasnym ukoncenim pridem aj o narok na dovolenku v r.2009). Ucelom je aby na mna firma nemala ziadne naklady! Dakujem.
No je samozrejmé, že prídeš o nárok na dovolenku za rok 2009, aj za časť dovolenky za rok 2008, ktorá by Ti vznikla za obdobie čerpania MD, pretože počas MD Ti vzniká nárok na dovolenku ako keby si pracovala.
Čo je aj odpoveď na tvoju prvú otázku. Ak tvoj PP u otca bude trvať dlhšie, počas MD Ti uňho bude vznikať nárok na dovolenku, ktorú Ti potom, pri neskoršom ukončení PP bude musieť preplatiť. Takže ak s tým nechcete mať starosti, odporúčam ukončiť PP po nástupe na MD. Napr. keď Ti príde rozhodnutie o priznaní materskej z nového PP, tak ukončíže PP dohodou. Kľudne môže byť uzatvorený na dobu neurčitú. Alebo na určitú, ako len chcete.
Ešte však doplním, že ak plánuješ nastúpiť napr. reťazovo na ďalšiu MD, tak potom by bolo výhodnejšie PP ponechať, aby Ti počas RD bežali dni nemocenského poistenia. Inak by si sa musela dobrovoľne nemocensky poistiť a platiť si NP sama.
Čo sa týka odvodov, tie za Teba zaplatia len počas dní, ktoré odpracuješ pred nástupom na MD. Odo dňa nástupu na MD už ani halier. Na SP a ZP nahlásia, že si nastúpila na MD, no a materské od 1. dňa vypláca SP.

Čiže, nový PP by trval od 19.9.2008-23.9.2008. Tvoja mzda za týchto 5 dní musí byť 5037,-. Takže mzda v zmluve bude 36938,- /samozrejme to môžete zaokrúhliť na 37000,-/. Plat v zmluve môže byť kľudne aj napr. 20000,- to by byšla mzda za tých 5 dní 2728,- no a k tomu treba prihodiť prémie vo výške 2309,- aby celková mzda, a teda aj VZ pre NP bol 5037,-.
Výpočet materskej by bol nasledovný: 5037/5 kal.dní trvania PP =1007,40 to je tvoj DVZ, z ktorého 55% bude denná výška materskej = 554,-.
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Dobry den, potrebovala by som poradit: advokatka, ktora vykonava svoju cinnost na zaklade zakona o advokacii, si plati prvy rok dobrovolne nemocenske poistenie z maxima (kvoli materskej), ma zamestnancov takze svoju cinnost neukonci. Pocas vyplacania materskej si ma platit SP a ZP alebo bude za nu platit stat?
0 0
hopesk hopesk

hopesk je offline (nepripojený) hopesk

jankasm Pozri príspevok
Ešte však doplním, že ak plánuješ nastúpiť napr. reťazovo na ďalšiu MD, tak potom by bolo výhodnejšie PP ponechať, aby Ti počas RD bežali dni nemocenského poistenia. Inak by si sa musela dobrovoľne nemocensky poistiť a platiť si NP sama.
Čo sa týka odvodov, tie za Teba zaplatia len počas dní, ktoré odpracuješ pred nástupom na MD. Odo dňa nástupu na MD už ani halier. Na SP a ZP nahlásia, že si nastúpila na MD, no a materské od 1. dňa vypláca SP.

Čiže, nový PP by trval od 19.9.2008-23.9.2008. Tvoja mzda za týchto 5 dní musí byť 5037,-. Takže mzda v zmluve bude 36938,- /samozrejme to môžete zaokrúhliť na 37000,-/. Plat v zmluve môže byť kľudne aj napr. 20000,- to by byšla mzda za tých 5 dní 2728,- no a k tomu treba prihodiť prémie vo výške 2309,- aby celková mzda, a teda aj VZ pre NP bol 5037,-.
Výpočet materskej by bol nasledovný: 5037/5 kal.dní trvania PP =1007,40 to je tvoj DVZ, z ktorého 55% bude denná výška materskej = 554,-.
Takze zrejme najvyhodnejsie by bolo mat mzdu co najnizsiu (cca 8500Sk kvoli odvodom za tych 5 dni) a premie co najvyssie (napr. 300% zo mzdy = 3x8500, spolu teda mzda + premie 8500+25500 = 34000Sk) kedze z nich sa predpokladam plati len dan ale nie odvody (alebo je to jedno?). S tym ze prac. pomer hned ukoncit (doba urcita - povedzme prac. zmluva do 31.10. aby SP stihla poslat vymer) a DNP si platit z min. vymeriavacieho zakladu ako samoplatkyna. Po ukonceni PP ale tusim este plynie 6 mesacna ochranna lehota, cize DNP by som si potom mala zacat platit az 31.10.08 + 6 mesicov = maj 2009 a dovtedy to mam zaplatene SP? A k tym vypoctom.. preco 37000, ked max. vymeriavaci zaklad je 30219?
Naposledy upravil hopesk : 21.07.08 at 10:22
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hopesk Pozri príspevok
Takze zrejme najvyhodnejsie by bolo mat mzdu co najnizsiu (cca 8500Sk kvoli odvodom za tych 5 dni) a premie co najvyssie kedze z nich sa predpokladam plati len dan ale nie odvody (alebo je to jedno?) vzhladom na odvody je to jedno, aj z odmien/prémií sa platia všetky odvody. S tym ze prac. pomer hned ukoncit (doba urcita - povedzme prac. zmluva do 31.10. aby SP stihla poslat vymer) a DNP si platit z min. vymeriavacieho zakladu ako samoplatkyna. Po ukonceni PP ale tusim este plynie 6 mesacna ochranna lehota, cize DNP by som si potom mala zacat platit az 31.10.08 + 6 mesicov = maj 2009 a dovtedy to mam zaplatene SP?
ochranná lehota neznamená to, že počas nej za teba štát/SP platí poistné. Znamená len to, že počas jej plynutia, ak ti vznikne dôvod na poskytnutie nem.dávky, tak nan máš nárok (ak splnaš ostatné podmienky). 6mesačná je len v prípade ukončenia NP počas tehotenstva, inak obvykle 42dnova. A počas poberania materskej nárok na iné dávky z toho istého nem. poistenia nemáš.

Ak chceš mať súvislé dôchodk.poistenie, tak doporučujem ukončiť tvoj PP "najskôr den pred pôrodom". Odo dna pôrodu už budeš dôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov (ak si ovšem do 15dní od pôrodu podáš prihlášku so všetkými potrebnými prílohami).
Ak tvoj nový PP bude trvať aspon 21prac.dni+sviatkov pripadajúcich na prac.dní (ak dobre rátam, tak to vychádza na 17.10.08), tak ti vznikne v novom zamestnaní nárok na dovolenku v rozsahu 1/12-tina z tvojho celoročného nároku. Ak by PP trval aspon 42prac.dní+sv..., tak je nárok 2/12-tiny... Túto dovolenku by ti mal zamestnávatel pri ukončení PP preplatiť.

DNP, ak by išlo "len o nárok na dalšiu materskú", stačí podla mna dobrovolne platiť aj neskôr, lebo tam stačí splniť 270dní v posledných dvoch rokoch. Takže dôležité je "nemať medzeru väčšiu ako cca 14mesiacov"!!! No samozrejme, treba sa prihlásiť aj skôr, ak ide "o uplatnenie nároku na materskú z DNP", ak nie je možnosť zamestnať sa. Vtedy sa treba podla terajších zákonov "znovu prihlásiť do 8týž.druhého tehotenstva, kvôli uplynutiu 26týždnov do nástupu na MD". Tam už treba podla konkrétnych okolností. Ak ide aj "o čerpanie ošetrovného a nemocenského z DNP počas poberania rodič.príspevku" alebo "o nemocenské z dôvodu rizikového tehotenstva", tak to treba riešiť tiež inak.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hopesk Pozri príspevok
Takze zrejme najvyhodnejsie by bolo mat mzdu co najnizsiu (cca 8500Sk kvoli odvodom za tych 5 dni) a premie co najvyssie kedze z nich sa predpokladam plati len dan ale nie odvody (alebo je to jedno?). S tym ze prac. pomer hned ukoncit (doba urcita - povedzme prac. zmluva do 31.10. aby SP stihla poslat vymer) a DNP si platit z min. vymeriavacieho zakladu ako samoplatkyna. Po ukonceni PP ale tusim este plynie 6 mesacna ochranna lehota, cize DNP by som si potom mala zacat platit az 31.10.08 + 6 mesicov = maj 2009 a dovtedy to mam zaplatene SP? A k tym vypoctom.. preco 37000, ked max. vymeriavaci zaklad je 30219?
No pri tých výpočtoch ide o to, že maximálny mesačný VZ je síce stanovený 30219,- a za celý mesiac by si nemohla odviesť odvody z vyššieho VZ, avšak keď sa to prepočíta na kalendárne a pracovné dni .... Proste ide o to, že keby tvoj PP trval napr. 22.-23.9.2008, čo sú len pracovné dni, tak by stačil mesačný plat na dosiahnutie maxima 22165,-. Ale keďže ty chceš nový PP uzatvoriť v piatok, a bude počas trvania tohto PP aj víkend, tak ten plat sa musí navýšiť, a to z dôvodu, že za víkend plat neberieš /predpokladám, že pracuješ pondelok-piatok/, no ale VZ si SP rozpočítava na kalendárne dni. A preto to my musíme vyrátať tak, aby Ti vyšiel maximálny VZ aj na tie 2 dni víkendu, preto tá vysoká mesačná mzda.
Odvody sa platia rovnako z platu ako aj z odmeny, takže v tom nie je žiadny rozdiel.
No v podstate budeš po skončení PP v ochrannej lehote, ale to sa týka len toho prípadu, keby si do 6 mesiacov nastúpila napr. na PN alebo OČR, čo však popri poberaní materskej nie je možné. Nemôžeš poberať 2 dávky. No a čo sa týka neskoršieho nástupu na ďalšiu MD, tak túto dobu prvej MD, pokiaľ by si už nebola zamestnaná, nebudeš mať počítanú ako dni trvania NP, musela by si sa dobrovoľne poistiť. To však nemusíš hneď, ak budeš druhé tehotenstvo plánovať, tak sa stačí prihlásiť predtým.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Dobrý deň, chcela by som sa popýtať ako je to v takom prípade keď zamestnankyňa je v už v 1. mesiaci tehotenstva a u zamestnávateľa má plat cca 15.000,-Sk mesačne a chcela by mať tiež max. MD - zvyšovanie platu neprichádza do úvahy, pretože robí v školstve a tam to nie je možné, tak isto ani skončenie PP a znova uzavrenie PP s tým istým zamestnávateľom, lebo tam sa na každý nový PP robí výberové konanie a DNPO už nestihne tých 270 dní byť poistená. Ale chcela by sa zamestnať u svojho manžela , ktorý je SZČO, ale neviem jej povedať od kedy do kedy by ju mal zamestnať, aké bude jej rozhodné obdobie (r. 2008?). Podmienku 270 dní poistenia spĺňa u toho 1. zamestnávateľa, lebo je zamestnaná trvale už 2 roky, len neviem aké je rozhodné obdobie keď sú súbežne dva zamestnania? Stačí keď ju zmestná napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 s platom tiež cca 15.000,- Sk, alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem za Vaše odpovede a rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

arven Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa popýtať ako je to v takom prípade keď zamestnankyňa je v už v 1. mesiaci tehotenstva a u zamestnávateľa má plat cca 15.000,-Sk mesačne a chcela by mať tiež max. MD - zvyšovanie platu neprichádza do úvahy, pretože robí v školstve a tam to nie je možné, tak isto ani skončenie PP a znova uzavrenie PP s tým istým zamestnávateľom, lebo tam sa na každý nový PP robí výberové konanie a DNPO už nestihne tých 270 dní byť poistená. Ale chcela by sa zamestnať u svojho manžela , ktorý je SZČO, ale neviem jej povedať od kedy do kedy by ju mal zamestnať, aké bude jej rozhodné obdobie (r. 2008?). Podmienku 270 dní poistenia spĺňa u toho 1. zamestnávateľa, lebo je zamestnaná trvale už 2 roky, len neviem aké je rozhodné obdobie keď sú súbežne dva zamestnania? Stačí keď ju zmestná napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 s platom tiež cca 15.000,- Sk, alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem za Vaše odpovede a rady.
podmienku 270dní nem.poistenia je treba mať splnenú z káždého nem.poistenia zvlášť. Teda ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nejaké už ukončené nem.poistenie (napr. druhý PP, DNP, povinné NP SZčo), ktorého dni by sa prirátali ku dnom nem.poistenia z druhého PP, tak ti nárok na materské z druhého zamestnania nevznikne. Dni trvajúceho nem.poistenia sa k druhému trvajúcemu nem.poisteniu neprirátavajú. - taký je výklad zákona SP-e
A len tak pre info: rozhodujúce obdobie sa zistuje z každého nem.poistenia zvlášť. Hovorí o ňom § 54 zákona o sociálnom poistení. Sú však aj prípady, ked sa materská neráta z rozhodujúceho obdobia, tie sú uvedené v § 57 ZoSP.
Naposledy upravil brčko : 21.07.08 at 14:17
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
arven Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa popýtať ako je to v takom prípade keď zamestnankyňa je v už v 1. mesiaci tehotenstva a u zamestnávateľa má plat cca 15.000,-Sk mesačne a chcela by mať tiež max. MD - zvyšovanie platu neprichádza do úvahy, pretože robí v školstve a tam to nie je možné, tak isto ani skončenie PP a znova uzavrenie PP s tým istým zamestnávateľom, lebo tam sa na každý nový PP robí výberové konanie a DNPO už nestihne tých 270 dní byť poistená. Ale chcela by sa zamestnať u svojho manžela , ktorý je SZČO, ale neviem jej povedať od kedy do kedy by ju mal zamestnať, aké bude jej rozhodné obdobie (r. 2008?). Podmienku 270 dní poistenia spĺňa u toho 1. zamestnávateľa, lebo je zamestnaná trvale už 2 roky, len neviem aké je rozhodné obdobie keď sú súbežne dva zamestnania? Stačí keď ju zmestná napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 s platom tiež cca 15.000,- Sk, alebo ako to vlastne je? Vopred ďakujem za Vaše odpovede a rady.
Najelegantnejšie riešenie je ukončiť PP v terajšom zamestnaní (to znamená v školstve), a zamestnať sa u manžela. Tam to zamestnanie stačí niekoľko dní pred nástupom na MD, resp. stačí aj JEDEN deň. Iné riešenie za súčasného stavu výkladu zákona o sociálnom poistení zo strany SP nevidím.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Veľmi pekne ďakujem za odpovede, ale ukončenie PP neprichádza do úvahy, takže už sa asi nič iné nedá robiť. Budeme musieť nad tým ešte pouvažovať. Škoda, že sa neporadila skôr. Ešte raz vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať