Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

ahojte, chcela by som sa spýtať od 1.1.2008 som bola na MD, od 14.7.08 som na RP, od 15.12.2007 si platím DNP z minimálnej mzdy, keby som teraz išla na OČR, môžem ísť na OČR s tým dieťaťom s ktorým som na RP? Vyplatí mi SP aj OČR z DNP keď poberám na to dieťa rodičovský príspevok? alebo môžem ísť naj na PN? A ako by som si mohla zvýšiť PN alebo OČR? pre tento rok už asi žiadno ale pre budúci?
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, v sept.nastupujem na MD, som zamest. a platím si aj DNP. ked dr.vypíše nástup na MD, treba si papier pýtať 2x? jeden dať zamest.a druhý osobne zaniesť na SP? Ako dlho je vlastne vyplácané DNP (6mes.)? ked sa prechádza na rodičák po polroku, tak už sa DNP nevypláca? t.j.dostanem len tých 4.tis.a niečo?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, v sept.nastupujem na MD, som zamest. a platím si aj DNP. ked dr.vypíše nástup na MD, treba si papier pýtať 2x? áno jeden dať zamest.a druhý osobne zaniesť na SP? áno Ako dlho je vlastne vyplácané DNP (6mes.)? materské z DNP, ak nastúpiš na MD najneskôr 6 a najskôr 8týždnov pred predp.termínom pôrodu (resp. odo dna pôrodu, ak nastane skôr) je tak isto ako materské zo zamestnania obvykle vyplácané 28týždnov. Ak si osamelá alebo sa ti narodi viac detí, tak máš nárok na 37týždnov. ked sa prechádza na rodičák po polroku, tak už sa DNP nevypláca? nevypláca sa "DNP", vypláca sa "nemoc.dávka = materské z DNP" t.j.dostanem len tých 4.tis.a niečo? po ukončení poberania materského (vid vyššie) je nárok na RP, t.č. 4560, mesačne, od 1.9.08 je zvýšený na 4780,- (vyplácaný v tejto sume bude prvýkrát v oktobri 2008)
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa spýtať od 1.1.2008 som bola na MD, od 14.7.08 som na RP, od 15.12.2007 si platím DNP z minimálnej mzdy, keby som teraz išla na OČR, môžem ísť na OČR s tým dieťaťom s ktorým som na RP? áno Vyplatí mi SP aj OČR z DNP keď poberám na to dieťa rodičovský príspevok? áno alebo môžem ísť naj na PN? 270dní z DNP síce ešte nemáš od 15.12.07 splnených. Nepíšeš, či máš nejaké iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov späť. Ak si aj zamestnanec, z ktorého si poberala mateské, z ktorého si na RD a nem.poistenie z neho máš vlastne prerušené, aj dni tohto prerušeného NP by sa ti mali prirátať k dnom trvajúceho DNP. Takže v takom prípade by si podla mna, mala mať nárok aj na nemocenské z DNP. A ako by som si mohla zvýšiť PN alebo OČR? pre tento rok už asi žiadno ale pre budúci?
Môžeš sa napr. pred koncom roka 2008 odhlásiť, potom nanovo prihlásiť z maxim. VZ a od 1.1.09 dať zmenu (nie odhlášku!) na nižší/minimálny VZ. Po 26týždnoch od tohto posledného prihlásenia na DNP budeš mať nárok na nem.dávky zo skutočného VZ za obdobie od posl.prihlásenia do konca roku 2008.
Treba však sledovať novelu od 1.1.09, či sa zmena VZ z DNP nebude dať robiť najskôr po 6mesiacoch. Potom sa treba zariadiť podla okolností a fin.možností.
Taktiež môžeš dať odhlášku a novú prihlášku na DNP z vyšším VZ už teraz. Na vyššie nem.dávky z tohto VZ však budeš mať nárok až po 26týždnoch od posl.prihlásenia a z vyššieho VZ by si mala platiť aspon do konca roku 2008 (potom môžeš dať zmenu VZ, nie však odhlášku!), ak chceš, aby si mala aj nem.dávky rátané z tohto VZ.
0 0
lacamaja lacamaja

lacamaja je offline (nepripojený) lacamaja

ano už som v 6tt a neviem ako mám postupovať dalej či sa mi ešte oplatí nahlásiť sa do SP ako DNP alebo nie a tým získať vyššiu MD som aj zamestnaná.dakujem za odpoved
Naposledy upravil lacamaja : 03.08.08 at 17:22
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lacamaja Pozri príspevok
ano už som v 6tt a neviem ako mám postupovať dalej či sa mi ešte oplatí nahlásiť sa do SP ako DNP alebo nie a tým získať vyššiu MD som aj zamestnaná.dakujem za odpoved
...DNP už teraz nepomôže...
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ahojta PORAĎÁCI, chcela by som sa Vám poďakovať za Vaše neoceniteľné rady, ktoré sem dávate nám budúcim mamičkám. Len vďaka Vám mi SP uznala max. PN-ku (neskôr /dúfam/ aj materskú), ktorá mi veľmi pomohla, keďže som dlhodobo PN a nemôžem ani z postele.

PATRÍ VÁM MOJE ĎAKUJEM
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň. Dňa 1.7.2008 nastúpila do zamestnania pracovníčka,ktorá ako všetko, plánuje aj otehotnenie. Preto jej chce zamestnávateľ pomôcť, aby dostávala čo najvyššiu materskú. Musíme jej od začiatku dať 31 000(základ+ prémie) alebo kedy asi? otehotnieť chce niekde na prelome rokov december-marec. ďakujem.
270 dní v priebehu dvoch rokov bude mať splnené.
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Dobry den, potrebovala by som poradit ako najlepsie "ovplyvnit" materskú. Od augusta 2006 zamestnaná (20000,-SK), budúci rok by chcela ísť na materskú. Poradíte prosím najefektívnejší sposob ako si zvýšiť materskú?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Chilli Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit ako najlepsie "ovplyvnit" materskú. Od augusta 2006 zamestnaná (20000,-SK), budúci rok by chcela ísť na materskú. Poradíte prosím najefektívnejší sposob ako si zvýšiť materskú?
Mximálny VZ na NP je 30219,-. Ak má v práci plat 20000,- v hrubom, to bude aj VZ pre NP na odvody, potom jej do maxima chýba cca. 10200,-. Preto odporúčam prihlásiť sa na DNP s VZ 10200,-. Platiť z neho do konca roka 2008, od 1.1.2009 si dať zmenu VZ na minimum, momentálne je to 8100,- avšak bude sa zvyšovať od 1.1.2009. Ale kľudne môže ten VZ 10200,- ponechať až do nástupu na MD, až taký veľký rozdiel to nie je.
DNP treba platiť až do nástupu na MD. Po splnení podmienky 270 dní DNP bude mať nárok na materské zo zametnania aj z DNP.

Druhá možnosť je ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový, napr. aj u toho istého zamestnávateľa, stačí 2 dni pred nástupom na MD, s platom vo výške maximálneho VZ.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý deň. Dňa 1.7.2008 nastúpila do zamestnania pracovníčka,ktorá ako všetko, plánuje aj otehotnenie. Preto jej chce zamestnávateľ pomôcť, aby dostávala čo najvyššiu materskú. Musíme jej od začiatku dať 31 000(základ+ prémie) alebo kedy asi? otehotnieť chce niekde na prelome rokov december-marec. ďakujem.
270 dní v priebehu dvoch rokov bude mať splnené.
No môžete jej dať od začiatku 31000,-, ale tento plat by musela mať až do konca roka 2008, pretože ak v roku 2009 nastúpi na MD, tak jej rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej bude rok 2008.
Alebo jej môžete teraz dať plat v normálnej výške, no a napr. na konci roka urobiť ukončenie PP, a následne nový PP, a tam jej prispôsobiť plat, napr. za december, maximálnemu VZ. Keďže tam bude to ukončenie PP, tak pri výpočte materskej sa jej bude brať plat z nového PP. Od 1.1.2009 už potom môže dostávať plat normálny.
Alebo tento manéver s ukončením a novým PP môžete urobiť pár dní pred nástupom na MD, výsledok bude rovnaký, materská sa bude počítať z platu z posledného zamestnania.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lacamaja Pozri príspevok
ano už som v 6tt a neviem ako mám postupovať dalej či sa mi ešte oplatí nahlásiť sa do SP ako DNP alebo nie a tým získať vyššiu MD som aj zamestnaná.dakujem za odpoved
ajobs Pozri príspevok
...DNP už teraz nepomôže...
Ale pomohlo by, ak má v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD ešte nejaké ukončené NP, napr. ak menila zamestnanie, alebo bola SZČO. Lebo o tomto nič nepísala, len že je zamestnaná, ale ako dlho?

Alebo sa mýlim?
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pri výklade SP k poskytovaniu materského takom, aký ho majú, postupuje SP presne tak, ako by sa dalo očakávať.

Teda materské z DNP neuznali, lebo DNP trvalo menej ako 270 dní. Ošetrovné z DNP neuznali, lebo ste neplatili poistné na DNP. A platiť ste si poistné na DNP mali, lebo ste nedostali z DNP materské...
škoda , že rovnaký názor nemá aj SP, práve mi došlo rozhodnutie v ktorom zamietli odvolanie " navrhovateľke ako DNPo, nevznikla povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie , nakoľko v uvedenom období poberala materské"
materské bolo z NP zamestnanca a DNP vzniklo počas materskej.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďalší dôkaz toho, že niekto v SP nechápe, čo je to nemocenské poistenie. Možno nový riaditeľ v tejto inštitúcií konečne zavedie poriadok a systém.
0 0
lacamaja lacamaja

lacamaja je offline (nepripojený) lacamaja

ahojte už 5 rokov som zamestnaná na tom istom mieste.tak neviem či to niečo mení.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lacamaja Pozri príspevok
ahojte už 5 rokov som zamestnaná na tom istom mieste.tak neviem či to niečo mení.
Nie, nemení, DNP Ti v tomto prípade naozaj nepomôže.
Jediná možnosť je ukončiť súčasný PP a uzatvoriť nový, inak bude tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej predchádzajúci kalendárny rok.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

zdravím...myslím, že to tak nie je, ale predsa sa opýtam...ak dr.vypíše na MD 8týž.pred TP a bábo sa narodí aj tak ešte neskôr, ovplyvňuje to nejak materskú zo zam.al.dnp? nebudú žiadať vrátiť niečo, ked tých 8týž.je max.odchod na MD?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Ahoj, toto citujem zo zákona, je tu na stránke porady celý, ale toto je vybraná časť:

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

Takže nejde o skutočný deň pôrodu, ale očakávaný, nikto by teda nemal nič žiadať vrátiť späť.
Naposledy upravil katkapekly : 05.08.08 at 19:43
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
zdravím...myslím, že to tak nie je, ale predsa sa opýtam...ak dr.vypíše na MD 8týž.pred TP a bábo sa narodí aj tak ešte neskôr, ovplyvňuje to nejak materskú zo zam.al.dnp? nebudú žiadať vrátiť niečo, ked tých 8týž.je max.odchod na MD?
ak žena požiada o nárok na materské 8týždnov pred očak.termínom pôrodu, ktorý určil lekár, má nárok (ak splní podmienky) na poberanie materského bud 28týždnov alebo 37týždnov (ak je osamelá alebo sa jej narodilo viac detí) a to bez ohladu na dátum narodenia dieťaťa.

Dátum narodeniadieťaťa= dátum skutočného pôrodu je dôležitý len v prípade, že 270dní NP nie je splnených už pri nástupe na MD. Ak sa do dna pôrodu 270dní dosiahne, nárok na materskú vzniká v rozsahu - vid vyššie. Ak by sa 270dní do skutočného dna pôrodu nestihlo, "žiadny" nárok na materskú nevznikne.

Aha, katka už odpovedala
Naposledy upravil brčko : 06.08.08 at 07:38
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

a dnes som sa na MK dočítala, že DNP - 26 týž.(182dní) je k nástupu na MD??? nie k TP? ved to mi potom vyjde ltt :-) len 2 dni navyše...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať