Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bendo Pozri príspevok
Tak sa pridám aj ja, lebo nie som si celkom istá, či to chápem správne.
Od 1.9.2004 do 30.9.2007 som mala jeden PP. Ďalší PP mi končí 31.08.2008 - na dobu určitú. Keď sa zamestnám od 1.9.2008 - u toho istého zamestnávateľa, ale už na dobu neurčitú s max. VZ, mala by mi vyjsť max. materská, že? Ešte doplním: na materské nastúpim okolo 13-20.10.2008. Ale doktorka ma chce vypísať na PN už od 5.9.2008. Takže VZ sa bude počítať za obdobie od 1.9.2008 - 4.9.2008?
áno.
ale ... aby to nebolo len dodatkom k pracovnej zmluve - že PP na určitú dobu sa mení na PP na dobu neurčitú!
Musí to byť so všetkými odhláškami a prihláškami.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Tak sa pridám aj ja, lebo nie som si celkom istá, či to chápem správne.
Od 1.9.2004 do 30.9.2007 som mala jeden PP. Ďalší PP mi končí 31.08.2008 - na dobu určitú. Keď sa zamestnám od 1.9.2008 - u toho istého zamestnávateľa, ale už na dobu neurčitú s max. VZ, mala by mi vyjsť max. materská, že? Ešte doplním: na materské nastúpim okolo 13-20.10.2008. Ale doktorka ma chce vypísať na PN už od 5.9.2008. Takže VZ sa bude počítať za obdobie od 1.9.2008 - 4.9.2008?
myslím, že to chápeš správne. Ak nový PP začne 1.9.08, od 5.9.08 do nástupu na MD budeš PN a na MD nastúpiš 10/08, tak tvojim rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenského (náhrady mzdy pri dočas.PN) a aj materskej bude obdobie 1.-4.9.08. Pre materskú, ak by si nebola PN by to bolo obdobie 1.-30.9.08, ale dni PN sa z tohto obdobia vynímajú, takže preto je to RO rovnaké.
Takže tvoj VZ pre nemoc.poistenie za obdobie 1-4.9.08 = 4030,- (malo by to byť maximálne 4030,-= max.mesačný VZ pre NP 30219 :30dní v sept.x 4kal.dni nem.poistenia. Ak budeš mať mesačnú HM 30219, tak HM za toto obdobie bude vyššia cc 5495,-) sa delí 4-mi, z toho 55% je materské na 1den.
Naposledy upravil brčko : 22.08.08 at 18:52 Dôvod: doplnenie výpočtu 4030,-
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ďakujem Andyke a Katy a R za potvrdenie. Samozrejme, že to bude aj s prihláškami a odhláškami.
Ešte ten VZ - nech sa v ňom nepomýlim, keďže si ho budem počítať sama... Keď budem mať 126,-Sk/hod x 8 hod x 3 dni, + 1 sviatok, budem mať VZ 4.032,-Sk. Správne?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
brčko Pozri príspevok
myslím, že to chápeš správne. Ak nový PP začne 1.9.08, od 5.9.08 do nástupu na MD budeš PN a na MD nastúpiš 10/08, tak tvojim rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenského (náhrady mzdy pri dočas.PN) a aj materskej bude obdobie 1.-4.9.08. Pre materskú, ak by si nebola PN by to bolo obdobie 1.-30.9.08, ale dni PN sa z tohto obdobia vynímajú, takže preto je to RO rovnaké.
Takže tvoj VZ pre nemoc.poistenie za obdobie 1-4.9.08 (malo by to byť 4030,-, ak budeš mať mesačnú HM 30219, tak HM za toto obdobie bude vyššia cc 5495,-) sa delí 4-mi, z toho 55% je materské na 1den.
Brčko, si ma predbehol predbehla. Takže aj tebe ďakujem . Vlastne si mi odpovedala dopredu. Pri hodinovej mzde by to malo byť teda tiež v poriadku.
Naposledy upravil bendo : 22.08.08 at 19:10
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Brčko, si ma predbehol. Takže aj tebe ďakujem . Vlastne si mi odpovedal dopredu. Pri hodinovej mzde by to malo byť teda tiež v poriadku.
doplnila som do pôvodného príspevku výpočet toho max.VZ pre NP za obdobie 1-4.9.08. Tie 2sk (4030 a 4032) podla mna nie su podstatné, aj ked v SP asi budú rátať nem.dávky z 4030,-.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ďakujem. Ja musím vlastne upraviť v mzde max. VZ pre odvod NP na sumu 4.030,-Sk tak či tak, že? Aj keď v oboch prípadoch to vyjde rovnako 57,-Sk (1,4% z 4.030,- aj z 4.032,-).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Ďakujem. Ja musím vlastne upraviť v mzde max. VZ pre odvod NP na sumu 4.030,-Sk tak či tak, že? Aj keď v oboch prípadoch to vyjde rovnako 57,-Sk (1,4% z 4.030,- aj z 4.032,-).
áno, a ked už, tak aj VZ pre odvod garančného poistenia za zamestnávatela
(platí pren rovnaké maximum ako pre NP) aj ked ako píšeš, výšku odvodu to neovplyvní
Naposledy upravil brčko : 22.08.08 at 19:28
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Ciste by ma zaujimalo ... Teoreticky ... momentalne platim DNP minVZ, 30.11.2008 sa odhlasim a 1.12.2008 znova prihlasim s max VZ, ktory zmenim na min od 1.1.2009. Povedzme, ze sa zamestnam od 1.2. a v priebehu mesiaca otehotniem. Zamestnavatel zacne za mna platit. Bude sa mi materska ratat z max z predosleho roku 2008, alebo od novovzniknuteho poistneho vztahu? Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
Ciste by ma zaujimalo ... Teoreticky ... momentalne platim DNP minVZ, 30.11.2008 sa odhlasim a 1.12.2008 znova prihlasim s max VZ, ktory zmenim na min od 1.1.2009. Povedzme, ze sa zamestnam od 1.2. a v priebehu mesiaca otehotniem. Zamestnavatel zacne za mna platit. Bude sa mi materska ratat z max z predosleho roku 2008, alebo od novovzniknuteho poistneho vztahu? Dakujem
čiste teoreticky "podla terajších zákonov", ak ti obe nem.poistenia budú trvať ku dnu nástupu na MD a z oboch nem.poistení (teda aj zo zamestnania!) splníš podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak budeš mať nárok na materské z oboch týchto NP.

Z DNP by bolo rozh.obdobie 1.12.-31.12.08 a zo zamestnania obdobie od 1.2.09 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. Vzhladom na to, že na MD by si nastupovala cca 9-10/09, tak bude platiť už zase vyšší maximálny VZ pre nem.poistenie (t.č.je mesačné maximum 30219), takže by si dosiahla vdaka maximu z 12/08 + zamestnaniu asi maximálne materské v mesiaci nástupu na MD. Ak sa niečo nezmení v zákone, budeš platiť DNP včas a správnej výške a splníš hlavne tých 270dní aj zo zamestnania (vlastne by sa ti teoreticky k dnom zo zamestnania mohli prirátať aj dni z DNP do 30.11.08, ak ich nebudeš potrebovať k trvajúcemu DNP).
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Ahojte,
všetkým Vám chcem poďakovať za rady, ideme sa do toho pustiť, dúfam že sa mi to podarí a všetko dobre dopadne )
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Takže opäť som tu ja...
S tým odstupným to dopadlo tak, že mi nemôže byť vyplatené, keďže mne končí rodičovská dovolenka v januári 2009 a nástup po rodičovskej mám napísaný na január 2009. Pracovný pomer môže zamestnávateľ so mnou rozviazať ku koncu augusta ak o to požiadam, prípadne mi môže napísať predpokladaný príjem ale len do výšky cca 15 000 Sk. Keď to tak kalkulujem asi bude pre mňa predsa výhodnejšie ukončiť starý pracovný pomer a začať nový, však?
čo sa týka toho odstupného ja som nemala minimálnu mzdu, ale pred 10 rokmi som mala hrubý príjem 7500 Sk a odvtedy som na reťazovej materskej a rodičovskej, tak preto mi chceli rátať odstupné z minimálnej mzdy(
Ďakujem za Váš názor.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte,
idem si urobit zmenu VZ na dobrovol. nem.poist. Teraz mam VZ 8100,- Sk. V praci mam VZ stale iny, napr.odmena, dovolenka, OCR pocas roka 2008. Takze dala som si rozdiel medzi 30219,- Sk a VZ v zamestnani priblizne na 15000,- Sk, z ktoreho budem od 27.8.2008 platit poistne na DNP. Je problem, ak sucet VZ v jednotlivych mesiacoch presiahne do konca roka maximum 30.219,-Sk? Hoc aj o par korun. Dakujem
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Ahojte poradaci!
Rada by som vas este raz poprosila o radu....nerada by som urobila nieco,co by som mohla neskor olutovat...
A hlavne vopred moc dakujem,ze sa nam tu venujete!

Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej,teraz uz na rodicovskej d., ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
Je u mna moznost, ze by som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad? Plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost alebo aj v novom zamestnani by som musela mat splnenu podmienku 270 dni, aby sa mi materska ratala z tohto noveho zamestnania?
Ak je to u mna mozne a mala by som takto narok na max. matersku, akym sposobom vykonat vypoved a zaroven novu prac.zmluvu v inej firme.Da sa to zo zna na den (v jeden den dostanem vypoved z povodnej f. a na dalsi uz mozem byt zamestnancom inej?Alebo tam musi byt nejaky den pauza?

Dakujem!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkas Pozri príspevok
Ahojte,
idem si urobit zmenu VZ na dobrovol. nem.poist. Teraz mam VZ 8100,- Sk. V praci mam VZ stale iny, napr.odmena, dovolenka, OCR pocas roka 2008. Takze dala som si rozdiel medzi 30219,- Sk a VZ v zamestnani priblizne na 15000,- Sk, z ktoreho budem od 27.8.2008 platit poistne na DNP. Je problem, ak sucet VZ v jednotlivych mesiacoch presiahne do konca roka maximum 30.219,-Sk? Hoc aj o par korun. Dakujem
Nie, žiadny problém nie je, aj keby si platila DNP napr. z maxima popri zamestnaní. Ide o to, že SP by Ti proste počítala v súčte so zamestnaním len 1x maximum, čiže na DNP by Ti vznikal z tej zvyšnej sumy preplatok, o ktorý si potom môžeš požiadať vrátiť. Takže lepšie je platiť z vyššieho VZ ako z nižšieho, aby si v súčte dosiahla ten maximum. Takže ak Ti to zhruba tak vychádza, že priemerne v práci cca. 15000,- mesačne, tak VZ na DNP 15000,- je OK.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajnaja Pozri príspevok
Takže opäť som tu ja...
S tým odstupným to dopadlo tak, že mi nemôže byť vyplatené, keďže mne končí rodičovská dovolenka v januári 2009 a nástup po rodičovskej mám napísaný na január 2009. Pracovný pomer môže zamestnávateľ so mnou rozviazať ku koncu augusta ak o to požiadam, prípadne mi môže napísať predpokladaný príjem ale len do výšky cca 15 000 Sk. Keď to tak kalkulujem asi bude pre mňa predsa výhodnejšie ukončiť starý pracovný pomer a začať nový, však?
čo sa týka toho odstupného ja som nemala minimálnu mzdu, ale pred 10 rokmi som mala hrubý príjem 7500 Sk a odvtedy som na reťazovej materskej a rodičovskej, tak preto mi chceli rátať odstupné z minimálnej mzdy(
Ďakujem za Váš názor.
No keďže zamestnávateľ s Tebou tak či tak plánuje rozviazať PP, tak je určite výhodnejšie tento ukončiť a zamestnať sa niekde s maximálnym VZ, ak máš takú možnosť. Materská bude dvojnásobná, pretože maximum je 30219,- a on Ti chce uviesť len 15000,-.
Ako už spomínala brčko v jednom zo svojich príspevkov, tak ja by som na tvojom mieste požiadala o vrátenie do zamestnania po RD k 1.9.2008. Či máš so zamestnávateľom písomne dohodnuté vrátenie sa do práce až v 01/2009? V tomto prípade neviem, či je zamestnávateľ povinný Ťa vziať späť do práce už teraz. Možno sa nám k tomu niekto vyjadrí.
Ak by to bolo možné, mala by si aspoň nárok na odstupné.

Ale ak to aj nebude možné, z finančného hľadiska máš výhodnejšie uzavrieť nový PP a poberať 28 týždňov materskú z maxima. Získaš oveľa viac ako by bola výška odstupného z minimálnej mzdy.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

riskovci Pozri príspevok
Ahojte poradaci!
Rada by som vas este raz poprosila o radu....nerada by som urobila nieco,co by som mohla neskor olutovat...
A hlavne vopred moc dakujem,ze sa nam tu venujete!

Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej,teraz uz na rodicovskej d., ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
Je u mna moznost, ze by som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad? Plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost alebo aj v novom zamestnani by som musela mat splnenu podmienku 270 dni, aby sa mi materska ratala z tohto noveho zamestnania?
Ak je to u mna mozne a mala by som takto narok na max. matersku, akym sposobom vykonat vypoved a zaroven novu prac.zmluvu v inej firme.Da sa to zo zna na den (v jeden den dostanem vypoved z povodnej f. a na dalsi uz mozem byt zamestnancom inej?Alebo tam musi byt nejaky den pauza?

Dakujem!
Áno, bez problémov sa dá tento postup uskutočniť aj u Teba.
Keďže si stále zamestnaná, a vedená v zamestnaní ako zamestnankyňa na RD, tak dni NP Ti stále bežia. Keď teda tento PP ukončíš, na druhý deň uzatvoríš nový PP, tak sa Ti k dňom NP v novom PP pripočítajú dni NP zo starého PP. Podmienku 270 dní teda spĺňaš bez problémov. Tento postup stačí zrealizovať napr. 3 dni pred nástupom na MD. Alebo, zrealizovať ho niekedy v 09/2008 a dať sa napr. vypísať na PN, aj tá bude maximálna.
Ako som už písala, môžeš tak urobiť zo dňa na deň, nemusí tam byť žiadna pauza, dôležité je to, aby jeden PP skončil, boli podané všetky odhlášky, a potom nový PP začal, podané nové prihlášky.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

dakujem velmi pekne za rychlu odpoved!
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

1. DAKUJEM ZA PREDOSLE ODPOVEDE :-)
2. Tak pre istotu - som z tych menej chapavejsich Ak napriklad: som DNP s min VZ, otehotniem sept 2008, staci sa mi odhlasit a prihlasit od 1.12.2008 s max VZ, ktory zmenim na min VZ od 1.1.2009 a moja materska bude max. Pochopila som spravne???
Naposledy upravil angel22 : 26.08.08 at 12:51
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel, ak napíšeš, že "otehotniem v septembri", je to velmi nepresné. Čo to znamená?
Ak sa nanovo prihlásiš 1.12.08, tak musíš byť 1.12.08 "max. v 8-mom týždni tehotenstva", ak chceš nastúpiť na MD 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu. Lebo 8tt+26potrebných týždnov= 34týžden tehotenstva t.j. obvyklý nástup na MD (kedže tehotenstvo sa ráta na 40týždňov, je to 6týždnov pred termínom).
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

jankasm Pozri príspevok
No keďže zamestnávateľ s Tebou tak či tak plánuje rozviazať PP, tak je určite výhodnejšie tento ukončiť a zamestnať sa niekde s maximálnym VZ, ak máš takú možnosť. Materská bude dvojnásobná, pretože maximum je 30219,- a on Ti chce uviesť len 15000,-.
Ako už spomínala brčko v jednom zo svojich príspevkov, tak ja by som na tvojom mieste požiadala o vrátenie do zamestnania po RD k 1.9.2008. Či máš so zamestnávateľom písomne dohodnuté vrátenie sa do práce až v 01/2009? V tomto prípade neviem, či je zamestnávateľ povinný Ťa vziať späť do práce už teraz. Možno sa nám k tomu niekto vyjadrí.
Ak by to bolo možné, mala by si aspoň nárok na odstupné.

Ale ak to aj nebude možné, z finančného hľadiska máš výhodnejšie uzavrieť nový PP a poberať 28 týždňov materskú z maxima. Získaš oveľa viac ako by bola výška odstupného z minimálnej mzdy.
Ďakujem za radu, isto to bude výhodnejšie, aj keď škoda toho odstupného...
Mám taký pocit že som uviedla pri poslednom nástupe na MD, že sa mienim vrátiť až po 3 rokoch, tzn. v 1/2009, takže tam som to napísala.

Ešte som to dnes prerátala, mám predpoklad. termín 28.10.08, 6 týždňov predtým mi vychádza na 16.09.08,( myslím že 15.09. je sviatok) výpoveď môžem dať ku koncu augusta, alebo aj v septembri, povedzme 5.09., tak mi to bolo povedané od zamestnávateľa.
Chcem sa opýtať aké vysoké budú za mňa platené odvody z maxim. VZ u nového zamestnávateľa.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať