Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Ďakujem, ďakujem, ďakujem Jankasm a Brčko – ďakujem Vám veľmi pekne za vyjadrenie k mojej otázke, a samozrejme aj všetkým ostatným, ste super, že nám nastávajúcim maminám takto pomáhate. Túto poradu budem sledovať aj naďalej, aby som bola v obraze. Hlavne ma zaujímajú zmeny, ktoré budú platné od 1.1.2009.
Eva
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

PROSÍM O RADU:
Dňa 1.7.2008 som bola vypísaná lekárom na materskú dovolenku. Rozhodujúcim obdobím pre vymeriavací základ je teda rok 2007. V roku 2007 som pracovala na dvoch školách ako učiteľka, v škole „1“ na 70% a v škole „2“ na 30% úväzok. V škole „1“ trval pracovný pomer od 1.9.2006 do 30.6.2008 a v škole „2“ od 4.9.2006 do 30.6.2007.
Žiadosť o materské (potvrdenú zo školy „1“) spolu s „Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku nároku“ zo školy „1“ ale i zo školy „2“ som osobne zaniesla na Sociálnu poisťovňu.
Takmer po mesiaci mi telefonicky oznámili zo Sociálnej poisťovne, že nárok na materskú mám len z vymeriavacieho základu zo školy „1“ a že vymeriavací základ zo školy „2“ neuznajú z dôvodu uplynutia ochrannej lehoty.
JE TO SPRÁVNE? Mám nárok na materské z obidvoch poistení / z obidvoch škôl? (Neuznanie VZ zo školy „2“ mi urobí nižšie materské o cca 2000 Sk!) ĎAKUJEM!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

certik Pozri príspevok
PROSÍM O RADU:
Dňa 1.7.2008 som bola vypísaná lekárom na materskú dovolenku. Rozhodujúcim obdobím pre vymeriavací základ je teda rok 2007. V roku 2007 som pracovala na dvoch školách ako učiteľka, v škole „1“ na 70% a v škole „2“ na 30% úväzok. V škole „1“ trval pracovný pomer od 1.9.2006 do 30.6.2008 a v škole „2“ od 4.9.2006 do 30.6.2007.
Žiadosť o materské (potvrdenú zo školy „1“) spolu s „Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku nároku“ zo školy „1“ ale i zo školy „2“ som osobne zaniesla na Sociálnu poisťovňu.
Takmer po mesiaci mi telefonicky oznámili zo Sociálnej poisťovne, že nárok na materskú mám len z vymeriavacieho základu zo školy „1“ a že vymeriavací základ zo školy „2“ neuznajú z dôvodu uplynutia ochrannej lehoty.
JE TO SPRÁVNE? Mám nárok na materské z obidvoch poistení / z obidvoch škôl? (Neuznanie VZ zo školy „2“ mi urobí nižšie materské o cca 2000 Sk!) ĎAKUJEM!
Ten dátum ukončenia PP č. 2 je správny? Ak bol PP ukončený 30.6.2007 a na MD si nastúpila teraz, 1.7.2008, tak tam nemôže byť o žiadnej ochrannej lehote ani reči. Však ochranná lehota pre tehotné /čo si ty určite v čase skončenia PP, čiže 30.6.2007 nebola/ je 6 mesiacov.
Takže podľa mňa máš rovnako nárok len na materské z PP č.1, bohužiaľ.
Rozhodujúcim obdobím je síce rok 2007, ale nie je dôležité, koľko v tom roku bolo PP, v tom roku sa sleduje len príjem, čiže VZ na NP, aby vedeli vypočítať výšku materskej. Avšak poistenia, z ktorých priznávajú materské, čiže u Teba zamestnania, posudzujú ku dňu vypísania na MD. Čiže ak to bolo po roku od skončenia PP č. 2, nemôže tam byť nárok ani náhodou.
No a dokonca, PP č. 1 skončil 30.6.2008, čo znamená, že aj z neho si vlastne dostala materské v ochrannej lehote. Neviem teda, či by bolo možné, získať 2x materské v 2 ochranných lehotách.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

paťa26 Pozri príspevok
Ok, tak na november sa už hlásim teraz.
Ďakujem za ochotu.
OK, na november sa hlásim aj ja
0 0
janulka007 janulka007

janulka007 je offline (nepripojený) janulka007

Ahojte poraďáci!
Nestíham časovo sem chodiť, preto sa chcem spýtať,že či sa nič závažné od 1.1.09 nechystá myslím tým ohľadom materskej, nakoľko som živnostíčka a povinne si platím odvody z minima - či budú akceptovať aj súbeh platenia dobrovolne poistenej osoby a
poviných odvodov ohľadom /materskej/.
Tiež chcem poprosiť o radu nakoľko sa pokúšame o babätko,že
keď si platím ako živnostíčka odvody z minima od 01.07.2008, tak v prípade otehotnenia aby som poberala čo najväčšiu materskú ako mám postupovať, mám sa pripoistiť ako dobrovolne poistená
s rozdielom max.a min. bude to platiť aj v budúcom roku 2009 ?
Novelu zák. o soc. poistení som nečítala /teda návrh/ tak Vás prosím, či sa nič závažné diať nebude a ešte raz ako mám postupovať.
P.s.V posledných dvoch rokoch, som bola nemocensky poistená viac ako 270 dní.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Janulka 007
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V novele predloženej do pripomienkového konania je jediná zaujímavá zmena:

Pridáva sa ustanovenie, podľa ktorého dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou.

Pripomínam, že do schválenia novely je ešte ďaleko...
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Neviem či som dobre hľadala, ale nikde som nenašla riešenie nasledujúcej situácie.
Rodičia očakávajú v januári prírastok do rodiny. Rozhodli sa, že mama zostane s bábetkom do cca 3 mesiacov a potom na materskú pojde otec, ktorého príjem je v hrubom 15 000. Akú materskú bude dostávat otec, je možné aj u neho sumu materskej zvýšiť a v kolkom mesiaci dieťaťa by mal nastúpiť na MD?
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Dobry den,
prosim o radu, zamestnankyna nam nenahlasila, ze caka dieta. Bola na neplatenom volne z dovodu nasledovania manzela. Teraz sme sa to dozvedeli. O materske si neziadala, ale pobera rodicovsky prispevok od narodenia dietata. Chcela by som poradit, musim to spatne nahlasit do SP a ZP, ale neviem odkedy, od narodenia dietata do 22 tyzdnov bude na materskej dovolenke a potom na rodicovskej? Prosim poradte mi. Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bz5 Pozri príspevok
Neviem či som dobre hľadala, ale nikde som nenašla riešenie nasledujúcej situácie.
Rodičia očakávajú v januári prírastok do rodiny. Rozhodli sa, že mama zostane s bábetkom do cca 3 mesiacov a potom na materskú pojde otec, ktorého príjem je v hrubom 15 000. Akú materskú bude dostávat otec, je možné aj u neho sumu materskej zvýšiť a v kolkom mesiaci dieťaťa by mal nastúpiť na MD?
pozri v ZoSP
§ 49
(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.
Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je
.........
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
.....

A pre zvýšenie nemocenskej dávky (materského) platí to isté, ako pre mamičky... najjednoduchšie je podľa mňa nový PP Ale samozrejme vyber variantu, ktorá je pre tento prípad najschodnejšia..
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Ale ona neziada o zvysenie. Ja som chcela vediet, kedy mame nahlasit nastup na MD a nastup RD do SP a ZP. Ona bola na nepl. volne a az po roku nam oznamila, ze by mala mat dieta.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Takže vám neoznámila nástup na MD, nepredložila doklad od lekára (napr. žiadosť o materské) a ani neoznámila narodenie dieťaťa, napr. kopiou rodného listu?
Lebo zamestnávatel sa zväčša doručením "žiadosti o materské" dozvie o nástupe ženy na MD, je to vlastne pre nu doklad od lekára (ako PN). Ak takýto doklad nepredložila, tak ste nemohli predpokladať a vlastne ani nejako podložiť, že nastúpila na MD pred pôrodom. No aj ked nerobím so mzdami, predpokladám, že nejaký doklad o narodení dieťaťa a teda čerpaní MD aspon od narodenia dieťaťa do tých 22týždnov po pôrode (podla § 167 ods.2) by mala preukázať. Napr. kopiou rodného listu. Na RD by nastúpila po tomto čase.

No a ešte taká vec. Ak nemala nárok na materské (len od narodenia dieťaťa poberala rodič.príspevok), tak aj počas čerpania MD by mala mať prerušené poistenie v SP. Aj ked to jednoznačne v prípade ženy v § 26 ods. 1 písm.a) nie je uvedené.
Ale z § 140 ods.1 písm.a) + ods. 6 vyplýva, že zamestnanec ani zamestnávatel nie sú povinný platiť poistné počas doby, ked sa zamestnancovi "poskytuje materské". Ona materské nepoberala, takže toto sa na nu nevzťahuje. Podla mna by mala mať poistenie v SP prerušené.
To by som si však samozrejme zistila v SP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr Pozri príspevok
Ale ona neziada o zvysenie. Ja som chcela vediet, kedy mame nahlasit nastup na MD a nastup RD do SP a ZP. Ona bola na nepl. volne a az po roku nam oznamila, ze by mala mat dieta.
Tá predchádzajúca odpoveď, príspevok č. 2092, nepatrila Teba, pozri komu bola adresovaná.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr Pozri príspevok
Ale ona neziada o zvysenie. Ja som chcela vediet, kedy mame nahlasit nastup na MD a nastup RD do SP a ZP. Ona bola na nepl. volne a az po roku nam oznamila, ze by mala mat dieta.
Súhlasím s brčko.
Samozrejme nemôžete nahlásiť na SP ani na ZP zmenu, nástup na MD ani RD, pokiaľ k tomu nebudete mať nejaký doklad. Podľa mňa, aj keď nemá od SP nárok na materské, lekár ju na MD musí vypísať, už len z toho dôvodu, aby mohla u Vás byť vedená ako zamestnankyňa na MD. Pretože inak by ste jej stále museli viesť neplatené voľno.
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Katy a R Pozri príspevok
pozri v ZoSP
§ 49
(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.
Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je
.........
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
.....

A pre zvýšenie nemocenskej dávky (materského) platí to isté, ako pre mamičky... najjednoduchšie je podľa mňa nový PP Ale samozrejme vyber variantu, ktorá je pre tento prípad najschodnejšia..
Ďakujem za odpoveď, no nie sú mi jasné niektoré veci ako:Ak chce matka mať najvyššiu materskú, tak platí NP z 30 219 najmenej však 26 týždňou pred vznikom nároku na materskú. Ako je to potom u otca, ktorý pôjde na materskú až napr. v 3 mesiaci dieťaťa?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bz5 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, no nie sú mi jasné niektoré veci ako:Ak chce matka mať najvyššiu materskú, tak platí NP z 30 219 najmenej však 26 týždňou pred vznikom nároku na materskú. Ako je to potom u otca, ktorý pôjde na materskú až napr. v 3 mesiaci dieťaťa?
červeným vyznačené tvrdenie je velmi zjednodušené a v tomto znení nepravdivé.

K tomu otcovi: Záleží z akého (akých) nem.poistení si bude nárok na materskú uplatnovať.
Ak z dvoch nem. poistení, teda 1.zamestnania (VZ cca 15000)+ 2.DNP, tak na získanie max.materskej "podla terajšieho zákona" musí splniť podmienku:
- 270dní v posledn.dvoch rokoch pred uplatnovaním si nároku na materskú "aj z DNP",
- podmienku trvania DNP viac ako 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do uplatnovania nároku na materské a
- platiť DNP z rozdielu aktuálneho max.mesač.VZ mínus jeho VZ zo zamestnania "v rozhodujúcom období" podla § 54 Zákona o sociálnom poistení (nemusí počas 26týždnov pred uplatnovaním).

Ak však doteraz nemá nejaké ukončené NP, ktoré by sa mu ku dnom DNP prirátalo a chcel by získať "nárok na materské aj z DNP", tak by sa musel prihlásiť na DNP, riadne ho platiť a požiadať o materské až po uplynutí 270dní DNP. Skôr by mu nárok na materské z DNP nevznikol.
A ak by chcel získať maximum, tak napr. platiť DNP od prihlásenia do konca roka 2008 z VZ cca 15219 (30219-15000), od 1.1.09 potom môže dať aj "zmenu VZ" na aktuálne minimum, ale už "žiadnu odhlášku"! Jeho rozh.obdobím pri uplatnovaní nároku na materské za vyššie uvedených podmienok a dodržaní § 49 čo uviedla Katy (a nezmenení zákona o soc.poistení) z DNP bude obdobie od vzniku DNP do konca roku 2008 z DNP a zo zamestnania rok 2008.

Jednoduchšie by bolo, získať nárok na max.materské len zo zamestnania ako písala katy. To by však musel mať ústretového zamestnávatela. A stačilo by platiť z max.mes.VZ 30219 aj jeden den. Dôležíté by bolo, aby platil z maxima v rozhodujúcom období pre výpočet nároku na materské.
Naposledy upravil brčko : 28.07.08 at 12:36
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

brčko Pozri príspevok
Takže vám neoznámila nástup na MD, nepredložila doklad od lekára (napr. žiadosť o materské) a ani neoznámila narodenie dieťaťa, napr. kopiou rodného listu?
Lebo zamestnávatel sa zväčša doručením "žiadosti o materské" dozvie o nástupe ženy na MD, je to vlastne pre nu doklad od lekára (ako PN). Ak takýto doklad nepredložila, tak ste nemohli predpokladať a vlastne ani nejako podložiť, že nastúpila na MD pred pôrodom. No aj ked nerobím so mzdami, predpokladám, že nejaký doklad o narodení dieťaťa a teda čerpaní MD aspon od narodenia dieťaťa do tých 22týždnov po pôrode (podla § 167 ods.2) by mala preukázať. Napr. kopiou rodného listu. Na RD by nastúpila po tomto čase.

No a ešte taká vec. Ak nemala nárok na materské (len od narodenia dieťaťa poberala rodič.príspevok), tak aj počas čerpania MD by mala mať prerušené poistenie v SP. Aj ked to jednoznačne v prípade ženy v § 26 ods. 1 písm.a) nie je uvedené.
Ale z § 140 ods.1 písm.a) + ods. 6 vyplýva, že zamestnanec ani zamestnávatel nie sú povinný platiť poistné počas doby, ked sa zamestnancovi "poskytuje materské". Ona materské nepoberala, takže toto sa na nu nevzťahuje. Podla mna by mala mať poistenie v SP prerušené.
To by som si však samozrejme zistila v SP.

Dakujem, teraz nam predlozila rodny list dietata. Platili sme jej zdravotne poistenie z titulu neplateneho volna. TAkze by som dala nastup na MD od narodenia dietata do 22 tyzdnov a potom RD. Z hladiska socialnej poistovne si overim v socialke, z toho to nie je jasne, ale tiez mi vyplyva prerusenie, ale kedze sa hovori o RD, tak si to overim. Myslis, ze je to takto okej?
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Rozumiem tomu tak, že ak by chcel získať materské vyššie ako mu vychádza zo zamestnania teraz, musel by začať platiť DNP zo sumy (30219-15000) do konca roka (nakoľko to je rozhodujúce obdobie, ak sa ma dieťa narodiť v januári)a potom stačí znížiť na 4,4% z 8100. Pričom musí platiť tých 270 dní. Teda ak začne platiť od augusta, tak cca v máji môže požiadať o materskú, ked dieťa bude mať 5 mesiacov. To by poberal materské zrejme len cca 2 mesiace? Takže najlepsie by bolo, keby v zamestnani, na december uzavrel novú pracovnú zmuvu s HM 30219 Sk, aby ho odhlasili a znovu prihlasili uz z novým zakladom do SP a potom rozhodujúcim obdobím bude vlastne len december 2008. Potom vsak zase v januári uzavrie pracovnú zmluvu z VZ 15000? Kedže predpokladám, že zamestnávateľ nebude až taký ústretový
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bz5 Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak, že ak by chcel získať materské vyššie ako mu vychádza zo zamestnania teraz, musel by začať platiť DNP zo sumy (30219-15000) do konca roka (nakoľko to je rozhodujúce obdobie, ak sa ma dieťa narodiť v januári)a potom stačí znížiť na 4,4% z 8100. Pričom musí platiť tých 270 dní. Teda ak začne platiť od augusta, tak cca v máji môže požiadať o materskú, ked dieťa bude mať 5 mesiacov. To by poberal materské zrejme len cca 2 mesiace? Takže najlepsie by bolo, keby v zamestnani, na december uzavrel novú pracovnú zmuvu s HM 30219 Sk, aby ho odhlasili a znovu prihlasili uz z novým zakladom do SP a potom rozhodujúcim obdobím bude vlastne len december 2008. Potom vsak zase v januári uzavrie pracovnú zmluvu z VZ 15000? Kedže predpokladám, že zamestnávateľ nebude až taký ústretový
..nie na december nová pracovná zmluva
Nový PP tesne pred odchodom na materskú Pozornejšie prečítaj túto tému, už je tu postup rozobratý zo všetkých strán
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bz5 Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak, že ak by chcel získať materské vyššie ako mu vychádza zo zamestnania teraz, musel by začať platiť DNP zo sumy (30219-15000) do konca roka (nakoľko to je rozhodujúce obdobie, ak sa ma dieťa narodiť v januári)a potom stačí znížiť na 4,4% z 8100. Pričom musí platiť tých 270 dní. Teda ak začne platiť od augusta, tak cca v máji môže požiadať o materskú, ked dieťa bude mať 5 mesiacov. To by poberal materské zrejme len cca 2 mesiace? Takže najlepsie by bolo, keby v zamestnani, na december uzavrel novú pracovnú zmuvu s HM 30219 Sk, aby ho odhlasili a znovu prihlasili uz z novým zakladom do SP a potom rozhodujúcim obdobím bude vlastne len december 2008. Potom vsak zase v januári uzavrie pracovnú zmluvu z VZ 15000? Kedže predpokladám, že zamestnávateľ nebude až taký ústretový
Áno, takto by to úplne stačilo.
Ak je pre zamestnávateľa problém uzatvoriť nový PP na sumu 30219,- nemusí, kľudne stačí v pracovnej zmluve uviesť plat 15000,-. Dôležité je, aby v období, ktoré bude rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej, dosiahol dostatočnú mzdu, a keďže sa jedná o mesiac 12/2008, dá sa to napr. nejakými vianočnými odmenami, ktoré rovnako tvoria VZ pre NP. Tento nový PP nemusí byť celý mesiac, stačilo by ho uzatvoriť napr. 29.12.2008, potom mzda za tie 3 dni 29.12.-31.12.2008 musí byť 2925,-.

No a ak by ste náhodou uzatvorili aj nový PP s VZ 30219,- tak potom od 1.1.2009 netreba už nový PP, tam už stačí len dodatok k zmluve o zmene platu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať