Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

Ahojte,

poradi mi prosim niekto? 20.08.2008 som sa bola prihlasit na DNP, alikvotnu ciastku som si hned zaplatila. dostala som este sek na september. oktober si musim potom dopocitat, lebo sa bude zvysovat minimalna mzda. viem, ze to mam zaplatit do 8. dna, ale teraz neviem, ci september mam zaplatit do 8.9. alebo az v oktobri do 8.10.

dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
matka2009 Pozri príspevok
Ahojte,

poradi mi prosim niekto? 20.08.2008 som sa bola prihlasit na DNP, alikvotnu ciastku som si hned zaplatila. dostala som este sek na september. oktober si musim potom dopocitat, lebo sa bude zvysovat minimalna mzda. viem, ze to mam zaplatit do 8. dna, ale teraz neviem, ci september mam zaplatit do 8.9. alebo az v oktobri do 8.10.

dakujem
...septembrové poistné musíš zaplatiť najneskôr do 8.10., ale ideálne je, keď septembrové poistné zaplatíš v septembri (do 30.9.), nebude sa ti to miešať. A minimálna mzda sa bude zvyšovať až od 1.1.2009.....
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dakujem. a ano planovala som to zaplatit v septembri nech sa mi to nemiesa. aj ja som bola v tom, ze sa bude zvysovat min. mzda v januari, ale teta na socialke ma vyviedla z omylu , no neviem ako su tam teda tetusky informovane. este mi aj na sek vypisala septembrovu sumu a oktobrovu mi povedala, ze si mam potom vyratat, ked sa zverejni vyska min. mzdy
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
matka2009 Pozri príspevok
dakujem. a ano planovala som to zaplatit v septembri nech sa mi to nemiesa. aj ja som bola v tom, ze sa bude zvysovat min. mzda v januari, ale teta na socialke ma vyviedla z omylu , no neviem ako su tam teda tetusky informovane. este mi aj na sek vypisala septembrovu sumu a oktobrovu mi povedala, ze si mam potom vyratat, ked sa zverejni vyska min. mzdy
...zvyk je železná košeľa, a keďže doteraz sa minimálna mzda vždy zvyšovala od 1.10., na SP to ešte nestihli zaznamenať. Tá minimálna mzda bude od 1.1.2009 asi 8.900 Sk, z čoho vyplýva poistné 392 Sk. Ale treba počkať, či to tak bude.....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Potrebujem poradiť prosím .

Mojej známej som pomáhala s materskou.
1.02.2007- zamestnala som ju kvoli tomu, aby dostala materskú, pretože ako SZČO jej hrozilo, že nedostane ani korunu.
2.02.2007- zaciatok MD - nastúpila na MD s maximálneho VZ / vyšlo to./
1.08.2007- zaciatok RP ..... a naďalej trvá.
Teraz mi volala,že je znova tehotná. Nebola ešte u lekára ,ale predpokladá ,že pôrod bude v máji. No a ja teraz mám dilemu poradiť jej, aby mala opäť maximálnu materskú.

Platí stále DNP z minima, čiže dobu poistenia splní.
Kedy by bolo najvhodnejšie zmeniť platbu na maximum ,aby VZ bol čo najlepší.
Dopĺňam:
Ako SZČO mala nízky príjem a povinnosť platiť povinne nevznikla.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
...zvyk je železná košeľa, a keďže doteraz sa minimálna mzda vždy zvyšovala od 1.10., na SP to ešte nestihli zaznamenať. Tá minimálna mzda bude od 1.1.2009 asi 8.900 Sk, z čoho vyplýva poistné 392 Sk. Ale treba počkať, či to tak bude.....
ešte prerátať na EUR
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Melnick Pozri príspevok
Potrebujem poradiť prosím .

Mojej známej som pomáhala s materskou.
1.02.2007- zamestnala som ju kvoli tomu, aby dostala materskú, pretože ako SZČO jej hrozilo, že nedostane ani korunu.
2.02.2007- zaciatok MD - nastúpila na MD s maximálneho VZ / vyšlo to./
1.08.2007- zaciatok RP ..... a naďalej trvá.
Teraz mi volala,že je znova tehotná. Nebola ešte u lekára ,ale predpokladá ,že pôrod bude v máji. No a ja teraz mám dilemu poradiť jej, aby mala opäť maximálnu materskú.

Platí stále DNP z minima, čiže dobu poistenia splní.
Kedy by bolo najvhodnejšie zmeniť platbu na maximum ,aby VZ bol čo najlepší.
Dopĺňam:
Ako SZČO mala nízky príjem a povinnosť platiť povinne nevznikla.
Musí sa okamžite odhlásiť z minima a prihlásiť z maxima (najlepšie od zajtra) !!! Vymeriavací základ 30.219 Sk, poistné 1330 Sk mesačne, od 1.1.2009 by to mohla zmeniť na minimum (ak niečo nevyvedú poslanci v októbri-novembri 2008, keď budú schvaľovať novelu zákona o sociálnom poistení). Nástup na MD cca v marci 2009, čo by malo stačiť na splnenie 182 dní (26 týždňov) nepretržitého poistenia od posledného prihlásenia.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.

Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Melnick Pozri príspevok
Potrebujem poradiť prosím .

Mojej známej som pomáhala s materskou.
1.02.2007- zamestnala som ju kvoli tomu, aby dostala materskú, pretože ako SZČO jej hrozilo, že nedostane ani korunu.
2.02.2007- zaciatok MD - nastúpila na MD s maximálneho VZ / vyšlo to./
1.08.2007- zaciatok RP ..... a naďalej trvá.
Teraz mi volala,že je znova tehotná. Nebola ešte u lekára ,ale predpokladá ,že pôrod bude v máji. No a ja teraz mám dilemu poradiť jej, aby mala opäť maximálnu materskú.

Platí stále DNP z minima, čiže dobu poistenia splní.
Kedy by bolo najvhodnejšie zmeniť platbu na maximum ,aby VZ bol čo najlepší.
Dopĺňam:
Ako SZČO mala nízky príjem a povinnosť platiť povinne nevznikla.
Takže predpokladám t.č. je nemocensky poistená len ako DNP osoba a jej PP už netrvá.

V takom prípade treba, aby sa z DNP odhlásila a nanovo prihlásila z max.VZ 30219,- a to najneskôr do 8týždna tehotenstva, aby do nástupu na MD uplynulo potrebných 26týždnov (lebo 8tt + 26týždnov = 34tt, čo je obvyklý nástup na MD 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu). Ak by neuplynulo do nástupu na MD 26týždnov, tak by jej vznikol nárok na materské z DNP len z minimálnej mzdy akuálnej v mesiaci nástupu na MD!
Potom si môže (nemusí) dať do konca decembra "zmenu" vymer.základu (ale žiadnu odhlášku a prihlášku, len zmenu) na aktuálne minimum platné od 1.1.09 s platnosťou od 1.1.09. Lebo od 1.1.09 už bude možno platiť, že zmena VZ pri DNP bude možná najskôr po 6mesiacoch od prihlásenia (ak schvália tento návrh).

Ak nastúpi na MD po 26týždnoch od posleného prihlásenia na DNP (t.j. najskôr 183-tí den), tak sa jej materské bude rátať z rozhodujúceho obdobia od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08.
Medzitým (po novom prihlásení) v prípade potreby môže čerpať aj nemocenské alebo ošetrovné z minima. Počas poberania nemocenského alebo ošetrovného (len prvých 10dní) platiť poistené na DNP nemusí.

Tiež pre istotu treba sledovať novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala platiť od 1.1.09. Človek nikdy nevie
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím o radu. Kamarátka od 1.12.2006 zamestnaná s VZ 25 000,- (predtým tiež bola zamestnaná), od 1.1.2008 nástup na PN a PN trvala až do nástupu na MD a to bolo 9.3.07, MD trvala do 20.9.07 a od 21.9.07 nástup na RP. Práve mi volala, že je znovu tehotná a predpokladaný pôrod marec 09. Bolo by možné, že od októbra nastúpi znovu do práce ( VZ 25 000) a bude rodičovský príspevok poberať popri zamestnaní a napr. od 1.11.08 nastúpi na PN (hrozí rizikové), ktorá by trvala až do nástupu na MD. Je možný takýto postup alebo som niečo opomenula. Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Kája. Pozri príspevok
Prosím o radu. Kamarátka od 1.12.2006 zamestnaná s VZ 25 000,- (predtým tiež bola zamestnaná), od 1.1.2008 predpokladám malo tam byť 1.1.07 nástup na PN a PN trvala až do nástupu na MD a to bolo 9.3.07, MD trvala do 20.9.07 a od 21.9.07 nástup na RP. Práve mi volala, že je znovu tehotná a predpokladaný pôrod marec 09. Bolo by možné, že od októbra nastúpi znovu do práce ( VZ 25 000) a bude rodičovský príspevok poberať popri zamestnaní ak dieťa nedá do "štátom dotovanej" škôlky, tak podla terajšieho zákona o rodič.príspevku, môže RP poberať popri výkone zárobkovej činnosti (poberaní mzdy) a napr. od 1.11.08 nastúpi na PN (hrozí rizikové), ktorá by trvala až do nástupu na MD. v tomto prípade, pri nástupe na PN v r.2008, bude mať nárok na nemocenské z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN, lebo v r.2007 (podla vami zadaných údajov) nemala vymeriavací základ pre NP (bola súvisle PN, na MD, RD).
Materské, pri nástupe na MD v r.2009 po PN-ke začínajúcej v r. 2008 (teda počas trvajúceho nem.poistenia) bude rátané zo skutočného denného vym.základu v r. 2008, teda z obdobia od nástupu do práce v 10/08 do dna pred nástupom na PN. Je možný takýto postup alebo som niečo opomenula. Ďakujem
podla mna áno.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ďakujem.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ahojte,prosím poraďte mi.
SZČO je NP 2 roky VZ=minimum.
Plánuje otehotnieť, čo má robiť aby mala max.materskú?
Má sa ihneď prihlásiť ako DNP z VZ 30219-8100=22119 Sk -a platiť 974 Sk mesačne(okrem 357 z minima) ?
Ak by v okt.2008 otehotnela, do kedy má byť DNP? Môže sa odhlásiť po nástupe na MD?
Ďakujem za radu.
beata
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

beatad Pozri príspevok
Ahojte,prosím poraďte mi.
SZČO je NP 2 roky VZ=minimum.
Plánuje otehotnieť, čo má robiť aby mala max.materskú?
Má sa ihneď prihlásiť ako DNP z VZ 30219-8100=22119 Sk -a platiť 974 Sk mesačne(okrem 357 z minima) ?
Ak by v okt.2008 otehotnela, do kedy má byť DNP? Môže sa odhlásiť po nástupe na MD?
Ďakujem za radu.
beata
prvé, čo mi napadlo poradiť je ... prečítať si túto tému všetko už tu je

Môže sa teraz prihlásiť na DNP, VZ = 22100.- a v decembri urobí zmenu s účinnosťou od 1.1.2009 na min VZ (bude to nová min mzda).
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ďakujem za radu, čítam, čítam ale nie je mi jasné aký bude mať VZ na materskú ak rodiť bude napr.v máji 2009
- VZ sa počíta z predošleho kal.roka - čiže ak sa prihlási na DNP 5.9.2008, VZ by bol cca 508 a z toho 55% je 279 Sk na deň ??? Rátam správne?
- A nebolo by potom lepšie aby ukončila podnikanie a zamestnala sa v decembri 2008 s HMz 22100,- Sk?
Ďakujem pekne.
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Ja si myslím, že áno. A dokonca si myslím, že sa jej stačí zamestnať v apríli 2009.
Ale nech si to preverí na SP a okrem toho, môže byť aj nejaká novela zákona.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

beatad Pozri príspevok
Ďakujem za radu, čítam, čítam ale nie je mi jasné aký bude mať VZ na materskú ak rodiť bude napr.v máji 2009
- VZ sa počíta z predošleho kal.roka - čiže ak sa prihlási na DNP 5.9.2008, VZ by bol cca 508 a z toho 55% je 279 Sk na deň ??? Rátam správne?
- A nebolo by potom lepšie aby ukončila podnikanie a zamestnala sa v decembri 2008 s HMz 22100,- Sk?
Ďakujem pekne.
Myslela som to tak, že bude mať materskú z dvoch poistení . szčo VZ 8100 a DNP VZ 22100. Spolu je to maximum. To že od januára bude znížený VZ, už na materskú vplyv nebude mať (ak podmienka 270 dní bude splnená v obidvoch poisteniach) ... platí ale do konca roka 2009

Samozrejme je najlepšie riešiť to poistením zo zamestnania ... ak je taká možnosť. Ale to si nespomínala v pôvodnej otázke.
Ak sa zamestná v decembri ... treba tak, aby vyšiel max VZ (počíta s denný VZ) maximum je 30219.
Denný VZ vychádza lepšie, ak je v RO menej víkendových dní.
Mohla by to urobiť aj pred nástupom na materskú ... ak sa nič nezmení
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

beatad Pozri príspevok
Ďakujem za radu, čítam, čítam ale nie je mi jasné aký bude mať VZ na materskú ak rodiť bude napr.v máji 2009
- VZ sa počíta z predošleho kal.roka - čiže ak sa prihlási na DNP 5.9.2008, VZ by bol cca 508 a z toho 55% je 279 Sk na deň ??? Rátam správne?
- A nebolo by potom lepšie aby ukončila podnikanie a zamestnala sa v decembri 2008 s HMz 22100,- Sk?
Ďakujem pekne.
Ako Ti vyšlo tých 279 na deň? Však ak sa prihlási 5.9.2008 s VZ 22100,- tak mi vychádza DVZ cca. 736,- a z toho 55% je 405,-. To by bolo z DNP, no a plus z NP SZČO, čiže z minima 8100,- je DVZ cca. 270,- no a 55% 149,- je denná výška materskej. Čiže dokopy by bola jej denná materská cca. 550,- čo je pri 30 dňovom mesiaci cca. 16600,-.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Prosím o radu, či sme na niečo nezabudli pri rozhodovaní sa, čo urobiť. Kamarátka je v súčastnosti tehotná 2 mesiac a momentálne je evidovaná na ÚP a poberá dávku v nezamestnanosti. Bude mať zrejme aj rizikové tehotenstvo. V roku 2007 bola zamestnaná a súčasne si platila DNP, ukončenie prac. pomeru bolo 31.5.08 (270 dní je splnených z obidvoch). Na konci roka 2007 sme urobili odhlásenie DNP a následne nové prihlásenie z max. VZ, od januára znížili na min. VZ. Rozhodli sme sa urobiť nasledovné:
1. z ÚP sa dá teraz v septembri vyradiť, lebo bude PN.
2. nastúpi na PN, ktorá sa bude počítať z DNP z rozh. obdobia koniec roka 2007 a bude maximálna.
3. pred nástupom na materskú vo februári 2009 ukončí PN, zamestná sa u známeho na pár dní a potom nastúpi na materskú. Tá sa bude počítať z tohto pracovného pomeru.
Ďakujem za odpovede!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Prosím o radu, či sme na niečo nezabudli pri rozhodovaní sa, čo urobiť. Kamarátka je v súčastnosti tehotná 2 mesiac a momentálne je evidovaná na ÚP a poberá dávku v nezamestnanosti. Bude mať zrejme aj rizikové tehotenstvo. V roku 2007 bola zamestnaná a súčasne si platila DNP, ukončenie prac. pomeru bolo 31.5.08 (270 dní je splnených z obidvoch). Na konci roka 2007 sme urobili odhlásenie DNP a následne nové prihlásenie z max. VZ, od januára znížili na min. VZ. Rozhodli sme sa urobiť nasledovné:
1. z ÚP sa dá teraz v septembri vyradiť, lebo bude PN. prečo vyradiť, ved nemocenské môže poberať aj ako evidovaná na UP.
Ak bude evidovaná na UP, tak môže v prípade potreby pri nástupe do dôchodku si doplatiť chýbajúce obdobie počas evidencie na UP. A toto obdobie sa jej bude rátať do odpracovaných rokov pre nárok na dovolenku 5týždnov. Teda ak už nemá odpracovaných 15rokov, potom je tento dôvod bezpredmetný.
Ak sa dá vyradiťz UP, možnosť doplatiť si dôch.poistenie za čas na PN nebude mať a ani do odrobených rokov sa jej to neráta.
Ak nemá iné dôvody, nechala by som sa vyradiť až nástupom do druhej práce.
2. nastúpi na PN, ktorá sa bude počítať z DNP z rozh. obdobia koniec roka 2007 a bude maximálna.
3. pred nástupom na materskú vo februári 2009 ukončí PN, zamestná sa u známeho na pár dní a potom nastúpi na materskú. Tá sa bude počítať z tohto pracovného pomeru.
Ďakujem za odpovede!
inak je to myslím v poriadku. potom už záleží od konkrétnych dátumov nástupu na MD a začiatku PP. Aby dosiahla maximum na 1kal.den, takže pozor na víkendy!
Naposledy upravil brčko : 08.09.08 at 16:54
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať