Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Mam takyto problem, moja znama nastupila na matersku dovolenku a nebola jej priznana materska z DNP. Postupovali sme presne podla rad pana Mihala tu na porade a to nasledovne: nastavajuca mamicka je SZCO a platila si odvody do socpoist v minimalnej vyske uz niekolko rokov. Na jesen otehotnela a od 1.12.2007 sa prihlasila na DNP s vymeriavacim zakladom aby bol v celkovej vyske maximalneho VZ. od 1.1.2008 zmenila VZ z DNP na minimum. na matersku isla 2.6.2008, co bolo presne 26 tyzdnov od prihlasenia sa na DNP a presne 6 tyzdnov pred terminom porodu. Matersku jej priznali ako SZCO /z minimalneho VZ/ a ako DNP jej nepriznali z dovodu, ze nebola poistena 270 dni, ale len 226 dni. Prosim o radu co s tym teraz? naco platila DNP, ked jej to nepriznali? dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabca Pozri príspevok
Mam takyto problem, moja znama nastupila na matersku dovolenku a nebola jej priznana materska z DNP. Postupovali sme presne podla rad pana Mihala tu na porade a to nasledovne: nastavajuca mamicka je SZCO a platila si odvody do socpoist v minimalnej vyske uz niekolko rokov. Na jesen otehotnela a od 1.12.2007 sa prihlasila na DNP s vymeriavacim zakladom aby bol v celkovej vyske maximalneho VZ. od 1.1.2008 zmenila VZ z DNP na minimum. na matersku isla 2.6.2008, co bolo presne 26 tyzdnov od prihlasenia sa na DNP a presne 6 tyzdnov pred terminom porodu. Matersku jej priznali ako SZCO /z minimalneho VZ/ a ako DNP jej nepriznali z dovodu, ze nebola poistena 270 dni, ale len 226 dni. Prosim o radu co s tym teraz? naco platila DNP, ked jej to nepriznali? dakujem
.. no myslím, že teraz už nič ..
každé poistenie sa posudzuje zvlášť, ak nemala iné už ukončené poistenie ... 270 dni z DNP nesplnila.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SP prizná materské z DNP vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní.

270 dní sa počíta za obdobie dvoch rokov pre skutočným dňom pôrodu. SP postupuje tak, že materskú neprizná až kým nenastane pôrod. Keď je dátum pôrodu známy a je známe obdobie dvoch rokov spätne, v ktorom sa sleduje požadovaný počet 270 dní a tých dní je skutočne aspoň 270, potom SP dodatočne vyplatí materské aj z DNP.

Nepíšete, kedy bol dátum pôrodu, preto nie je možné posúdiť, či SP postupovala správne.

Pardon, píšete 26 + 6 týždňov, spolu 32 týždňov x 7 dní = 224 dní, čo je málo.

P.S. je mi ľúto, že ste nesprávne pochopili moje príspevky. K tomu dodám - po prvé, legislatíva sa pri DNP a materskej mení najmenej raz do roka, preto si to treba pozorne sledovať, po druhé, čomu sa nedá porozumieť na Porade, rád vysvetlím osobne na mojich školeniach. Ročne ich mám 80 po celom Slovensku...
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
ale ona si plati odvody do socpoist uz niekolko rokov. Ked sa prihlasovala na DPN v decembri, tak som sa docitala vo vasom clanku, ze ak je SZCO, tak staci 26 tyzdnov byt DNP pred nastupom na matersku.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabca Pozri príspevok
ale ona si plati odvody do socpoist uz niekolko rokov. Ked sa prihlasovala na DPN v decembri, tak som sa docitala vo vasom clanku, ze ak je SZCO, tak staci 26 tyzdnov byt DNP pred nastupom na matersku.
... stačí, ale ak má nejaké ukončené poistenie ... treba pozornejšie čítať

a v decembri zverejnila SP svoj výklad zákona ..... niekoľkokrát to je v tejto téme spomenuté..
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Pan Mihal, ale na stranke blokspot vo vasom blogu pisete v clanku materske v roku 2008 oddiel IV. nasledovne citujem: "Ak ste v obdobi poslednych dvoch rokoch mali nemocenske poistenie SZCO, s prihlasovanim do SP ako DNPO sa ponahlat nemusite. Staci ak sa ako DNPO prihlasite najneskor v 8.-mom tyzdni tehotenstva. Treba si samozrejme spocitat, ci trvanie DNPO do dna porodu, spolu so zapocitanim predosleho nemocenskeho poistenia za dva roky dozadu bude spolu najmenej pozadovanych 270 dni."
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Katy a R Pozri príspevok
... stačí, ale ak má nejaké ukončené poistenie ... treba pozornejšie čítať

a v decembri zverejnila SP svoj výklad zákona ..... niekoľkokrát to je v tejto téme spomenuté..
a to ukoncene poistenie sa spomina v akom paragrafe? ja viem, ze sa v tejto teme pise o nejakom ukoncenom poisteni, ale na zaklade coho? akeho pragrafu? ja som volala na SP a tam mie tiez pracovnicka povedala, o nejakom ukonceni vraj podla paragrafu 58, ale v tom sa o ukonceni nepise nic.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabca Pozri príspevok
a to ukoncene poistenie sa spomina v akom paragrafe? ja viem, ze sa v tejto teme pise o nejakom ukoncenom poisteni, ale na zaklade coho? akeho pragrafu? ja som volala na SP a tam mie tiez pracovnicka povedala, o nejakom ukonceni vraj podla paragrafu 58, ale v tom sa o ukonceni nepise nic.
to máš pravdu, že to tam nie je.... ale prelistuj túto tému o materskom(výklad SP k 270tim dňom)... a prípadne témy o dobrovoľnom nemocenskom poistení ..
a ešte pozri na stráne SP ....
http://www.socpoist.sk/materske/1293...k#kto-ma-narok
http://www.porada.sk/65484-materska-...tml#post729565
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabca Pozri príspevok
a to ukoncene poistenie sa spomina v akom paragrafe? ja viem, ze sa v tejto teme pise o nejakom ukoncenom poisteni, ale na zaklade coho? akeho pragrafu? ja som volala na SP a tam mie tiez pracovnicka povedala, o nejakom ukonceni vraj podla paragrafu 58, ale v tom sa o ukonceni nepise nic.
V zákone o sociálnom poistení sa nič také nehovorí. SP má "takýto výklad zákona".
Pozri na stránkach SP v časti "Sociálna poistovana informuje"
20.12.07 bol uverejnený príspevok, ked v časti:
Zmeny v pdmienkach nároku na nem.dávky, ak dôvod na ich poskytnutie vznikne po 31.12.07 - bod. č.2 sa spomína "ukončené" nem.poistenie.

http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...08/1755s13155c?

Kopírujem bod č.2
2. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

V zákone o soc.poistení žiadny takýto § nenájdeš.
Naposledy upravil brčko : 14.08.08 at 11:48
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Gabca Pozri príspevok
Pan Mihal, ale na stranke blokspot vo vasom blogu pisete v clanku materske v roku 2008 oddiel IV. nasledovne citujem: "Ak ste v obdobi poslednych dvoch rokoch mali nemocenske poistenie SZCO, s prihlasovanim do SP ako DNPO sa ponahlat nemusite. Staci ak sa ako DNPO prihlasite najneskor v 8.-mom tyzdni tehotenstva. Treba si samozrejme spocitat, ci trvanie DNPO do dna porodu, spolu so zapocitanim predosleho nemocenskeho poistenia za dva roky dozadu bude spolu najmenej pozadovanych 270 dni."
Ach jaj, štvrtý diel seriálu na blogspote je určený ženám, ktoré nemocenské poistenie vôbec nemajú. Pre SZČO, ktoré sú povinne poistené a majú nízky základ, je určený VI. diel...

http://jozefmihal.blogspot.com/2008/...8-diel-vi.html

Ale aj tak zacitujem pasáž zo IV. dielu aj ja ešte raz, tučne vyznačené je tučne vyznačené aj na blogspot-e, červeným len tu vyznačím to, čo ste zle pochopili:

"Ak ste ale v období posledných dvoch rokov pred otehotnením mali nemocenské poistenie - napríklad mali ste zamestnanie, dobrovoľné nemocenské poistenie alebo ste boli povinne poistená SZČO, s prihlasovaním do SP ako DNPO sa ponáhľať nemusíte. Stačí, ak sa ako DNPO prihlásite najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. (prečo do 8.-ho týždňa si vysvetlíme ďalej). Treba si samozrejme spočítať, či trvanie dobrovoľného nemocenského poistenia do dňa pôrodu, spolu so započítaním predošlého nemocenského poistenia za dva roky dozadu, bude spolu najmenej požadovaných 270 dní.

Skrátka: pri prihlásení sa v SP ako DNPO treba rešpektovať zásadu, že trvanie nového dobrovoľného nemocenského poistenia spolu s prípadným predošlým nemocenským poistením bude najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred skutočným dňom pôrodu."

Čiže - nesprávne ste pochopili to, že to iné poistenie - napríklad poistenie SZČO - ste mali - čiže - bolo ale už nie je. "Mali" neznamená, že ho stále "máte". "Mali" znamená, že poistenie bolo ale už nie je.

Ako som na blogspote sľúbil, idem namiesto radenia o materskej radšej kopať kanály...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.08.08 at 12:02
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte jedno: Baby, štvete ma.

Celé to je o tom, pochopiť dve - tri základné zásady ako a kedy sa prihlásiť na DNP a pre "náročnejších" ešte k tomu jedna - dve zásady ako čo najviac ušetriť pri platení poistného na DNP.

Ak tomu čo píšeme ale venujete letmý pohľad pri iných bohumilých činnostiach, tak je celé radenie zbytočné.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok

Ako som na blogspote sľúbil, idem namiesto radenia o materskej radšej kopať kanály...

Pán Mihál,
nečítala som takéto vaše sluby v blogspote ... )

manuálna práca síce niekedy nezaškodí, lebo prečistí mysel. A kopanie kanálov je tiež užitočná práca...
... no dúfam, že kvôli nedôslednému čítaniu a možno podceneniu našich paragrafov a ich klukatosti zo strany niektorých radupotrebujúcich mamičiek a ich poradkýň, nezanevriete na nás mamičky!

Aj ja sa niekedy čudujem, že niekto príde s nepresnou otázkou, prečíta si zopár príspevkov a myslí si, že všetkému rozumie. A nesleduje další vývoj, príp. sa neuistí aj neskôr (nehovorím, že je to prípad gabči). Podla vlastných skúseností viem, že aj ked je to iba zopár základných pravidiel, záleží ozaj od konkrétnej situácie. Stačí malá zmena a všetko je inak. Ak chce niekto viac kombinovať, musí si to "sakra" dobre naštudovať. Občasným nedorozumeniam sa nedá vyhnúť , bohužial.

Takže vám prajem ešte príjemné leto a snád dovolenku. Nech nazbierate vela energie na pasovanie sa s paragrafmi a snád s ludmi, ktorí ich tvoria, ktorí ich uplatnujú v praxi a ktorí ich "užívajú" (ktorých sa týkajú).
A vela trpezlivosti a chuti pre také "nezárobkové" činnosti ako rady pre mamičky.
Dakujem Vám za rady a celkovo za "Poradu", teda možnosť si vymienať skúsenosti a názory na týchto stránkach. Mne velmi pomohli a aj pomáhajú. A aj mnohým dalším ...


brčko = Gabina
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dobry,

prosim o radu, najde sa tu dobra dusa, ktora mi pomoze?
ahojte,

chcela by som v bud. roku dosiahnut maximalnu matersku.

som zamestnana od roku 2005, od r. 2007 som na materskej, momentalne na RD, prac. pomer trva. tehotna este nie som, ale chceli by sme na tom pracovat od bud. mesiaca. planujem si platit DNP od bud. mesiaca. v zamestnani mam hruby prijem 24760Sk. planujem si platit rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania. znamena to pre mna, ze musim platit DNP z minima.

prosim vas ake je teraz minimum? a kolko si musim doplatit?

v pripade, ze by som si platila z maxima, tak ho potom mozem vyuzit pri pripadnej ocr uz ked budem poberat matersku, alebo este pred nou? kolko dni urcuje zakon na ocr?

velmi pekne dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

matka2009 Pozri príspevok
dobry,

prosim o radu, najde sa tu dobra dusa, ktora mi pomoze?
ahojte,

chcela by som v bud. roku dosiahnut maximalnu matersku.

som zamestnana od roku 2005, od r. 2007 som na materskej, momentalne na RD, prac. pomer trva. tehotna este nie som, ale chceli by sme na tom pracovat od bud. mesiaca. planujem si platit DNP od bud. mesiaca. v zamestnani mam hruby prijem 24760Sk. planujem si platit rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania. znamena to pre mna, ze musim platit DNP z minima. Áno, DNP môžeš platiť minimálne z minima. Takže sa prihlás hneď, ešte pred začatím sa snaženia, aby si do nástupu na MD splnila 270 dní DNP. Pretože ak začneš platiť od budúceho mesiaca a rovnako aj v budúcom mesiaci otehotnieš, tak to potom pravdepodobne len tak tak stihneš do dňa pôrodu. Takže ja by som si naozaj začala platiť hneď. Ak totiž tých 270 dní nesplníš ani do dňa pôrodu, tak na materské z DNP nebudeš mať nárok.
Zo zamestnania Ti potvrdia príjem cca. tých 24760,- no a z DNP Ti potom započítajú rozdiel do maxima, čiže materská bude maximálna.

prosim vas ake je teraz minimum? a kolko si musim doplatit? Minimum je teraz 8100,- /bude sa zvyšovať spolu so zvyšovaním minimálnej mzdy od 1.1.2009/. No a platí sa mesačne 4,4% čo je 357,-.

v pripade, ze by som si platila z maxima, tak ho potom mozem vyuzit pri pripadnej ocr uz ked budem poberat matersku, alebo este pred nou? kolko dni urcuje zakon na ocr? Hneď odo dňa prihlásenia sa na DNP máš nárok na OČR, avšak bez ohľadu na to, z akého VZ si budeš DNP platiť, tak počas prvých 26 týždňov od prihlásenia budeš OČR poberať len z minima. Taký je zákon. Ak však budeš 26 týždňov platiť z maxima 30219,- čo je mesačne 1330,- tak po 26 týždňoch platenia z maxima, môžeš dávku OČR už poberať z maxima, čo je cca. 5500,- za 10 dní. OČR je totiž platená len prvých 10 dní.
Poberanie OČR z DNP môžeš využiť len počas RD, počas materskej už nie, vtedy poberáš materské, čo je nemocenská dávka, a preto nemôžeš súčasne poberať OČR, čo je tiež nemocenská dávka.

velmi pekne dakujem
Odpovede v texte.
Ešte by som doplnila, že najideálnejšie by bolo platiť si do konca roka 2008, čiže za cca. 4 mesiace z maxima a od 1.1.2009 si dať zmenu VZ na minimum. Potom, keď po 26 týždňoch platenia nastúpiš na OČR alebo MD v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude predchádzajúci kalendárny rok 2008 a teda maximum. Upozorňujem, že DNP nesmieš prerušiť, musí trvať nepretržite až do nástupu na MD.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

jankasm, dakujem krasne za promtnu odpoved, este jedna otazka, to mam ist na SP a poziadat nejake tlacivo? registračný list FO? a potom v januari si mam zvysit dnp z minima, alebo to spravia automaticky?
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Joooj na chvilu som vypadla a tu nabehlo dalsich par 10stran. Nestiham citat, len sa chcem opytat ... presliel ten nezmysel, ze nebude mozne si platit aj povinne aj nepovinne NP a z oboch cerpat? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ten nezmysel v momentálnej podobe (pred Legislatívnou radou vlády) novely zákona o sociálnom poistení vôbec nie je.
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

ajnaja Pozri príspevok
Ahojte ja by som Vás prosila o radu, momentálne som na RD, ktorá končí v januári 2009, teraz však čakám bábätko na konci 10/2008, na prvú MD som nastúpila v marci 1997, odvtedy som na reťazovitej RD a stále som evidovaná u zamestnávateľa, ktorým je finančná inštitúcia v Bratislave. Z Bratislavy sme sa odsťahovali a bývame v inom meste. Nikdy som si neplatila DNP a neviem či by som mala nárok na MD. Naposledy, pôrod v r. 2006 mi zamestnávateľ napísal plat v hrubom 7500 Sk, čo bol môj plat z pred 10 rokov... a z toho mi bola vyrátaná MD.... Mám nejakú šancu tentoraz mať vyššiu MD ?
V príspevkoch som sa dočítala, že je možné skončiť prac. pomer a začať nový u nového zamestnávateľa, pomohlo by to aj v mojom prípade? Manžel je živnostník, možno by ma mohol zamestnať, ale poraďte mi akým spôsobom a kedy, alebo mám požiadať zamestnávateľa nech mi napíše vyšší predpokladaný príjem ? Je to legálne?
Ďakujem pekne za odpoveď
Ahojte ozývam sa znova, pretože termín MD sa blíži...a zabudla som napísať ešte informáciu, že v minulom roku som začala navštevovať VŠ - denné štúdium, rok som ukončila a chcela by som pokračovať aj v tomto roku dištančnou formou denného štúdia, keďže niekedy v septembri by som mala nastúpiť na MD, neviem či sa mi podarí získať tú vyššiu MD ako ste mi odporúčali buď predpokladaný príjem, prípadne dať výpoveď a zamestnať sa u nového zamestnávateľa s vyšším príjmom, teda neviem či sa to nevylučuje MD a VŠ denné štúdium. V minulom šk. roku som ešte poberala sociálne štipendium z VŠ. Tak neviem ako postupovať či žiadať o odklad štúdia alebo môžem pokračovať aj na MD.
Ďakujem Vám veľmi pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajnaja Pozri príspevok
Ahojte ozývam sa znova, pretože termín MD sa blíži...a zabudla som napísať ešte informáciu, že v minulom roku som začala navštevovať VŠ - denné štúdium, rok som ukončila a chcela by som pokračovať aj v tomto roku dištančnou formou denného štúdia, keďže niekedy v septembri by som mala nastúpiť na MD, neviem či sa mi podarí získať tú vyššiu MD ako ste mi odporúčali buď predpokladaný príjem, prípadne dať výpoveď a zamestnať sa u nového zamestnávateľa s vyšším príjmom, teda neviem či sa to nevylučuje MD a VŠ denné štúdium. V minulom šk. roku som ešte poberala sociálne štipendium z VŠ. Tak neviem ako postupovať či žiadať o odklad štúdia alebo môžem pokračovať aj na MD.
Ďakujem Vám veľmi pekne
Tu si dostala radu od janky ..http://www.porada.sk/704344-post1288.html
hádam ešte stihneš zrealizovať...
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Mám zamestnankyňu od 01.09.2007. Od 01.09.2008 nastupuje na MD. Prosím, pomôžte mi, či rozmýšľam správne. K27.08.2008 jej ukončím prac. pomer. Od 28.08.2008 jej uzatvorím nový prac. pomer s vym. základom 30200,-Sk. Neviem ako správne vyplniť tlačivo pre SP - potvrdenie pre ND. Aký VZ uvediem v mesiaci august. Nespravím, niečo zlé s tým dátumom? Je tam sviatok a víkend. Neovplyvní jej to nejako? Nerada by som jej uškodila. Ak sa to dá nejako lepšie, prosím poraďte mi. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať