Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Prosim prosim....moc ma mrzi,ze mam na vas stale nejake otazky.....ale moc by ste mi este pomohli,ak by ste mi poradili s tymi mojimi datumami.

Datumi, ktore som uviedla mozem este zmenit.
Ak mozte,poradte mi prosiiiiiiiiiiiiim, ktore datumi by ste mi odporucili. Na matersku mozem nastupit od 20.10.(to mi zacina 32.t) do 6.11.(to mi konci 34.t.).termin porodu mam 19.12.
keby som nechala tie datumi, ako som povodne uviedla(vypoved 15.10. a nastup do novej prace 16.10.),je vyhodnejsie ist na MD este v oktobri?
jedinou podmienkou je,aby som u noveho zamestnavatela bola zamestnana cca 2 tyzdne (dal si taku podmienku).

DAKUJEM!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

riskovci Pozri príspevok
Prosim prosim....moc ma mrzi,ze mam na vas stale nejake otazky.....ale moc by ste mi este pomohli,ak by ste mi poradili s tymi mojimi datumami.

Datumi, ktore som uviedla mozem este zmenit.
Ak mozte,poradte mi prosiiiiiiiiiiiiim, ktore datumi by ste mi odporucili. Na matersku mozem nastupit od 20.10.(to mi zacina 32.t) do 6.11.(to mi konci 34.t.).termin porodu mam 19.12.
keby som nechala tie datumi, ako som povodne uviedla(vypoved 15.10. a nastup do novej prace 16.10.),je vyhodnejsie ist na MD este v oktobri?
jedinou podmienkou je,aby som u noveho zamestnavatela bola zamestnana cca 2 tyzdne (dal si taku podmienku).

DAKUJEM!
Je v podstate úplne jedno kedy to uskutočníš, len od konkrétnych dátumov sa mení výška potrebnej mzdy na dosiahnutie maxima. Preto je najvýhodnejšie, aby v tom období bolo čo najmenej víkendových dní, potrebná suma bude potom nižšia. Preto Ti bolo odporúčané uzatvoriť nový PP nie 16.10. čo je štvrtok, ale až 20.10. pondelok. A je úplne jedno či nastúpiš na MD v októbri alebo v novembri. Ak to dobre naplánuješ, tak v oboch prípadoch dostaneš maximum. Takže záleží len na Teba kedy by si chcela na MD nastúpiť. Ale ak Ti bude vyhovovať môj nižšie popísaný postup, tak myslím, že je to celkom ideálne.
Takže môžeš to urobiť nasledovne 19.10.2008 ukonči starý PP. 20.10.2008 uzatvor nový PP, po 2 týždňoch nástup na MD, to by bolo 3.11.2008. Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude 10/2008, mzda z nového PP. Aby si dosiahla maximum, je potrebné za tieto dni mať mzdu 11700,- /975,- na 1 kalendárny deň/. Takúto výšku mzdy za tie dni dosiahneš pri mesačnej mzde 26910,-.

Výpočet materskej bude potom nasledovný: 11700/12 kalendárnych dní = 975,- to je tvoj DVZ - denný vymeriavací základ. Z neho potom 55% = 536,- bude denná výška tvojej materskej. Čo je mesačne cca. 16000,-.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Moc DAKUJEM za vysvetlenie!
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Dobrý večer, čítala som Vaše posledné príspevky a zostala som trošku zmätená, môj prac. pomer som ukončila 7.9.08 a k novému zamestnávateľovi som nastúpila 8.9.08, momentálne som ale stále na rodičovskej dovolenke, tzn. poberám rodičovský príspevok - JE TO NEJAKÝ PROBLÉM? Treba to nejak zrušiť? Dcérka bude mať 3 roky v januári a nenavštevuje MŠ, je so mnou doma.

Predpokladaný termín pôrodu je 28.10.08, je teda pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 12.09. alebo 16.09 ?
Alebo ísť 12.09. na PN a 16.09.na MD?
ďakujem ešte raz za odpoveď pre menej chápajúcu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajnaja Pozri príspevok
Dobrý večer, čítala som Vaše posledné príspevky a zostala som trošku zmätená, môj prac. pomer som ukončila 7.9.08 a k novému zamestnávateľovi som nastúpila 8.9.08, momentálne som ale stále na rodičovskej dovolenke, tzn. poberám rodičovský príspevok - JE TO NEJAKÝ PROBLÉM? "byť na RD" nie je totožné s "poberám rodič.príspevok" . Bud:
1. čerpeš u nového zamestnávatela rodič.dovolenku a v tom prípade máš prerušené nem.poistenie alebo
2. si u neho riadne nem.poistená (napr. čerpeš si riadnu dovolenku, pracuješ u neho, pracuješ doma) ale v tom prípade "nečerpeš RD/nie si na RD" ale stále môžeš poberáť rodič.príspevok ak dieťa nedáš do "štátom dotovanej škôlky".
Treba to nejak zrušiť? Dcérka bude mať 3 roky v januári a nenavštevuje MŠ, je so mnou doma. len ak platí bod 2. tak treba oznámiť na UPSVaR nástup do zamestnania a tiež uviesť, kto sa o dieťa stará.

Predpokladaný termín pôrodu je 28.10.08, je teda pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 12.09. alebo 16.09 ?
Alebo ísť 12.09. na PN a 16.09.na MD?
ďakujem ešte raz za odpoveď pre menej chápajúcu
.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajnaja Pozri príspevok
Dobrý večer, čítala som Vaše posledné príspevky a zostala som trošku zmätená, môj prac. pomer som ukončila 7.9.08 a k novému zamestnávateľovi som nastúpila 8.9.08, momentálne som ale stále na rodičovskej dovolenke, tzn. poberám rodičovský príspevok - JE TO NEJAKÝ PROBLÉM? Treba to nejak zrušiť? Dcérka bude mať 3 roky v januári a nenavštevuje MŠ, je so mnou doma.

Predpokladaný termín pôrodu je 28.10.08, je teda pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 12.09. alebo 16.09 ?
Alebo ísť 12.09. na PN a 16.09.na MD?
ďakujem ešte raz za odpoveď pre menej chápajúcu
Ja len doplním, že ak u nového zamestnávateľa vlastne nenastupuješ do práce, že aj uňho budeš vedená len ako na RD, tak potom nemusíš na UPSVaR hlásiť nič. Nahlásiť treba vtedy, ak uňho budeš akože riadne zamestnaná aj s poberaním mzdy /aj keď v skutočnosti možno k nemu nenastúpiš /.
Upozorním však na to, že oznámiť im to musíš vtedy, keď začneš poberať materskú. Od toho dňa totiž strácaš nárok na rodičovský príspevok. Nemôžeš ho poberať súčasne s materskou.
Čo sa týka nástupu na MD, tak je jedno či 12.9. alebo 16.9., dôležité je, aby si týmto dátumom prispôsobila výšku svojho príjmu. Pretože ak nastúpiš na MD 12.9. bude Ti postačovať na dosiahnutie maxima nižší príjem ako keby si nastúpila na MD 16.9.
A čo sa týka tej PN, tak neviem či by bolo vôbec možné vystaviť Ti PN keďže to už bude v termíne 8 týždňov pred pôrodom, kedy sa už vlastne môže nastúpiť na materskú.

Pri nástupe na MD 12.9. bude tvoj PP trvať 9.9.-11.9. a potrebuješ za tieto dni dosiahnuť mzdu 3022,- čo dosiahneš pri mesačnom plate 22160,- .
Pri nástupe na MD 16.9. bude tvoj PP trvať 9.9.-15.9. a potrebuješ za tieto dni dosiahnuť mzdu 7051,- čo dosiahneš pri mesačnom plate 31020,-.
0 0
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ahojte poraďáci,

práve som prišla od lekára aj s dvoma žiadosťami o materské - jedno pre zamestnávateľa a druhé pre soc.poist -platím si DNP. Pozerám obidve žiadosti, no zostávam dosť zmätená, lebo lekár mi na obidvoch žiadostiach dal do časti A, poistný vzťah "zamestnanec". Podľa mňa by na tom druhom mala byť DNPO. Neviete poradiť, či mi to poisťovňa uzná? Alebo mám radšej zajtra utekať za lekárom, nech to prepíše?
Ďakujem vopred za rady.

Gabika
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabyi Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

práve som prišla od lekára aj s dvoma žiadosťami o materské - jedno pre zamestnávateľa a druhé pre soc.poist -platím si DNP. Pozerám obidve žiadosti, no zostávam dosť zmätená, lebo lekár mi na obidvoch žiadostiach dal do časti A, poistný vzťah "zamestnanec". Podľa mňa by na tom druhom mala byť DNPO. Neviete poradiť, či mi to poisťovňa uzná? Alebo mám radšej zajtra utekať za lekárom, nech to prepíše?
Ďakujem vopred za rady.

Gabika
ja by som to len prepísala, príp.podpísala opravu, alebo príp. skús zavolať sestričke.
Inak zaujímavé, že ti to vyplnoval lekár, zväčša sa to necháva na poistenkynu. Len dôležité je uviesť vo vyhlásení, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia.
0 0
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ďakujem brčko za odpoveď.
Lekár bol viac iniciatívny ako je treba... :-(((
Skúsim to prepísať a uvidím, čo mi povedia na poisťovni.
0 0
IvetaBA IvetaBA

IvetaBA je offline (nepripojený) IvetaBA

Ahojte, od roku 2004 som zamestnana, v roku 2006 som isla v marci na MD, teraz od 1.9.2008 som sa naspat vratila do prace po rodicovskej dovolenke.Chcela by som znovu otehotniet, po akom dlhom case mam narok na vyplatu materskeho, kolko musim byt v praci pred planovanym otehotnenim?Viem, ze je to 270 dni nemocenskeho poistenia, len neviem presne ako sa rata tych 270 dni. Moze sa mi stat, ze pojdem na rizikove alebo budm PN, OCR do nastupu na matersku, zaratava sa mi cela doba zamestnania do nastupu na matersku do tych 270dni? Mozem otehotniet napr, uz v novembri?Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

IvetaBA Pozri príspevok
Ahojte, od roku 2004 som zamestnana, v roku 2006 som isla v marci na MD, teraz od 1.9.2008 som sa naspat vratila do prace po rodicovskej dovolenke.Chcela by som znovu otehotniet, po akom dlhom case mam narok na vyplatu materskeho, kolko musim byt v praci pred planovanym otehotnenim?Viem, ze je to 270 dni nemocenskeho poistenia, len neviem presne ako sa rata tych 270 dni. Moze sa mi stat, ze pojdem na rizikove alebo budm PN, OCR do nastupu na matersku, zaratava sa mi cela doba zamestnania do nastupu na matersku do tych 270dni? Mozem otehotniet napr, uz v novembri?Dakujem
aj keby si nastúpila na MD 1.9.08, tak máš nárok na materské.
Ty si bola zamestnaná a čerpala si si rodič.dovolnku, počas ktorej si mala prerušené nem.poistenie.
Pre účely uplatnovania nároku na materské sa však aj táto doba čerpania RD počas trvania PP ráta do potrebných 270dní (pozri zákon o sociálnom poistení § 49a).
Samozrejme sa zarátava aj doba poberania nemocenského a ošetrovného, kedy nem.poistenie počas trvania PP trvá (pri očr však len prvých 10dní, od 11dna sa nem.poistenie prerušuje a neráta sa). Ty však máš už teraz 270dní splnených, takže nie je problém mať aj pár dní medzeru, ak by ti hrozila dlhodobejšia očr. Len radšej nečerpaj dlhodobejšiu očr tesne pred nástupom na MD.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Monika V. Pozri príspevok
Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?
Vzhladom na to, že už je tehotná viac ako 8týždnov, tak maximálny nárok z DNP už nedosiahne.

Ak je však zamestnaná a na predlženej RD z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa, tak by mala mať nárok na materské zo zamestnania (ak nastúpi na MD počas RD alebo trvajúceho nem.poistenia. Príp. záleží od konkrétnych dátumov trvania jej PP príp. iného nem.poistenia, t.j. či už má nejaké dni nem. poistenia v období cca od 8.3.07 doteraz. A či má možnosť sa zamestnať aspon na pár dní s vysokým VZ?
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

brčko Pozri príspevok
Vzhladom na to, že už je tehotná viac ako 8týždnov, tak maximálny nárok z DNP už nedosiahne.

Ak je však zamestnaná a na predlženej RD z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa, tak by mala mať nárok na materské zo zamestnania (ak nastúpi na MD počas RD alebo trvajúceho nem.poistenia. Príp. záleží od konkrétnych dátumov trvania jej PP príp. iného nem.poistenia, t.j. či už má nejaké dni nem. poistenia v období cca od 8.3.07 doteraz. A či má možnosť sa zamestnať aspon na pár dní s vysokým VZ?
Na predĺženej rodičovskej je pre nepriaznivý zdrav. stav dieťaťa. Zamestaná bola od 1.3.2007 do 30.4.2008 vtedy dala výpoveď a teraz je na tej rodičovskej do 6 rokov, keby neotehotnela.Na koľko dní by sa mala zamestnať s vysokým príjmom, to platenie max. už nepomôže?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Monika V. Pozri príspevok
Na predĺženej rodičovskej je pre nepriaznivý zdrav. stav dieťaťa. Zamestaná bola od 1.3.2007 do 30.4.2008 vtedy dala výpoveď a teraz je na tej rodičovskej do 6 rokov, keby neotehotnela.Na koľko dní by sa mala zamestnať s vysokým príjmom, to platenie max. už nepomôže?
Jej predp.termín pôrodu je 8.3.09, takže sa bude sledovať či dosiahla potrebných aspon 270dní nem.obdobia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, cca 8.3.07-7.3.09 (ak by bolo na hrane, tak sa sledujú presne dva roky od "skutočného pôrodu").
POdla tvojich info jej PP trval a predpokladám aj nem.poistenie (nemala dlhodobo neplat.volno, mala nárok na materské počas čerpania MD ani napr. nečerpala dlhodobo neplatenú očr-ku) od 1.3.07 do 30.4.08, takže do sledovaného obdobia pripadá obdobie cca 8.3.07 do 30.4.08, čo je až 420dní nem.poistenia, čo v pohode s rezervou splna túto jednu podmienku.

Teraz je dôležité, aby jej k nástupu na MD trvalo nem.poistenie alebo bola v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia.

Takže má možnosť:
1. pár dní pred nástupom na MD sa dobrovolne nem.poistiť z akéhokolvek VZ (je to jedno) a bude mať nárok na materské z DNP z minimálneho VZ, t.j. pri nástup na MD v 1/09 predpokladám mimimálnu mzdu 8900,- by to bolo materské cca 163Sk na den (samozrejme už v EUR)
(to by sa jej oplatilo ak by nemala možnosti nižšie popísané/nemala zamestávatela a v prípade, ak by schválili návrh zákona, že bude možné poberať materské súčasne s rodič.príspevkom)

lepšie možnosti:
2. zamestnať sa tesne pred nástupom na MD na aspon pár dní (vklude stačí aj napr.2dni pred) potom treba podla konkrétnych dátumov dobre vyrátať potrebnú mzdu, ak chce dosiahnuť maximum.

3. podla mna najschodnejšia cesta, sa aspon na pár dní zamestnať napr. už teraz v septembri alebo je výhodný aj november (ale vlastne sa dá kedykolvek). Zase stačí sa zamestnať aj na pár dní napr. od pondelka do piatka t.j. na 5"kalend.dní" s hrubou mzdou cca 5000,- (v mesiacoch s 31dnami stačí aj cca 4800,-) za týchto 5dní a potom by bola materská celkom slušná.
5000:5 x 55% = 550,- na kalend.den
Uplatnila by si na nu nárok v ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia, ktorá je pre tehotné 6mesiacov.
Ešte DOPLNAM - pozor, ochranná lehota jej však plynie len v prípade, že jej po ukončení tohto PP(nem.poistenia) až do nástupu na MD nebude trvať iné nem.poistenie (napr. DNP)

Potom lepšie sa poradiť o konkrétnych dátumoch a hrubej mzde, aby ste nespravili nejakú zbytočnú chybu. Teraz len nájsť zamestnávatela
Naposledy upravil brčko : 16.09.08 at 06:56 Dôvod: oprava 720 na 420 + doplnenie o ochr.lehote
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/t90094-seminar-...08-2009-a.html
0 0
IvetaBA IvetaBA

IvetaBA je offline (nepripojený) IvetaBA

Dakujem Brcko, ja som si myslela, ze odznova sa rata 270 dni a odratavaju sa vsetky PN a OCR, lebo som si asi mylne myslela, ze vtedy sa nemocenske poistenie nemusi platit, tak velmi pekne dakujem za usmernenie.
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Ahojte , ja vlastne ani neviem či mám prerušené nemoc. poistenie alebo som riadne nemoc. poistená. Nechala som to na účtovníčku, ktorá ma 8.9. prihlásila do soc. poisťovne ako zamestnankyňu. Musím sa opýtať jej ako to vlastne je.
Ale išlo mi o to aby bola max. MD a to je možné len v tom druhom prípade ktorý uviedol brčko?
Ja vlastne fyzicky do práce nenastúpim, je to manželova firma, ktorý ma akože zamestnal, odvedie odvody za mňa a uzavrieme prac. zmluvu a bude z toho max. MD )
Dobre som to pochopila?
ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

IvetaBA Pozri príspevok
Dakujem Brcko, ja som si myslela, ze odznova sa rata 270 dni a odratavaju sa vsetky PN a OCR, lebo som si asi mylne myslela, ze vtedy sa nemocenske poistenie nemusi platit, tak velmi pekne dakujem za usmernenie.
to si si nemyslela mylne, že počas PN a očr sa nemusí platiť poistné, to je pravda. Ale aj počas týchto dní si stále nem.poistená, t.j. nem.poistenie trvá, aj ked si počas tejto doby oslobodená od platenia poisteného.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Už som sem písala kôli kamarátke v príspevku 2354. Ďakujem brčkovi za rady, ale ešte by som si chcela jednu vec overiť. Keď si teraz začne platiť max. dobrovoľné nemocenské predpokladám, že počas poberania materskej nemá nárok na PN ani OČR (až keď jej skončí materská), myslím správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať