Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Ste strašne zlatí, ale bude sa s tým musieť zmieriť, že už si tú materskú nezvýši, už sme to prebrali a nenašli sme vhodné riešenie, pretože ukončovať PP u terajšieho zamestnávateľa nechce a ináč to nejde. Všetkým veľmi pekne ďakujem. Porada je neoceniteľná........
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Nazdar poradaci,

manzelka nastupuje 25.7.2008 na matersku. Od jula 2007 si plati DNP z minima a 11.1.2008 si dala zmenu na 28 000 (cize 26 tyzdnov by mala splnat). Co vsetko treba na vybavenie materskej aj z DNP? Treba dve ziadosti o matersku, alebo staci jedno tlacivo?
Ako je to s platenim DNP pocas materskej? Staci stopnut platby, alebo treba aj nieco vybavit priamo na pobocke?

Za odpoved dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MaxMan Pozri príspevok
Nazdar poradaci,

manzelka nastupuje 25.7.2008 na matersku. Od jula 2007 si plati DNP z minima a 11.1.2008 si dala zmenu na 28 000 (cize 26 tyzdnov by mala splnat). Co vsetko treba na vybavenie materskej aj z DNP? Treba dve ziadosti o matersku, alebo staci jedno tlacivo?
Ako je to s platenim DNP pocas materskej? Staci stopnut platby, alebo treba aj nieco vybavit priamo na pobocke?

Za odpoved dakujem.
ozaj si dala od 11.1.08 zmenu? predpokladám, že sa odhlásila a prihlásila. Ak by si dala len zmenu, tak zmena platí od prvého dna nasled.mesiaca, t.j. od 1.2.08 a materská sa ráta z r.2007!
Tiež sa mi akosi nezdá, že si platila z VZ 28000 a má predpokladám aj zamestnanie? (ak chcete dve žiadosti). Lebo v súčet VZ-ov oboch nem.poistení môže byť max.28142,- (jedine, žeby bola PN?)

tu sú odpovede na tvoje otázky:
http://www.porada.sk/778371-post23.html
Naposledy upravil brčko : 22.07.08 at 11:14 Dôvod: pripoj.linku
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Prepac, zle som napisal. Odhlasenie a prihlasenie dala v ten den.(tie vyrazy sa mi pletu ... )

Po precitani linku mi este "svitlo v hlave":
Manzelka je nezamestnana a je vedena na UP - dostava podporu. Ak to dobre chapem, tak ako nezamestnana nebude dostavat materske od statu, ale iba z DNP. Chapem to spravne?
Naposledy upravil MaxMan : 22.07.08 at 11:16 Dôvod: Doplnenie informacii
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MaxMan Pozri príspevok
Prepac, zle som napisal. Odhlasenie a prihlasenie dala v ten den.(tie vyrazy sa mi pletu ... )

Po precitani linku mi este "svitlo v hlave":
Manzelka je nezamestnana a je vedena na UP - dostava podporu. Ak to dobre chapem, tak ako nezamestnana nebude dostavat materske od statu, ale iba z DNP. Chapem to spravne?
ano, len z dobrovolného nem. poistenia. Takže žiadosť o materskú stačí len jedna. Na UP nech odnesie "ukázať" žiadosť o materské (asi si ju okopírujú) a od 6týždnov pred predp. pôrodom (resp. u nej, ked jej vznikne nárok na materské od nástupu na MD) už nemusí chodiť sa evidovať a hlásiť. Potom žiadosť o materské odnesie na SP.
Potom budete potrebovať pre UP rozhodnutie zo SP o priznaní materského. Odo dna poberania materského manželku vyradia z evidencie, nakolko je poberatel materského (aspon takto to urobili kamarátke). Ak by jej nárok na materské nevznikol, predpokladám by ju nevyradili (to však nie je jej prípad)
No a pre úplnosť, potom s rozhodnutím o priznaní materského a rozhodnutím o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie treba zájsť ešte aj do zdrav.poistovne.
Naposledy upravil brčko : 22.07.08 at 11:30
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

[
Prajem pekný deň,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
túto poradu sledujem už vyše roka – od kedy skúšame mať bábo, za ten čas som sa veľa naučila a teraz keď som konečne otehotnela bo som to chcela zužitkovať, momentálne som v 7 TT tehotenstva, o dva týždne ma pravdepodobne DR. vypíše na rizikové (aj keď by som najradšej ďalej pracovala). Môžete mi prosím odobriť či dobre zmýšľam: od roku 2000 do 30.6.2008 som bola SZČO – riadne som si platila všetky odvody – nemám žiadny nedoplatok voči SP. Od 1.7.2008 som sa zamestnala vo vlastnej SRO z minimálnej mzdy. Od 22.8.2007 si platím aj odvody ako DNP, podmienka 270 bola splnená v máji 2008. Vždy som to mala nastavené tak, že po sčítaní odvodov zo SZČO (teraz zo zamestnania ) a z DNP, bolo vždy vo výške aktuálneho možného maxima. Ak pôjdem na PN-ku budem ju dostávať aj zo zamestnania a a aj z DNP?<o:p></o:p>
Bude to spolu vyrátané ako cca, 55% z minuloročného maxima, teda z 28 145? Počas PN-ky sa odvody so SP neplatia?<o:p></o:p>
Za vašu odpoveď vopreď ďakujem.<o:p></o:p>
Eva<o:p></o:p>
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Evička S Pozri príspevok
[
Prajem pekný deň,fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>
túto poradu sledujem už vyše roka – od kedy skúšame mať bábo, za ten čas som sa veľa naučila a teraz keď som konečne otehotnela bo som to chcela zužitkovať, momentálne som v 7 TT tehotenstva, o dva týždne ma pravdepodobne DR. vypíše na rizikové (aj keď by som najradšej ďalej pracovala). Môžete mi prosím odobriť či dobre zmýšľam: od roku 2000 do 30.6.2008 som bola SZČO – riadne som si platila všetky odvody – nemám žiadny nedoplatok voči SP. Od 1.7.2008 som sa zamestnala vo vlastnej SRO z minimálnej mzdy. Od 22.8.2007 si platím aj odvody ako DNP, podmienka 270 bola splnená v máji 2008. Vždy som to mala nastavené tak, že po sčítaní odvodov zo SZČO (teraz zo zamestnania ) a z DNP, bolo vždy vo výške aktuálneho možného maxima. Ak pôjdem na PN-ku budem ju dostávať aj zo zamestnania a a aj z DNP?<o:p></o:p>
Bude to spolu vyrátané ako cca, 55% z minuloročného maxima, teda z 28 145? Počas PN-ky sa odvody so SP neplatia?<o:p></o:p>
Za vašu odpoveď vopreď ďakujem.<o:p></o:p>
Eva<o:p></o:p>
Keže si sa zamestnala vo vlastnej sro, tak predpokladám, že živnosť ukončená nebola. V tom prípade, zo zamestnania nárok na nemocenské pri PN mať budeš, avšak nárok na materské nie. To by si mala len vtedy, ak by NP zamestnanca trvala dlhšie ako 270 dní do dňa pôrodu, čo nestíhaš.
Čo sa týka DNP, tak tam je podmienka 270 dní splnená, teda nárok na nemocenské pri PN a rovnako aj na materské máš, a pokiaľ DNP nebolo prerušené, tak výška bude počítaná z VZ v roku 2007.
A ak živnosť nebola zrušená, tak máš podľa mňa nárok na PN aj materské ešte aj zo živnosti. Samozrejme pokiaľ VZ v súčte prekročil maximum, tak aj tak viac nedostaneš, ale napr. keďže nespĺňaš podmienky na získanie materskej zo zamestnania, tak tu môžeš požiadať o materské ako SZČO.
Inak celkom nerozumiem, prečo si sa popri živnosti, keďže z nej spĺňaš nárok na PN aj materské ešte aj zamestnala? Však v súčte zo živnosti a z DNP by si dosiahla maximum, alebo nie?
Poistné do SP počas PN a materskej neplatíš.
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom materskej. Som zamestnaná a môj vymeriavací základ je 15000,- a bol aj v roku 2007. Známa mi poradila aby som sa dobrovoľne nemocensky poistila, ale bohužiaľ už som nestihla splniť podmienku 270 dní, som vo štvrtom mesiaci tehotenstva a na materskú mi vychádza nastúpiť 8. decembra 2008, termín mám 19.1.2009. Tak mi teda poradila druhú možnosť, a to skončiť PP a znovu sa zamestnať s najvyšším vymeriavacím základom, pričom to môže byť u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa teda poradiť či to naozaj môže byť u toho istého zamestnávateľa, teda či mi potom materská bude počítaná z toho vyššieho VZ, lebo zmiatla ma trošku tým keď mi povedala, že mi stačí ukončiť PP 30.11.2008 a znovu sa zamestnať 1.12.2008 čo znamená že s vyšším VZ by som bola zamestnaná len 7 dní a odvody za mesiac december by boli zaplatené až v januári 2009 zrejme po mojom pôrode. Ako je teda najlepšie aby som si materskú zvýšila? Ak je to teda možné. Ďakujem pekne.
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Janka ďakujem za vyjadrenie k môjmu príspevku 2070, len pre upresnenie informácií - živnosť cez ktorú som fungovala ako SZČO som si na 10rokov pozastavila k 30.6.2008 . Zamestnala som sa v inej firme sro, v ktorej som zároveň jednou z konateliek. Myslíš že za takýchto okolností sa my do 270 dní zo zamestnania prirátajú aj dni z pozastavenej živnosti, alebo to platí len keď by som ju úplne zrušila?
Ďakuje za odpoveď.
Ak mám povedať pravdu, tak som rátala aj s max. materskou.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pre lenkupd:
Známa poradila dobre. Dúfam, že sa nestanú žiadne nepredvídavé skutočnosti napr. práceneschopnosť až do nástupu na materskú , lebo potom nestihneš jej verziu. Ale sme alebo buďme optimistky.
(Dnes skoro všetky tehotné ženy majú zdravotné problémy počas tehotenstva, potom majú rizikové tehotenstvo atď.)
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Ďakujem krásne, veľmi mi to pomohlo, vždy sa radšej uistím ) Ale ak sa ešte môžem opýtať ... pred nástupom na MD musím vypĺňať nejakú žiadosť? Mám síce syna, ale s ním som bola na MD pred tromi rokmi, aj to len šesť mesiacov a neviem si spomenúť či som niečo na sociálnej poisťovni podávala. Lebo v prihláške FO sa za zamestnanca vymeriavací základ neudáva, tak sa pýtam ako oni vedia aký je? Ešte raz vďaka.
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

ešte ma napadla jedna vec ohľadom mojej max. materskej:doktora by som požiadala o zrušenie PN pár dní pred nástupom na materskú, následne by som zrušila DNP z ktorého mám už teraz splnenú podmienku 270 dní, a zamestnala sa vo vlastnej sro na pár dní s mesačným platom cca. 31.tis. SK , prirátali by sa mi tieto dni k dňom poistenia z azamestnanca, myslím že v zákone je to tak, že sa rátajú dni z akého koľvek ukončeného zamestnania, szčo a pod.
Šlo by to takto?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lenkapd Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom materskej. Som zamestnaná a môj vymeriavací základ je 15000,- a bol aj v roku 2007. Známa mi poradila aby som sa dobrovoľne nemocensky poistila, ale bohužiaľ už som nestihla splniť podmienku 270 dní, som vo štvrtom mesiaci tehotenstva a na materskú mi vychádza nastúpiť 8. decembra 2008, termín mám 19.1.2009. Tak mi teda poradila druhú možnosť, a to skončiť PP a znovu sa zamestnať s najvyšším vymeriavacím základom, pričom to môže byť u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa teda poradiť či to naozaj môže byť u toho istého zamestnávateľa, teda či mi potom materská bude počítaná z toho vyššieho VZ, lebo zmiatla ma trošku tým keď mi povedala, že mi stačí ukončiť PP 30.11.2008 a znovu sa zamestnať 1.12.2008 čo znamená že s vyšším VZ by som bola zamestnaná len 7 dní a odvody za mesiac december by boli zaplatené až v januári 2009 zrejme po mojom pôrode. Ako je teda najlepšie aby som si materskú zvýšila? Ak je to teda možné. Ďakujem pekne.
To, čo Ti poradila je úplne OK, aj keď sa Ti to možno nezdá.
Naozaj stačí ukončiť PP a následne uzatvoriť nový s tým istým zamestnávateľom napr. 2 dni pred nástupom na MD /ja som konkrétny prípad, zamestnanie trvalo 3 dni, od 4. dňa nástup na MD - materská maximálna/.
Nie je dôležité kedy budú z tej mzdy odvedené odvody, dôležitá je výška mzdy, čiže VZ, ktorý zamestnávateľ uvedie do potvrdenia o príjme pri nástupe na MD.
Ak na MD nastúpiš 8.12.2008, čiže by si pracovala 01.-07.12.2008, tak za tých 7 dní tvoj príjem musí byť 6824,-, čo znamená, že tvoja mesačná mzda by mala byť 31395,-. Alebo môže byť v zmluve uvedená aj nižšia, povedzme 15000,- ako si mala doteraz, len Ti za tých 7 dní prihodia k platu nejaké vianočné odmeny aby Ti proste plat za tých 7 dní vyšiel minimálne 6824,-.
Tvoja materská bude potom počítaná nasledovne: 6824,- bude tvoj VZ pre NP /7*55%=536,17 to bude denná výška tvojej materskej.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

lenkapd Pozri príspevok
Ďakujem krásne, veľmi mi to pomohlo, vždy sa radšej uistím ) Ale ak sa ešte môžem opýtať ... pred nástupom na MD musím vypĺňať nejakú žiadosť? Mám síce syna, ale s ním som bola na MD pred tromi rokmi, aj to len šesť mesiacov a neviem si spomenúť či som niečo na sociálnej poisťovni podávala. Lebo v prihláške FO sa za zamestnanca vymeriavací základ neudáva, tak sa pýtam ako oni vedia aký je? Ešte raz vďaka.
Zamestnávateľ Ti vyplní tlačivo Potvrd.zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávky, kde uvedie Tvoj vymer.základ z čoho budú počítať tú materskú + zamestnávateľ vyplní časť tlačiva Žiadosti o materské, kedy si naposledy pracovala, podpis, pečiatka atď.
Po narodení dieťaťa budeš mať ešte ďalšie nahlasovacie povinnosti na Soc.poisťovni (ale o tých asi už vieš)
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Veľmi pekne ďakujem aj Andyke aj jankasm. )
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Prosím o vyjadrenie k môjmu príspevku 2070, doplňujúce informácie sú uvedené v 2072 a 2075. Halvne ma zaujíma či sa pozastavenie živnosti v mojom prípade na 10 rokov, počas, ktorých si zo SZČO nebudem platiť odvody, považuje sa ukončené nemocenské poistenie a dni z tohto poistenia sa mi môžu pripočítať k novovznikutému nemocenskému poisteniu - ako zamestnancovi. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Eva
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Evička S Pozri príspevok
Prosím o vyjadrenie k môjmu príspevku 2070, doplňujúce informácie sú uvedené v 2072 a 2075. Halvne ma zaujíma či sa pozastavenie živnosti v mojom prípade na 10 rokov, počas, ktorých si zo SZČO nebudem platiť odvody, považuje sa ukončené nemocenské poistenie a dni z tohto poistenia sa mi môžu pripočítať k novovznikutému nemocenskému poisteniu - ako zamestnancovi. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Eva
podla terajšieho zákona prerušenie NP sa považuje ako zánik NP (§ 26 ods.5 zákona o sociálnom poistení). Takže tieto dni sa ti prirátajú.
Ak ti bude ku dnu nástupu na MD trvať zamestnanie č.2 s max.VZ, tak k tomuto trvajúcemu NP-niu sa ti prirátajú "dni ukončeného nem.poist. v období dvoch rokov pred pôrodom":
1. PP č.1 z minima o ktorom píšeš, žE máš od 1.7.08, samozrejme ak ho ukončíš
2. dni "ukončeného" DNP (ktoré sa neprekrývajú s dnami PP č.1) - tieto samotné ti už budú stačiť na splnenie 270dní
3. príp.dni ukončeného (prerušeného) povinného NP SZčO (ak ukončíš DNP, toto už pre teba nie je zaujímavé)
takže dní budeš mať dosť, zdá sa, že až na dve nem.poistenia. Ale najistejšie je to žiadať z jedného nem.poistenia, a to zamestnania.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Evička S Pozri príspevok
Prosím o vyjadrenie k môjmu príspevku 2070, doplňujúce informácie sú uvedené v 2072 a 2075. Halvne ma zaujíma či sa pozastavenie živnosti v mojom prípade na 10 rokov, počas, ktorých si zo SZČO nebudem platiť odvody, považuje sa ukončené nemocenské poistenie a dni z tohto poistenia sa mi môžu pripočítať k novovznikutému nemocenskému poisteniu - ako zamestnancovi. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Eva
Z DNP máš 270 dní splnených, takže tam problém na nemocenské ani na materské nevidím žiadny. Netreba robiť vôbec nič, len naďalej platiť DNP /vlastne počas PN ho platiť nebudeš/.
Čo sa týka zamestnania, tak áno, keďže bola živnosť pozastavená, tak ako už písala brčko, to sa považuje za ukončené NP, a teda dni z tejto živnosti sa Ti pripočítajú k dňom aktuálneho NP zamestnanca, a teda rovnako aj zo zamestnania splníš podmienku 270 dní NP a vznikne Ti nárok na nemocenské aj na materské.
Čiže ak máš nastavené RO a VZ tak, že dosiahneš v súčte maximum, podľa mňa nie je potrebné robiť nič.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Evička S Pozri príspevok
ešte ma napadla jedna vec ohľadom mojej max. materskej:doktora by som požiadala o zrušenie PN pár dní pred nástupom na materskú, následne by som zrušila DNP z ktorého mám už teraz splnenú podmienku 270 dní, a zamestnala sa vo vlastnej sro na pár dní s mesačným platom cca. 31.tis. SK , prirátali by sa mi tieto dni k dňom poistenia z azamestnanca, myslím že v zákone je to tak, že sa rátajú dni z akého koľvek ukončeného zamestnania, szčo a pod.
Šlo by to takto?
Šlo by to samozrejme aj takto, ale kľudne to môžeš urobiť už teraz, pred nástupom na PN. Ukončiť ukončiť DNP, ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový, s maximálnym VZ na pár dní pred nástupom na PN. Potom môžeš zo zamestnania z maxima poberať aj PN a následne aj materskú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať