Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ahojte poradaci. Chcela by som poprosit o radu. Cakam babatko a termin porodu mam 12.2.2009, takze nastupit na materku by som mala koncom r.2008 alebo zaciatkom r.2009. Aby som mala max matersku, platim si popri zamestnani aj DNP (stacilo z minima). Tieto veci mam v poriadku. Co ma trapi je, ze mam zmluvu so zamestnavatelom do 31.5.2009.
Moze vtedy ukoncit zamestnavatel PP alebo musi pockat, kym budem na materskej a nasledne na RD? Pokial budem pocas materskej/RD nezamestnana musim si zacat platit sama nejake odvody?
Uvazujem tiez, ze by som do 2 rokov mala hned za sebou dalsie babatko. Mam si v tom obdobi zacat sama platit DNP dostatocne v predstihu, nech splnim 270 dni? Viem, ze je v Zakone o socialnom poisteni §49a o prechodnom obdobi, ale neviem, ci by sa tykal aj mna a najma ked chcem ziskat aj potom max matersku.
Viem, ze je to trochu komplikovane, ale dopredu dakujem za kazdu radu.
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

No pokiaš máš zmluvu na dobu určitú, tak ju zamestnávateľ určite ukončí a nebude ťa držať v stave. Má na to nárok. DObu určitú nič neovplyväuje, k druhej časti ťažko povedať tým som si nie veľmi istá
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajnaja Pozri príspevok
Ďakujem za radu, isto to bude výhodnejšie, aj keď škoda toho odstupného...
Mám taký pocit že som uviedla pri poslednom nástupe na MD, že sa mienim vrátiť až po 3 rokoch, tzn. v 1/2009, takže tam som to napísala.

Ešte som to dnes prerátala, mám predpoklad. termín 28.10.08, 6 týždňov predtým mi vychádza na 16.09.08,( myslím že 15.09. je sviatok) výpoveď môžem dať ku koncu augusta, alebo aj v septembri, povedzme 5.09., tak mi to bolo povedané od zamestnávateľa.
Chcem sa opýtať aké vysoké budú za mňa platené odvody z maxim. VZ u nového zamestnávateľa.
Ďakujem
Uzatvorte dohodu o ukončení PP dnom 7.9.08 (ak by si dala výpoved, plynie ti ešte výpovedná doba a tvoj PP by skončil až o niekolko mesiacov, čo nie je žiaduce). Ak by si skončila PP 5.9.08 a nový začala až 8.9.08, mala by si z toho dosť zbytočných vybavovačiek na ZP. A začať nový PP 6.9.08 je nevýhodné.
Ak začneš nový PP 8.9.08 a nastúpiš na MD 16.9.08 a ak som dobre rátala, tak pri mesačnej HM 29500,- by si mala dostiahnuť za obdobie 8-15.9.08 hrubú mzdu 8046 (29500:22x6odpr.dní a sviat.), takže denný vym.základ cca 1005,75 (8046:8kal.dní) a dennou materskou cca 553,-. Samozrejme toto platí len v tejto konkrétnej situácii.

Odvody sú za zamestnávatela cca 35,2% (10 zdrav.poi + 1,4 +14 +3 +1 +0,25 +0,8 +4,75) + zamestnanca 13,4% (4 + 1,4 + 4 + 3+ 1), t.j. cca 46%. Takže odvody niečo vyše 3700,-Sk (všetko sa zaokrúhluje na Sk nahor).
Ak urobíš u pôvodného zamestnávatela vo vyhlásení ... zmenu, že si uplatnuješ nárok na odpočítatelnú položku len do augusta 2008, tak u nového zamestnávatela môžeš podpísať vyhlásenie od mesiaca 9/08, takže za teba ani nemusí odviesť dan. Bude to tak jednoduchšie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Ahojte poradaci. Chcela by som poprosit o radu. Cakam babatko a termin porodu mam 12.2.2009, takze nastupit na materku by som mala koncom r.2008 alebo zaciatkom r.2009. Aby som mala max matersku, platim si popri zamestnani aj DNP (stacilo z minima). Tieto veci mam v poriadku. Co ma trapi je, ze mam zmluvu so zamestnavatelom do 31.5.2009.
Moze vtedy ukoncit zamestnavatel PP alebo musi pockat, kym budem na materskej a nasledne na RD? Pokial budem pocas materskej/RD nezamestnana musim si zacat platit sama nejake odvody?
Uvazujem tiez, ze by som do 2 rokov mala hned za sebou dalsie babatko. Mam si v tom obdobi zacat sama platit DNP dostatocne v predstihu, nech splnim 270 dni? Viem, ze je v Zakone o socialnom poisteni §49a o prechodnom obdobi, ale neviem, ci by sa tykal aj mna a najma ked chcem ziskat aj potom max matersku.
Viem, ze je to trochu komplikovane, ale dopredu dakujem za kazdu radu.
Zamestnávatel môže bez problémov ukončiť PP na dobu určitú aj počas MD, RD aj tehotenstva, či PN. Potom si budeš musieť zaniesť na zdrav.poistovnu nejaké papiere (o ukončení PP, zápočt.list, doklad o poberaní materského, resp. rodič.príspevku). Iné poistenie nutné nie su. Samozrejme ak chceš byť dôchodkovo poistená, tak si sama musíš dať prihlášku do 15dní po narodení dieťaťa s potrebnými prílohami a to bez ohladu na to, či zámestnaná si alebo nie si.

Od ukončenia PP už nebudeš nemocensky poistená a ani poistená v nezamestnanosti. § 49a zákona o soc.poistení platí u zamestnancov "pri trvaní prac.pomeru", teda prerušení NP z dôvodu čerpania rodič.dovolenky, čo je možné "len u zamestnancov". Neplatí u nezamestnaných. (szčo to majú definované inak)

Preto ak budeš chcieť získať nárok na druhú materskú, tak si treba sledovať 270dní v poslených dvoch rokoch. (Rozumné je nemať medzeru v nemoc.poistení viac ako 14mesicov, ak si bola predtým súvisle 270dní nem.poisená). A prihlásiť /(nanovo prihlásiť ak platíš z minima) sa na DNP najneskôr do 8týždna tehotenstva z maxima (samozrejme tých 270dní do pôrodu je prvoradých!). A potom nastúpiť na materskú až po 26 týždnoch. Všetko závisí od konkrétnych dátumov. Môžeš sa poistiť aj skôr a využiť to na PN, očr s prvým dieťaťom. No a samozrejme treba sledovať aj zákon o soc.poistení, lebo dovtedy môžu byť zmeny.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ďakujem ti brčko. Moc si mi pomohla. Vŕtala som sa v zákonoch, ale nikde som nemohla nájsť jasnú odpoveď. No konečne v tom mám jasno.
Ďakujem ešte raz a prajem krásny dníček.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Neda mi to, som v strese z tych informacii, ze nebudem nemocensky poistena, ani poistena v nezamestnanosti, ani dochodkovo poistena. Budem si musiet tieto odvody pocas materskej platit vsetky sama alebo to bude platit stat?
Lebo predstava, ze z 4560 Sk (co dostanem na RD) si mam platit vsetky tieto odvody je strasna
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Neda mi to, som v strese z tych informacii, ze nebudem nemocensky poistena, ani poistena v nezamestnanosti, ani dochodkovo poistena. Budem si musiet tieto odvody pocas materskej platit vsetky sama alebo to bude platit stat?
Lebo predstava, ze z 4560 Sk (co dostanem na RD) si mam platit vsetky tieto odvody je strasna
nestresuj sa, zdravotné a dôchodkové poistenie máš. To je dôležité.
nemocenské a poistenie v nezamestnanosti mať nemusíš, len ak dobrovolne chceš.

Nad poistením v nezamestnananosti, ak plánuješ druhé dieťa zatial nemusíš uvažovať. Ak by si druhé dieťa neplánovala, tak by to bolo inak v prípade, ak by si predpokladala, že si nenájdeš prácu do 3-och rokov dieťaťa a hrozila by ti evidencia na UP. Potom ak budeš druhýkrát tehotná - nezamestnaná sa treba rozhodnúť o tomto poistení najneskôr do narodenia druhého dieťaťa (teda myslím, záleží, či sa dovtedy zmenia zákony).
Nemocenské som ti už napísala.

Ja som v podobnej situácii, možno trochu horšej (no bola som ešte v horšej), po prvej rodičovskej, tehotná, t.č. na PN. Firma si ide likvidovať, len neviem, kedy skončí môj PP. No dúfam, že až po nástupe na MD, resp. až po pôrode, aby som mala súvislé dôchodkové poistenie.

Tak si nezúfaj, treba sa tešiť na bábo
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás súrne o radu v nasledujúcom prípade: tehotná zamestnankyňa pracuje 5 rokov bez akéhokoľvek prerušenia. Pre problémy v práci ukončuje pracovný pomer dohodou k 31.08.2008. Od 01.09.2008 sa pôjde zaevidovať na úrad práce.
1. Chcem sa spýtať, keď má predpokladaný termín pôrodu 02.04.2009, či bude mať nárok na materské, alebo ako je to v takomto prípade, keď pôjde na materskú z úradu práce.
2. Platí si aj pripoistenie z VZ 15000.- Sk. Aby mala nárok na najvyššiu materskú a bude popritom na úrade práce, musí si to platiť z maxima?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a radu.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ďakujem ti brčko ešte raz. Už sa posnažím netrápiť nad hlúposťami, ale budem sa tešiť na malé
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

certik Pozri príspevok
Prosím vás súrne o radu v nasledujúcom prípade: tehotná zamestnankyňa pracuje 5 rokov bez akéhokoľvek prerušenia. Pre problémy v práci ukončuje pracovný pomer dohodou k 31.08.2008. Od 01.09.2008 sa pôjde zaevidovať na úrad práce.
1. Chcem sa spýtať, keď má predpokladaný termín pôrodu 02.04.2009, či bude mať nárok na materské, alebo ako je to v takomto prípade, keď pôjde na materskú z úradu práce.
2. Platí si aj pripoistenie z VZ 15000.- Sk. Aby mala nárok na najvyššiu materskú a bude popritom na úrade práce, musí si to platiť z maxima?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a radu.
Ak by nemala "iné nem.poistenie" t.j. dobrovolné nem.poistenie, tak by mala nárok na materské z ukončeného nem.poistenia zamestnanca. Od 1.9.08 6mesiacov by bola v ochrannej lehote z ukonč.nem.poistenia. Pri predp.termíne pôrodu 4.2.08 by mala nastúpiť na MD 19,2.09, takže by to stihla. Jej materské by sa rátalo z denného vym.základu v zamestnaní v roku 2007.

Ak jej však po ukončení nem.poistenia zamestnanca trvá iné nem.poistenie, tak podla postupov soc.poistovne jej nezačne plynúť ochranná lehota (no v zákone to nenájdete, je to postup SP, ktorý tu uvádzajú viacerí znalí). Potom bude mať nárok na materské len z DNP. Vzhladom na to, že je už tehotná viac ako v 8tt, tak odhlasovať a novo prihlasovať sa jej nevyplatí. Ak nastúpi na MD v r.2009, ku dnu nástupu na MD bude trvať len DNP a žiadne iné nem.poistenie, tak sa jej materské bude rátať z VZ-ov v r.2008. Ak si platí DNP od prihlásenia z VZ 15000, môže si dať zmenu VZ (pozor nie novú prihlášku) od 1.9.08 na maximum 30219,-, aby si materské zvýšila (ak by sa však do konca roka zametnala, menilo by to situáciu). Odniesť túto zmenu na SP však musí do 31.8.08 aby zmena platila od 1.9.08.

Ešte by bola možnosť sa zamestnať pár dní pred nástupom na MD. No to by bolo treba rozobrať podla konkrétnej situácie, mzdy ..., ak by mala takú možnosť.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Predpokladaný termín pôrodu mám 4.1.2009, nástup na MD 23.11.2008. Som zamestnaná a môj VZ sa v tomto aj predchádzajúcom roku pohyboval v priemere okolo 16 000,- a od 01.12.2007 si taktiež platím DNP z VZ 13 000,-. Chcela by som sa opýtať či to takto postačuje na tú maximálnu materskú. Taktiež by ma zaujímalo ako to je s vyplácaním, keďže som slobodná. Ako dlho mi ju budú vyplácať? Ďakujem vopred za všetky rady a postrehy.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Zdravím,

kamarátka nastupuje na MD 8.10.2008. Zamestnaná je v UK, kde končí PP 30.9.2008. V SR si platí dobrovoľné NP vyše roka (podmienku 270 dní spĺňa) zo základu cca 15.000,- Sk. Môže sa k 30.9.2008 odhlásiť z DNP a znovu nahlásiť od 1.10.2008 do 7.10.2008 z max. VZ - bude mať potom nárok na materskú z max. VZ? Nechcem jej zle poradiť, preto sa pýtam aj Vás.

Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Zdravím,

kamarátka nastupuje na MD 8.10.2008. Zamestnaná je v UK, kde končí PP 30.9.2008. V SR si platí dobrovoľné NP vyše roka (podmienku 270 dní spĺňa) zo základu cca 15.000,- Sk. Môže sa k 30.9.2008 odhlásiť z DNP a znovu nahlásiť od 1.10.2008 do 7.10.2008 z max. VZ - bude mať potom nárok na materskú z max. VZ? Nechcem jej zle poradiť, preto sa pýtam aj Vás.

Ďakujem.
Tak to jej radšej ozaj nerad.

Ak jej neuplynie od posledného prihlásenia na DNP aspon 26týždnov, tak sa jej materské bude rátať z predpokladaného denného vymeriavacieho základu DNP osoby, čo je jedna tridsatina min.mzdy, t.j. jej mateské by bolo 148,50Sk na den (8100:30x55%). Predpokladám v r.2007, z ktorého sa jej materské vyráta ak sa neodhlási (ak od prvého prihlásenia nemala doteraz žiadnu odhlášku) mala vyšší vymer.základ.

Pozri príp. § 57 ods.1 písm.c + ods.2 + § 55 53 zákona o sociálnom poistení.

Ak by sa však odhlásila z DNP a zamestnala na tých pár dní, tak to by bolo už o inom. Pri nemocenskom poistení zamestnanca neplatí tých 26týždnov.
Naposledy upravil brčko : 27.08.08 at 11:21 Dôvod: oprava § 55 na 53
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

xmatisova Pozri príspevok
Predpokladaný termín pôrodu mám 4.1.2009, nástup na MD 23.11.2008. Som zamestnaná a môj VZ sa v tomto aj predchádzajúcom roku pohyboval v priemere okolo 16 000,- a od 01.12.2007 si taktiež platím DNP z VZ 13 000,-. Chcela by som sa opýtať či to takto postačuje na tú maximálnu materskú. Taktiež by ma zaujímalo ako to je s vyplácaním, keďže som slobodná. Ako dlho mi ju budú vyplácať? Ďakujem vopred za všetky rady a postrehy.
V súčte zo zamestnania + DNP dosiahneš cca. 29000,-, momentálne maximum je 30219,- takže je to tesne pod maximom, ale myslím, že to vôbec až tak nevadí.

A k tej materskej, ak si osamelá matka, tak materské budeš dostávať 37 týždňov.

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
Naposledy upravil jankasm : 27.08.08 at 10:59
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ďakujem brčko,

ja som jej zatiaľ nič neradila, najskôr som si to chcela overiť, príp. skúsiť iné možnosti.
Takže s DNP už neurobí nič, aby mala max. materské. Jedine, čo pomôže urobiť, je uzatvoriť nový pracovný pomer od 1.10.08 s max. VZ a súčasne sa odhlásiť z DNP k 30.9.2008?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bendo Pozri príspevok
Ďakujem brčko,

ja som jej zatiaľ nič neradila, najskôr som si to chcela overiť, príp. skúsiť iné možnosti.
Takže s DNP už neurobí nič, aby mala max. materské. Jedine, čo pomôže urobiť, je uzatvoriť nový pracovný pomer od 1.10.08 s max. VZ a súčasne sa odhlásiť z DNP k 30.9.2008?
Presne tak, musí sa z DNP odhlásiť, aby sa je dni DNP pripočítali ku dňom NP zamestnanca pre splnenie podmienky 270 dní NP. Novým pracovným pomerom so mzdou vo výške maximálneho VZ od 1.10.2008 dosiahne maximálnu materskú. Jej mzda za obdobie 1.10.-7.10.2008 musí byť vo výške 6823,- a jej mesačná mzda musí byť 31395,- alebo nižšia, a potrebnú výšku treba doplniť nejakými odmenami.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

xmatisova Pozri príspevok
Predpokladaný termín pôrodu mám 4.1.2009, nástup na MD 23.11.2008. Som zamestnaná a môj VZ sa v tomto aj predchádzajúcom roku pohyboval v priemere okolo 16 000,- a od 01.12.2007 si taktiež platím DNP z VZ 13 000,-. Chcela by som sa opýtať či to takto postačuje na tú maximálnu materskú. Taktiež by ma zaujímalo ako to je s vyplácaním, keďže som slobodná. Ako dlho mi ju budú vyplácať? Ďakujem vopred za všetky rady a postrehy.
dosť podstatné je, aký bol tvoj VZ zo zamestnania v 12/07. Lebo z DNP si mala za 12/07 mesačný VZ rozdiel 28142 a VZ v zamestnaní. A tento VZ z DNP za 12/07 deleno 31 bude tvoj denný VZ z DNP. Ak to bolo zo zamestnania cca do tých 16000,-, tak by ti to cca mohlo vyjsť. Presne sa povedať nedá či to bude z cca 28142 alebo 29000, to už záleží ozaj od každomesačného VZ z "terajšieho" zamestnania v r.2007 (predpokladám, tvoj terajší PP vznikol v r.2007, resp. skôr).

Nejde ani tak o to, či si slobodná, ale či si osamelá. "Osamelé mamičky" majú nárok na dlhšie poberanie materského, t.j. 37týždnov. Kto je osamelá poistenkyna, tak to v samotnom zákone o sociálnom poistení chýba. Definícia tohto pojmu (teda "osamelý zamestnanec") je len v zákonníku práce § 40 ods.1 + 2. Tam sa píše, že ... "žije sám" a je slobodná, ovdovená alebo rozvedená ... resp. ... z iných vážnych dôvodov.

Treba si to však najlepšie zistiť v samotnej SP. Mamičky však informovali, že treba podpísať o tom čestné prehlásenie (dajú ti ho na SP, na internete nie je), ktoré treba doručiť na SP cca do 28týždna, teda pred ukončením obdobia obvyklého čerpania materského.
Naposledy upravil brčko : 27.08.08 at 11:01
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Presne tak, musí sa z DNP odhlásiť, aby sa je dni DNP pripočítali ku dňom NP zamestnanca pre splnenie podmienky 270 dní NP. Novým pracovným pomerom so mzdou vo výške maximálneho VZ od 1.10.2008 dosiahne maximálnu materskú. Jej mzda za obdobie 1.10.-7.10.2008 musí byť vo výške 6823,- a jej mesačná mzda musí byť 31395,- alebo nižšia, a potrebnú výšku treba doplniť nejakými odmenami.
Alebo ak by ukončila DNP najneskôr 28.9.08 a zamestnala sa od 29.9.08, príp. aj 30.9.08, tak by jej stačila mesačná HM 22200,- (t.j. za 29-30.9.08 by to bolo 22200:22x2) príp. dosiahnuť hrubú mzdu na 1kal.den v septembri cca 1007. Mzda v oktobri bude potom pre výpočet materského nepodstatná, lebo rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bude od vzniku PP do 30.9.08 - vid § 54 ods.2 písm. b + § 55 zákona o sociálnom poistení.

V prípade, čo píše Janka sa použije § 54 ods.2 písm.c ZoSP
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Priateľka je v 11 tt, je zamestnaná ale nie je DNP.
Dá sa ešte v jej prípade niečo robiť s DNP aby bola jej materská maximálna?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

daqa Pozri príspevok
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Priateľka je v 11 tt, je zamestnaná ale nie je DNP.
Dá sa ešte v jej prípade niečo robiť s DNP aby bola jej materská maximálna?
Je teda v cca 3-tom mesiaci, t.j. pôrod o 6mesiacov v 2/09. Aké nemocenské poistenia (aké PP, povinné ako SZčo, príp. už predtým DNP) má/mala od cca 2/07? A kolko jej chýba do maxima?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať