Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bz5 Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak, že ak by chcel získať materské vyššie ako mu vychádza zo zamestnania teraz, musel by začať platiť DNP zo sumy (30219-15000) do konca roka (nakoľko to je rozhodujúce obdobie, ak sa ma dieťa narodiť v januári)a potom stačí znížiť na 4,4% z 8100. Pričom musí platiť tých 270 dní. Teda ak začne platiť od augusta, tak cca v máji môže požiadať o materskú, ked dieťa bude mať 5 mesiacov. To by poberal materské zrejme len cca 2 mesiace? Takže najlepsie by bolo, keby v zamestnani, na december uzavrel novú pracovnú zmuvu s HM 30219 Sk, aby ho odhlasili a znovu prihlasili uz z novým zakladom do SP a potom rozhodujúcim obdobím bude vlastne len december 2008. Potom vsak zase v januári uzavrie pracovnú zmluvu z VZ 15000? Kedže predpokladám, že zamestnávateľ nebude až taký ústretový
Katy a R Pozri príspevok
..nie na december nová pracovná zmluva
Nový PP tesne pred odchodom na materskú Pozornejšie prečítaj túto tému, už je tu postup rozobratý zo všetkých strán
Ona tou novou pracovnou zmluvou myslí pravdepodobne nový PP, aspoň podľa toho čo píše, odhlásenie a prihlásenie do SP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jankasm Pozri príspevok
Ona tou novou pracovnou zmluvou myslí pravdepodobne nový PP, aspoň podľa toho čo píše, odhlásenie a prihlásenie do SP.
... mala som na mysli..., že by uzavrel nový PP - aby sa platili čo najmenšie odvody... napr. odpracuje 2-3 dni (po, ut, str - napr. apríl má 30 dní) a hneď nástup na materskú...
Ale máš pravdu ... ten december je vhodný, aj kôli tomu, že zvyknú bývať odmeny (a môže ostať aj pôvodná mzda) a vlastne sa potom pre materskú môže rozhodnúť kedykoľvek si zmyslí ... podľa potreby
Naposledy upravil Katy a R : 29.07.08 at 08:55
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Ďakujem Vám obom veľmi pekne, už mi je to jasné .
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Áno, takto by to úplne stačilo.
Ak je pre zamestnávateľa problém uzatvoriť nový PP na sumu 30219,- nemusí, kľudne stačí v pracovnej zmluve uviesť plat 15000,-. Dôležité je, aby v období, ktoré bude rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej, dosiahol dostatočnú mzdu, a keďže sa jedná o mesiac 12/2008, dá sa to napr. nejakými vianočnými odmenami, ktoré rovnako tvoria VZ pre NP. Tento nový PP nemusí byť celý mesiac, stačilo by ho uzatvoriť napr. 29.12.2008, potom mzda za tie 3 dni 29.12.-31.12.2008 musí byť 2925,-.

No a ak by ste náhodou uzatvorili aj nový PP s VZ 30219,- tak potom od 1.1.2009 netreba už nový PP, tam už stačí len dodatok k zmluve o zmene platu.
súhlasím s jankou. Od 1.1.09 dokonca "nesmie" ísť o nový PP, lebo ak by od 1.1.09 uzatvoril nvý PP, v tom prípade by sa zase zmenilo rozhodujúce obdobie! Bolo by od začiatku tohto posledného PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu jeho nástupu na MD
Takže ukončiť pôvodný PP, v decembri uzatovriť nový PP, v decembri dostiahnuť maxim. VZ na NP na jeden kal.den, napr. ako píše janka s HM 15000 + vianočné odmeny. A ak nedosiahnu max.DVZ cez odmeny ale cez vyššiu HM, tak zmenia HM od 1.1.09 dodatkom/zmenou prac.zmluvy.
Naposledy upravil brčko : 29.07.08 at 15:52
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Presne tak, netreba to "čítať" tak, že v novom PP musí byť vysoký základný plat (30000 Sk). Pokojne môže byť v novom PP základný plat podľa zmluvy na úrovni minimálnej mzdy - 8100 Sk - ale dôležité bude, že zamestnankyňa v novom PP hneď dostane odmeny tak, aby spolu so základným platom bol dosiahnutý strop vymeriavacieho základu (30219 Sk).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

rrrrr Pozri príspevok
Dakujem, teraz nam predlozila rodny list dietata. Platili sme jej zdravotne poistenie z titulu neplateneho volna. TAkze by som dala nastup na MD od narodenia dietata do 22 tyzdnov a potom RD. Z hladiska socialnej poistovne si overim v socialke, z toho to nie je jasne, ale tiez mi vyplyva prerusenie, ale kedze sa hovori o RD, tak si to overim. Myslis, ze je to takto okej?
Pozerala som viackrát do zákonníka práce, ako je to s preukazovaním nároku na čerpania MD.
Píše sa, že MD "jej patrí" v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa (§ 166 ods.1). O RD treba "požiadať" (§ 166 ods.2 aj ked nie je uvedené, že písomne), no pri MD sa hovorí len, že jej patrí.
Žena nastupuje na MD spravidla od zač.6-teho týždna "pred očakáv.dnom pôrodu", najskôr však od začiatku 8-meho týždna pred týmto dnom (§ 167). Ona však nevie preukázať, kedy mala očakávaný termín pôrodu, lebo ten jej musí potvrdiť lekár. Takže skorší nástup na MD, ak očakávaný den pôrodu nepreukáže, asi nemá.

Asi by som od nej chcela aj sprievodný list k rod.listu, v ktorom by mohla uviesť, že žiada o poskytnutie MD odo dna pôrodu, ktorý preukazuje rodným listom. Tak budete ako mzdárka istená (samozrejme voči zamestnávatelovi, nie voči SP a ZP), prečo ste všetky zmeny a opravy robila až dodatočne. Tiež by mohla v tomto liste uviesť, či žiada aj o poskytnutie RD, po vyčerpaní MD a v akom rozsahu. A možno tiež, že výdaje, ktoré vzniknú zamestnávatelovi z dôvodu jej až dodatočného uplatnovania si nároku na MD, bude znášať/uhradí ona (ale to už závisí od vzťahov so zamestnávatelom).

No škoda, že si neuplatnila nárok na materskú. V prípade, ak v poslených dvoch rokoch pred pôrodom mala aspon 270dní NP (teda neplat.volno trvalo max.14-15mesiacov), tak by bolo zaujímavé, či by nárok na materské SP uznala aj po čerpaní NV, tak ako po prerušení NP z dôvodu čerpania RD.

S tými 22týždnami MD a potom čerpaní RD súhlasím. A dajte vedieť, ako ste to vyriešili (teda ak chcete) hlavne s tým preušením .
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Jozef Mihál Pozri príspevok
Presne tak, netreba to "čítať" tak, že v novom PP musí byť vysoký základný plat (30000 Sk). Pokojne môže byť v novom PP základný plat podľa zmluvy na úrovni minimálnej mzdy - 8100 Sk - ale dôležité bude, že zamestnankyňa v novom PP hneď dostane odmeny tak, aby spolu so základným platom bol dosiahnutý strop vymeriavacieho základu (30219 Sk).
Rozumiem, dôležitá nie je HM, ale suma, z ktorej sa odvedie 4,4 % na nemocenské poistenie . Ďakujem .
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Dlhšie som nesledovala túto tému, tak by som vás chcela poprosiť o radu. Moja švagriná je dobrovoľne nemocensky poistená od minulého roku. V januári sa jej narodil synček a poberala materskú, keďže jej naň vznikol nárok. Po skončení materskej, v máji si zmenila max. vymeriavací základ na min. Teraz však zistila, že je opäť tehotná a termín pôrodu má začiatkom marca 2009. Keďže je riziko, že by nestihla tých 26 týždňov nového poistenia, chcela by ohlasiť zmenu vymeriavacieho základu na max. Kedy sa zmeniť výška vymeriavacieho základu? Dá sa to len od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, pričom nahlásiť túto zmenu je potrebné deň vopred? Nie je mi totiž jasné akým spôsobom, ako často, alebo aké sú pravidlá pri zmene vymeriavacieho základu pri existujúcom poistení počas kalendárneho roka. Môže sa vymeriavací základ zmeniť hocikedy počas mesiaca? Napr. od 02.08.? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Dlhšie som nesledovala túto tému, tak by som vás chcela poprosiť o radu. Moja švagriná je dobrovoľne nemocensky poistená od minulého roku. V januári sa jej narodil synček a poberala materskú, keďže jej naň vznikol nárok. Po skončení materskej, v máji si zmenila max. vymeriavací základ na min. Teraz však zistila, že je opäť tehotná a termín pôrodu má začiatkom marca 2009. Keďže je riziko, že by nestihla tých 26 týždňov nového poistenia, chcela by ohlasiť zmenu vymeriavacieho základu na max. Kedy sa zmeniť výška vymeriavacieho základu? Dá sa to len od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, pričom nahlásiť túto zmenu je potrebné deň vopred? Nie je mi totiž jasné akým spôsobom, ako často, alebo aké sú pravidlá pri zmene vymeriavacieho základu pri existujúcom poistení počas kalendárneho roka. Môže sa vymeriavací základ zmeniť hocikedy počas mesiaca? Napr. od 02.08.? Ďakujem.
Zákon o sociálnom poistení § 142 Platenie poistného
(5) Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti
zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Ak stihne zmenu VZ oznámiť soc.poisťovni ešte dnes 31.7.08, tak bude platiť za august (splatné do 8.9.08) už zo zmeneného VZ. Ak to nestihne a zmenu podá až v období od 1.8. do 31.8.08, tak zmena bude platiť až od mesiaca september.
V priebehu mesiaca nemožno meniť VZ, len ukončiť DNP a uzatvoriť nové s iným VZ. To by sa jej však počítalo od začiatku tých 26týždnov, ako píšeš.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem. Bude stačiť ak sa zmena vymeriavacieho základu pošle na registračnom liste dnes doporučenou poštou s dátumom zmeny 01.08.? Vďaka.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
Ďakujem. Bude stačiť ak sa zmena vymeriavacieho základu pošle na registračnom liste dnes doporučenou poštou s dátumom zmeny 01.08.? Vďaka.
Neviem iste. Myslela som si, že áno, no zdá sa mi, že tu tvrdili, že berú dátum doručenia do SP.

Ešte by mala možnosť získať max.materskú nie z DNP ale cez prac.pomer s max.VZ na pár dní (270dní má splnených predpokladám podla údajov už teraz). Ak by ale predtým ukončila DNP a už sa nan do nástupu na MD neprihlásila, tak by mohla získať materské zo zamestnania v ochrannej lehote (6mesiacov pre tehotné).
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

S tým zamestnaním to asi nepôjde. Ohľadom tej pošty. Dnes sa to ani ináč urobiť nedá. Podateľňa v Prešove má nestránkový deň, tak ako ináč by sa to dalo urobiť?
V práci, keď sme ešte nemali elektronické prihlasovanie, sme to bežne robili tak, že sme deň vopred prihlásili do SP a v ten deň ešte poslali poštou. SP to mala v deň prihlásenia zamestnanca. Pečiatka z pošty však bola jedeň deň vopred.
Iná možnosť však neostáva. Buď to akceptujú alebo smola a zmena bude platiť až od 01.09. Ďakujem však za odpovede.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

milagros208 Pozri príspevok
S tým zamestnaním to asi nepôjde. Ohľadom tej pošty. Dnes sa to ani ináč urobiť nedá. Podateľňa v Prešove má nestránkový deň, tak ako ináč by sa to dalo urobiť?
V práci, keď sme ešte nemali elektronické prihlasovanie, sme to bežne robili tak, že sme deň vopred prihlásili do SP a v ten deň ešte poslali poštou. SP to mala v deň prihlásenia zamestnanca. Pečiatka z pošty však bola jedeň deň vopred.
Iná možnosť však neostáva. Buď to akceptujú alebo smola a zmena bude platiť až od 01.09. Ďakujem však za odpovede.
No bohužiaľ, pri prihlasovaní na DNP sú asi prísnejšie podmienky ako pri prihlasovaní zamestnanca a teda predpokladám, že naozaj budú brať do úvahy až dátum doručenia zmeny SP.

Nechce to skúsiť predsa len risknúť s tou odhláškou a novou prihláškou? Však 26 týždňov treba splniť do dňa pôrodu, a ak to je začiatkom marca 2009, tak by to stihla. Ak by si napr. urobila zmenu na maximum od soboty, t.j. od 2.8.2008, tak 26 týždňov uplynie 31.1.2009.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
S tým zamestnaním to asi nepôjde. Ohľadom tej pošty. Dnes sa to ani ináč urobiť nedá. Podateľňa v Prešove má nestránkový deň, tak ako ináč by sa to dalo urobiť?
V práci, keď sme ešte nemali elektronické prihlasovanie, sme to bežne robili tak, že sme deň vopred prihlásili do SP a v ten deň ešte poslali poštou. SP to mala v deň prihlásenia zamestnanca. Pečiatka z pošty však bola jedeň deň vopred.
Iná možnosť však neostáva. Buď to akceptujú alebo smola a zmena bude platiť až od 01.09. Ďakujem však za odpovede.
je škoda, že nemá možnosť cez to zamestnanie. No čo už. Ak by niekoho predsalen našla, tak to môže urobiť aj neskôr.
S tým dátumom odoslania/doručenia a zmenou potom daj vedieť, nech sa poučíme
0 0
vysky vysky

vysky je offline (nepripojený) vysky

Prosím o radu pri výpočte rozhodujúceho obdobia pre výpočet MD:

od 1.8.2005 do 12.1.2006 som bola na MD
od 13.1.2006 do 1.8.2008 som bola na RD
od 2.8.2008 do 31.8.2008 budem na neplatenom voľne s tým, že sa budem starať o dieťa do 6 rokov (teda kým nepôjde v sept. do škôlky)
od 1.9.2008 budem pracovať ...

Zistila som, že som opäť tehotná, asi v 7 tt. čo vychádza na termín pôrodu niekedy v polovici marca.

Chcem sa opýtať, aké doby sa mi zarátavajú do rozhodujúceho obdobia pre výpočet MD a čo robiť v tom prípade, ak nebudem mať splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia pred nástupom na MD?

Podľa toho čo som si tu prečítala mi to asi hrozí, takže si asi na MD nepolepším?

Ani zárobok nie je vysoký, ale dohoda tu je. Návody som si prečítala, len výpočet tých dní mi nie je jasný.

Prosím o rady ako sa z toho dostať čo najlepšie.

Ďakujem za každú odpoveď

V.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vysky Pozri príspevok
Prosím o radu pri výpočte rozhodujúceho obdobia pre výpočet MD:

od 1.8.2005 do 12.1.2006 som bola na MD
od 13.1.2006 do 1.8.2008 som bola na RD
od 2.8.2008 do 31.8.2008 budem na neplatenom voľne s tým, že sa budem starať o dieťa do 6 rokov (teda kým nepôjde v sept. do škôlky)
od 1.9.2008 budem pracovať ...

Zistila som, že som opäť tehotná, asi v 7 tt. čo vychádza na termín pôrodu niekedy v polovici marca.

Chcem sa opýtať, aké doby sa mi zarátavajú do rozhodujúceho obdobia pre výpočet MD a čo robiť v tom prípade, ak nebudem mať splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia pred nástupom na MD?

Podľa toho čo som si tu prečítala mi to asi hrozí, takže si asi na MD nepolepším?

Ani zárobok nie je vysoký, ale dohoda tu je. Návody som si prečítala, len výpočet tých dní mi nie je jasný.

Prosím o rady ako sa z toho dostať čo najlepšie.

Ďakujem za každú odpoveď

V.
Ak si bola v období cca 3/07 do 1.8.08 na rodič.dovolenke počas trvania PP, teda ako zamestnanec, tak podla terajších zákonov máš podmienku 270dní nem.poistenia splnenú, tam problém nie je.

Ak by si od 1.9.08 pracovala v pôvodnom PP až do nástupu na MD v r.2009, tak tvojím RO bude obdobie od 1.9. do 31.12.08 (z neho sa ešte prípadne vyjmú dni PN, očr ...), ale to asi vieš.
0 0
vysky vysky

vysky je offline (nepripojený) vysky

Ďakujem za odpoveď.
Ešte sa chcem uistiť,
Presne ako píšeš, pracovať budem v tom istom PP od 1.9.08 do MD, takže by som mohla niečo urobiť aj s tým VZ pre výpočet MD a pred nástupom si u toho istého zam-teľa dohodnúť nový PP s vyššou mzdou? Rátali by mi všetky predchádzajúce dni poistenia ? (pretože od nástupu 1.9. 08 do odchodu na MD to nebude 270 dní)
Ďakujem

(od 13.1.06-1.8.08 som bola na RD ako zamestnanec počas trvania PP)

V.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vysky Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Ešte sa chcem uistiť,
Presne ako píšeš, pracovať budem v tom istom PP od 1.9.08 do MD, takže by som mohla niečo urobiť aj s tým VZ pre výpočet MD a pred nástupom si u toho istého zam-teľa dohodnúť nový PP s vyššou mzdou? Rátali by mi všetky predchádzajúce dni poistenia ? (pretože od nástupu 1.9. 08 do odchodu na MD to nebude 270 dní)
Ďakujem

(od 13.1.06-1.8.08 som bola na RD ako zamestnanec počas trvania PP)

V.
áno, k NP-niu, ktoré trvá ku dnu nástupu na MD sa prirátajú aj dni nem.poistenia z predchádzajúcich ukončených nem.poistení v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Teda aj z predchádzajúcich prac.pomerov.

Ako píšeš, ak nemáš dostatočný VZ v tomto prac.pokmere, stačí ukončiť terajší PP a uzatvoriť pár dní pred nástupom na MD nový PP (s maximálnym VZ na jeden kalend.den!!!) alebo to urobiť tak, ako to plánuje od decembra 2008 s prac.pomerom bz5 (jej otázky a odpovede od Janky, p.MIhála a mna sú na predch. strane.)
0 0
lacamaja lacamaja

lacamaja je offline (nepripojený) lacamaja

Dobrý den chcela by som sa opýtať som zamestnaná a chcela by som si pripláct v SP aby som dostávala maximálnu MD ako mám postupovať. dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lacamaja Pozri príspevok
Dobrý den chcela by som sa opýtať som zamestnaná a chcela by som si pripláct v SP aby som dostávala maximálnu MD ako mám postupovať. dakujem
Zabudla si napísať dôležitú informáciu, či už si tehotná.
Ak nie si, tak sa treba prihlásiť do SP na DNP, aby si do nástupu na MD /respektíve do dňa pôrodu/ splnila podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia - DNP. Prihlásiť sa môžeš alebo z minima, a po zistení, že si tehotná sa odhlásiš a nanovo prihlásiš z VZ maximum - VZ zo zamestnania, musí to byť však najneskôr v 8tt, aby si do nástupu na MD stihla DNP platiť z tohto VZ 26 týždňov.
Alebo sa môžeš hneď prihlásiť z VZ maximum - VZ zo zamestnania, platiť z neho do konca roka 2008. Od 1.1.2009 si dať zmenu VZ na minimum a z neho potom platiť až do nástupu na MD. Ak na ňu nastúpiš v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej bude rok 2008, čiže tvoj stanovený VZ maximum znížené o VZ zo zamestnania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať