Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

To je super, skúsim to tak so šéfom dohodnúť. Myslíš že na sociálke niekto bude toho 30.12.? Alebo môžem tie odhlášky a prihlášky vybaviť aj teraz pred sviatkami? Myslím že sa môže odniesť už teraz odhláška na základe dohody o rozviazaní pracovného pomeru ku 30.12.2007 a rovno (alebo radšej na druhý deň?) aj nová prihláška s novou pracovnou zmluvou platnou od 31.12.? Ten plat sa tak určite bude dať urobiť, tých 900 a niečo korún bude vlastne plat za december v novom pracovnom pomere, že? Aj keď bude vlastne len za jeden deň.
Ja sa ešte v týchto veciach veľmi nevyznám a nechcem urobiť žiadnu chybu. Viem že poisťovne majú nejaké lehoty do kedy treba vybaviť tieto záležitosti len neviem či majú takéto lehoty aj keď to chcem vybaviť vopred.
Naposledy upravil zuzka83 : 12.12.07 at 12:03
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka83 Pozri príspevok
To je super, skúsim to tak so šéfom dohodnúť. Myslíš že na sociálke niekto bude toho 30.12.? Alebo môžem tie odhlášky a prihlášky vybaviť aj teraz pred sviatkami? Myslím že sa môže odniesť už teraz odhláška na základe dohody o rozviazaní pracovného pomeru ku 30.12.2007 a rovno (alebo radšej na druhý deň?) aj nová prihláška s novou pracovnou zmluvou platnou od 31.12.? Ten plat sa tak určite bude dať urobiť, tých 900 a niečo korún bude vlastne plat za december v novom pracovnom pomere, že? Aj keď bude vlastne len za jeden deň.
Ja sa ešte v týchto veciach veľmi nevyznám a nechcem urobiť žiadnu chybu. Viem že poisťovne majú nejaké lehoty do kedy treba vybaviť tieto záležitosti len neviem či majú takéto lehoty aj keď to chcem vybaviť vopred.
Či to ide takto vopred neviem. Skús si radšej zistiť, ako budú robiť na SP cez sviatky a potom sa zariadiš.
Ak by sa šéfovi zdalo divné robiť ńovú zmluvu na posledný deň v roku, kľudne to môžete urobiť aj skôr, napr. 22.12.2007, len potom treba prispôsobiť mzdu za tie dni.
Takže uvidíš ako sa dohodnete a ešte napíš, poradíme.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ešte ma napadlo, čo je dobré vedieť pre mamičky, ktoré nastupujú na MD ako nezamestnané (napr. si uplatnujú nárok na materské len z DNP alebo zo zamestnania v ochrannej lehote)ale DOPLNAM aj pre ostatné zamestnané mamičky (vid dalšie príspevky 226,229):
Ak chcete aby za vás štát odvádzal dôchodkové poistenie, teda byť dôchodkovo poistené aj počas starostlivosti o dieťa (odo dna narodenia dietata). Musíte:
1. podať na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) prihlášku ako FO, za ktorú platí štát (kód 3), v časti 10 uvedte dátum narodenia dietata, príp. vznik dôch.poistenia.
2. priložíte kópiu rodného listu dieťata,
3. priložíte vyhlásenie FO, že sa riadne staráte o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Podpísať toto vyhlásenie musíte pred pracovníkom soc.poistovne alebo overiť podpis u notára alebo na matrike (u nás na matrike to bolo zadarmo, vraj pre sociálku sa neplatí)
Tlačivo RLFO + vyhlásenie nájdete na stránkach soc.poistovne.

Ak toto stihnete do 15 dní od narodenia dieťaťa, tak vám vznikne dôchodkové poistenie odo dna narodenia dietata (ak pripadne 15-ty den na sobotu, splníte túto lehotu, ak papiere odvozdáte v pondelok). Ak podáte prihlášku neskôr, dôchodkové poistenie vám vznikne odo dna prinesenia prihlášky.
U nás rodné listy detí dávajú do 10 dní, takže stihnúť 15dní bola dosť fuška. Ale aj ked na sociálku s dokladmi a overeným vyhlásením prišla iná osoba, nerobili problém.
Naposledy upravil brčko : 12.12.07 at 16:44
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, čo je dobré vedieť pre mamičky, ktoré nastupujú na MD ako nezamestnané (napr. si uplatnujú nárok na materské len z DNP alebo zo zamestnania v ochrannej lehote):
Ak chcete aby za vás štát odvádzal dôchodkové poistenie, teda byť dôchodkovo poistené aj počas starostlivosti o dieťa (odo dna narodenia dietata). Musíte:
1. podať na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) prihlášku ako FO, za ktorú platí štát (kód 3), v časti 10 uvedte dátum narodenia dietata, príp. vznik dôch.poistenia.
2. priložíte kópiu rodného listu dieťata,
3. priložíte vyhlásenie FO, že sa riadne staráte o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Podpísať toto vyhlásenie musíte pred pracovníkom soc.poistovne alebo overiť podpis u notára alebo na matrike (u nás na matrike to bolo zadarmo, vraj pre sociálku sa neplatí) Tlačivo RLFO + vyhlásenie nájdete na stránkach soc.poistovne.

Ak toto stihnete do 15 dní od narodenia dieťaťa, tak vám vznikne dôchodkové poistenie odo dna narodenia dietata (ak pripadne 15-ty den na sobotu, splníte túto lehotu, ak papiere odvozdáte v pondelok). Ak podáte prihlášku neskôr, dôchodkové poistenie vám vznikne odo dna prinesenia prihlášky.
U nás rodné listy detí dávajú do 10 dní, takže stihnúť 15dní bola dosť fuška. Ake aj ked na sociálku s dokladmi a overeným vyhlásením prišla iná osoba, nerobili problém.
Dobrá pripomienka, lebo priznám sa, že aj ja osobne som na to zabudla. Aj keď som na porade o tom neraz písala. V tom zhone okolo malého sa však ani nie je čomu čudovať, keďže lehota je "smiešnych" 15 dní.
Len Ťa trošku opravím: túto povinnosť majú podľa mňa aj mamičky, ktoré sú na MD zo zamestnania.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Super, ďalšia vec o ktorej som ani netušila. Ešte že som našla túto skvelú stránku.

Janka, na stránke sociálky je uvedené, že rozhodujúce obdobie na zistenie VZ je spravidla kalendárny rok predchádzajúci roku v ktorom vznikne nárok na nemocenskú dávku. Podľa toho čo píšeš Ty sa berú len platy z posledného zamestnania, nie zo všetkých zamestnaní v tom roku a rozhodujúcim obdobím je potom len počet dní v novom zamestnaní, tom poslednom, do konca kalendárneho roka. Je to určite tak? Trochu sa takýchto vecí bojím, ale ak to naozaj funguje určite to tak spravím.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka83 Pozri príspevok
Super, ďalšia vec o ktorej som ani netušila. Ešte že som našla túto skvelú stránku.

Janka, na stránke sociálky je uvedené, že rozhodujúce obdobie na zistenie VZ je spravidla kalendárny rok predchádzajúci roku v ktorom vznikne nárok na nemocenskú dávku. Podľa toho čo píšeš Ty sa berú len platy z posledného zamestnania, nie zo všetkých zamestnaní v tom roku a rozhodujúcim obdobím je potom len počet dní v novom zamestnaní, tom poslednom, do konca kalendárneho roka. Je to určite tak? Trochu sa takýchto vecí bojím, ale ak to naozaj funguje určite to tak spravím.
Pozri si toto:

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Prečítaj si hlavne odsek 2, to rozhodujúce obdobie nemusí byť vždy predchádzajúci kalendárny rok.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Dobrá pripomienka, lebo priznám sa, že aj ja osobne som na to zabudla. Aj keď som na porade o tom neraz písala. V tom zhone okolo malého sa však ani nie je čomu čudovať, keďže lehota je "smiešnych" 15 dní.
Len Ťa trošku opravím: túto povinnosť majú podľa mňa aj mamičky, ktoré sú na MD zo zamestnania.
U nás na sociálke BA okolie, my tvrdili to isté. Ono je to asi tak, že poslancom sa podarilo schváliť niečo, čo si protirečí alebo sociálka si to zle vysvetluje? Neviem presné paragrafy, no na jednej strane má povinnosť prihlásiť sa každý sám. Na druhej strane vo vyššie spomínanom vyhlásení mamička prehlasuje, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec (§15 ods.1 písm.c), čo je blbosť, leda že by sa mala prihlásiť až dnom prerušenia dôchodkového poistenia zo zamestnania, teda od prvého dna rodičovskej dovolenky.
Pracovníci v SP radšej hovoria (čo sa im nečudujem), že túto povinnosť majú všetky mamičky. Vraj sa velakrát stáva, že zamestnavatel neoznámi zmenu a nástup na MD.

Ja teraz končím RD ako zamestnanec v BA-mesto, tak teraz neviem, či mám poslať odhlášku do BA-okolie podla bydliska (prihlášku som ešte nemala povinnosť zasielať). [s]Ale asi nepošlem, len si overím u mzdárky, či mám papiere v poriadku. Ešte uvidím. Ked som si to teraz znovu prečítala, asi ju predsa pošlem, aj s vysvetlujúcim sprievodným listom.

DOPLNAM:
Na stránke soc.poist. v článku-príspevku: Podanie prihlášky na dôchodkové poistenie inou fyzickou osobou, je medzi iným štvrtý odsek od druhého príkladu:
Na dôchodkové poistenie podáva prihlášku fyzická osoba sama za seba, t.j. aj fyzická osoba, ktorá má postavenie zamestnanca. Zamestnávatel od 1. augusta 2006 neplní za zamestnanca prihlasovaciu povinnosť na účely vzniku dôchodkového poistenia fyzickej osoby, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát.

Takže prax v SP je taká, že janka máš pravdu.
Naposledy upravil brčko : 12.12.07 at 16:47
0 0
ivanam ivanam

ivanam je offline (nepripojený) ivanam

Chcela by som sa ešte vrátiť k dobrovoľnému poisteniu, zamestnaniu a materskému. V Sociálnej poisťovni mi povedali, že žena nemá nárok aj na materské z dobrovoľného poistenia aj zo zamestnania ak je pri odchode na materskú stále poistená ako zamestnanec pokým nesplní podmienku 270 dní poistenia aj z dobrovoľného poistenia. Pri súbehu obidvoch poistení sa vraj posudzuje každé zvlášť. To znamená že dobrovoľne poistená by tiež musela byť 270 dní a až potom by jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania aj z doborvoľného poistenia. Teraz už tomu vôbec nerozumiem. Tu som čítala niečo iné.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ty si super, Janka. Chcela by som mať Tvoje vedomosti.
Už len presvedčiť šéfa
Srdečná vďaka za pomoc.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivanam Pozri príspevok
Chcela by som sa ešte vrátiť k dobrovoľnému poisteniu, zamestnaniu a materskému. V Sociálnej poisťovni mi povedali, že žena nemá nárok aj na materské z dobrovoľného poistenia aj zo zamestnania ak je pri odchode na materskú stále poistená ako zamestnanec pokým nesplní podmienku 270 dní poistenia aj z dobrovoľného poistenia. Pri súbehu obidvoch poistení sa vraj posudzuje každé zvlášť. To znamená že dobrovoľne poistená by tiež musela byť 270 dní a až potom by jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania aj z doborvoľného poistenia. Teraz už tomu vôbec nerozumiem. Tu som čítala niečo iné.
Do 31.12.07 platí ešte starý zákon. Ak nastupuješ na materskú ešte v tomto roku, je to tak ako tvrdia v SP. Od 1.1.08 začne platiť nový zákon, pracovníčky na sociálke predpokladám ešte o nom nie sú zaškolené. (teda neviem ako to u nich prebieha pri zmenách zákonov, či je to na každej z nich si to naštudovať) Od 1.1.08 bude platiť pri nárokovaní zo zamestnania aj z DNP, príp zo SZČO, musíš mať splnenú podmienku 270dní NEMOCENSKÉHO POISTENIA. Nehovorí sa o tom, že pri DNP, musíš mať splnených 270 dní DNP, pri NP ako zamestnanec 270dní NP ako zamestnanec. Z toho vyplýva, že ak máš splnenú podmienku 270dní NP napr. zo zamestnania, tieto dni ti platia aj pri nárokovaní si materskej z DNP.
Naposledy upravil brčko : 12.12.07 at 12:52
0 0
ivanam ivanam

ivanam je offline (nepripojený) ivanam

Na materskú nastupujem až 8.1.2008 a pani na sociálke mi povedala, že podľa novely určite nič z dobrovoľného poistenia nič nedostanem. Iba zo zamestnania. Lebo z dobrovoľného tam nemám 270 dní a zamestnanie pokiaľ trvá tak sa do toho nedá započítať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Ja teraz končím RD ako zamestnanec v BA-mesto, tak teraz neviem, či mám poslať odhlášku do BA-okolie podla bydliska (prihlášku som ešte nemala povinnosť zasielať). [s]Ale asi nepošlem, len si overím u mzdárky, či mám papiere v poriadku. Ešte uvidím. Ked som si to teraz znovu prečítala, asi ju predsa pošlem, aj s vysvetlujúcim sprievodným listom.
No podľa mňa, keď si sa sama neprihlasovala, nemáš dôvod sa odhlasovať. Prax funguje tak, že keď raz niečo prihlásiš, musíš to aj odhlásiť, keď to skončí, ale to nie je tvoj prípad.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka83 Pozri príspevok
Ty si super, Janka. Chcela by som mať Tvoje vedomosti.
Už len presvedčiť šéfa
Srdečná vďaka za pomoc.
Ďakujem za uznanie.
Vieš, sama som teraz na MD a preto, že som si všetko naštudovala aby som získala 2x maximálnu materskú /zamestnanie + DNP/ tak sa mi teraz radí celkom ľahko.
Držím palce aby to so šéfom vyšlo.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ivanam Pozri príspevok
Na materskú nastupujem až 8.1.2008 a pani na sociálke mi povedala, že podľa novely určite nič z dobrovoľného poistenia nič nedostanem. Iba zo zamestnania. Lebo z dobrovoľného tam nemám 270 dní a zamestnanie pokiaľ trvá tak sa do toho nedá započítať.
Súhlasím so všetkým, čo Ti napísala brčko.
Pokiaľ nastupuješ na MD až po 1.1.2008, tak nárok na materské bude posudzovaný podľa nového zákona a to znamená, že pokiaľ máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /hocijakého/ v posledných dvoch rokoch, tak budeš mať nárok na materské z každého poistenia, ktoré bude trvať v čase nástupu na MD.
Čo v praxi znamená, že dobu poistenia spĺňaš ako zamestnanec, a ak v čase nástupu na MD budeš zamestnaná a zároveň budeš aj DNP, tak nárok na materské budeš mať z obidvoch poistení.
Netráp sa nad tým, čo hovorí pani na SP. Možno o tejto zmene v zákone ešte nevie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je dosť možné, že pani v SP k zmene zákona k 1.1.2008 už inštrukcie dostala - a síce v tom zmysle, že má tvrdiť to, čo tvrdí. Zdá sa, že získať materskú z DNP trvajúceho pár dní bude po 1.1.2008 vyžadovať značnú trpezlivosť žiadateľky. Netreba sa ale báť pohroziť v pobočke odvolaním sa na ústredie SP, prípadne súdnym sporom - zákon je zákon a rešpektovať by ho mala aj mocná SP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivanam Pozri príspevok
Na materskú nastupujem až 8.1.2008 a pani na sociálke mi povedala, že podľa novely určite nič z dobrovoľného poistenia nič nedostanem. Iba zo zamestnania. Lebo z dobrovoľného tam nemám 270 dní a zamestnanie pokiaľ trvá tak sa do toho nedá započítať.
K tomuto dodám aj čerstvú skúsenosť na pobočke - pani na podateľni nechcela ani prebrať OČRku - najskôr preto, lebo tam nebol uvedený zamestnávateľ, potom preto, lebo z DNP nie je nárok na ošetrovné, keď nemá platené 270 dní.......
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Zamestnankyňa sa chystá na materskú začiatkom januára 2008. VZ zo zamestnania predpokladám má okolo 12.000,- Sk. Poistená je viac ako 270 dní.

* Oplatí sa jej prihlásiť na DNP od 01.01.2008 to viem, ale som myslela z rozdielu max-VZ zo zamestnania. /aj keď budú jej počítať materské z DNP z 8.100,-/, tých pár dní by začiatkom februára zaplatila za január z tých 16.142,-, / keď už bude poberať materské aj tak odvody neodvádza, ale sa jej počíta tých 26 týždňov z takéhoto VZ /.

Po ukončení materskej by chcela nastúpiť do zamestnania, a predtým by dala zmenu VZ na minimum.
Počas rodičovskej dovolenky a popri tom zamestnaná, z čoho sa jej bude počítať PN v prípade OČR po 26 týždňoch prihlásenia sa na DNP?
Zo zamestnania + z priemeru z DNP /myslím cca 6* 16.142 + x* 8.100 / dní DNP až do vzniku PN alebo OČR /tým pádom z maxima/?
Uvažujem správne? Opravte ma ak nie!
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katy a R Pozri príspevok
K tomuto dodám aj čerstvú skúsenosť na pobočke - pani na podateľni nechcela ani prebrať OČRku - najskôr preto, lebo tam nebol uvedený zamestnávateľ, potom preto, lebo z DNP nie je nárok na ošetrovné, keď nemá platené 270 dní.......
Z DNP je nárok na ošetrovné okamžite od prvého dňa trvania DNP. To platí do 31.12:2007 i po 1.1.2008 bez zmeny.

Nech si dotyčná pani na podateľni pozorne pozrie § 31 a 39...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
katjab Pozri príspevok
... z čoho sa jej bude počítať PN v prípade OČR po 26 týždňoch prihlásenia sa na DNP?
Po 26 týždňoch trvania PN, čo v praxi znamená po skončení materskej sa budú dávky z DNP počítať nie zo základu 8100 Sk, ale už zo skutočného základu dosiahnutého v rozhodujúcom období pre DNP.

Preto sa oplatí urobiť to tak, ako navrhujete - prihlásiť sa na DNP tesne pred nástupom na MD s maximálnym možným základom. Síce materské si tak vylepší len o 148 Sk na deň, ale OČR-ky a nemocenské po materskej už bude mať vysoké. Počas materskej sa samozrejme DNP neplatí - § 140 ods. 1 písmeno a), ale doba DNP beží.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Z DNP je nárok na ošetrovné okamžite od prvého dňa trvania DNP. To platí do 31.12:2007 i po 1.1.2008 bez zmeny.

Nech si dotyčná pani na podateľni pozorne pozrie § 31 a 39...
bolo jej to doporučené...
... len som to dala ako ilustráciu ...akí odborníci sú na pobočkách SP... a aby sa budúce mamičky nedali hneď odradiť
po mojich skúsenostiach sa prikláňam k názoru, že by všetky tieto veci mal robiť daňový úrad.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať