Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Aiculka Pozri príspevok
dakujem za rady. cize berme do uvahy tuto druhu moznost, ze odidem do zahranicia.. Pridem a vlastne posledne 2 roky som bola zamestnana v zahranici a resp. aj tam som platila poistne... nema tato skutocnost na to vplyv??.. ak by som uvazovala o alternative: vratim sa, zamestnam, prihlasim sa na DNP a otehotniem do pol roka .... co vtedy s materskou z povinneho zdrav. poi. a taktiez DNP ... ak berieme do uvahy sucasny zakon
No ak sa vrátiš do SR, zamestnáš sa a prihlásiš sa na DNP, a cca. do pol roka otehotnieš, tak je všetko OK. Aj zo zamestnania aj z DNP budeš poistné do dňa nástupu na MD platiť dosť dlho, čiže aj zo zamestnania aj z DNP splníš podmienku 270 dní poistenia, no a VZ bude treba nastaviť na maximum tak, aby Ti vyšla maximálna materská. Čiže ak bude maximálny VZ cca. 33000,- tak napr. v zamestnaní budeš mať 20000,- a z DNP si dáš 13000,-. V súčte dosiahneš maximum.
Pri tomto scenári Ti vlastne zamestnanie v zahraničí nehrá žiadnu úlohu. Jedine keby si sa vrátila už tehotná, alebo napr. otehotnieš skôr, tak podľa toho v ktorej krajine budeš pracovať, či sa Ti tam bude odvádzať NP, no a potom by sa dni z tohto NP v zahraničí mohli pripočítať k dňom zamestnania, ktoré Ti následne začne v SR. Výšku to neovplyvní, ide len o to, aby si mala splnených tých 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.
Takže ak plánuješ vrátiť sa domov, a do pol roka, ako píšeš, otehotnieť, tak potom všetko stačí plánovať až potom.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Aiculka Pozri príspevok
dakujem za rady. cize berme do uvahy tuto druhu moznost, ze odidem do zahranicia.. Pridem a vlastne posledne 2 roky som bola zamestnana v zahranici a resp. aj tam som platila poistne... nema tato skutocnost na to vplyv??.. ak by som uvazovala o alternative: vratim sa, zamestnam, prihlasim sa na DNP a otehotniem do pol roka .... co vtedy s materskou z povinneho zdrav. poi. a taktiez DNP ... ak berieme do uvahy sucasny zakon
Ak to urobíš takto, ako som zvýraznila tak podmienku 270 dní určite splníš z obidvoch poistení po návrate na Slovensko.
0 0
Aiculka Aiculka

Aiculka je offline (nepripojený) Aiculka

dakujem velmi pekne. uz chapem.. dufam
A ak by som otehotnela uz tam, tak je najlepsie zacat DNP este pred odchodom, z max., aby sa mi pocitalo uz... dobre rozmyslam?
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
ak si v čase platenia DNP z maxima nemala iné nem.poistenie, DNP ti trvá k nástupu na MD a odvody na DNP platíš v správnej výške a včas, tak áno.

Podla tvojich údajov máš podmienku 270dní NP aj 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP splnenú. Tvojim rozhod.obdobím v tom prípade bude obdodie od posled.prihlásenia na DNP do konca roku 2007.
Súčasne som bola aj zamestnancom, takže asi sa to bude počítať len z minima, však?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Súčasne som bola aj zamestnancom, takže asi sa to bude počítať len z minima, však?
Dôležité je, aký si mala VZ v zamestnaní v čase od posledného prihlásenia na DNP do konca roka 2007.

Ak si mala v čase platenia DNP z maxima v zamestnaní neplatené volno alebo si bola na PN (a z DNP si nárok na nemocenské nemala), tak je to OK, VZ pre výpočet materskej z DNP bude vtedajšie maximum (samozrejme v súčte s nárokom zo zamestnania maximálne terajšie maximum).

Ak si však v čase platenia DNP z maxima mala v zamestnaní VZ pre NP, tak rozdiel medzi vtedajším maximom pre NP 28142,- a tvojim VZ zo zamestania v tomto období bude tvoj VZ pre výpočet materskej z DNP.
0 0
adriana001 adriana001

adriana001 je offline (nepripojený) adriana001

Dobry den,

da sa DNP zaplatit spatne 2 mesiace dozadu aby bola splnena podmienka 270 dni?
0 0
adriana001 adriana001

adriana001 je offline (nepripojený) adriana001

Dobry den,

da sa DNP zaplatit aj spatne 2 mesiace dozadu aby bola splnena podmienka 270 dni?
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
Dôležité je, aký si mala VZ v zamestnaní v čase od posledného prihlásenia na DNP do konca roka 2007.

Ak si mala v čase platenia DNP z maxima v zamestnaní neplatené volno alebo si bola na PN (a z DNP si nárok na nemocenské nemala), tak je to OK, VZ pre výpočet materskej z DNP bude vtedajšie maximum (samozrejme v súčte s nárokom zo zamestnania maximálne terajšie maximum).

Ak si však v čase platenia DNP z maxima mala v zamestnaní VZ pre NP, tak rozdiel medzi vtedajším maximom pre NP 28142,- a tvojim VZ zo zamestania v tomto období bude tvoj VZ pre výpočet materskej z DNP.
brčko, VZ v zamestnaní bol mesačne 10000 Sk, ale nečerpala som ani NV ani PN. Ďakujem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

adriana001 Pozri príspevok
Dobry den,

da sa DNP zaplatit aj spatne 2 mesiace dozadu aby bola splnena podmienka 270 dni?
Pokiaľ viem, tak spätne sa to nedá.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
adriana001 Pozri príspevok
Dobry den,

da sa DNP zaplatit aj spatne 2 mesiace dozadu aby bola splnena podmienka 270 dni?

nedá
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
brčko, VZ v zamestnaní bol mesačne 10000 Sk, ale nečerpala som ani NV ani PN. Ďakujem

Nepíšeš kedy si sa naposledy prihlásila.
Takže máš na DNP preplatok (ak si platila DNP z VZ 28142). Aký velký, žáleží od počtu dní(mesiacov), kolko si platila z VZ 10000zames.+28142DNP. Ak by si ho chcela vrátiť, mušíš on písomne požiadať.

A materská z DNP sa samozrejme bude rátať z toho rozdielu cca 18142, (teda počíta sa denný VZ, nie mesačný).
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok

Nepíšeš kedy si sa naposledy prihlásila.
Takže máš na DNP preplatok (ak si platila DNP z VZ 28142). Aký velký, žáleží od počtu dní(mesiacov), kolko si platila z VZ 10000zames.+28142DNP. Ak by si ho chcela vrátiť, mušíš on písomne požiadať.

A materská z DNP sa samozrejme bude rátať z toho rozdielu cca 18142, (teda počíta sa denný VZ, nie mesačný).
Tak to zhrniem: celý rok 2007 som bola zamestnancom, nemala som v priebehu roka žiadnu PN ani NV. V júni som začala platiť DNP z minima. V decembri som sa odhlásila 14.12. a od 15.12. som uzatvorila nové DNP z maxima. Následne som od 1.1. urobila len zmenu VZ na minimum. Nástup na materskú je v septembri. Takže by mi mala v tomto prípade vyjsť maximálna materská?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Tak to zhrniem: celý rok 2007 som bola zamestnancom, nemala som v priebehu roka žiadnu PN ani NV. V júni som začala platiť DNP z minima. V decembri som sa odhlásila 14.12. a od 15.12. som uzatvorila nové DNP z maxima. Následne som od 1.1. urobila len zmenu VZ na minimum. Nástup na materskú je v septembri. Takže by mi mala v tomto prípade vyjsť maximálna materská?
Ak si mala celý rok 2007, vrátane decembra, v zamestnaní HM 10000,-, tak vlastne áno, maximálna materská z 12/07.
zo zamestnania DVZ = cca (12mesx 10000) : 365dní

z DNP DVZ = cca (28142-10000) : 31

ak sčítaš tieto dva DVZ (určite neprevýši max.DVZ v septembri 1007,3) x 55%, tak to je cca tvoja materská na kalen.den.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

ahojte,

prosim o radu, viem, ze je to tu uz urcite spominane, ale bohuzial nemam cas citat pri mojom hyperaktivnom syncekovi

chcela by som v bud. roku dosiahnut maximalnu matersku.

som zamestnana od roku 2005, od r. 2007 som na materskej, momentalne na RD, prac. pomer trva. tehotna este nie som, ale chceli by sme na tom pracovat od bud. mesiaca. planujem si platit DNP od bud. mesiaca. v zamestnani mam hruby prijem 24760Sk. mam si platit iba rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania? ak ano, kolko to je? ake tlacivo treba vyplnit? alebo je este nejaka ina moznost.

velmi pekne dakujem
0 0
stelinka1983 stelinka1983

stelinka1983 je offline (nepripojený) stelinka1983

chcem vas poziadat o radu.
Do 31.8.2007 som bola študentka a od 1.9. do 30.11. 2007 som bola evidovana na ÚPSVR. Od 31.11.2007 som zamestnana ako učiteľka na ZŠ. Nástup na materskú dovolenku mám 21.8.2008.Predpokladaný termín porodu je 2.10.2008. Pracovný pomer mi stále trvá, doteraz som vyčerpala 7 dní - návšteva lekára (paragraf), pričom po celú dobu zamestnania som nebola PN. Mám nárok na materské(kde si to mám uplatniť)?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

stelinka1983 Pozri príspevok
chcem vas poziadat o radu.
Do 31.8.2007 som bola študentka a od 1.9. do 30.11. 2007 som bola evidovana na ÚPSVR. Od 31.11.2007 som zamestnana ako učiteľka na ZŠ. Nástup na materskú dovolenku mám 21.8.2008.Predpokladaný termín porodu je 2.10.2008. Pracovný pomer mi stále trvá, doteraz som vyčerpala 7 dní - návšteva lekára (paragraf), pričom po celú dobu zamestnania som nebola PN. Mám nárok na materské(kde si to mám uplatniť)?
Ak si stále v pracovnom pomere, tak 270 dní poistenia splníš (stačí ku dňu pôrodu)... Žiadosť o materské odovzdáš zamestnávateľovi - ten postúpi na SP. RO bude december minulý rok.
november nemá 31 dní
0 0
stelinka1983 stelinka1983

stelinka1983 je offline (nepripojený) stelinka1983

ceste jedna otazka.
Odkedy budem poberat materske?
uz po nastupe na matersku dovolenku (do porodu) alebo az po porode, kedze 270 dni zrejme splnam az ku dnu porodu?
co znamena ze RO bude december 2007???
ano november ma 30 dni.dakujem, to bolo 30.novembra a nie 31.
DAKUJEM
0 0
stelinka1983 stelinka1983

stelinka1983 je offline (nepripojený) stelinka1983

este jedna otazka.
Odkedy budem poberat materske?
uz po nastupe na matersku dovolenku (do porodu) alebo az po porode, kedze 270 dni zrejme splnam az ku dnu porodu?
co znamena ze RO bude december 2007???
ano november ma 30 dni.dakujem, to bolo 30.novembra a nie 31.
DAKUJEM
0 0
stelinka1983 stelinka1983

stelinka1983 je offline (nepripojený) stelinka1983

Katy a R Pozri príspevok
Ak si stále v pracovnom pomere, tak 270 dní poistenia splníš (stačí ku dňu pôrodu)... Žiadosť o materské odovzdáš zamestnávateľovi - ten postúpi na SP. RO bude december minulý rok.
november nemá 31 dní
este jedna otazka.
Odkedy budem poberat materske?
uz po nastupe na matersku dovolenku (do porodu) alebo az po porode, kedze 270 dni zrejme splnam az ku dnu porodu?
co znamena ze RO bude december 2007???
DAKUJEM
ano november ma 30 dni.dakujem, to bolo 30.novembra a nie 31.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

stelinka1983 Pozri príspevok
este jedna otazka.
Odkedy budem poberat materske?
uz po nastupe na matersku dovolenku (do porodu) alebo az po porode, kedze 270 dni zrejme splnam az ku dnu porodu?
co znamena ze RO bude december 2007???
DAKUJEM
ano november ma 30 dni.dakujem, to bolo 30.novembra a nie 31.
Nuž SP vypláca dávky k 15. v mesiaci .. a vydáva rozhodnutie o priznaní dávok (má na to 60 dní). Môže sa stať, že dostaneš za august a september dávky naraz 15. októbra.
Je pravda, že ku dňu nástupu na materskú ti chýba pár dní do 270 ... neviem, či by stačilo po 270 dňoch osobne doručené prehlásenie, že si ešte neporodila .. alebo bude treba doložiť rodný list
RO je rozhodné obdobie, z ktorého ti berú VZ (vymeriavaci základ) - čiže materská bude podľa zárobku v decembri, presnejšie 30.11. - 31.12.07
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať