Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ahojte poraďáci,
od 20.9.2008 idem na MD. Odovzdala som zamestnávateľovi aj sociálnej poisťovni žiadosti o materské. Riešim ešte jednu otázku. Som v II.pilieri a niekde som čítala, že keď chcem v ňom zostať, tak aby ma SP z neho nevyradila, tak musím dať nejakú žiadosť alebo oznámenie na SP. Viete mi prosím poradiť, čo mám do SP doniesť a kedy (pred nástupom na MD alebo až keď sa mi narodí bábätko)?
Ďakujem vopred za rady.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bea Š. Pozri príspevok
Dobrý deň, aj ja mám podobný prípad, som na RD a začiatkom decembra nastupujem na materskú dovolenku ( termín pôrodu január 2009 ). Pri poslednej materskej som poberala max. materskú z PP aj z DNP. Som stále dobrovoľne poistená, platím však stále minimum. Kedy mám začať platiť max. DNP aby som mala z DNP max. materskú ? Musím sa odhlásiť a znova prihlásiť z max. vym. základom ? Ak áno kedy ? Ďakujem za pomoc.
...už je neskoro urobiť akýkoľvek zásah....sorry
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bea Š. Pozri príspevok
Dobrý deň, aj ja mám podobný prípad, som na RD a začiatkom decembra nastupujem na materskú dovolenku ( termín pôrodu január 2009 ). Pri poslednej materskej som poberala max. materskú z PP aj z DNP. Som stále dobrovoľne poistená, platím však stále minimum. Kedy mám začať platiť max. DNP aby som mala z DNP max. materskú ? Musím sa odhlásiť a znova prihlásiť z max. vym. základom ? Ak áno kedy ? Ďakujem za pomoc.
ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP najneskôr v r.2007 a v r.2007 si platila DNP z minima, tak súhlasím s ajobsom. na odhlásenie a prihlásenie z DNP je neskoro. to už by si po novom prihlásení mala nárok na materské z DNP len z mimina t.j. 148,50Sk na den. Ak sa neodhlásiš, tak sa ti bude z DNP rátať materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
Už sa dá jedine zvýšiť materské cez zamestnanie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabyi Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
od 20.9.2008 idem na MD. Odovzdala som zamestnávateľovi aj sociálnej poisťovni žiadosti o materské. Riešim ešte jednu otázku. Som v II.pilieri a niekde som čítala, že keď chcem v ňom zostať, tak aby ma SP z neho nevyradila, tak musím dať nejakú žiadosť alebo oznámenie na SP. Viete mi prosím poradiť, čo mám do SP doniesť a kedy (pred nástupom na MD alebo až keď sa mi narodí bábätko)?
Ďakujem vopred za rady.
pozri napr. toto:
tam je aj to oznámenie sporitela o II.pilieri, ak chceš aby za teba SP odvádzala aj počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov, tak treba priložiť aj túto žiadosť "hned" k prihláške a do 15kal.dní od narodenia dieťaťa.


http://www.porada.sk/641517-post5.html

a dodávam k tomu príspevku:
pre teba platí (ak si uplatnuješ nárok na materské z viacerých nem.poistení) zaslať kopie rod.listu dieťaťa na odd.nem.dávok zvlášť ku každej žiadosti o materské
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Zdravim,

dnes konecne prislo manzelke potvrdenie o uznani materskej z dobrovolneho poistenia (po vyse 2 mesiacoch od podania ziadosti!). Suma sedi na vymeriavaci zaklad cca 28 000Sk.

Tymto sa chceme podakovat vsetkym, co nam poradili, ako a co mame zariadit, aby sme dostali co najvyssiu matersku.

Velmi pekne dakujeme
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Ďakujem Janka, za povzbudenie, nejak len tomu nemôžem uveriť, kým mi tie peniaze neprídu na účet
a čo sa týka výpočtu VZ, už ste mi to myslím rátali a vychádza to na tých 30 000. Ešte raz to zrekapitulujem, PP som ukončila 7.9. a do nového zamestnania som nastúpila 8.9.2008, na materskú som nastúpila 16.09.2008
Ešte som nebola zaniesť ten papier s MD od lekára v soc. poisťovni, takže som zatiaľ neuvádzala príjem, ak by náhodou nejaká zmena napíš mi prosím.
ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajnaja Pozri príspevok
Ďakujem Janka, za povzbudenie, nejak len tomu nemôžem uveriť, kým mi tie peniaze neprídu na účet
a čo sa týka výpočtu VZ, už ste mi to myslím rátali a vychádza to na tých 30 000. Ešte raz to zrekapitulujem, PP som ukončila 7.9. a do nového zamestnania som nastúpila 8.9.2008, na materskú som nastúpila 16.09.2008
Ešte som nebola zaniesť ten papier s MD od lekára v soc. poisťovni, takže som zatiaľ neuvádzala príjem, ak by náhodou nejaká zmena napíš mi prosím.
ďakujem
Pri začiatku PP 8.9.08, nástupe na MD 16.9.08 a mesačnej hrubej mzde 30000,- ti vyjde
za obdobie 8.-15.9.08 (t.j. 8kalend.dní, z toho 6platených=5pracovných +1platený sviatok)
hrubá mzda 8182,- (30000:22prac.dní a plat.sviatkov v sept.x6platených dní) a
vymeriavací základ pre nem.poistenie za toto obdobie 8059 (30219:30x8dní)

takže v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávky (a aj vo výpl.páske) by si mala mať uvedený vymer.základ pre nem.poistenie za obdobie 8-15.9.08 (v potvrdení v tabulke č.9) sumu 8059,-
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

brčko Pozri príspevok
ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP najneskôr v r.2007 a v r.2007 si platila DNP z minima, tak súhlasím s ajobsom. na odhlásenie a prihlásenie z DNP je neskoro. to už by si po novom prihlásení mala nárok na materské z DNP len z mimina t.j. 148,50Sk na den. Ak sa neodhlásiš, tak sa ti bude z DNP rátať materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
Už sa dá jedine zvýšiť materské cez zamestnanie.
Naposledy som sa do DNP prihlásila v r. 2006 a v roku 2007 som platila z minima. Takže ak tomu dobre rozumiem tak rozhodujúcim obdobím pre mňa je rok 2007 ? ( Lebo keď som išla na materskú v roku 2007 tak v decembri 2006 som sa odhlásila a znova prihlásila s max. vym. základom DNP a mala som max. dávky z DNP. )
A čo so zamestnaním ? Tam som mala naposledy zmluvu na cca. 26000 ( kvôli predošlej materskej ) a odvtedy sa nič nezmenilo. Takže budú to rátať podľa pravdepodbného mes. zárobku ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bea Š. Pozri príspevok
Naposledy som sa do DNP prihlásila v r. 2006 a v roku 2007 som platila z minima. Takže ak tomu dobre rozumiem tak rozhodujúcim obdobím pre mňa je rok 2007 ? ( Lebo keď som išla na materskú v roku 2007 tak v decembri 2006 som sa odhlásila a znova prihlásila s max. vym. základom DNP a mala som max. dávky z DNP. )
A čo so zamestnaním ? Tam som mala naposledy zmluvu na cca. 26000 ( kvôli predošlej materskej ) a odvtedy sa nič nezmenilo. Takže budú to rátať podľa pravdepodbného mes. zárobku ?
Ak nastúpiš na MD počas čerpania RD, tak by podla mna mali použiť pravdepodobný VZ podla § 57 ods.1 písm.b.
Aj ked dúfam že nepoužijú skutočný VZ z r.2007 resp. neuvedie ho mzdárka v potvrdení pre SP (lebo tie ich postupy sú niekedy neočakávané). Skús si to popredu overiť u mzdárky.
Lebo predpokladám mala si v r.2007 vym.základ pre NP do nástupu na MD, ak si teda nebola v r. 2007 pred nástupom na MD na PN-ke alebo nenastupovala na MD 1.1.07. Aby ti neuviedla tento VZ.

Pri pravdepodobnom VZ zo zamestnania 26000,- vlastne v sumáre zo zamestnania + DNP prekročíš maximálny denný VZ v mesiaci nástupu na MD (12/08).

maximálny DVZ v 12/08 302189:31= cca 974,8
pravdep. DVZ (zo zamestnania) 26000:30= cca 886,6

rozdiel do maxima = (974,8 - 886,6) = cca 88,2
čo budeš mať skutočný DVZ z DNP určite viac, aj ked tvoje VZ z DNP boli v r.2007 minimálne (teda predpokladám do nástupu na MD a od ukončenia MD do 9/07 suma 7600 a od 10/07 suma 8100,-). Ak by si sa nanovo prihlásila na DnP, tak by bol pravdepodobný VZ z DNP 270,- (8100:30).

Som ti chcela poradiť sa odhlásiť z DNP a prihlásiť pred nástupom na MD, kvôli tomu, že v takomto prípade budeš mať nárok na materské z DNP z pravdepodobného denného VZ 270,- , čo je viac ako tvoj skutočný DVZ. No výšku materského by to pri tvojom prípade pri nároku na materské rátané z "pravdepodobného VZ" zo zamestnania neovplyvnilo.
No aj tak by to, podla mna, stálo za to, ak by si sa odhlásila a prihlásila z maxima pár dní pred nástupom na MD. Potom by si mohla v r.2009 po ukončení poberania materského čerpať PN, Očr už z maxima, ktoré si platila od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD. A mohla by si bud do konca r.2008 urobiť "zmenu" VZ na aktuálne mimimum (pozor nie odhlášku a prihlášku) alebo v r.2009 pred ukončením MD (resp. po 6mesiacoch od posl.prihlásenia na DNP, ak schvália novelu).

A celkom by som ocenila, keby si dala vedieť, ako si dopadla- samozrejme ak chceš.
Naposledy upravil brčko : 17.09.08 at 18:20 Dôvod: nové prihlásenie na DNP
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

brčko Pozri príspevok
Pozor!!!! potom už žiadnu "odhlášku"!!!!! To by si si všetko pokazila!
Urobíš "zmenu" a musíš túto "zmenu vymeriavacieho základu" platnú od 1.1.09 doručiť do SP "do 31.12.08"!!!!! (ak by si to doručila až 2.1.09, tak zmena by bola účinná najskôr 1.2.09 alebo ak by schválili novelu zákona, tak najskôr po 6mesiacoch od posledného prihlásenia na DNP, t.j. pri poslednom prihláseni 22.11.08 až od 1.6.09).
A pozor aj na úradné hodiny pred koncom roka, vraj máva SP koncom roka aj zatvorené, takže odniesť radšej v predstihu!

EšTE DOPLNIM odpoved na tvoju otázku zaslanú cez súkr.poštu:
odhlásiť sa môžeš ktorýkolvek den v mesiaci. No ak to prinesieš na SP napr. 11.11.08, tak:
- odhláška sa môže dať s najskorším "dátumom zániku NP": 11.11.08 (spätne podať odhláška sa nedá) ale môžeš aj s dátumom neskorším. A ak sa chceš prihlásiť s vyšším VZ napr. od 12.11.08, tak môžeš hned toho 11.11.08 podať prihlášku s "dátumom vzniku NP": 12.11.08 alebo znovu najneskôr 12.11.08 to odniesť na SP.
- o iných navrhovaných zmenách v zákone o SP momentálne neviem a ani myslím nikto nepíše, len o možnej zmene VZ u DNP až po 6mesiacoch od posled.prihlásenia na dNP.
- k tej živnosti predpokladám, že sa dá prerušiť (no zákon som nepozerala), tak snád poradia iný. (Ty budeš poverať materské pri nástupe na MD v r.2009 len z DNP)
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM ZA VŠETKO. BUDEM PRIEBEŽNE INFORMOVAŤ, A PRÍP. SA RADIŤ.
0 0
Mamita Mamita

Mamita je offline (nepripojený) Mamita

Ja by som potrebovala poradiť, ako vlastne určí zamestnávateľ pravdepodobný VZ? V roku 2006 som išla na 1. materskú a na budúci rok plánujeme 2. dieťa, čiže by som na 2. materskú íšla priamo z rodičovskej dovolenky. Uvedie mi zamestnávateľ ten istý VZ (18.000) ako pri prvej materskej? Ja mám nízky hrubý plat (12.000) + % zo zisku, takže je to nepredvídateľné.
Ak by som chcela max. materskú, mám si začať tento rok platiť DNP z rozdielu do maxima a od nového roku spraviť zmenu na minimum (s tým, že to doručím do 31.12. - podľa posledného príspevku, ak by schválili novelu)?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tak baby = terajšie aj budúce maminy, už ste prihlásené na seminár???

http://www.porada.sk/t90094-seminar-...08-2009-a.html
0 0
Mamita Mamita

Mamita je offline (nepripojený) Mamita

Veľmi rada by som sa na seminár prihlásila, ibaže som z Bystrice a nemám nikoho, kto by mi môj malý prívesok postrážil :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
brčko Pozri príspevok
Tak baby = terajšie aj budúce maminy, už ste prihlásené na seminár???

http://www.porada.sk/t90094-seminar-...08-2009-a.html
Sú prihlásené - dve.

Dôvod prečo neprísť sa vždy nájde, viď vyššie...
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
brčko Pozri príspevok
Pri začiatku PP 8.9.08, nástupe na MD 16.9.08 a mesačnej hrubej mzde 30000,- ti vyjde
za obdobie 8.-15.9.08 (t.j. 8kalend.dní, z toho 6platených=5pracovných +1platený sviatok)
hrubá mzda 8182,- (30000:22prac.dní a plat.sviatkov v sept.x6platených dní) a
vymeriavací základ pre nem.poistenie za toto obdobie 8059 (30219:30x8dní)

takže v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávky (a aj vo výpl.páske) by si mala mať uvedený vymer.základ pre nem.poistenie za obdobie 8-15.9.08 (v potvrdení v tabulke č.9) sumu 8059,-
Akým dokladom to potvrdí zamestnávateľ - ten čo sa dáva ako potvrdenie pri PN? Alebo iný doklad? Prac. zmluva?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Daju Pozri príspevok
Akým dokladom to potvrdí zamestnávateľ - ten čo sa dáva ako potvrdenie pri PN? Alebo iný doklad? Prac. zmluva?
ako pri PN (aj nemocenské aj mateské sú nemocenské dávky).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Mamita Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť, ako vlastne určí zamestnávateľ pravdepodobný VZ? V roku 2006 som išla na 1. materskú a na budúci rok plánujeme 2. dieťa, čiže by som na 2. materskú íšla priamo z rodičovskej dovolenky. Uvedie mi zamestnávateľ ten istý VZ (18.000) ako pri prvej materskej? Ja mám nízky hrubý plat (12.000) + % zo zisku, takže je to nepredvídateľné.
Ak by som chcela max. materskú, mám si začať tento rok platiť DNP z rozdielu do maxima a od nového roku spraviť zmenu na minimum (s tým, že to doručím do 31.12. - podľa posledného príspevku, ak by schválili novelu)?
Nižší by Ti pravdepodobne uviesť nemal, mzda sa väčšinou zvyšuje. Takže mohol by Ti uviesť rovnaký, 18000,- alebo s prihliadnutím na nejaké zvýšenie za obdobie tvojej MD možno aj o niečo viac. No ale počítajme s tým, že Ti uvedie 18000,-. Takže do maxima potrebuješ VZ cca. ešte 12000,-. Ak plánuješ na MD nastúpiť v budúcom roku, tak sa treba prihlásiť na DNP /nemusíš hneď, dôležité je, aby si DNP platila 270 dní pred nástupom na MD, čiže stačí sa prihlásiť niekedy predtým, ako sa začnete o druhé bábätko snažiť/. Najlepšie je prihlásiť sa ešte v tomto roku, a do konca roka platiť z VZ 12000,-. Potom, od 1.1. /zmenu však podaj na SP ešte v 12/2008/ si daj zmenu VZ /NIE ODHLÁSENIE/ na minimum, ktoré bude platné v novom roku. Keď potom v roku 2008 nastúpiš na PN, OČR alebo MD, a bude to po uplynutí 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, tak tvojim rozhodujúcim obdobím bude rok 2008, čiže VZ 12000,-.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

dobrý deň, chcem sa opýtať za kamarátku, tento rok si platila dnp z minima a už má zaplatených 270 dní...to znamená, že bude mať z nich nárok na PN, ale čo v prípade keby chcela dosiahnuť navyššiu materskú...tehotná ešte nie je. aký je zákon od 1.1.2009. má teraz toto dnp skončiť a prihlásiť sa znovu z najvyššieho, ked bude cca 6tt? dakujem
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

brčko Pozri príspevok
Ak nastúpiš na MD počas čerpania RD, tak by podla mna mali použiť pravdepodobný VZ podla § 57 ods.1 písm.b.
Aj ked dúfam že nepoužijú skutočný VZ z r.2007 resp. neuvedie ho mzdárka v potvrdení pre SP (lebo tie ich postupy sú niekedy neočakávané). Skús si to popredu overiť u mzdárky.
Lebo predpokladám mala si v r.2007 vym.základ pre NP do nástupu na MD, ak si teda nebola v r. 2007 pred nástupom na MD na PN-ke alebo nenastupovala na MD 1.1.07. Aby ti neuviedla tento VZ.

Pri pravdepodobnom VZ zo zamestnania 26000,- vlastne v sumáre zo zamestnania + DNP prekročíš maximálny denný VZ v mesiaci nástupu na MD (12/08).

maximálny DVZ v 12/08 302189:31= cca 974,8
pravdep. DVZ (zo zamestnania) 26000:30= cca 886,6

rozdiel do maxima = (974,8 - 886,6) = cca 88,2
čo budeš mať skutočný DVZ z DNP určite viac, aj ked tvoje VZ z DNP boli v r.2007 minimálne (teda predpokladám do nástupu na MD a od ukončenia MD do 9/07 suma 7600 a od 10/07 suma 8100,-). Ak by si sa nanovo prihlásila na DnP, tak by bol pravdepodobný VZ z DNP 270,- (8100:30).

Som ti chcela poradiť sa odhlásiť z DNP a prihlásiť pred nástupom na MD, kvôli tomu, že v takomto prípade budeš mať nárok na materské z DNP z pravdepodobného denného VZ 270,- , čo je viac ako tvoj skutočný DVZ. No výšku materského by to pri tvojom prípade pri nároku na materské rátané z "pravdepodobného VZ" zo zamestnania neovplyvnilo.
No aj tak by to, podla mna, stálo za to, ak by si sa odhlásila a prihlásila z maxima pár dní pred nástupom na MD. Potom by si mohla v r.2009 po ukončení poberania materského čerpať PN, Očr už z maxima, ktoré si platila od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD. A mohla by si bud do konca r.2008 urobiť "zmenu" VZ na aktuálne mimimum (pozor nie odhlášku a prihlášku) alebo v r.2009 pred ukončením MD (resp. po 6mesiacoch od posl.prihlásenia na DNP, ak schvália novelu).

A celkom by som ocenila, keby si dala vedieť, ako si dopadla- samozrejme ak chceš.
A čo by sa stalo keby som mala nástup na MD 01.01.2009? Termín pôrodu mám totiž 30.01.2009 a keby som prehovorila doktora aby mi posunul materskú ?
( Vo vzťahu k zamestn. a DNP ...)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bea Š. Pozri príspevok
A čo by sa stalo keby som mala nástup na MD 01.01.2009? Termín pôrodu mám totiž 30.01.2009 a keby som prehovorila doktora aby mi posunul materskú ?
( Vo vzťahu k zamestn. a DNP ...)
no ešte som neprabrala tú alternatívu, že ti budú rátať materské zo zamestnania zo skutočného VZ t.j. z r.2007. Aký si mala vtedy VZ? Od 1.1.07 hrubú mzdu tých 26000,-? Vlastne by ti stačilo aj nejakých 22-23tis.mesačne podla okolností.
ak áno, tak aj v tom prípade prekračuje súčet DVZ z DNP + zamestnania maximum, resp. dosiahne cca maximum, takže vlastne netreba nič riešiť a zistovať u mzdárky.
To som nejako nedomyslela.

inak, na MD treba nastúpiť najneskôr 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu, aby neboli zbytočné problémy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať