Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

snezka11 Pozri príspevok
Dobry den,
potrebovala by som radu. Som zamestnaná v novom zamestnaní od 12.03.2007.
DNP som si začala platiť 20.08.2008, takže moja hrubá mzda + VZ čo som si dala v SP je maximum VZ teraz po mesiaci od platenia som zistila že som tehotná, a pôjdem na rizikové tehotenstvo. V článkoch o materskej + DNP som si prečítala že ak som bola nemocensky poistená 270 dni, tak mi stačí naďalej platiť DNP(aj keď budem na rizikovom) a budem mať nárok na maximálne materské.Dátum planovaneho pôrodu je 28.05.2009.Len by som chcela vedieť či som to spravne pochopila. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.
Len malý dotaz, ukončiť súčasné zamestnanie a začať nové so mzdou vo výške maximálneho VZ asi nie je možné, však? Ak by totiž bolo, a urobíš tak pred nástupom na PN, keďže máš rizikové, mohla by si aj PN dostávať maximálnu.

Ale teraz k tvojej otázke. PN budeš dostávať len zo zamestnania. Z DNP by si mala nárok až po 270 dňoch poistenia. Takže áno, počas PN zostaň naďalej DNP aby Ti išli dni poistenia, no a ak nastúpiš na MD po splnení podmienky 270 dní DNP tak nárok na materské bude aj z DNP a materská bude maximálna.
Čo sa však týka platenia DNP počas PN, tak to si prosím Ťa zisti na svojej pobočke SP. Stretli sme sa tu totiž s rozličnými názormi, niektoré SP tvrdia, vraj DNP platiť musíš aj počas PN, pokiaľ PN máš vyplácanú len zo zamestnania a z DNP nie. Iné zas, že pokiaľ máš od SP vyplácanú nejakú nemocenskú dávku, neplatíš v tej dobe ani žiadne iné nemocenské poistenie.
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

dakujem za odpoved
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

ešte sa chcem opytat takže berie sa do uvahy nastup na matersku alebo dátum vypočítaneho pôrodu lekárom.
Lebo ak je to tak že nastup na matersku budem mať 6 tyž. pred pôrodom tak mam len 242 dni ak sa berie datum pôrodu, kt. určí lekár tak mam 284 dní.Dakujem za odpoved.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

snezka11 Pozri príspevok
ešte sa chcem opytat takže berie sa do uvahy nastup na matersku alebo dátum vypočítaneho pôrodu lekárom.
Lebo ak je to tak že nastup na matersku budem mať 6 tyž. pred pôrodom tak mam len 242 dni ak sa berie datum pôrodu, kt. určí lekár tak mam 284 dní.Dakujem za odpoved.
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Berie sa deň pôrodu, ale nie toho, ktorý určuje lekár, ale skutočného pôrodu. Čiže ak náhodou porodíš o cca. 2 týždne skôr, a dní to bude potom len 269, tak bohužiaľ smola ale na materské z DNP nárok mať nebudeš. Takže držím palce a dúfam, že bábätko sa bude mať fajn a vydržíte to čo najdlhšie.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka poprosim Ta kukni este moju otazku na predoslej strane je. Velmi pekne dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Dakujem Brcko velmi pekne. Uz mi v robote zistuju ci mam este narok na dovolenku.A ak nie, tak sa s tym neda nic robit??? Nic mi uz nepomoze vsak? Urcite napisem ako som dopadla. Este raz dakujem.
any18 Pozri príspevok
Brcko este taka otazka. Ja som bola od februara 2006 zamestanana u tej istej firmy do sept. 2007. Aj ked som robila iba doma. Ani vtedy nemam narok na dovolenku? Dakujem.
any18 Pozri príspevok
Prepacte, ze pisem takto, ale este ma napadlo. Ja som bola vtedy na MD, ked som bola zamestnana, mala som aj zmluvu. Neviem este ake info by som hodila, snad to bude stacit. Predbezne cakam na zamestnavatela, zajtra doobedu mi zisti kolko dni dovolenky mam.... Ach jaj.... To cakanie...
S tým, čo Ti napísala brčko súhlasím. No a myslím, že ak si si nevyčerpala pred MD dovolenku, ktorá Ti vlastne vznikla až počas MD, tak na nejakú určite nárok mať budeš. Lebo máloktorá firma dovolí vyčerpať si dovolenku vopred. Nárok na dovolenku vzniká aj počas MD.
No a ak by si náhodou nijakú nemala, tak by bolo ešte možné napr., nastúpiť na 1-2 dni normálne do práce, napr. na vykonanie nejakej práce, o ktorú Ťa zamestnávateľ požiadal. Za tie 2 dni by si dostala mzdu a potom opäť nastúpila na PN. Už by si mala na ňu nárok.

No ak tomu poslednému dotazu, ak si uňho pracovala na klasickú pracovnú zmluvu, tak nárok na dovolenku určite budeš mať aj za to obdobie. Ale keď píšeš, že si vtedy mala aj zmluvu, to akože inú ako pôvodnú? To Ti tú prvú ukončil a dal novú, alebo pôvodná bežala ďalej a toto bola len práca na dohodu? Ak áno, tak vtedy nárok na dovolenku nevzniká.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka velmi pekne dakujem za odpoved... Idem to veru pozistovat... Mala som zmluvu, ale nemyslim si, ze by sme tu prvu zmluvu zrusili... To by som mala mat nejaky papier nie? So mnou ratali, ze nastupim hned po materskej, teda 21.8.2008. Pracovat doma som prestala v sept. 2007, teda predpokladam, ze som bola u nich nadalej zamestnana... Snad ten nejaky jeden den na dovolku sa najde... Moja ekonomka, ktora tam uz nepracuje, mi tvrdi, ze mam narok na dovolenku ked som robila 4 hod. denne, a veru nic som si nevycerpala-hovorim o tej praci cez matersku...
Janka naozaj velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Pomohla si mi. DAKUJEM.
0 0
IvetaBA IvetaBA

IvetaBA je offline (nepripojený) IvetaBA

Ahojte, mozno sa tu pytam mimo temy, ale este sa tu nevyznam. Od 1.9. som nastupila po rodicovskej dovolenke do prace. Kolko dni mam narok na plateny paragraf navsteva lekara a sprievod s dietatom k lekarovi, pomernu ciastku za rok alebo plnu, dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Janka velmi pekne dakujem za odpoved... Idem to veru pozistovat... Mala som zmluvu, ale nemyslim si, ze by sme tu prvu zmluvu zrusili... To by som mala mat nejaky papier nie? So mnou ratali, ze nastupim hned po materskej, teda 21.8.2008. Pracovat doma som prestala v sept. 2007, teda predpokladam, ze som bola u nich nadalej zamestnana... Snad ten nejaky jeden den na dovolku sa najde... Moja ekonomka, ktora tam uz nepracuje, mi tvrdi, ze mam narok na dovolenku ked som robila 4 hod. denne, a veru nic som si nevycerpala-hovorim o tej praci cez matersku...
Janka naozaj velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Pomohla si mi. DAKUJEM.
Tak to určite, ak si pracovala na 4 hod denne na tú tvoju pôvodnú zmluvu, tak máš určite nárok nie na jeden, ale na pekných pár dní dovolenky. Tak daj potom vedieť ako to dopadlo.
0 0
snezka11 snezka11

snezka11 je offline (nepripojený) snezka11

fakt veľmi pekne ďakujem za pomoc, som rada že sa niekto našiel.Prajem veľa úspechov.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

IvetaBA Pozri príspevok
Ahojte, mozno sa tu pytam mimo temy, ale este sa tu nevyznam. Od 1.9. som nastupila po rodicovskej dovolenke do prace. Kolko dni mam narok na plateny paragraf navsteva lekara a sprievod s dietatom k lekarovi, pomernu ciastku za rok alebo plnu, dakujem.
Naozaj si trošku mimo témy, ale keďže tvoja otázka je jednoduchá, tak odpoviem aj tu.
Nárok na § máš plný, to znamená 7 dní. Pri § sa nepočítajú nejaké pomerné časti. Keby si napr. mala v priebehu 1 roka aj 4zamestnávateľov, tak u každého z nich máš nárok na 7 dní §. To sa neprepočítava ako dovolenka.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

jankasm Pozri príspevok
Tak to určite, ak si pracovala na 4 hod denne na tú tvoju pôvodnú zmluvu, tak máš určite nárok nie na jeden, ale na pekných pár dní dovolenky. Tak daj potom vedieť ako to dopadlo.
Janka velmi naozaj velmi pekne Ti dakujem, urcite hodim info... Prajem pekny den.
0 0
Mamita Mamita

Mamita je offline (nepripojený) Mamita

jankasm Pozri príspevok
Nižší by Ti pravdepodobne uviesť nemal, mzda sa väčšinou zvyšuje. Takže mohol by Ti uviesť rovnaký, 18000,- alebo s prihliadnutím na nejaké zvýšenie za obdobie tvojej MD možno aj o niečo viac. No ale počítajme s tým, že Ti uvedie 18000,-. Takže do maxima potrebuješ VZ cca. ešte 12000,-. Ak plánuješ na MD nastúpiť v budúcom roku, tak sa treba prihlásiť na DNP /nemusíš hneď, dôležité je, aby si DNP platila 270 dní pred nástupom na MD, čiže stačí sa prihlásiť niekedy predtým, ako sa začnete o druhé bábätko snažiť/. Najlepšie je prihlásiť sa ešte v tomto roku, a do konca roka platiť z VZ 12000,-. Potom, od 1.1. /zmenu však podaj na SP ešte v 12/2008/ si daj zmenu VZ /NIE ODHLÁSENIE/ na minimum, ktoré bude platné v novom roku. Keď potom v roku 2008 nastúpiš na PN, OČR alebo MD, a bude to po uplynutí 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, tak tvojim rozhodujúcim obdobím bude rok 2008, čiže VZ 12000,-.
ďakujem!!!!!
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
Dobry den.

ja mam jednu otazku,čo s a tyka znamej.

V auguste išla z rodičovskej na matersku,stale je zamestnana.
A včera jej prišlo vyrizumenie zo socialnej poistovne o vyške materskej a vyratali jej nižšiu matersku,než mala pred troma rokmi.
Zamestnavatel jej mohol dat menši VZ než mala pred troma rokmi??

Lebo volala aj do prace ,a tam jej povedali,že vtedy mala do toho zaratane asi aj odmeny.



dakujem za odpoved
0 0
ivušik ivušik

ivušik je offline (nepripojený) ivušik

Prosím o radu. Som slobodná matka dvojmesačnej dcéry, vlastním rodinný dom a otec môjho dieťaťa má rovnaký trvalý pobyt na základe nájomnej zmluvy. Platí nájom za používanie jednej izby aj to iba za dni, kedy sa zdržiava v dome + výživné na dcéru, inak sa nepodieľa na údržbe ani na chode domácnosti. Mám otázku, či mám nárok na materské v trvaní 37 týždňov alebo iba na 28 týždňov? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pripomínam, že termín (bezplatného) seminára k materskej sa blíži, kliknite vo vlastnom záujme tu:

http://www.porada.sk/t90094-seminar-...tml#post827268
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lubicaha Pozri príspevok
Dobry den.

ja mam jednu otazku,čo s a tyka znamej.

V auguste išla z rodičovskej na matersku,stale je zamestnana.
A včera jej prišlo vyrizumenie zo socialnej poistovne o vyške materskej a vyratali jej nižšiu matersku,než mala pred troma rokmi.
Zamestnavatel jej mohol dat menši VZ než mala pred troma rokmi??

Lebo volala aj do prace ,a tam jej povedali,že vtedy mala do toho zaratane asi aj odmeny.



dakujem za odpoved
No môže byť. Predtým keď išla na MD, tak jej zamestnávateľ uvádzal skutočný príjem, takže so všetkými odmenami a príplatkami. Odvtedy však nepracovala, a preto jej uvádzal do potvrdenia pravdepodobný príjem, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na MD keby pracovala. No a tam jej pravdepodobne uviedol príjem z pracovnej zmluvy, čiže len základ.
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

ahojte mili poradaci

chcem sa vam vsetkym podakovat za pomoc...a ostatnym pochvalit...
pre upresnenie mojej situacie - prispevok c. 410 na str. 41 a potom este myslim jeden alebo dva...neskor niekedy...
no..cize minuly tyzden mi dosla materska (aj vymer aj peniazky) za dva mesiace (jul, august) a vymer bol 523,29 Sk/ den ...jupiiiiiii

cize - k 31.5. som ukoncila pracovny pomer, k 30.6. som prerusila zivnost a od 1.7. ma zamestnal novy zamestnavatel a dostala som plat 30tis. Sk. 7.7.som nastupila na matersku...

Šimonko sa narodil 25.8. (8 dni po termine) a obaja sa mame k svetu....este raz vdaka vam poradaci...velmi si cenim rady, co som tu dostala.....
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tešíme sa s Tebou, prajem obidvom veľa, veľa zdravia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
madi33 Pozri príspevok
ahojte mili poradaci

chcem sa vam vsetkym podakovat za pomoc...

....este raz vdaka vam poradaci...velmi si cenim rady, co som tu dostala.....
Kto neverí, i na tomto príklade vidí, že to funguje. Kto chce vedieť ako to funguje, toho rád privítam na bezplatnom seminári k materskej.

Nebojte sa a prídite, nie je to trik, nebudú sa ponúkať žiadne hrnce, deky alebo najvýhodnejšie životné poistenia, bude sa hovoriť k veci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať