Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
a dnes som sa na MK dočítala, že DNP - 26 týž.(182dní) je k nástupu na MD??? nie k TP? ved to mi potom vyjde ltt :-) len 2 dni navyše...
áno, podmienka 26týždnov od posleného prihlásenia na DNP do uplatnovania nároku na nem.dávku platí len pre DNP, ak chce DNPosoba, aby sa jej dávky rátali zo "skutočných vym.základov" v rozhod.období a nie z predokladaného VZ (nie pre zamestnancov a povinne NP SZčo).

270dní sa však ráta až do skutoč.pôrodu a aj z ostatných ukončených nem.poistení v období dvoch rokov pred pôrodom

ostatnému v tvojom prispevku nerozumiem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alinka189 Pozri príspevok
a dnes som sa na MK dočítala, že DNP - 26 týž.(182dní) je k nástupu na MD??? nie k TP? ved to mi potom vyjde ltt :-) len 2 dni navyše...
... veď 26 týždňov od začiatku posledného DNP ti vyjde koncom augusta ... a na materskú nastupuješ až v septembri (aspoň tak píšeš) ... tak kde je problém
Treba pozornejšie čítať ...aspoň odpovede na tvoje príspevky, keď už nie celu tému
0 0
zuzga zuzga

zuzga je offline (nepripojený) zuzga

Ahojte poraďaci,
mohli by ste mi poradiť ako postupovať ak:
momentálne som zamestnaná od 1.11.2007 (15 000 btto) a DNP mám od 12.3.2008 s VZ 14 200. Momentálne som tehotná - termín 12.1.2009, nástup na MD 1.12.2008, 270 dní uplynie 6.12.2008.
Keďže sa zvýšil VZ, chcela by som aj ja dostať max materskú. Nevie či stačí zmeniť VZ tak aby v súčte s mzdou so zamestnania dal 30 219 alebo sa mám odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP s novým VZ - a koľko by mal byť v tomto prípade?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzga Pozri príspevok
Ahojte poraďaci,
mohli by ste mi poradiť ako postupovať ak:
momentálne som zamestnaná od 1.11.2007 (15 000 btto) a DNP mám od 12.3.2008 s VZ 14 200. Momentálne som tehotná - termín 12.1.2009, nástup na MD 1.12.2008, 270 dní uplynie 6.12.2008.
Keďže sa zvýšil VZ, chcela by som aj ja dostať max materskú. Nevie či stačí zmeniť VZ tak aby v súčte s mzdou so zamestnania dal 30 219 alebo sa mám odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP s novým VZ - a koľko by mal byť v tomto prípade?
Môžem sa ešte spýtať, čo bolo pred 1.11.2007? Bolo tam nejaké iné zamestnanie? Ak nie, tak o materské z DNP budeš môcť požiadať až po 6.12.2008, po splnení podmienky 270 dní.
Zo zamestnania budeš mať počítanú materskú z roku 2007 z VZ 15000,-. Čo sa týka DNP, tak VZ si už môžeš zvýšiť jedine zmenou VZ od 1.9.2008, pretože zmeny sa dajú robiť len k 1. dňu mesiaca. Odhlásenie a prihlásenie s novým VZ neprichádza do úvahy, pretože už nestihneš platiť DNP z nového VZ 26 týždňov, a materskú by si tým pádom dostávala z DNP len z pravdepodobného VZ, čiže z 8100,-.
Preto môžeš urobiť len jedno, ako som už písala, podať si zmenu VZ od 1.9.2008. No a keďže v práci máš 15000,- tak nový VZ môže byť 15219,- /momentálne platné maximum je 30219,-/. Nie je to veľký rozdiel oproti pôvodným 14200,- z ktorých platíš teraz.
Naposledy upravil jankasm : 07.08.08 at 10:23
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzga Pozri príspevok
Ahojte poraďaci,
mohli by ste mi poradiť ako postupovať ak:
momentálne som zamestnaná od 1.11.2007 (15 000 btto) a DNP mám od 12.3.2008 s VZ 14 200. Momentálne som tehotná - termín 12.1.2009, nástup na MD 1.12.2008, 270 dní uplynie 6.12.2008.
Keďže sa zvýšil VZ, chcela by som aj ja dostať max materskú. Nevie či stačí zmeniť VZ tak aby v súčte s mzdou so zamestnania dal 30 219 alebo sa mám odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP s novým VZ - a koľko by mal byť v tomto prípade?
z DNP sa už neodhlasuj!!!, lebo nestihne uplynúť od posledného prihlásenia do 1.12.08 potrebných 26týždnov. Po odhlásení a následnom prihlásení by si získlala z DNP nárok na materské len z VZ 8100,- (min.mzdy v 12/08)

No už v júni si si mohla dať zmenu VZ s platnosťou od 1.7.08 na rozdiel 30219 - tvoja HM 15000 teda cca 15200,- resp, ak chceš rezervu, tak viac. Velký rozdiel to nie je. Ak si podáš zmenu VZ najneskôr 31.8.08, tak zmena VZ bude platiť od 1.9.08. Takto sa bude tvoja materská pri nástupe na MD 1.12.08 rátať:
- zo zamestnania z rozhodujúceho obdobia = 1.11.07-31.12.07,
- z DNP z rozhodujúceho obdobia = 12.3.-30.11.08

Potom si príp. môžeš vyžiadať od SP vrátiť preplatok na DNP za obdobie od 12.3.08, nakolko maximálny VZ, z ktorého môže platiť jedna osoba nemoc.poistenie v jednom mesiaci si predpokladám prekročila. V bodobí 3/08 až 6/08 platilo mesačné maximum pre NP 28142. Ak si mala VZ zo zamestnania 15000,-, tak z DNP sa ti zarátava pre výpočet materskej len VZ do sumy 28142, teda cca 13142 a nie 14200,-. Treba vyrátať každý mesiac zvlášť podla konkrétneho VZ zo zamestnania. Poistné z toho rozdielu je tvoj preplatok na DNP, ktorý nebude zohladnovaný pri výpočte materskej.

Tým nechcem povedať, že si urobila chybu, že si si dala vyšší VZ z DNP. Je to podla mna rozumné, ak nemáš napr. stálu mzdu, alebo v prípade PN zo zamestnania by sa ti bral z DNP za dni PN celý VZ (lebo za dni PN máš v zamestnaní VZ=0)
Naposledy upravil brčko : 07.08.08 at 10:40 Dôvod: doplnenie 6/08
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Môžem sa ešte spýtať, čo bolo pred 1.11.2007? Bolo tam nejaké iné zamestnanie? Ak nie, tak o materské z DNP budeš môcť požiadať až po 6.12.2008, po splnení podmienky 270 dní.
inak súhlasím s jankou, len vo vyššie citovanom by som podla príspevkov od mamičiek povedala, že požiadať o materské z DNP môže dnom 1.12.08 (aby sa neukrátila o poberania materského len na 22týždnov po pôrode), no platiť DNP by mala až do 6.12.08 (ak je to 270den DNP a ak teda nemá iné ukončené NP!!!). A materské z DNP jej pravdepodobne začnú vyplácať až po preukázaní skutočného dna pôrodu, teda predložení rod. listu dieťaťa. Potom jej vyplatia materskú z DNP spätne od 1.12.08, ak sa dieťa nenarodí skôr ako 7.12.08.
0 0
zuzga zuzga

zuzga je offline (nepripojený) zuzga

brčko Pozri príspevok
inak súhlasím s jankou, len vo vyššie citovanom by som podla príspevkov od mamičiek povedala, že požiadať o materské z DNP môže dnom 1.12.08 (aby sa neukrátila o poberania materského len na 22týždnov po pôrode), no platiť DNP by mala až do 6.12.08 (ak je to 270den DNP a ak teda nemá iné ukončené NP!!!). A materské z DNP jej pravdepodobne začnú vyplácať až po preukázaní skutočného dna pôrodu, teda predložení rod. listu dieťaťa. Potom jej vyplatia materskú z DNP spätne od 1.12.08, ak sa dieťa nenarodí skôr ako 7.12.08.
ďakujem za radu ohľadne VZ. Tak tomuto celkom nerozumiem - pre upresnenie - do 31.10.2007 som bola na RD. potom som nastúpila do zamestnania a ak dobre počítam, tak podmienka 270 dní poistenia bude minimálne z poistenia zo zamestnania do 1.12.2008 splnená. A DNP plánujem samozrejme platiť aspoň do toho 6.12.08. A teda od 1.12. - nástup na MD by som dostala materské iba čiastočné - zo zamestnania a po pôrode by mi doplatili zvyšok z DNP. Alebo mi to dajú spolu až po pôrode? Som z toho popletená.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzga Pozri príspevok
ďakujem za radu ohľadne VZ. Tak tomuto celkom nerozumiem - pre upresnenie - do 31.10.2007 som bola na RD. potom som nastúpila do zamestnania a ak dobre počítam, tak podmienka 270 dní poistenia bude minimálne z poistenia zo zamestnania do 1.12.2008 splnená. A DNP plánujem samozrejme platiť aspoň do toho 6.12.08. A teda od 1.12. - nástup na MD by som dostala materské iba čiastočné - zo zamestnania a po pôrode by mi doplatili zvyšok z DNP. Alebo mi to dajú spolu až po pôrode? Som z toho popletená.
Nie, zo zamestnania bude podmienka splnená, takže tam požiadaš hneď a hneď Ti budú materské aj vyplácať.
A čo sa týka DNP, tak ja neviem ako to funguje v praxi, ale podľa mňa, keď podmienka 270 dní bude splnená už 6.12.2008, čiže 5 dní od začiatku MD, mohla by o materské z DNP požiadať od 6.12.2008, alebo nie? Nemusí čakať až do dňa pôrodu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzga Pozri príspevok
ďakujem za radu ohľadne VZ. Tak tomuto celkom nerozumiem - pre upresnenie - do 31.10.2007 som bola na RD. potom som nastúpila do zamestnania a ak dobre počítam, tak podmienka 270 dní poistenia bude minimálne z poistenia zo zamestnania do 1.12.2008 splnená. A DNP plánujem samozrejme platiť aspoň do toho 6.12.08. A teda od 1.12. - nástup na MD by som dostala materské iba čiastočné - zo zamestnania a po pôrode by mi doplatili zvyšok z DNP. Alebo mi to dajú spolu až po pôrode? Som z toho popletená. na to ti ťažko bude vedieť niekto jednoznačne odpovedať (?). Prax ti ukáže.
Z DNP ide o to, či si mala okrem terajšieho trvajúceho PP a DNP od 12.3.08 aj iné nemoc.poistenie, ktoré je ukončené, v období od cca 1/07 doteraz.

Ak si bola na rodič. dovolenke z terajšieho PP v tom období od 1/07 do 31.10.07, tak to sa neráta. A okrem toho aj dni čerpania RD "počas trvania PP" sa rátajú do dní nem.poistenia pre uplatnovanie nároku "na materskú".
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Nie, zo zamestnania bude podmienka splnená, takže tam požiadaš hneď a hneď Ti budú materské aj vyplácať.
A čo sa týka DNP, tak ja neviem ako to funguje v praxi, ale podľa mňa, keď podmienka 270 dní bude splnená už 6.12.2008, čiže 5 dní od začiatku MD, mohla by o materské z DNP požiadať od 6.12.2008, alebo nie? Nemusí čakať až do dňa pôrodu.
janka myslíš tak, že by mala v žiadosti nástup 1.12.08 ale išla by s tou žiadosťou na SP až 6.12.08?
Asi ak to nemajú na papieri (že porodila najskôr 7.12.08), ťažko niečim podložia, že si to bola ty žiadatelka osobne so žiadosťou ešte tehotná dajmetomu aj 7.12.08 alebo ak 6.12.08 že do polnoci neporodíš. Predpokladám, že tam majú nejaké usmernenia a nemôžu sa spoliehať na dátum doručenia, ale až na ten rodný list + žiadosť.

Len som rozmýšlala, ako by to bolo (už mimo tohto prípadu), ak doručíš na SP žiadosť o materské napr. popredu už 15.11.08 s nástupom na MD od 1.12.08 (čo je myslím možné odniesť takto popredu) ale porodíš ešte pred nástupom na MD, napr. 25.11.08, či treba žiadosť o materské prerábať??? Predpokladám, že áno, lebo nástup na MD/nárok na materské nastal skôr!
Naposledy upravil brčko : 07.08.08 at 18:29
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

No ja som v tom uz paradne zamotana. Planujeme babo, ale nedari sa. Som nezamestnana od 2005 a platim si DNP od nov.2007 Lenze neviem ci si vykladam zakon dobre, ale materske sa vypocitava z predosleho roku. Teda ak sa zadari a porodim 2009, bude sa to pocitat z 2008. Aky zmysel ma potom tesne pred nastupom na MD zmena VZ ( odhlasenie a prihlasenie )? Ved aj tak to rataju z roku 2008. Nemala by som to teda urobit tak, ze koncom roka zmenim-zvysim VZ a zaciatkom zas znizim? A co taky pripad, ze sa zamestnam a nadalej si budem platit DNP? Ako sa bude potom pocitat materske? Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

angel22 Pozri príspevok
No ja som v tom uz paradne zamotana. Planujeme babo, ale nedari sa. Som nezamestnana od 2005 a platim si DNP od nov.2007 Lenze neviem ci si vykladam zakon dobre, ale materske sa vypocitava z predosleho roku. Teda ak sa zadari a porodim 2009, bude sa to pocitat z 2008. Aky zmysel ma potom tesne pred nastupom na MD zmena VZ ( odhlasenie a prihlasenie )? Ved aj tak to rataju z roku 2008. Nemala by som to teda urobit tak, ze koncom roka zmenim-zvysim VZ a zaciatkom zas znizim? A co taky pripad, ze sa zamestnam a nadalej si budem platit DNP? Ako sa bude potom pocitat materske? Dakujem
Veď ti ani nikto neradil, aby si sa odhlasovala, alebo niečo menila tesne pred pôrodom .... ak máš len jedno poistenie DNP. pozri tu http://www.porada.sk/685090-post1182.html
.. ak teraz nepredpokladáš čerpanie dávok (a nie si tehotná), tak sa môžeš odhlásiť .... a využiť prelom rokov(prihlásiť sa v novembri, rsp. decembri, ako sama píšeš). Ale ak otehotnieš, tak hneď !!
No ale najideálnejšie by bolo zamestnať sa s platom na úrovni max. VZ
To by potom stačilo aj na krátku dobu pred nástupom na materskú.
DNP by bolo zrušené, ale pomohlo by k splneniu podmienky 270 dní poistenia.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Katy dakujem. Bohuzial nemam zatial pracu ( a na max VZ to ani len nehrozi, tu taku pracu s dietatom nenajdem ) a nie som ani tehotna. Ja som mala na mysli toto. Zostanem prihlasena DNP s min VZ. V januari 2009 otehotniem - porod september 2009. Stale mi bezi min VZ, ktory zmenim odhlasenim a prihlasenim s max VZ 26tyzdnov pred nastupom na matersku. Ale ta sa mi podla zakona ma pocitat z roku 2008. Tak nerozumiem co mi pomoze menit vysku VZ 26tyzdnov pred porodom, pretoze to uz bude rok 2009. Tomuto nerozumiem.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Ak plánuješ porodiť v roku 2009, musíš si urobiť rozhodujúce obdobie ešte v tomto roku. Záleží, kedy sa chystáte pracovať na ďalšom bábatku. Takže podľa mňa by si pre istotu sa mala čo najskôr odhlásiť a znovu prihlásiť, a platiť si z maxima do konca roka. Potom by si už mohla v pohode kedykoľvek otehotnieť. Tým si urobíš rozhodujúce obdobie pre nasledujúci rok. a potom od januára môžeš platiť z minima tak, že si dáš len zmenu, nie odhlášku. Pochopila som to tak, že máš ešte nejaké dieťa, takže ak by si sa prihlásila napríklad k 1. septembru z maxima, tak od marca by si už mohla uplatniť si prípadné OČR z maxima, aj PN by si od budúceho roka mohla mať v maximálnej výške, no a samozrejme aj materské. Len trocha zainvestuješ tohto roku. To je môj názor.
Naposledy upravil katkapekly : 07.08.08 at 18:20
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
Katy dakujem. Bohuzial nemam zatial pracu ( a na max VZ to ani len nehrozi, tu taku pracu s dietatom nenajdem ) a nie som ani tehotna. Ja som mala na mysli toto. Zostanem prihlasena DNP s min VZ. V januari 2009 otehotniem - porod september 2009. Stale mi bezi min VZ, ktory zmenim odhlasenim a prihlasenim s max VZ 26tyzdnov pred nastupom na matersku. Ale ta sa mi podla zakona ma pocitat z roku 2008. to iba v prípade, že si sa poslednýkrát prihlásila na DNP v r.2008 a do uplatnovania si nároku na nem.dávku si sa už neodhlásila a nanovo neprihlásila. Ak sa však odhlásiš a nanovo prihlásiš, tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské z DNP po uplynutí 26týždnov je iné!!! pozri zákon o sociálnom poistení § 54 , okrem ods.1 je tam ešte ods.2, ktorý o tom hovorí.Tak nerozumiem co mi pomoze menit vysku VZ nie meniť výšku, odhlásiť sa a prihlásiť s vyšším VZ 26tyzdnov pred porodom, pretoze to uz bude rok 2009. Tomuto nerozumiem.
Nemoc.dávky sa rátajú vždy z posledného nemocenského poistenia.

Aha, som až teraz pozerala poriadne príspevok od Katy. Je tam aj odkaz na moju odpoved pre teba. Už tam som ti písala, aké bude tvoje rozhodujúce obdobie. Pozor! je velký rozdiel, či iba zmeníš VZ (pošleš zmenu) alebo sa odhlásiš a nanovo prihlásiš (pošleš odhlášku a novú prihlášku). V oboch prípadoch je rôzne rozhodujúce obdobie.

K rade od katkykapelky: ona=angel sa nemusí (ale samozrejme môže) prihlasovať kvôli max.materskej este pred otehotnením, stačí jej najneskôr 26týždnov pred nástupom na MD, lebo už je dohodobejšie nem.poistená (nemá problém splniť podmienku 270dní NP). Ale je rozumné sa odhlásiť a znovu prihlásiť pred koncom roka 2008, aj keby nebola tehotná, ako písala Katy.
Naposledy upravil brčko : 07.08.08 at 18:41
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

cize ak uz nie som total blondie ... mam 2 moznosti.
1. Z terajsieho DNP s min VZ sa odhlasit napr k 30.11. a znova sa prihlasit s max VZ od 1.12.08 a to potom zmenit napr v feb na minimum
2. dalej platit min VZ DNP a ked zistim ze som tehu tak sa odhlasim a znova prihlasim s max VZ, ktore budem platit do nastupu na matersku

Este ma zaujimala kombinacia zamestnanie a DNP. Ako sa to moze chovat v reale? Mam totiz moznost sa zamestnat, ale bude to minimalka, takze ci je moznost si prilepsit platenim DNP, alebo nie.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
brčko Pozri príspevok

K rade od katkykapelky: ona=angel sa nemusí (ale samozrejme môže) prihlasovať kvôli max.materskej este pred otehotnením, stačí jej najneskôr 26týždnov pred nástupom na MD, lebo už je dohodobejšie nem.poistená (nemá problém splniť podmienku 270dní NP). Ale je rozumné sa odhlásiť a znovu prihlásiť pred koncom roka 2008, aj keby nebola tehotná, ako písala Katy.
Hej, potom som si uvedomila, že nemusí, lebo je už dlhšie poistená, takže som tú vetu so slovom "musíš" vymazala. Ale aj tak sa mi zdá, že keď je nezamestnaná a má dieťa, je dobré ak by mohla celý nasledujúci rok využívať OČR, či PN. (nie zneužívať). Preto sa mi zdá vhodné prihlásiť sa čo najskôr z maxima, aby rýchlo uplynulo 26 týždňov.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte, asi som tehotna. Platim DNP z minima, uz od januara 2008 z minima, v praci mam HM 12000,- SK. Nemocenske davky, OCR by som uz mala dostavat z normalneho VZ, nie z minima. Ak sa teraz odhlasim a znovu prihlasim ako DNP z rozdielu medzi VZ v praci a maximom, zas mi bude plynut lehote 270 dni, aby som dostala pri terajsom synovi OCR z maxima? V decembri som mala totiz na par dni zvyseni VZ pri dobrovolnom poisteni. Chcem sa aj poistit, keby som bola pri tomto druhom tehotenstve na marodke. Je to vobec mozne?
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

katkapekly Pozri príspevok
Hej, potom som si uvedomila, že nemusí, lebo je už dlhšie poistená, takže som tú vetu so slovom "musíš" vymazala. Ale aj tak sa mi zdá, že keď je nezamestnaná a má dieťa, je dobré ak by mohla celý nasledujúci rok využívať OČR, či PN. (nie zneužívať). Preto sa mi zdá vhodné prihlásiť sa čo najskôr z maxima, aby rýchlo uplynulo 26 týždňov.
Ak teda dobre rozumiem, aby som mala max matersku musim platit tak ci tak 26tyzdnov odvody z max VZ? Lenze ak sa aj teraz prihlasim s max VZ do konca roka to uz 26tyzdnov nebude, tak to mam tahat do roka 2009 aby bolo a potom len zmenit VZ?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
angel22 Pozri príspevok
Ak teda dobre rozumiem, aby som mala max matersku musim platit tak ci tak 26tyzdnov odvody z max VZ? Lenze ak sa aj teraz prihlasim s max VZ do konca roka to uz 26tyzdnov nebude, tak to mam tahat do roka 2009 aby bolo a potom len zmenit VZ?
26 týždňov nemáš splniť do konca roka, 26 týždňov je doba, počas ktorej sa nemocenské dávky vyplácajú z pravdepodobného VZ (z minima). Po uplynutí 26 týždňov sa Ti dávka vyráta z reálneho VZ.
Neznamená to ale, že musíš 26 týždňov platiť z maxima, z maxima musíš platiť v rozhodujúcom období, čo je pre Teba momentálne tento rok, keďže Ti ide o uplatnenie nároku na dávku v roku 2009. Takže hocikedy v tomto toku ak sa odhlásiš a prihlásiš z maxima, plať to potom do konca roka z maxima (či to bude od septembra, alebo od decembra). A od začiatku nasledujúceho roka stačí platiť z minima - to si dáš zmenu.

Ale keď sa prihlásiš s max. VZ od septembra 2008, tak v marci 2009 uplynie 26 týždňov a môžeš čerpať dávky z maxima.
Ak sa prihlásiš s max. VZ od decembra 2008, tak tých 26 týždňov uplynie až v júni 2009, a potom budeš čerpať dávky z maxima.
Dúfam, že som to dobre vysvetlila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať