Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Monika V. Pozri príspevok
Už som sem písala kôli kamarátke v príspevku 2354. Ďakujem brčkovi za rady, ale ešte by som si chcela jednu vec overiť. Keď si teraz začne platiť max. dobrovoľné nemocenské predpokladám, že počas poberania materskej nemá nárok na PN ani OČR (až keď jej skončí materská), myslím správne?
Ešte pozor, doplnam k tretej možnosti z predchádzajúcej strany. Ak jej bude k nástupu na MD trvať nejaké nem.poistenie (napr. DNP), tak jej podla praxe v SP nebude plynúť ochranná lehota z ukončeného prac.pomeru!!!! (musím to doplniť aj do môjho predchádzajúceho príspevku pre teba)

Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť (čo som píslala na predch.strane), teda získať materské len minimálne z DNP (čo ak neschvália možný súbeh poberania materského a rodič.príspevku nie je velmi výhodné), tak v prípade, že sa prihlási na DNP z maxima, môže poberať ošetrovné z minima ešte pred poberaním materského a z maxima až po ukončení poberania materského a uplynutí 26týždnov.
Pri nemocenskom musí byť navyše splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN, takže treba si prerátať.

ESTE PRIDáM: paragrafy, ktoré vylučujú súbeh nem.dávok
zákon o sociálnom poistení § 35 (nemocenské), 43 (ošetrovné)
Naposledy upravil brčko : 16.09.08 at 07:27 Dôvod: doplnenie §
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

brčko Pozri príspevok
Ešte pozor, doplnam k tretej možnosti z predchádzajúcej strany. Ak jej bude k nástupu na MD trvať nejaké nem.poistenie (napr. DNP), tak jej podla praxe v SP nebude plynúť ochranná lehota z ukončeného prac.pomeru!!!! (musím to doplniť aj do môjho predchádzajúceho príspevku pre teba)

Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť (čo som píslala na predch.strane), teda získať materské len minimálne z DNP (čo ak neschvália možný súbeh poberania materského a rodič.príspevku nie je velmi výhodné), tak v prípade, že sa prihlási na DNP z maxima, môže poberať ošetrovné z minima ešte pred poberaním materského a z maxima až po ukončení poberania materského a uplynutí 26týždnov.
Pri nemocenskom musí byť navyše splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN, takže treba si prerátať.
No určite sa budeme snažiť nájsť možnosť ako ju ešte na pár dní zamestnať. Posledná otázka bola skôr kôli tomu, ak by to zamestnanie nevyšlo. A možno aj kôli poisteniu do budúcna, ak by chcela čerpať OČR alebo PN z DNP. Ďakujem ešte raz za radu.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte.
Potrebujem radu, surne
Napisem vam moj pribeh:
Z mojej roboty som isla na matersku 19.7.2005. Dcera sa nam narodila 20.8.2005. Poberala som mater. potom rodicovsku. Bola som a aj som nadalej zamestnana u tej istej firmy. V juni 2008 som znava otehotnela. 21.7.2008 som isla na PN. Rodicovska mi koncila 20.8.2008. Teraz mi v socialke tvrdia, ze nemam narok na PN. Nadalej som zamestnana..len som PN... Je to mozne?? Maju pravdu??? Myslim socialka.
Dakujem.
Ak by ste este potrebovali nejake info, napiste.
Diky.
Pekny den.
0 0
botka74 botka74

botka74 je offline (nepripojený) botka74

Ahojte, neviete mi poradiť, ako sa dopracovala SP k výške môjho dennho materského?Na prvú materskú som nastupila 16.8.2004, druhú materskú som absolvovala od 9.4.2007, od 18.8.2008 som na tretej materskej s este nenarodeným babom.Môj plat bol pri odchode na 1.MD 29 000 brutto.Medzi dovolenkami som sa nevratila do zamestnanoia, stale cerpam bud MD alebo nasledne RD.V SP mi povedala, že rozh obd je u mna len cas od 1.1.2007 do 8.4.20O7(98dní), ale aj vtedy by som sa zmenstila do max.vymer.základu, ktorý bol 25 911 Sk.je pravda, že za rok 2007 som mala vyplatenú aj dovolenku za 30 dní..Ovplyvnil to výsledok?v roku 2007 som mala denné materske 475, 35 sk, teraz len 416,088 Sk..Rátam to ako buĎ AKO 25 911*4/98*0,55 alebo 29000*4/98*0,55 alebo úúúúúúúúúplne ináč???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

any18 Pozri príspevok
Ahojte.
Potrebujem radu, surne
Napisem vam moj pribeh:
Z mojej roboty som isla na matersku 19.7.2005. Dcera sa nam narodila 20.8.2005. Poberala som mater. potom rodicovsku. Bola som a aj som nadalej zamestnana u tej istej firmy. V juni 2008 som znava otehotnela. 21.7.2008 som isla na PN. Rodicovska mi koncila 20.8.2008. Teraz mi v socialke tvrdia, ze nemam narok na PN. Nadalej som zamestnana..len som PN... Je to mozne?? Maju pravdu??? Myslim socialka.
Dakujem.
Ak by ste este potrebovali nejake info, napiste.
Diky.
Pekny den.
Vzhladom na to, že ti PN-ka vznikla počas prerušenia nem.poistenia (20-21.7.08 si čerpala rodič.dovolenku), tak myslím majú pravdu. Bežne to myslím mamičky robia tak, že im lekár vypíše PN-ku až odo dna po ukončení RD, t.j. u teba od 21.8.08. Snád sa dá u lekára ukončiť terajšia PN-ka a vystaviť nová.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Ahojte.
Potrebujem radu, surne
Napisem vam moj pribeh:
Z mojej roboty som isla na matersku 19.7.2005. Dcera sa nam narodila 20.8.2005. Poberala som mater. potom rodicovsku. Bola som a aj som nadalej zamestnana u tej istej firmy. V juni 2008 som znava otehotnela. 21.7.2008 som isla na PN. Rodicovska mi koncila 20.8.2008. Teraz mi v socialke tvrdia, ze nemam narok na PN. Nadalej som zamestnana..len som PN... Je to mozne?? Maju pravdu??? Myslim socialka.
Dakujem.
Ak by ste este potrebovali nejake info, napiste.
Diky.
Pekny den.
No asi Ťa sklamem, ale myslím, že majú pravdu. Tvoje nemocenské poistenie je počas RD prerušené. Čiže ak si počas RD nastúpila na PN ako zamestnanec, nárok na nemocenské nemáš. Bolo by potrebné, aspoň na 1 deň nastúpiť do práce a potom ísť na PN.
Na materské nárok mať budeš aj za týchto okolností.

DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie si si neplatila, však?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

botka74 Pozri príspevok
Ahojte, neviete mi poradiť, ako sa dopracovala SP k výške môjho dennho materského?Na prvú materskú som nastupila 16.8.2004, druhú materskú som absolvovala od 9.4.2007, od 18.8.2008 som na tretej materskej s este nenarodeným babom.Môj plat bol pri odchode na 1.MD 29 000 brutto.Medzi dovolenkami som sa nevratila do zamestnanoia, stale cerpam bud MD alebo nasledne RD.V SP mi povedala, že rozh obd je u mna len cas od 1.1.2007 do 8.4.20O7(98dní), ale aj vtedy by som sa zmenstila do max.vymer.základu, ktorý bol 25 911 Sk.je pravda, že za rok 2007 som mala vyplatenú aj dovolenku za 30 dní..Ovplyvnil to výsledok?v roku 2007 som mala denné materske 475, 35 sk, teraz len 416,088 Sk..Rátam to ako buĎ AKO 25 911*4/98*0,55 alebo 29000*4/98*0,55 alebo úúúúúúúúúplne ináč???
Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je rok 2007. Čiže ak si tú dovolenku mala platenú v roku 2007, tak materská je pravdepodobne počítaná z výšku preplatenej dovolenky.
Ak však táto dovolenka bola preplatená až v roku 2008, tak potom rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a je pravda že len do nástupu na MD. Čo však podľa mňa nehrá žiadnu úlohu, keďže v roku 2007 si vôbec nepracovala a zamestnávateľ mal do potvrdenia uviesť pravdepodobný príjem vo výške 29000,- a tvoja materská mala byť maximálna.
Takže prosím, upresni ešte to vyplatenie dovolenky.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

DNP - som si neplatila...
Ja som si myslela, ze cim skor odidem na PN tym lepsie... Ach jaj... Dokonca to cim skor mi radila aj ekonomka po rozhovore s pracovnickou zo socialky... Tak ja tomu uz naozaj nechapem... ((
Dakujem za odpovede.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
jankasm Pozri príspevok
Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je rok 2007. Čiže ak si tú dovolenku mala platenú v roku 2007, tak materská je pravdepodobne počítaná z výšku preplatenej dovolenky.
Ak však táto dovolenka bola preplatená až v roku 2008, tak potom rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a je pravda že len do nástupu na MD. Čo však podľa mňa nehrá žiadnu úlohu, keďže v roku 2007 si vôbec nepracovala a zamestnávateľ mal do potvrdenia uviesť pravdepodobný príjem vo výške 29000,- a tvoja materská mala byť maximálna.
Takže prosím, upresni ešte to vyplatenie dovolenky.
Toto ma zaujíma, tak sa opýtam, či som to dobre pochopila...
Teraz v 10/2008 nastupujem na materskú a môj plat je 35.000,- mesačne. Keby náhodou v roku 2010 idem opäť na materskú, rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a pravdepodobný príjem 35.000,-Sk?
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Mozes mi napisat presne ako to myslis Brcko? Mam si ukoncit PN a nasledujuci den sa zase dat na PN? Potom by som uz mala??? Alebo to zle chapem? Napis mi prosim Ta. Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Mozes mi napisat presne ako to myslis Brcko? Mam si ukoncit PN a nasledujuci den sa zase dat na PN? Potom by som uz mala??? Alebo to zle chapem? Napis mi prosim Ta. Dakujem.
Dôležité je, aby zamestnávateľ nahlásil na SP koniec RD, čiže koniec prerušenia NP. Potom záleží na Vás, ako to vyriešite v zamestnaní keďže RD už bude skončená.
Podľa mňa by bolo najlepšie PN ukončiť, nastúpiť do zamestnania, napr. si vyčerpať pár dní dovolenky, ktoré tam určite máš, no a potom nastúpiť na PN. Nárok na ňu už budeš mať.

Neviem či brčko myslela niečo iné, ale snáď sa Ti k tomu vyjadrí ešte aj ona.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je rok 2007. Čiže ak si tú dovolenku mala platenú v roku 2007, tak materská je pravdepodobne počítaná z výšku preplatenej dovolenky.
Ak však táto dovolenka bola preplatená až v roku 2008, tak potom rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a je pravda že len do nástupu na MD. Čo však podľa mňa nehrá žiadnu úlohu, keďže v roku 2007 si vôbec nepracovala a zamestnávateľ mal do potvrdenia uviesť pravdepodobný príjem vo výške 29000,- a tvoja materská mala byť maximálna.
Takže prosím, upresni ešte to vyplatenie dovolenky.
Aj som chcela súhlasiť s Jankou, no nie celkom tým možnostiam rozumiem.

V tomto prípade je podla mna dôležité:
1. , či si náhodou tú dovolenku nečerpala (ako hovorí nemala vyplatenú) tesne pred nástupom na tretiu MD, teda nastúpila na MD počas trvajúceho nem.poistenia. Vtedy by podla mna bolo rozhodujúcim obdobím obdobie r.2007 a teda obdobie 1.1.-8.4.07

výpočet cca 3mesiace x25911 (ak plat v 1-3/07 bol minimálne 25911, ak bol 29000, tak OK) + 29000:21prac.dní a sviatkov v apríly 2007 x 5 odprac.dní a sviatkov za apríl2007) :98dní x 55%
ak však boli iné vym.základy alebo bola dovolenka čerpaná napr. "aj" v r.2007, tak by to bolo iné.

2. Ak by však nastupovala na tretiu MD počas čerpania RD, tak podla mna, ako píše Janka, malo sa materské počítať z predpokladaného VZ v mesiaci nástupu na MD, podla zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. b + ods.2.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bendo Pozri príspevok
Toto ma zaujíma, tak sa opýtam, či som to dobre pochopila...
Teraz v 10/2008 nastupujem na materskú a môj plat je 35.000,- mesačne. Keby náhodou v roku 2010 idem opäť na materskú, rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a pravdepodobný príjem 35.000,-Sk?
Áno, presne tak. Pokiaľ bude to zamestnanie nepretržite trvať, nebude počas MD a RD v predchádzajúcom kalendárnom roku žiadny príjem /napr. odmeny alebo čerpanie dovolenky/, tak pri nástupe na MD bude rozhodujúcim obdobím predchádzajúci kalendárny rok a pravdepodobný príjem, keďže v tom období žiadny príjem nebol. Pravdepodobný príjem je príjem, ktorý by si dosiahla keby si pracovala v mesiaci nástupu na MD.


54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
0 0
botka74 botka74

botka74 je offline (nepripojený) botka74

k príspevku 2369
Dovolenka mi bola vyplatená este v roku 2007 vo výške asi 41 000 Sk, tak a teraz som z toho uplne jelencek...poradíte mi ešte, ďakovala
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

any18 Pozri príspevok
Mozes mi napisat presne ako to myslis Brcko? Mam si ukoncit PN a nasledujuci den sa zase dat na PN? Potom by som uz mala??? Alebo to zle chapem? Napis mi prosim Ta. Dakujem.
Janka ti v tomto smere lepšie poradí, je mzdárka. A ako písala, bolo by dobré ukončiť PN-ku, aspon 1den odrobiť a potom nastúpiť na novú PN.

No a vzhladom na to, že sa nemocenské bude rátať z "jednej tridsatiny" pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN (a nie jednotnému názoru na jeho rátanie, ak časť mesiaca bola napr. PN, t.j. záleží ako to uvedie mzdárka), tak by bolo dobré, podla mna, to realizovať na prelome mesiacov.
Ukončiť starú PN v starom mesiaci napr.30.9.08 a nástup na novú PN napr. 2.10.08, aby sa uviedol ako pravdepodobný VZ tvoja celá mesačná mzda.

DOPLNAM:
alebo si zisti priamo u mzdárky, čo ti uvedie ako pravdepodobný VZ, ak ukončíš túto PN-ku a nastúpiš na novú ešte v septembri. či ti uvedie "celomesačnú mzdu", lebo to je dosť závislé od mzdárky.
Naposledy upravil brčko : 21.09.08 at 20:07 Dôvod: otázka any z 21.9.08
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Moja odpoveď pre any18 je v príspevku č. 2373
0 0
botka74 botka74

botka74 je offline (nepripojený) botka74

Ahoj jankasm, ano dovolenka bola vyplatená v roku 2007 vo výške asi 41 000 Sk, tak a teraz som už uplne vedla, poradiš mi este?Dakovala
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

botka74 Pozri príspevok
k príspevku 2369
Dovolenka mi bola vyplatená este v roku 2007 vo výške asi 41 000 Sk, tak a teraz som z toho uplne jelencek...poradíte mi ešte, ďakovala
No, keďže bolo dovolenka vyplatená v roku 2007, tak z tohoto príjmu sa počíta aj výška materskej. Teraz je podstatné, za aké obdobie bol tento príjem, tých spomínaných 41000,-. Je dosť možné, že to mzdárka nejak chybne uviedla do potvrdenia. V potvrdení malo byť napísané, kedy bolo NP prerušené, kedy trvala MD a pod. A z tých dátumov by potom mali SP vyjsť dni trvania zamestnania /v tomto prípade čerpania dovolenky/ a z toho mali potom vyrátať výšku DVZ.
Môžeš mi prosím upresniť v ktoré dni si mala to čerpanie dovolenky? Len tak sa dovolenka preplatiť nedá, čiže v zamestnaní Ti museli urobiť papierovo nástup do práce a čerpanie dovolenky.

Z tých 41000,- mi to vychádza tak, že ak to bolo za dovolenku 30 dní, čo vychádza náhrada za dovolenku za 1 deň cca. 1366,-, tak že z toho by mala vyjst materská maximálna, denná materská cca. 500,-.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Toto ma zaujíma, tak sa opýtam, či som to dobre pochopila...
Teraz v 10/2008 nastupujem na materskú a môj plat je 35.000,- mesačne. Keby náhodou v roku 2010 idem opäť na materskú, rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a pravdepodobný príjem 35.000,-Sk?
mám v tomto ešte trochu iný názor ako janka, aj ked bohužial, je to asi zase na konkrétnej pracovníčke SP. Aj ked v tomto konkrétnom prípade je vlastne výsledok rovnaký.

POdla mna, ak nastupuje mamička na druhú MD počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky, tak by malo byť jedno, či mala v rozhodujúcom období (tvoj prípad predchádzajúci kalendárny rok) vymeriavací základ pre nem.poistenie. Aj keby v predchádzajúcom kal.roku mala VZ pre NP, tak by sa mal použiť pravdepodobný VZ z dôvodu, že " dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nem.poistenia" -vid § 57 ods.1 písm.b), teda nie podla písmena a)

No neviem, či majú jednotné postupy. Toto mi písala z rozhodnutia jedna mamička, ktorá mala vymer. základ pre NP v RO (predchádzajúcom kal.roku) a to z polovičného prac.uväzku a sa obávala o výšku mateskej. Ale nastupovala na MD už počas čerpania RD (pred nástupom na druhú MD už nepracovala).
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Dobry den, potrebovala by som poradit, som zamestnana (18000skk mesacne), zistila som ze som tehotna neplanovane. Na matersku teda pojdem buduci rok. Dobrovolne nemocenske uz nestiham. Ako si mam maximalizovat matersku? Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať