Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
inak je to myslím v poriadku. potom už záleží od konkrétnych dátumov nástupu na MD a začiatku PP. Aby dosiahla maximum na 1kal.den, takže pozor na víkendy!
brčko, ďakujem za odpoveď. A môže súčasne byť evidovaná na ÚP a poberať dávku v nezamestnanosti aj nemocenskú dávku? Alebo iba nahlási na ÚP, že je PN a dávku v nezam. nebude dostávať, no bude sa to počítať do odprac. rokov? 15 rokov ešte nemá odpracovaných.

V prípade novely od 1.1.09 sa bude materská naozaj počítať z nového prac. pomeru?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte mi pripomenúť sa informáciou, že avizovaný seminár k materskej bude v týždni od 6.10.2008 v Bratislave, Honda café, Tomášikova. Presný dátum doplním čoskoro.

Seminár je voľný (ergo zdarma), kapacita miestnosti je cca 20 účastníkov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
brčko, ďakujem za odpoveď.
1.A môže súčasne byť evidovaná na ÚP a poberať dávku v nezamestnanosti aj nemocenskú dávku? Alebo iba nahlási na ÚP, že je PN a dávku v nezam. nebude dostávať, no
2. bude sa to počítať do odprac. rokov? 15 rokov ešte nemá odpracovaných.

3. V prípade novely od 1.1.09 sa bude materská naozaj počítať z nového prac. pomeru?
1. neviem prakticky ako sa to robí, no predpokladám predloží na UP papier o PN a to bude jej ospravedlnenka, že nemusí sa chodiť hlásiť. Počas poberania nemocenského nebude mať nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti (bude prerušené vyplácanie) vid zákon o sociálnom poistení § 106 písm. a) + príp. § 105 ods. 1.
2. Ano počas evidencie na UP podla terajšieho zákonníka práce sa jej bude aj čas PN-ky (lebo počas PN-ky ju nevyradia z evidencie - vid zákon o službách zamestnanosti § 36 ) rátať do odpracovaných rokov pre účel dovolenky (nie dôchodku) vid zákonník práce § 113 ods. 5 písm.i).

3. Novela (podla toho, čo som čítala) by nemala meniť nič na tom, ako sa vyráta materské pri novom prac.pomere/novom nem.poistení. Tam platí stále pre stanovenie rozhodujúceho obdobia zákon o sociálnom poistení § 54 hlavne v tomto prípade ods. 2 písm, b) alebo c) (ak samozrejme ako zamestnanec v rozhod.období mala vym.základ pre nem.poistenie)
Naposledy upravil brčko : 08.09.08 at 19:12
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Prakticky sa to robí tak, že v SP originál PNky odovzdá na oddelenie - nemocenské dávky (alebo stačí v podateľni) a kópiu - oddelenie DvN .. a ešte jednu kópiu na UPSVaR
Ešte doplním, že o pozastavení vyplácania dávky v nezam dostane riadne rozhodnutie..
Naposledy upravil Katy a R : 08.09.08 at 20:33
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

saskia26 Pozri príspevok
. ...
V roku 2007 bola zamestnaná a súčasne si platila DNP, ukončenie prac. pomeru bolo 31.5.08 (270 dní je splnených z obidvoch). Na konci roka 2007 sme urobili odhlásenie DNP a následne nové prihlásenie z max. VZ, od januára znížili na min. VZ. Rozhodli sme sa urobiť nasledovné:
1. z ÚP sa dá teraz v septembri vyradiť, lebo bude PN.
2. nastúpi na PN, ktorá sa bude počítať z DNP z rozh. obdobia koniec roka 2007 a bude maximálna.
3. pred nástupom na materskú vo februári 2009 ukončí PN, zamestná sa u známeho na pár dní a potom nastúpi na materskú. Tá sa bude počítať z tohto pracovného pomeru.
Ďakujem za odpovede!
Píšeš, že v decembri platila poistné aj zo zamestnania .. aj ako DNPO .. ak teraz nastúpi na PNku, tá asi nebude z max. VZ, lebo trvá iba dobrovoľné poistenie a to bolo v skutočnosti platené len z rozdielu (max mínus zamestnanie)!!!
... a netreba sa dať vyradiť z evidencie kôli PNke..
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Dobry den,prepacte,ale zase idem otravovat.....este by som mala jednu otazocku:toto je moj problem aj s vasou odpovedou

Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej,teraz uz na rodicovskej d., ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
Je u mna moznost, ze by som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad? Plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost alebo aj v novom zamestnani by som musela mat splnenu podmienku 270 dni, aby sa mi materska ratala z tohto noveho zamestnania?
Ak je to u mna mozne a mala by som takto narok na max. matersku, akym sposobom vykonat vypoved a zaroven novu prac.zmluvu v inej firme.Da sa to zo zna na den (v jeden den dostanem vypoved z povodnej f. a na dalsi uz mozem byt zamestnancom inej?Alebo tam musi byt nejaky den pauza?

Dakujem!

Áno, bez problémov sa dá tento postup uskutočniť aj u Teba.
Keďže si stále zamestnaná, a vedená v zamestnaní ako zamestnankyňa na RD, tak dni NP Ti stále bežia. Keď teda tento PP ukončíš, na druhý deň uzatvoríš nový PP, tak sa Ti k dňom NP v novom PP pripočítajú dni NP zo starého PP. Podmienku 270 dní teda spĺňaš bez problémov. Tento postup stačí zrealizovať napr. 3 dni pred nástupom na MD. Alebo, zrealizovať ho niekedy v 09/2008 a dať sa napr. vypísať na PN, aj tá bude maximálna.
Ako som už písala, môžeš tak urobiť zo dňa na deň, nemusí tam byť žiadna pauza, dôležité je to, aby jeden PP skončil, boli podané všetky odhlášky, a potom nový PP začal, podané nové prihlášky.

Rada by som este vedela, ze ci nastupom do novej prace bude za mna novy zamestnavatel nieco odvadzat, kedze v dobe,ked zmenim zamestnanie, budem este stale na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom.

Velmi vam dakujem za odpoved!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

riskovci Pozri príspevok
Dobry den,prepacte,ale zase idem otravovat.....este by som mala jednu otazocku:toto je moj problem aj s vasou odpovedou
.....
Rada by som este vedela, ze ci nastupom do novej prace bude za mna novy zamestnavatel nieco odvadzat, kedze v dobe,ked zmenim zamestnanie, budem este stale na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom.

Velmi vam dakujem za odpoved!
Veď o to ide ! Zmenu zamestnania predsa robíš preto, aby si mala max materskú, tak aj odvody musia zodpovedať... Ale ako dlho sa budú platiť ... to už je na dohode s novým zamestnávateľom (ideálne by bolo čo najmenej)
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

A nevadi,ze nebudem mat "fyzicky" odpracovany v novej praci ani jeden jediny den...iba ma pocas mojej RD prehlasia na socialke?
ja som myslela,ze ani terajsi zamestnavatel za mna momentalne nic neodvadza.mam z toho gulas
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

áno, odvody bude riadne platiť. (aj ked by sa asi dalo nastúpiť v prvý den, ked si mala nastúpiť do nového PP na MD, no to by podla mna nebolo dobré tak urobiť). Zamestnávatel musí odviesť odvody za zamestnávatela a aj zamestnanca do SP a ak by si nepodpísala vyhlásenie, tak aj preddavok dane.

Ty si čerpala rodič.dovolenku u pôvodného zamestnávatela. Tento PP treba ukončiť. POtom už nebudeš čerpať rodičovskú dovolenku, ale budeš nadalej "poberať rodičovský príspevok". (Teda len do začiatku poberania materského, samozrejme poberanie RP a materského sa podla teraz platného zákona vylučuje. Len v prechodnom mesiaci je nárok na poberanie RP za celý mesiac, aj ked sa už v tomto mesiaci začína poberať materské).
U "jedného zamestnávatela na jeden PP" nemôžeš súčasne čerpať RD a pracovať.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Dakujem,uz v tom mam jasnejsie!
ja som v tomto laik,takze som vdacna za kazdu odpoved!

ja davam vypoved k 15.10. a od 16.10. budem zamestnana v novej firme.Na MD nastupujem 3.11.Cize za oktober este dostanem rodicovsky p. a od novembra uz matersku.

Este raz vam obrovska vdaka!
j.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
A nevadi,ze nebudem mat "fyzicky" odpracovany v novej praci ani jeden jediny den...iba ma pocas mojej RD prehlasia na socialke?
ja som myslela,ze ani terajsi zamestnavatel za mna momentalne nic neodvadza.mam z toho gulas
takže ty nenastúpiš do práce??? Tak to je o inom ak čerpeš RD aj u nového zamestnávatela. Zatial si tu nepamätám taký prípad.

Potom sa ti bude rátať materské nie zo skutočného VZ ale z pravdepodobného denného VZ, čo je jedna tridsatina z VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nem.poistnie za kalend.mesiac, v ktorom vznikol nárok na MD.
Treba si zistiť u mzdárky, aký uvedie, lebo som čítala dva rôzne názory. Niekto uvádza vždy celomesačný, niekto rozpočíta na dni podla príp. PN, dátumu nástupu...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
Dakujem,uz v tom mam jasnejsie!
ja som v tomto laik,takze som vdacna za kazdu odpoved!

ja davam vypoved k 15.10. a od 16.10. budem zamestnana v novej firme.Na MD nastupujem 3.11.Cize za oktober este dostanem rodicovsky p. a od novembra uz matersku.

Este raz vam obrovska vdaka!
j.
Ešte ťa poopravím, ty nedávaš "výpoved" (to by trval tvoj PP ešte cca 2 a pol mesiaca do uplynutia výpovednej doby). Ty "končíš/ukončuješ PP predpokladám dohodou" podla § 60 ZP.

Musíš sa teda rozhodnúť, či budeš čerpať RD alebo pracovať. Pri tvojich dátumoch 3.11.08 nástup na MD a začiatok nového PP 16.10.08 by s pravdepodobným VZ nemal byť až taký problém, mal by byť celomesačný.

Ak nedáš dieťa do štátnej škôlky a dovrši 3 roky až v decembri 2008, tak nárok na RP celomesačný budeš mať aj za november 2008 (splnila si podmienku na nárok nan aspon časť mesiaca t.j. 1.-2.11.08)
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Brco "fyzicky" nie, tzn. ze nepojdem kazde rano do prace,budem doma....ale odvody bude za mna odvadzat a aj vsetko bude,ako keby som bola v praci. Len som s novym zamestnavatelom dohodnuta tak,ze ma tam nepotrebuje vidiet.Cize uz nebudem od toho 16.10. vedena ako na RD.CI TAKTO TO JE PROBLEM????
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

brčko Pozri príspevok
Ešte ťa poopravím, ty nedávaš "výpoved" (to by trval tvoj PP ešte cca 2 a pol mesiaca do uplynutia výpovednej doby). Ty "končíš/ukončuješ PP predpokladám dohodou" podla § 60 ZP.

Musíš sa teda rozhodnúť, či budeš čerpať RD alebo pracovať. Pri tvojich dátumoch 3.11.08 nástup na MD a začiatok nového PP 16.10.08 by s pravdepodobným VZ nemal byť až taký problém, mal by byť celomesačný.

Ak nedáš dieťa do štátnej škôlky a dovrši 3 roky až v decembri 2008, tak nárok na RP celomesačný budeš mať aj za november 2008 (splnila si podmienku na nárok nan aspon časť mesiaca t.j. 1.-2.11.08)
ja som myslela,ze tieto datumy budu v poriadku,kedze pisete,ze sa staci zamestnant par dni pred nastupom na MD....ja sa zamestnavam 2t. pred nastupom.Netusila som,ze sa mi bude vyratavat nejaky vymeriavaci zaklad.Myslela som,ze ked ma novy zamestnavatel zamestna s max.mzdou a z tohto bude za mna tie 2 tyzdne odvadzat odvody,budem mat aj z tejto max. mzdy ratanu matersku

syn nastupuje do skolky tiez 3.11.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
Brco "fyzicky" nie, tzn. ze nepojdem kazde rano do prace,budem doma....ale odvody bude za mna odvadzat a aj vsetko bude,ako keby som bola v praci. Len som s novym zamestnavatelom dohodnuta tak,ze ma tam nepotrebuje vidiet.Cize uz nebudem od toho 16.10. vedena ako na RD.CI TAKTO TO JE PROBLEM????
ak budeš riadne platená za prácu, je jedno či ju robíš u zametnávatela alebo doma. Dôležitá je pre výpočet materského informácia, že nečerpeš RD ale si riadne nem.poistená. Takže sa ti bude materské rátať zo skutočného denného VZ v obdodí od 16.10.-31.10.2008. A za obdobie 16.10.-2.11.2008 zaplatí zamestnávatel samozrejme všetky odvody.

riskovci Pozri príspevok
ja som myslela,ze tieto datumy budu v poriadku,kedze pisete,ze sa staci zamestnant par dni pred nastupom na MD....ja sa zamestnavam 2t. pred nastupom.Netusila som,ze sa mi bude vyratavat nejaky vymeriavaci zaklad.Myslela som,ze ked ma novy zamestnavatel zamestna s max.mzdou a z tohto bude za mna tie 2 tyzdne odvadzat odvody,budem mat aj z tejto max. mzdy ratanu matersku

syn nastupuje do skolky tiez 3.11.
no asi málo (alebo málo pozorne) čítaš články na porade. ""záleží velmi aj od konkrétnych dátumov"". Nie su 2týždne ako 2týždne! A samozrejme vždy podla konkrétnych dátumov, dní v rozhodujúcom odbodbí a konkrétnych vym.základov bude rátané materské. Pozri si zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. b) čo je tvoj prípad + § 55.

Tie dátumy nemáš príliš výhodné. Nedá sa ukončiť PP napr.19.10.08 a nový začať 20.10.08?
Lebo ak ti začne nový PP 16.10.08, tak na dosiahnutie max.materskej potebuješ dosiahnuť za obdobie 16.-31.10.08 hrubú mzdu cca 15600,- (t.j. cca 974 na kal.den, 16x974)
Naposledy upravil brčko : 09.09.08 at 07:04
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

oki,tak som vas pochopila.....tak to aj bude.
Zamestnavatel za mna bude vsetko odvadzat,pojde mi aj mzda...takze prepacte,to ja som vas zmiatla :-(
este raz vdaka za vas cas!
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Tie dátumy nemáš príliš výhodné. Nedá sa ukončiť PP napr.19.10.08 a nový začať 20.10.08?
Lebo ak ti začne nový PP 16.10.08, tak na dosiahnutie max.materskej potebuješ dosiahnuť za obdobie 16.-31.10.08 hrubú mzdu cca 15600,- (t.j. cca 974 na kal.den, 16x974)[/QUOTE]

Brcko myslim,ze datumy mozem este zmenit.
Ak mozte,poradte mi prosiiiiiiiiiiiiim, ktore datumy by ste mi odporucili. Na matersku mozem nastupit od 20.10.(to mi zacina 32.t) do 6.11.(to mi konci 34.t.).termin porodu mam 19.12.
jedinou podmienkou je,aby som u noveho zamestnavatela bola zamestnana cca 2 tyzdne (dal si taku podmienku)
Naposledy upravil riskovci : 09.09.08 at 10:47
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

jankasm Pozri príspevok
Ako Ti vyšlo tých 279 na deň? Však ak sa prihlási 5.9.2008 s VZ 22100,- tak mi vychádza DVZ cca. 736,- a z toho 55% je 405,-. To by bolo z DNP, no a plus z NP SZČO, čiže z minima 8100,- je DVZ cca. 270,- no a 55% 149,- je denná výška materskej. Čiže dokopy by bola jej denná materská cca. 550,- čo je pri 30 dňovom mesiaci cca. 16600,-.
Prepáčte za neskorú reakciu, všetkým ďakujem za pomoc.
Ja som rátala takto:
8100x12=97200
22100x4=88400
97200+88400=185600:365=508x55%=279 Sk na deň.
Ak je váš výpočet správny, potom by nestačilo platit si dobrovolne iba od decembra 2008 ?
Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

beatad Pozri príspevok
Prepáčte za neskorú reakciu, všetkým ďakujem za pomoc.
Ja som rátala takto:
8100x12=97200
22100x4=88400
97200+88400=185600:365=508x55%=279 Sk na deň.
Ak je váš výpočet správny, potom by nestačilo platit si dobrovolne iba od decembra 2008 ?
Ďakujem.
tak ten výpočet máš zlý - ver janke ... naozaj to tu lepšie prečítaj
Môžeš síce začať platiť DNP aj od decembra, ale v prípade, že uvažuješ o materskej v máji, (aspoň tak si písala) .. tak ti je to na draka
materské by potom bolo len z poistenia szčo (minimálne)
premysli si, či to chceš kombinovať s DNP, alebo aj so zamestnaním .. a podľa toho sa treba zariadiť
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Porozprávala som sa z podnikateľkou a rozhodla sa že sa prihlási ako DNP. Aj keď znova špekuluje že na materskú pôjde až v r.2010. (honba za peniazmi.) Ak nepôjde na materskú tak aspon ak bude na PN dostane viac peňazí.
Ďakujem za rady a trpezlivosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať