Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

presúvam otázku z témy o seminári:

Pôvodca textu: petko31
Dobry den,možno mi neodpoviete ale skusim! Platenie poistného na dôchodkové poistenie štátom už v období nároku na materskú dávku by sa malo od začiatku budúceho roka týkať len tých žien, ktorým vznikne nárok na takúto dávku ako zamestnankyniam alebo samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Ak žena získa nárok na materskú dávku len ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, štát za ňu počas poberania tejto dávky platiť odvody na dôchodkové poistenie nebude znamena to teda to,že ak si žena ktora pracuje a začne si platiť ako dobrovolne poistena osoba"pre max matersku" bude za nu stat platiť na 2 pilier z výšky normalneho platu.dakujem za odpoved.
Naposledy upravil brčko : 19.09.08 at 17:10
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

Prepačte,tu prvú otázku som umiestnil totálne zle(len sa rozkukavam). S manželkou plánujeme 2 dieťa (prvé je krásna prváčka),manželka zarába v hrubom pohyblivo od 12 000-15000,na akú sumu sa treba prihlásiť v Sp ,aby sme neprekročili sumu 30219.A co sa stane keď ju prekročime.Dakujem za pomoc
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

alinka ja sa pokusim o moju prvu odpoved, doteraz som iba nasavala a dostavala rozumy, vdaka skvelym ludom co tu radia

v pripade, ze chce nastupit na MD buduci rok, teda otehotniet do marca 2009 tak jej je najlepsie sa ODHLASIT z minima, hoci aj zajtra a bud cakat kedy otehotnie a do toho 8tt (ja by som to neriskla a nahlasila by som sa do 6tt)a potom ked zisti, ze je tehulka tak sa znova PRIHLASILA ale uz s vymeriavacim zakladom pre maximum 30219sk bude ho platit do konca roka a potom si da ZMENU na minimum od 1.1.09
dalsia moznost kebyze rata, ze chce ist na matersku buduci rok, je, odhlasit sa Z MINIMA ...prihlasit napr od oktobra, novembra na maximum a k 1.1.09 podat ZMENU, nie ODHLASKU na minimum. tu zmenu musi stihnut podat do 31.12.08.
ak by sla na matersku v 2009 rozhodujuce obdobie bude obdobie od poslednej prihlasky (oktober november) az po koniec roka takze rok 2008.
co sa tyka DNP tak novy zakon ma priniest to, ze od 1.1.09 si budeme musiet ako DNPckari platit to maximum 6 mesiacov v kuse...teraz to tak neije, preto sa da vyuzit prelom rokov a naslednu ZMENU , nie odhlasku, z MAXIMA na MINIMUM..usporia sa nejake peniazky..

p.s.: kamoska uz sa teraz kludne moze odhlasit z DNP (z minima) a cakat co bude dalej
dufam, ze som ciastocne poradila ak nie, urcite ma opravia viacej vzdelani
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

alinka189 Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať za kamarátku, tento rok si platila dnp z minima a už má zaplatených 270 dní...to znamená, že bude mať z nich nárok na PN, ale čo v prípade keby chcela dosiahnuť navyššiu materskú...tehotná ešte nie je. aký je zákon od 1.1.2009. má teraz toto dnp skončiť a prihlásiť sa znovu z najvyššieho, ked bude cca 6tt? dakujem

ta odpoved patri k tomuto prispevku
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

brčko Pozri príspevok
-prenesený príspevok
Pôvodca textu: petko31
Dobry den,možno mi neodpoviete ale skusim! Platenie poistného na dôchodkové poistenie štátom už v období nároku na materskú dávku by sa malo od začiatku budúceho roka týkať len tých žien, ktorým vznikne nárok na takúto dávku ako zamestnankyniam alebo samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Ak žena získa nárok na materskú dávku len ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, štát za ňu počas poberania tejto dávky platiť odvody na dôchodkové poistenie nebude znamena to teda to,že ak si žena ktora pracuje a začne si platiť ako dobrovolne poistena osoba"pre max matersku" bude za nu stat platiť na 2 pilier z výšky normalneho platu.dakujem za odpoved.
doteraz platí, že za ženy/FO (zamestnané, živnostníčky aj nezamestnané), ktoré:
- sa riadne starajú o dieťa do 6 rokov (tj. od narodenia dieťaťa),
- nie su inak dôchodkovo poistené a
- podajú si prihlášku s potrebnými prílohami do 15dní od pôrodu,
platí dôchodkové poistenie štát "odo dna pôrodu". A odvádza dôch.poistenie aj do II.piliera.
( vid zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm.c + ods.3, § 22 ods.1, príp. § 128 ods.5, § 229)
Štát odvádza za všetky tieto osoby dôchodkové poistenie z rovnakého vymeriavacieho základu, ktorý vyráta v období
- od 1.1. do 30.6. ako 60% z priemerného platu v národn. hospodárstve v kalendár. roku dva roky späť (tj. do 30.6.08 z r.2006 = vymeriavací základ 60% z 18761,-)
- od 1.7. do 31.12. ako 60% z priemerného platu v národn.hospodárstve v kalendár. roku jeden rok dozadu (tj. od 1.7.08 z r.2007 = vymeriavací základ 60% z 20146,-)
(vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods.21)

Materské sa poberá obvykle od 6-teho týždna pred predpokladaným termínom pôrodu. Zamestnávatel nahlási na soc.poistovnu nástup na MD a od tohto dna za mamičku nemusí platiť dôch.poistenie. Takže za zamestnané mamičky a aj mamičky povinne dôchodkovo poistené ako SZčo (nie všetky SzčO sú však povinne dôchodkovo poistené) od nástupu na MD do dna pred pôrodom nie je podla teraz platných zákonov odvádzané dôchodkové poistenie. Neznamená to však, že nie sú v tomto období dôchodkovo poistené (ich dôchodkové poistenie trvá), len v tomto období nemá zamestnávatel, povinne dôch.poistená SZčo a ani štát povinnosť platiť za ne dôchodkové poistenie. Zamestnávatel prerušuje mamičke poistenia v soc.poistovni (dôchodkové, nemocenské aj v nezamestnanosti) až dnom nástupu na rodičovskú dovolenku.
Takto tomu aspon chápem ja.
Aj keď teraz vlastne mamičky zamestnané (a povinne DP SzčO) sú v období od pôrodu do ukončenia poberania materského podla mna fakticky poistené z dvoch titulov: ako zamestnanec (resp. povinne dôchodk.poist. szčo) a aj štátom.- (Toto píšem pre tých, čo sa tým hlbšie zaoberali, lebo je/bol v tom rozpor, kedy sa treba prihlásiť. Ale riešiť to sa neoplatí. Prax v SP je taká, že po narodení dieťaťa).
Ak sa v niečom mýlim alebo má niekto iný názor alebo má k tomu čo dodať, rada sa poučím.

V televízii som tiež zachytila informáciu, že sa navrhuje, aby za mamičky, ktoré budú mať nárok na materské, štát platil dôchodkové poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do pôrodu. Predpokladám, že ostane bez zmeny skupina osôb, ktorých sa bude toto poistenie týkať v období od pôrodu (t.j. riadnej starostlivosti o dieťa).
Návrh bol prezentovaný tak, že sa navrhuje pre mamičky, ktoré majú nárok na materské a že vlastne nárok na materské majú "zamestnané mamičky a mamičky živnostníčky, ktoré si platia povinné nem.poistenie" a aj dane, teda platia štátu odvody a budú takto zvýhodnené oproti ostatným mamičkám. DNP však nespomínali (myslím pre zjednodušenie. Každé zjednodušenie je trochu skreslujúce. Treba s tým rátať. Hlavne pri informáciách z médií je to každodenná realita. No a aj tento môj príspevok je zjednodušený! ). Predpokladám však, že v zákone by bolo uvedené, že sa to týka mamičiek, ktoré "majú nárok na materské" (nepredpokladám, že by vylúčili skupinu mamičiek, ktoré poberajú materské z DNP). No a tiež predpokladám, že výška VZ, z ktorého by odvádzal štát dôch.poistenie by bola rovnaká pre všetkých (nebola závislá od platu) a to vo výške, v akej sa odvádza teraz odo dna pôrodu.

Uf, tak som napísala svoj názor. No hlavne treba zatial tieto info týkajúce sa mamičiek ( tj.navrhované zákony, návrhy schválené vládou a nie zákony schválené parlamentom) stále brať ako návrhy a nie realitu, tj. zákony účinné od 1.1.09.
Naposledy upravil brčko : 19.09.08 at 22:07
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
pekne a temer presne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
pekne a temer presne.
od vás poteší ,
len to "temer" budem rozmýšlať, či platí pre platný zákon, pre ten návrh, či je to v nepresnej formulácii.
To prvé by mi valilo, druhé nie a s tretím počítam
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

a ešte by som sa chcela opýtať aj za seba...v polke 09/2008 som nastúpila na MD a DNP z max.VZ mi stále trvá...26týž.už mám splnených...čo teraz robiť? odhlásiť sa? neplatiť viac? dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alinka189 Pozri príspevok
a ešte by som sa chcela opýtať aj za seba...v polke 09/2008 som nastúpila na MD a DNP z max.VZ mi stále trvá...26týž.už mám splnených...čo teraz robiť? odhlásiť sa? neplatiť viac? dakujem
tu si už dostala radu http://www.porada.sk/774836-post1999.html

..uplatnila si si dúfam z obidvoch poistení .. tak ešte raz:
- počas poberania nem dávky sa poistné neplatí (a poistenie stále trvá)
- po skončení poberania materského sa už platiť musí, potom je už na tebe, či to zrušíš, alebo nie Zrušiť môžeš hocikedy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nechcem robiť reklamu konkurencií ale pre zaujímavosť pár viet z nového programu SDKÚ:

"Navrhujeme zásadne zvýšiť úroveň aj dĺžku vyplácania materského príspevku. Namiesto dnešného príspevku vo výške 55% platu po obdobie 28 týždňov navrhujeme materskú vo výške 100% platu počas 1 roka po narodení dieťaťa."
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

jankasm Pozri príspevok
No asi Ťa sklamem, ale myslím, že majú pravdu. Tvoje nemocenské poistenie je počas RD prerušené. Čiže ak si počas RD nastúpila na PN ako zamestnanec, nárok na nemocenské nemáš. Bolo by potrebné, aspoň na 1 deň nastúpiť do práce a potom ísť na PN.
Na materské nárok mať budeš aj za týchto okolností.

DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie si si neplatila, však?
Este by som sa rada nieco spytala.
Ak nastupim na 1 den dovolenky a potom naspat na PN, uz budem mat narok na PN? Myslite, ze mam narok na dovolenku? Ak ano staci 1 den??? Dakujem. Poprosim o odpoved, zajtra si idem vybavit prerusenie PN, preto potrebujem radu cim skor.
Velmi pekne dakujem.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Moja otazka je na strane 237, prispevok 2368. Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Technická:

Odporúčam otázku tu zopakovať alebo v novom príspevku odcitovať pôvodný. Prehŕňať sa v x-stranách dozadu nie je pre ochotných odpovedajúcich nič príjemné. A nie všetci majú nastavené stránkovanie s 10-timi príspevkami na stranu - napr. ja mám nakonfigurovaných 40 príspevkov na stranu. Nájsť potom spätne príspevok č. y je veľká zábava.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petko31 Pozri príspevok
Prepačte,tu prvú otázku som umiestnil totálne zle(len sa rozkukavam). S manželkou plánujeme 2 dieťa (prvé je krásna prváčka),manželka zarába v hrubom pohyblivo od 12 000-15000,na akú sumu sa treba prihlásiť v Sp ,aby sme neprekročili sumu 30219.A co sa stane keď ju prekročime.Dakujem za pomoc
ja by som sa prihlásila na VZ rozdiel maxima 30219 a jej minimálneho platu, ktorý dosahuje, čo je ako píšeš 12000, takže na VZ cca 18219,-.
Ak by aj vo väčšine mesiacov prekročila v úhrne maximálny VZ, tak by som po nástupe na MD požiadala soc.poistovnu o vrátenie preplatku (teda aj tak idem fakticky urobiť, lebo tiež mám z dôvodu prekročenia max.VZ pri súbehu DNP+zamestnania preplatok zo začiatku roka). Sociálka bude rátať denný vym.základ pre určenie výšky mateského z DNP zo "súčtu vym.základov" ... (§ 55 ZoSP) ale za každý mesiac zoberú VZ-ad len do výšky rozdielu medzi maximom a jej konkrétnym VZ-om zo zamestnania.
Do konca roka 2008 by som doručila do SP pravdepodobne zmenu VZ na minimum platné od 1.1.09. Predpokladám, že nástup na MD bude v r.2009.
Naposledy upravil brčko : 21.09.08 at 20:33
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

any18 Pozri príspevok
Este by som sa rada nieco spytala.
Ak nastupim na 1 den dovolenky a potom naspat na PN, uz budem mat narok na PN? áno, je len otázne v akej výške (vid moja odpoved - príspevok 2377, aj som ju dnes kvôli tvojej otázke doplnila) Myslite, ze mam narok na dovolenku? ak si si pred nástupom na MD nevyčepala dovolenku za rok 2005, tak áno. Inak pravdepodobne nie.
Ak si totiž:
- nastúpila na MD 19.7.05 a
- mala nárok na MD v rozsahu 28týždnov,
tak ti MD skončila 30.1.06.
V takom prípade za rok 2006 už nárok na dovolenku nemáš, lebo máš bohužial odpracovaných (bola si na MD) len 21dní a v roku 2006 vznikal nárok na dovolenku za odpracované dni len v prípade, ak si mala odpracovaných najmenej 22dní (21 dní platí až od r.2007, konkrétne 1.9.07), takže škoda toho jedného dna. Ak ano staci 1 den??? áno, už sme ti to uviedli, stačí byť nem.poitená aj 1den Dakujem. Poprosim o odpoved, zajtra si idem vybavit prerusenie PN, preto potrebujem radu cim skor. prerušiť PN sa nedá, len ukončiť terajšiu a začať novú.
Velmi pekne dakujem.
.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Dakujem Brcko velmi pekne. Uz mi v robote zistuju ci mam este narok na dovolenku.A ak nie, tak sa s tym neda nic robit??? Nic mi uz nepomoze vsak? Urcite napisem ako som dopadla. Este raz dakujem.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Brcko este taka otazka. Ja som bola od februara 2006 zamestanana u tej istej firmy do sept. 2007. Aj ked som robila iba doma. Ani vtedy nemam narok na dovolenku? Dakujem.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Prepacte, ze pisem takto, ale este ma napadlo. Ja som bola vtedy na MD, ked som bola zamestnana, mala som aj zmluvu. Neviem este ake info by som hodila, snad to bude stacit. Predbezne cakam na zamestnavatela, zajtra doobedu mi zisti kolko dni dovolenky mam.... Ach jaj.... To cakanie...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si pripomenúť: http://www.porada.sk/t90094-seminar-...08-2009-a.html
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

Dobry den,
potrebovala by som radu. Som zamestnaná v novom zamestnaní od 12.03.2007.
DNP som si začala platiť 20.08.2008, takže moja hrubá mzda + VZ čo som si dala v SP je maximum VZ teraz po mesiaci od platenia som zistila že som tehotná, a pôjdem na rizikové tehotenstvo. V článkoch o materskej + DNP som si prečítala že ak som bola nemocensky poistená 270 dni, tak mi stačí naďalej platiť DNP(aj keď budem na rizikovom) a budem mať nárok na maximálne materské.Dátum planovaneho pôrodu je 28.05.2009.Len by som chcela vedieť či som to spravne pochopila. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať