Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
janulka007 janulka007

janulka007 je offline (nepripojený) janulka007

Ďakujem krásne za rady a hlavne za trpezlivosť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janulka007 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Najskôr by som sa chcela poďakovať Brčkovi, za vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom môjho problému, ktorý som dnes už odstránila a to tak, že na soc. poisťovni som sa odhlásila z DNP a od 12.12.2007 do konca tohoto roka som prihlásená z max.vym.základu t.j.28142.-Sk ako DNP. Zároveň som si vypísala zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 na min.pričom aby som spĺňala dobu 26 týždňov môžem ísť na materskú od cca.13.6.2008.
Ale ešte prosím o jednu radu!!!! Chcem sa spýtať, ako je to ak by ma doktor vypísal na rizikové tehotenstvo teda bola by som PN. Počítala by sa doba PN do tých 26 týždňov alebo nie, myslím tým dobu ešte pred nástupom materskej.
Za radu budem vďačná. Ďakujem.
Súhlasím s predchádzajúcimi usmerneniami, PN-kou si na výške materskej nič nezmeníš.
Ak by si však išla na rizikové začiatkom roka 2008, potom by tu bola ešte jedna rada (originál od Jankysm). Ale pozerám, ty si si už dala zmenu od 1.1.08 na minimum.
Ak by si išla na PN napr. od februára 08 ( predpokladám, že 270dní poistenia máš splnených), nechala by som si maximálny VZ aj od 1.1.08. Za január + časť februára by si zaplatila maximálne poistné, počas PN ani počas materskej poistné platiť nemusíš. Tvoja materská bude končiť asi až začiatkom roka 2009. Ak by si mala v januári+febr.08 maximálny vymeriavací základ 28142, prípadné OČR a PN-ky, počas rod.dovolenky v r.2009 by sa ti zátali z tohto maxima.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ahojte,

mám v tej výške materskej trochu zmätok. Poradíte mi prosím?
Skončila som školu v máji 2007 a od augusta 2007 som zamestnaná. Mám papierovo minimálnu mzdu, takže materská nebude asi nič moc. Viem že musím mať platené nemocenské poistenie aspoň 270 dní. Nemocenské sa platí len za tie dni, ktoré mám fyzicky odpracované (teda sviatky a víkendy nie)?
Stačí, ak si začnem teraz platiť dobrovoľné NP v maximálnej výške a vezmem si jeden deň neplatené voľno,a budem mať nárok na maximálne materské 15000? Potom by som tých ostatných 24 týždňov platila už DNP z minimálneho základu. Vedela by som sa prípadne dohodnúť so šéfom, aby mi dvihol mzdu za december ale neviem či by to pomohlo.
Plánujem otehotnieť ale bude to rizikové tehotenstvo. Ak budem musieť byť doma ako sa to berie? Ako PN? Budú sa mi tie dni čo budem doma rátať do tých 270 dní poistenia? Lebo 270 dní mi uplynie až niekedy budúci rok na jar. A nerada by som skončila bez peňazí.
ďakujem,
Zuzka
Naposledy upravil zuzka83 : 12.12.07 at 07:41
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

horalecka Pozri príspevok
este raz Vam vsetkym velmi pekne dakujem.mam este jednu prosbu,ci mi neviete poradit kde by som sa docitala co vsetko potrebujem splnat na to aby som nakoniec dostala matersku okrem toho ze si platim DPO.Myslim tym musim mat pravidelne potvrdenia od gynekologa?Kedze zijem v zahranici tak toto nie je mozne,v UK sa take nieco nerobi.
A tak isto by som Vas chcela poziadat kde najdem informacie co sa tyka prispevku pre prvorodene dieta,kedze sa to teraz meni od buduceho roku.
dakujem a takztie tam je tusim podmienka potvrdeni, co sa mi zda dost nepremyslene pre takych ludi ako som ja, co sice tehotenstvo ziju v UK ale rodit budu doma a uz aj potom tam ostanu.
Nie, potvrdenie od gynekológa nie je potrebné pre vyplácanie materskej.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem alenke za odpoved!
este mam jednu prosbu, je mozne vsetky ukony urobit naraz,myslim jednou navstevou v socialnej poistovni?myslim tym, odhlasenie,zaroven prihlasenie a potom aj zmenu k 1.1.08?samozrejme na troch zvlastnych tlacivach?Nebudu sa na to pozerat, ze spukulujem?dakujem.
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Horalecka, dobrá otázka.!!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

horalecka Pozri príspevok
dakujem alenke za odpoved!
este mam jednu prosbu, je mozne vsetky ukony urobit naraz,myslim jednou navstevou v socialnej poistovni?myslim tym, odhlasenie,zaroven prihlasenie a potom aj zmenu k 1.1.08?samozrejme na troch zvlastnych tlacivach?Nebudu sa na to pozerat, ze spukulujem?dakujem.
Môžeš to urobiť aj naraz v jeden deň. A môžu sa na to pozerať ako chcú. Pokiaľ "špekuluješ", tak špekuluješ v rámci zákona.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzka83 Pozri príspevok
Ahojte,

mám v tej výške materskej trochu zmätok. Poradíte mi prosím?
Skončila som školu v máji 2007 a od augusta 2007 som zamestnaná. Mám papierovo minimálnu mzdu, takže materská nebude asi nič moc. Viem že musím mať platené nemocenské poistenie aspoň 270 dní. Nemocenské sa platí len za tie dni, ktoré mám fyzicky odpracované (teda sviatky a víkendy nie)?
Nemocenské poistenie sa platí z vymeriavacieho základu - ten sa počíta aj za sviatok - patrí Ti zaň mzda alebo jej náhrada.

zuzka83 Pozri príspevok
Stačí, ak si začnem teraz platiť dobrovoľné NP v maximálnej výške a vezmem si jeden deň neplatené voľno,a budem mať nárok na maximálne materské 15000? Potom by som tých ostatných 24 týždňov platila už DNP z minimálneho základu. Vedela by som sa prípadne dohodnúť so šéfom, aby mi dvihol mzdu za december ale neviem či by to pomohlo.
Plánujem otehotnieť ale bude to rizikové tehotenstvo. Ak budem musieť byť doma ako sa to berie? Ako PN? Budú sa mi tie dni čo budem doma rátať do tých 270 dní poistenia? Lebo 270 dní mi uplynie až niekedy budúci rok na jar. A nerada by som skončila bez peňazí.
ďakujem,
Zuzka
Zuzka, treba trošku prejsť príspevky. Nič v zlom, ale keby si pozorne prešla to, čo je tu už popísané, tak sa dozvieš odpovede na Tvoje otázky. Takto píšeme všetko už x-tý krát.
Ale...
Pokiaľ máš platené nemocenské poistenie z pracovného pomeru, tak sa Ti vôbec netreba teraz prihlasovať na dobrovoľné nemocské poistenie. Stačí, aby podmienka 270 dní bola splnená z jedného typu poistenia - v Tvojom prípade je to už bežiaci čas poistenia v pracovnom pomere. No a potom máš 2 možnosti.
1/ Dohodneš sa so šéfom,aby Ti tesne pred nástupom na PN zrušil PP a založil nový, v rámci ktorého Ti dá za tie dni, ktoré zostanú do nástupu na PN nejakú odmenu tak, aby si dosiahla za tieto dni (2-3) dni maximálny vymeriavací základ. Ak táto možnosť neprichádza do úvahy, tak máš možnosť 2.
2/ Prihlásiš sa na DNP 1-2 dni pred nástupom na materské a stanovíš si pre odvody maximálny možný vymeriavací základ.
Ak by vznikla PN, tak to urobíš pred nástupom na PN, lebo potom väčšinou na tútu dlhodobú PN plynule naväzuje materská.
Počas PN si stále nemocensky poistená, takže dni (v rámci tých 270 dní) Ti "bežia", ale poistné odvádzať nemusíš.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

V podstate súhlasím skoro so všetkým čo napísala alušik, až na jednu "podstatnú" drobnosť. Alenka zase zabudla na tých 26 týždňov trvania DNP od posledného prihlásenia.
Nemôže sa prihlásiť na DNP pár dní pred nástupom na PN alebo MD ak potrebuje z DNP vyšší VZ ako 8100,-. Podmienku 270 dní bude mať síce splnenú, ale počas prvých 26 týždňov trvania DNP jej bude dávka počítaná len z minimálneho VZ.
A preto, ak nemáš možnosť uzatvoriť novú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom, ako odporúčala Alenka, prípadne pred nástupom na PN alebo MD uzatvoriť ešte jeden PP s iným zamestnávateľom, odporúčam prihlásiť sa na DNP teraz v decembri, s VZ maximum /28142,-/ mínus VZ zo zamestnania a od 1.1.2008 dať zmenu VZ na minimum 8100,-. Kvôli maximálnej materskej už nepotrebuješ v práci neplatené voľno, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú, ktorú dosiahneš v súčte zamestnanie + DNP.
DNP musí trvať nepretržite až do nástupu na MD, prípadne PN, avšak upozorňujem, že z DNP budeš mať nárok na PN až po splnení 270 dní nemocenského poistenia, ktoré ako píšeš budeš mať splnené niekedy na jar 2008.
Preto by bolo v tvojom prípade možno lepší ten druhý PP, lebo v tom prípade by si mohla už aj PN poberať maximálnu /pri PN zo zamestnania nemusí byť splnená podmienka 270 dní NP/.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem este raz!slubujem posledna otazocka:datum zrusenia a datum prihlasky moze byt v ten isty den?napr ked moja mamina to pojde podat v piatok moze na tlacive vyplnit piatok ako odhlasenie a aj prihlasenie?a dalo by sa to aj zopar dni vopred?tak ze by isla v piatok ale na odhlasku a prihlasku by sme dali datum stredy?dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

jankasm Pozri príspevok
V podstate súhlasím skoro so všetkým čo napísala alušik, až na jednu "podstatnú" drobnosť. Alenka zase zabudla na tých 26 týždňov trvania DNP od posledného prihlásenia.
Janka, Tebe neunikne nič. Vidno, že čítam veci len v rýchlosti. Uniknúť mi totiž uniklo to, že v práci má mzdu minimálnu, a tým pádom nepostačuje len DNP z minima. Inak by som na tých 26 týždňov zareagovala. Ďakujem teda za opravu. Vidím, že budem musieť byť pozornejšia pri čítaní otázok!!!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

horalecka Pozri príspevok
dakujem este raz!slubujem posledna otazocka:datum zrusenia a datum prihlasky moze byt v ten isty den?napr ked moja mamina to pojde podat v piatok moze na tlacive vyplnit piatok ako odhlasenie a aj prihlasenie?a dalo by sa to aj zopar dni vopred?tak ze by isla v piatok ale na odhlasku a prihlasku by sme dali datum stredy?dakujem
Kľudne môžeš všetko urobiť v jeden deň, ako písala alušik. Ale tým myslíme, len podanie tlačív. Nemôžeš sa v jeden deň odhlásiť a zároveň aj v ten deň prihlásiť. To by si vlastne bola v ten jeden deň prihlásená 2x a to nie je možné. Takže treba urobiť odhlášku napr. na stredu a prihlášku napr. od piatku. Skôr to odovzdať môžeš, to sa dá, nedá sa to urobiť spätne /keby si sa napr. išla odhlásiť v piatok, a chcela by si odhlásenie od stredy/.
V ten istý deň môžeš kľudne podať aj tú zmenu VZ od 1.1.2008.
Naposledy upravil jankasm : 12.12.07 at 10:30
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem janka, totizto vsetko sa mi to komplikuje tym ze to za mna vybavuje druha osoba preto tolko otazok.bojim sa aby mi vysla co navyssia materska preto si to vsetko overujem.

nebude neskoro ak to podame vsetko tento piatok 14.12,teda odhlaska na piatok, tym padom prihlaska sa dava na sobotu (ci pondelok)?

Dakujem
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem krásne, a ospravedlňujem sa že som sa zas pýtala to isté. Nevšimla som si že aj tie predchádzajúce strany patria k tejto téme, moja chyba. Idem si to všetko preštudovať. Ešte raz vďaka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

horalecka Pozri príspevok
dakujem janka, totizto vsetko sa mi to komplikuje tym ze to za mna vybavuje druha osoba preto tolko otazok.bojim sa aby mi vysla co navyssia materska preto si to vsetko overujem.

nebude neskoro ak to podame vsetko tento piatok 14.12,teda odhlaska na piatok, tym padom prihlaska sa dava na sobotu (ci pondelok)?

Dakujem
14.12.2007 to je OK. Takže odhlášku daj k 14.12.2007 a prihlášku od 17.12.2007 /pondelok/.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

jankasm Pozri príspevok
Kvôli maximálnej materskej už nepotrebuješ v práci neplatené voľno, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú, ktorú dosiahneš v súčte zamestnanie + DNP.
Preto by bolo v tvojom prípade možno lepší ten druhý PP, lebo v tom prípade by si mohla už aj PN poberať maximálnu /pri PN zo zamestnania nemusí byť splnená podmienka 270 dní NP/.
Ako je prosím myslené to 1x? Akože len za jeden mesiac? Asi mi pomalšie dochádza Dosť pochybujem že ma niekto zamestná keď zistí že som tehotná a ešte so mzdou cez 28 000. A je to aj zbytočné, lebo ak som dobre pochopila zákon, tak mi nepomôže to, že budem mať v ďalšom roku vyšší plat, lebo do VZ sa berú platy za uplynulý rok, t.j. za rok 2007. A tie už nezmením. Tak mi to teda aspoň povedala pani v sociálnej poisťovni. Vraj mi ostáva len dosiahnuť ten plat aspoň v decembri aby mi to trochu zvýšilo VZ.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

dakujem Vam vsetkych velmi velmi a prajem Vam prijemne prezitie Vianocnych sviatkov!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka83 Pozri príspevok
Ako je prosím myslené to 1x? Akože len za jeden mesiac? Asi mi pomalšie dochádza Dosť pochybujem že ma niekto zamestná keď zistí že som tehotná a ešte so mzdou cez 28 000. A je to aj zbytočné, lebo ak som dobre pochopila zákon, tak mi nepomôže to, že budem mať v ďalšom roku vyšší plat, lebo do VZ sa berú platy za uplynulý rok, t.j. za rok 2007. A tie už nezmením. Tak mi to teda aspoň povedala pani v sociálnej poisťovni. Vraj mi ostáva len dosiahnuť ten plat aspoň v decembri aby mi to trochu zvýšilo VZ.
Keby si tieto témy ohľadne materskej čítala častejšie, poučila by si sa, že pani zo siciálky niekedy /možno by bolo lepšie napísať väčšinou/ netreba počúvať.
To, že by Ti zamestnávateľ upravil plat v decembri, Ti naozaj upraví materskú len o malú čiastku. Máš viacero možností, ako dosiahnuť maximálnu materskú. A 1x maximum je myslené tak, že môžeš dostať za jeden mesiac cca. 15000 - 15500 v závislosti od dĺžky mesiaca. A budeš túto sumu dostávať cca. 6,5 mesiaca /doteraz bolo totiž možné získať aj 2x maximum, cca. 30000/.
Nie je vôbec pravda, že sa berú platy za rok 2007. Keby si uzatvorila nové zamestnanie v roku 2008, tak sa berie do úvahy plat, ktorý máš od vzniku pracovného pomeru, to znamená rok 2008.
Ešte raz napíšem tvoje možnosti:
1. ak je súčasný zamestnávateľ prístupový, tak odporúčam ukončiť súčasný PP napr. 30.12.2007. Od 31.12.2007 uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom a za ten jeden deň dosiahnuť mzdu cca. 900,- /základná mzda podľa zmluvy plus nejaké odmeny/. Keď potom v roku 2008 nastúpiš na PN alebo MD, tak bude dávka počítaná z VZ za tento jeden deň, čiže z 900,- a bude to 55% = 495,- na 1 deň /za mesiac cca. 14850,-/.
2. tesne pred nástupom na PN alebo MD uzatvoriť ešte jeden PP. Je jasné, že ako tehotnú ťa asi nikto nezamestná. Preto to treba urobiť s nejakým známym, a tento PP bude len akože. Po nástupe na MD ho zrušíš. Treba mať VZ nie 28000 ale napr. 28142, čiže maximum, mínus VZ z prvého zamestnania.
3. je tu ešte možnosť DNP, o ktorej sme už písali
Osobne si myslím, že najjednoduchšia je možnosť č. 1. Ale samozrejme musí súhlasiť zamestnávateľ.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

takže stačí, že budem mať len ten jeden deň v roku 2007 plat aspoň 28142,- Sk samozrejme aj s tou novou pracovnou zmluvou a v roku 2008 mi môžu plat zas znížiť a aj tak budem mať maximálnu materskú (ale jasné že len v roku 2008)? Sociálka bude brať pri výpočte VZ do úvahy len plat v ten jeden deň 31.12.2007? A tým pádom nepotrebujem ani to DNP? A aj keď budem na PN tak mi budú platiť po 10 dňoch zo sociálky 55% z 28 142,- ?
To znie dobre, bolo by fajn keby to tak fakt bolo. Vďaka za trpezlivosť Janka.
Naposledy upravil zuzka83 : 12.12.07 at 10:58
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka83 Pozri príspevok
takže stačí, že budem mať len ten jeden deň v roku 2007 plat aspoň 28142,- Sk samozrejme aj s tou novou pracovnou zmluvou a v roku 2008 mi môžu plat zas znížiť a aj tak budem mať maximálnu materskú? Sociálka bude brať pri výpočte VZ do úvahy len plat v ten jeden deň 31.12.2007? A tým pádom nepotrebujem ani to DNP? A aj keď budem na PN tak mi budú platiť po 10 dňoch zo sociálky 55% z 28 142,- ?
To znie dobre, bolo by fajn keby to tak fakt bolo. Vďaka za trpezlivosť Janka.
Áno, je to presne takto. Ale vieš, že takéto ťahy Ti pani zo sociálky určite radiť nebude, aj keď o nich vie.
Tým, že urobíte novú pracovnú zmluvu, aj keď len na ten jeden deň 31.12.2007, a v tento deň dosiahneš tú mzdu 900,-, tak Ti budú všetky dávky v roku 2008 počítať z platu za tento jeden deň. Nemusíš mať ani v pracovnej zmluve uvedený plat 28142,-, môžeš mať kľudne aj v novej zmluve uvedenú minimálnu mzdu. Akurát, že pri plate za ten jeden deň Ti zamestnávateľ dá ku mzde odmeny. Ich nezaujíma čo je v pracovnej zmluve, ale to, koľko si zarobila, a z akej sumy sa odvedú odvody do SP.
Ešte upozorním, že pri ukončení PP a novom PP treba poriadne urobiť všetky odhlášky z poisťovní /SP + ZP/ a potom nanovo aj prihlášky.
Ak sa dohodnete na tomto postupe, DNP nepotrebuješ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať