Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Chilli Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit, som zamestnana (18000skk mesacne), zistila som ze som tehotna neplanovane. Na matersku teda pojdem buduci rok. Dobrovolne nemocenske uz nestiham. Ako si mam maximalizovat matersku? Dakujem.
Už milión krát popisovaným postupom v tejto téme, ukončením súčasného PP a uzatvorením nového so mzdou vo výške maximálneho VZ, momentálne 30219,-. Môžeš tak urobiť alebo pár dní pred nástupom na MD, alebo na prelome rokov. Pri nástupe na MD v roku 2009 by sa Ti materská počítala s príjmu z nového PP v decembri 2008. Bolo by to istejšie aj v prípade nečakaného nástupu na PN.
0 0
botka74 botka74

botka74 je offline (nepripojený) botka74

pre jankasm
prepac, neviem sa tu este dobre orientovat, tak pisem ako príde, ak si dobre pamatam, tak od 22.10.2007 mi bola vyplatená dovolenka v jednej varke 10 000 SK v novembri a v druhej varke v decembri zvysok...kazdopadne asi nic nepokazim, ak dam pre istotu odvolanie do SP, že?
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Dobrý deň, potrebovala by som radu - od 20. 09. 2008 mám nárok na materské, no veľmi by mi pomohlo keby som nastúpila až od 01. 10. 2008. Momentálne som PN. Je možné nastúpiť na materskú až od 01. 10. 2008 a dovtedy byť na PN? Bude mi v tomto prípade materská vyplácaná od 01. 10. 2008?

Ďakujem krásne
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

botka74 Pozri príspevok
Ahojte, neviete mi poradiť, ako sa dopracovala SP k výške môjho dennho materského?Na prvú materskú som nastupila 16.8.2004, druhú materskú som absolvovala od 9.4.2007, od 18.8.2008 som na tretej materskej s este nenarodeným babom.Môj plat bol pri odchode na 1.MD 29 000 brutto.Medzi dovolenkami som sa nevratila do zamestnanoia, stale cerpam bud MD alebo nasledne RD.V SP mi povedala, že rozh obd je u mna len cas od 1.1.2007 do 8.4.20O7(98dní), ale aj vtedy by som sa zmenstila do max.vymer.základu, ktorý bol 25 911 Sk.je pravda, že za rok 2007 som mala vyplatenú aj dovolenku za 30 dní..Ovplyvnil to výsledok?v roku 2007 som mala denné materske 475, 35 sk, teraz len 416,088 Sk..Rátam to ako buĎ AKO 25 911*4/98*0,55 alebo 29000*4/98*0,55 alebo úúúúúúúúúplne ináč???
botka74 Pozri príspevok
pre jankasm
prepac, neviem sa tu este dobre orientovat, tak pisem ako príde, ak si dobre pamatam, tak od 22.10.2007 mi bola vyplatená dov olenka v jednej varke 10 000 SK v novembri a v druhej varke v decembri zvysok...kazdopadne asi nic nepokazim, ak dam pre istotu odvolanie do SP, že?
No ak chceš podať odvolanie, mala by si mať podľa mňa nejaké podklady, na základe ktorých namietaš proti ich výpočtom.
V prvom rade, by som popýtala mzdárku z práce o kópiu potvrdenia o príjme pre SP. Máš výplatné pásky z roku 2007? Potrebovali by sme z nich vyčítať, kedy si presne čerpala dovolenku v ktorých mesiacoch koľko dní, a náhradu za dovolenku.

Nerozumiem totiž vôbec postupu SP. Prečo Ti tvrdia, že materská sa počíta len z obdobia 1.1.-8.4.2007 kedy si predsa nemala žiadny príjem. Mala by sa počítať práve z tých mesiacov kedy si mala príjem, a to je, ako píšeš niekedy v 10-11/2007, kedy Ti vyplatili dovolenku. Predpokladám, že to bolo čerpanie dovolenky medzi MD a RD.

Takže ak by si sa chcela odvolať, čo samozrejme súhlasím, lebo v každom prípade to vychádza cca. na ten maximum, tak v prvom rade treba dať dokopy tie podklady. To potvrdenie a výplatné pásky by stačilo. Môže byť že k chybe došlo u mzdárky, ale bez podkladov nemôžeš SP tvrdiť, že to zle vypočítala.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nugetka Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som radu - od 20. 09. 2008 mám nárok na materské, no veľmi by mi pomohlo keby som nastúpila až od 01. 10. 2008. Momentálne som PN. Je možné nastúpiť na materskú až od 01. 10. 2008 a dovtedy byť na PN? Bude mi v tomto prípade materská vyplácaná od 01. 10. 2008?

Ďakujem krásne
A z akého dôvodu?
Ale aj tak predpokladám, že možné to nebude. Myslím, že nie je možné byť na PN keďže už máš byť na materskej. Možno by to bolo možné v tom prípade, že PN ukončíš ešte pred termínom nástupu na materskú, a dáš sa potom na materskú vypísať až od 1.10.2008. Ale v praxi som sa s takýmto postupom nestretla, takže neviem či je to skutočne možné.

Možno ešte niekto pridá svoj názor.
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Len som si chcela byt ista. Dakujem jankasm
0 0
botka74 botka74

botka74 je offline (nepripojený) botka74

dakujem pekne za radu, poprosim mzdárku o podklad a pasky a snad nieco vymyslime.pekny den este
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ok, ďakujem krásne. Išlo mi len o to, že zamestnávateľ mi za každých skončených 30 kalendárnzch dní PN dáva 2000,- Sk a chýbalo mi 8 dní, aby som dostala ďaľších 2000, čo by mi pomohlo.
Ešte raz ďakujem

S pozdravom
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

ajnaja Pozri príspevok
Ahojte , ja vlastne ani neviem či mám prerušené nemoc. poistenie alebo som riadne nemoc. poistená. Nechala som to na účtovníčku, ktorá ma 8.9. prihlásila do soc. poisťovne ako zamestnankyňu. Musím sa opýtať jej ako to vlastne je.
Ale išlo mi o to aby bola max. MD a to je možné len v tom druhom prípade ktorý uviedol brčko?
Ja vlastne fyzicky do práce nenastúpim, je to manželova firma, ktorý ma akože zamestnal, odvedie odvody za mňa a uzavrieme prac. zmluvu a bude z toho max. MD )
Dobre som to pochopila?
ďakujem
Takže som to zistila, v tom novom zamestnaní už nie som na RD ale som riadne zamestnaná, takže mám ísť nahlásiť na odbor soc. vecí moje zamestnanie s tým že dcérka je doma a rodič. príspevok by mi mal byť vyplatený?
Dúfam že mi to vyjde a bude max. MD. a nebolo to nové zamestnanie zbytočné.
Ďakujem
0 0
roman 21 roman 21

roman 21 je offline (nepripojený) roman 21

ak máte zamestnanie a súčasne uzavriete DNP pri posudzovaní na MD sa vám vypočíta MD s obidvoch jedine vtedy ak obe trvali aspoň 270 dní PN aj DNP nie spolu každé zvlášť. ak nemáte 270 vDNP tak na výpočet sa posúdi len PN ato platenie v DPN by bolo zbytočné
0 0
roman 21 roman 21

roman 21 je offline (nepripojený) roman 21

DNP musí vo Vašom prípade trvať aspoň 270 dní pred plánovaným pôrodom.tých 270 dní ak máte zamestnanie aj platíte DNP je povinná u obidvoch samostatne.takže od januára už vám DPN nepomôže
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Mám opäť otázku na odborníkov.

Od 1.7.2008 si platím DNP z minima, nie som zatiaľ nikde zamestnaná. Naskytla sa mi ponuka pracovať na živnosť cca od 15.10.2008 (to som nepredpokladala, ale zaujímavá ponuka), nemám vybavenú živnosť (ale s vybavením nevidím problém). Zároveň sa chceme pokúsiť mať 2. dieťa, preto si platím aj DNP. A teraz moja otázka. Ako to je s platením odvodov pri živnosti, nenaruší mi to môj plán poberať v roku 2009 najvyššiu materskú, ak sa mi podarí tento rok otehotnieť (chcem zrušiť platenie z minima a platiť DNP z maxima do konca roka 2008 za predpokladu, že termín pôrodu by bol v roku 2009)?

Je to súrne, prosím, musím sa vyjadriť čo najskôr. Ďakujemmmmmmmmmm.
Naposledy upravil paťa26 : 16.09.08 at 20:29
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

paťa26 Pozri príspevok
Mám opäť otázku na odborníkov.

Od 1.7.2008 si platím DNP z minima, nie som zatiaľ nikde zamestnaná. Naskytla sa mi ponuka pracovať na živnosť cca od 15.10.2008 (to som nepredpokladala, ale zaujímavá ponuka), nemám vybavenú živnosť (ale s vybavením nevidím problém). Zároveň sa chceme pokúsiť mať 2. dieťa, preto si platím aj DNP. A teraz moja otázka. Ako to je s platením odvodov pri živnosti, nenaruší mi to môj plán poberať v roku 2009 najvyššiu materskú, ak sa mi podarí tento rok otehotnieť (chcem zrušiť platenie z minima a platiť DNP z maxima do konca roka 2008 za predpokladu, že termín pôrodu by bol v roku 2009)?

Je to súrne, prosím, musím sa vyjadriť čo najskôr. Ďakujemmmmmmmmmm.
Ak si založíš živnosť, tak sa bude podla dan.priznania z r.2008 posudzovať, či budeš povinne poistená ako SZčo osoba od 1.7.09. Takže sa môže stať, že od 1.7.09 budeš musieť popri ostatných odvodoch do SP platiť aj odvody ako povinne nemocensky poistená SZčo.
Ak však nastúpiš na MD v r.2009 (nezáleží na pôrode, ale na dátume nástupu na MD) a tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP bude obdobie od poslednej prihlášky do 31.12.08 (planuješ sa ohlásiť z minima a ešte pred koncom roka 2008!!!, a to najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima), tak aj keby si bola povinne nem.poistená ako SZčO a DNP by nadalej trvalo k nástupu na MD!!! (samozrejme od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov), tak sa ti bude materské rátať z DNP obdobia od posl.prihlásenia na DNP do 31.12.08.
Takže v tomto prípade je to OK.
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobry den
chcem sa spytat vydala som sa a tym padom sa mi zmenilo meno musim to ist nahlasit na soc. nakolko si platim DNP popri zamestnaniu
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

brčko Pozri príspevok
Ak si založíš živnosť, tak sa bude podla dan.priznania z r.2008 posudzovať, či budeš povinne poistená ako SZčo osoba od 1.7.09. Takže sa môže stať, že od 1.7.09 budeš musieť popri ostatných odvodoch do SP platiť aj odvody ako povinne nemocensky poistená SZčo.
Ak však nastúpiš na MD v r.2009 (nezáleží na pôrode, ale na dátume nástupu na MD) a tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP bude obdobie od poslednej prihlášky do 31.12.08 (planuješ sa ohlásiť z minima a ešte pred koncom roka 2008!!!, a to najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima), tak aj keby si bola povinne nem.poistená ako SZčO a DNP by nadalej trvalo k nástupu na MD!!! (samozrejme od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov), tak sa ti bude materské rátať z DNP obdobia od posl.prihlásenia na DNP do 31.12.08.
Takže v tomto prípade je to OK.
ĎAKUJEM.
A prerušiť živnosť sa môže aj pred 1.7.2009? Pýtam sa, keby som bola napr. už na materskej a nebudem stíhať vykonávať činnosť, tak by som prerušila, aby som zbytočne neplatila odvody.
A ešte jedna otázka k DNP. Teoreticky by som sa prihlásila z max. napr. 20.11.2008, tak do konca roka platím max. a potom napr. 2.1.2009 požiadam len o zmenu výšky platby, alebo sa musím opäť odhlásiť a prihlásiť z min.?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

moe7 Pozri príspevok
Dobry den
chcem sa spytat vydala som sa a tym padom sa mi zmenilo meno musim to ist nahlasit na soc. nakolko si platim DNP popri zamestnaniu
Treba to nahlásiť. POdla mna cez RLFO nahlásiš zmenu u DPO a vyplníš:
- v oddiely 1 identifikačné číslo,
- oddiel 2 identifikačné údaje po novom
- oddiel 3, príp. oddiel 5
- oddiel 12, dátum vzniku zmeny ...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajnaja Pozri príspevok
Takže som to zistila, v tom novom zamestnaní už nie som na RD ale som riadne zamestnaná, takže mám ísť nahlásiť na odbor soc. vecí moje zamestnanie s tým že dcérka je doma a rodič. príspevok by mi mal byť vyplatený?
Dúfam že mi to vyjde a bude max. MD. a nebolo to nové zamestnanie zbytočné.
Ďakujem
Keďže si tam riadne zamestnaná, normálne dostaneš za tých pár dní plat, tak RD už je ukončená. Preto by si mala ísť na OÚPSVaR nahlásiť, že si nastúpila do zamestnania, myslím, že žiadajú doložiť aj kópiu pracovnej zmluvy, s tým, že podpíšeš vyhlásenie, že dieťa nie je v žiadnom štátnom zariadení, ale je napr. doma so starkou /nemôžeš asi uviesť, že si s ním doma ty, keďže si vlastne zamestnaná/. Rodičovský príspevok budeš poberať aj naďalej.
Pokiaľ máš v novom zamestnaní novú pracovnú zmluvu so mzdou vo výške maximálneho VZ tak neboj, materská bude určite maximálna. Pre istotu mi môžeš ešte napísať ktoré dni trvá tvoj PP, od kedy nastupuješ potom na materskú, a ja Ti presne vypočítam v akej výške musí byť tvoj príjem za tie dni v novom zamestnaní. Ak sme Ti to náhodou už aj nepočítali. Ak sme Ti to vyrátali, tak to určite bude OK.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

paťa26 Pozri príspevok
ĎAKUJEM.
A prerušiť živnosť sa môže aj pred 1.7.2009? Pýtam sa, keby som bola napr. už na materskej a nebudem stíhať vykonávať činnosť, tak by som prerušila, aby som zbytočne neplatila odvody.
A ešte jedna otázka k DNP. Teoreticky by som sa prihlásila z max. napr. 20.11.2008, tak do konca roka platím max. a potom napr. 2.1.2009 požiadam len o zmenu výšky platby, alebo sa musím opäť odhlásiť a prihlásiť z min.?
Pozor!!!! potom už žiadnu "odhlášku"!!!!! To by si si všetko pokazila!
Urobíš "zmenu" a musíš túto "zmenu vymeriavacieho základu" platnú od 1.1.09 doručiť do SP "do 31.12.08"!!!!! (ak by si to doručila až 2.1.09, tak zmena by bola účinná najskôr 1.2.09 alebo ak by schválili novelu zákona, tak najskôr po 6mesiacoch od posledného prihlásenia na DNP, t.j. pri poslednom prihláseni 22.11.08 až od 1.6.09).
A pozor aj na úradné hodiny pred koncom roka, vraj máva SP koncom roka aj zatvorené, takže odniesť radšej v predstihu!

EšTE DOPLNIM odpoved na tvoju otázku zaslanú cez súkr.poštu:
odhlásiť sa môžeš ktorýkolvek den v mesiaci. No ak to prinesieš na SP napr. 11.11.08, tak:
- odhláška sa môže dať s najskorším "dátumom zániku NP": 11.11.08 (spätne podať odhláška sa nedá) ale môžeš aj s dátumom neskorším. A ak sa chceš prihlásiť s vyšším VZ napr. od 12.11.08, tak môžeš hned toho 11.11.08 podať prihlášku s "dátumom vzniku NP": 12.11.08 alebo znovu najneskôr 12.11.08 to odniesť na SP.
- o iných navrhovaných zmenách v zákone o SP momentálne neviem a ani myslím nikto nepíše, len o možnej zmene VZ u DNP až po 6mesiacoch od posled.prihlásenia na dNP.
- k tej živnosti predpokladám, že sa dá prerušiť (no zákon som nepozerala), tak snád poradia iný. (Ty budeš poverať materské pri nástupe na MD v r.2009 len z DNP)
Naposledy upravil brčko : 17.09.08 at 13:35 Dôvod: doplnenie odpovedí na SP
0 0
Mamita Mamita

Mamita je offline (nepripojený) Mamita

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc, lebo čím viac študujem príspevky, tým som zamotanejšia. Na budúci rok plánujem ísť na 2. materskú hneď z rodičovskej dovolenky. Z čoho sa mi bude počítať materská - z predpokladaného platu, ktorý nahlási zamestnávateľ alebo z platu pri nástupe na 1. materskú? Na získanie maximálnej materskej by som si chcela začať platiť DNP. Stačilo by platiť z rozdielu medzi maximom a platom iba tento rok a na budúci rok len z minima alebo musím platiť celé to obdobie 270 dní z rozdielu?
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Dobrý deň, aj ja mám podobný prípad, som na RD a začiatkom decembra nastupujem na materskú dovolenku ( termín pôrodu január 2009 ). Pri poslednej materskej som poberala max. materskú z PP aj z DNP. Som stále dobrovoľne poistená, platím však stále minimum. Kedy mám začať platiť max. DNP aby som mala z DNP max. materskú ? Musím sa odhlásiť a znova prihlásiť z max. vym. základom ? Ak áno kedy ? Ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať