Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Nevedeli by ste mi poradit? Kamartka pracuje na kratsi uvazok, ale naskytla sa jej lepsia prac.ponuka. Kedze pracuje viac ako 5 rokov, zamestnavatel ju nechce pustit, lenze od 1.10. musi nastupit, potrebuje skoncit okamzite. Vzhladom na to ze ma doma dceru ktora ma 2,5 roka, moze poziadat o rodicovsku dovolenku a sucastne dat vypoved, kde bude mat 3mesacnu vypovednu dobu. Ta skonci 31.12.2008. takze sa moze od 1.10.2008 zamestnant rovno u noveho zamestnavetela, je to mozne? alebo ma niekto lepsie riesenie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zena Pozri príspevok
Nevedeli by ste mi poradit? Kamartka pracuje na kratsi uvazok, ale naskytla sa jej lepsia prac.ponuka. Kedze pracuje viac ako 5 rokov, zamestnavatel ju nechce pustit, lenze od 1.10. musi nastupit, potrebuje skoncit okamzite. Vzhladom na to ze ma doma dceru ktora ma 2,5 roka, moze poziadat o rodicovsku dovolenku a sucastne dat vypoved, kde bude mat 3mesacnu vypovednu dobu. Ta skonci 31.12.2008. takze sa moze od 1.10.2008 zamestnant rovno u noveho zamestnavetela, je to mozne? alebo ma niekto lepsie riesenie?
áno, je to tak možné. LEn tá výpovedná doba, ak dá výpoved zamestnanec je podla zákonníka práce 2-mesačná (iba ak má v prac.zmluve alebo kolektívnej zmluve dohodnutú 3-mesačnú, tak platí 3mesiace).

Ak sa nedá ukončiť PP dohodou, tak iné ma nenapadá, len požiadať o RD. Ak by si chcela nechať zadné dvierka, tak môže výpoved podať aj neskôr, ak by s nou náhodou nový zamestnávatel ukončil PP v skúšobnej dobe, ale zároven tak, aby jej pôvodný PP = výpovedná doba skončila najneskôr dosiahnutím 3-och rokov dieťaťa.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

any18 Pozri príspevok
Janka velmi pekne dakujem za odpoved... Idem to veru pozistovat... Mala som zmluvu, ale nemyslim si, ze by sme tu prvu zmluvu zrusili... To by som mala mat nejaky papier nie? So mnou ratali, ze nastupim hned po materskej, teda 21.8.2008. Pracovat doma som prestala v sept. 2007, teda predpokladam, ze som bola u nich nadalej zamestnana... Snad ten nejaky jeden den na dovolku sa najde... Moja ekonomka, ktora tam uz nepracuje, mi tvrdi, ze mam narok na dovolenku ked som robila 4 hod. denne, a veru nic som si nevycerpala-hovorim o tej praci cez matersku...
Janka naozaj velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Pomohla si mi. DAKUJEM.
Janka, znova sa hlasim, od vcera som uz na dovolenke Ukoncila som PN a o chvilku-este neviem presne kedy nastupujem na PN znova
Janka, ale zase mi robia problem v robote s tou zmluvou co som mala na 4 hodiny... Tam som mala plat len 7000 ... Tak snad nie z tej mi budu pocitat PN, bo to sa uz ani neoplati..ale snad sa nejako dohodnem so zamestnavatelom.. Inak tato moja skratena prac. doba platila len pocas MD, tak je mozne ze mi bude platit moja norm. zmluva??? Uz som z toho taka nervoznaaaaaaaaaa (((
Dakujem Janka za vsetko.
Pekny dnik.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Janka, znova sa hlasim, od vcera som uz na dovolenke Ukoncila som PN a o chvilku-este neviem presne kedy nastupujem na PN znova
Janka, ale zase mi robia problem v robote s tou zmluvou co som mala na 4 hodiny... Tam som mala plat len 7000 ... Tak snad nie z tej mi budu pocitat PN, bo to sa uz ani neoplati..ale snad sa nejako dohodnem so zamestnavatelom.. Inak tato moja skratena prac. doba platila len pocas MD, tak je mozne ze mi bude platit moja norm. zmluva??? Uz som z toho taka nervoznaaaaaaaaaa (((
Dakujem Janka za vsetko.
Pekny dnik.
No ak si mala pracovnú zmluvu zmenenú len dodatkom, a to na určitú dobu, tak teraz by to už platiť nemalo a mal by Ti uviesť do potvrdenia pravdepodobný príjem z plného úväzku.
Lenže, a tu pravdepodobne nastane problém, ak si uňho v roku 2007 robila na pôvodnú zmluvu a nie na nejakú dohodu, tak na PN Ti teraz síce uz vznikne nárok, ale zamestnávateľ Ti do potvrdenia uvedie príjem za rok 2007, čiže len tých 7000,- a z toho Ti budú PN aj počítať. Nikoho nezaujíma, že to bolo len na 1/2 úväzok.
No a ak na MD nastúpiš budúci rok, tak sa Ti bude materská zase počítať z VZ za rok 2008, a to konkrétne z príjmu za dovolenku. Lebo iný príjem si uňho asi v tomto roku nemala, však? Takže dúfam, že dovolenku Ti preplatí priemerkou z platu na plný úväzok a nie len z toho polovičného.
0 0
kavciakova.monika kavciakova.monika
Prosila by som poradiť. Som nemocensky poistená ako SZČO od roku 2001 a platím si z minima. Tiež som sa poistila ako DNP od 09/2007, kde som do konca roku 2007 platila z maxima a od januara 2008 urobila zmenu a platila z minima až do teraz. Keďže sa mi nepodarilo otehotnieť (ale stále sa o to pokúšame), moja otázka znie, či sa mám odhlásiť z platenia min.DNP a následne prihlásiť na DNP z maxima do konca roka 2008 a v januári 2009 urobiť zas zmenu na minimum. Bude sa mi v prípade že pôjdem na materskú v roku 2009 počítať materská z DNP z toho maxima, ktoré by som si platila od októbra 2008?
Prečitala som si toho veľa, ale nie som si istá, či som túto problematiku dobre pochopila. Ďakujem za vaše rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kavciakova.monika Pozri príspevok
Prosila by som poradiť. Som nemocensky poistená ako SZČO od roku 2001 a platím si z minima. Tiež som sa poistila ako DNP od 09/2007, kde som do konca roku 2007 platila z maxima a od januara 2008 urobila zmenu a platila z minima až do teraz. Keďže sa mi nepodarilo otehotnieť (ale stále sa o to pokúšame), moja otázka znie, či sa mám odhlásiť z platenia min.DNP a následne prihlásiť na DNP z maxima do konca roka 2008 a v januári 2009 urobiť zas zmenu na minimum. Bude sa mi v prípade že pôjdem na materskú v roku 2009 počítať materská z DNP z toho maxima, ktoré by som si platila od októbra 2008?
Prečitala som si toho veľa, ale nie som si istá, či som túto problematiku dobre pochopila. Ďakujem za vaše rady.
áno, môžeš to tak urobiť (predpokladám, nepočítaš s PN-kou, resp.vieš, že ak by ti vznikla do 26týždnov od posledného prihlásenia, tak by z DNP bola rátaná z aktuálnej minim.mzdy). Aj ked prihlásiť sa vlastne môžeš až ked zistíš, že si tehotná, no najneskôr v 8tt (ale pre istotu môžeš aj od oktobra). Nezabudni potom zmenu doručiť do SP do konca decembra!!! (pozor na dni volna v SP na konci roku).
NO a vzhladom na to, že píšeš, že si aj povinne nemoc.poistená ako SZčo, treba sa prihlásiť na DNP iba z rozdielu maxima 30219 a VZ z povinného NP SZčo = minima 8100 t.j. z VZ 22119,-Sk
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte,
potrebovala by som radu pre kamarátku. Ostala opäť tehotná, momentálne je v 7 tt. Pred nástupom na prvú materskú bola v zahraničí, tu vedená ako nezamestnaná, takže po narodení prvého dieťaťa mala materskú len vo výške rodičovského príspevku. Dalo by sa jej ešte teraz nejako zvýšiť ďlašiu materskú? V predchádzajúcich príspevkoch sa spomínalo obdobie do 8 tt - dá sa to nejako použiť aj v tomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som radu pre kamarátku. Ostala opäť tehotná, momentálne je v 7 tt. Pred nástupom na prvú materskú bola v zahraničí, tu vedená ako nezamestnaná, takže po narodení prvého dieťaťa mala materskú len vo výške rodičovského príspevku. Dalo by sa jej ešte teraz nejako zvýšiť ďlašiu materskú? V predchádzajúcich príspevkoch sa spomínalo obdobie do 8 tt - dá sa to nejako použiť aj v tomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.
Treba splniť okrem tých 26týždnov od posledného prihlásenia (preto do 8tt) aj podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Ak však doteraz nebola nem.poistená napr. doborovolne, tak túto podmienku už nestihne. Bolo sa treba prihlásiť na DNP (dobrovolné nemocenské poistenie) ešte pred otehotnením.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som radu pre kamarátku. Ostala opäť tehotná, momentálne je v 7 tt. Pred nástupom na prvú materskú bola v zahraničí, tu vedená ako nezamestnaná, takže po narodení prvého dieťaťa mala materskú len vo výške rodičovského príspevku. Dalo by sa jej ešte teraz nejako zvýšiť ďlašiu materskú? V predchádzajúcich príspevkoch sa spomínalo obdobie do 8 tt - dá sa to nejako použiť aj v tomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.
Bohužiaľ musím súhlasiť s brčko, už sa v tomto prípade nedá vôbec nič robiť.
0 0
Jullietta Jullietta

Jullietta je offline (nepripojený) Jullietta

Momentalne som na materskej dovolenke a narodenie prveho dietata-syna si uzivam a v podstate aj ucim za pochodu :o))) ...viac
Velmi vas prosim o cennú radu, co v pripade ak nie som v ochrannej lehote a na socialke mi povedali,ze nemam narok na matersku ale len na rodičovský príspevok z ÚPSVaR, to znamena, ze ÚPSVaR mi bude mesacne doplacat na matersku alebo ako to funguje?Chystam sa na úrad a zistujem veci na nete ale potrebujem pocut radu od niekoho kto sa v tom vyzna a je ochotny to vysvetlit detailne.Velmi pekne dakujem. Júlia
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jullietta Pozri príspevok
Velmi vas prosim o cennú radu, co v pripade ak nie som v ochrannej lehote a na socialke mi povedali,ze nemam narok na matersku ale len na rodičovský príspevok z ÚPSVaR, to znamena, ze ÚPSVaR mi bude mesacne doplacat na matersku alebo ako to funguje?Chystam sa na úrad a zistujem veci na nete ale potrebujem pocut radu od niekoho kto sa v tom vyzna a je ochotny to vysvetlit detailne.Velmi pekne dakujem. Júlia
ak si nebola ku dnu nástupu na MD nemoc. poistená a ani v ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia, tak bohužial nárok na materské nemáš. Ak tvoje nem.poistenie skončilo počas tehotenstva, tak ochranná doba bola 6mesiacov od ukončenia PP/nem.poistenia. Inak je obvykle 42 kalend.dní.

Na UPSVaR ti budú vyplácať rodičovský príspevok, ale až od mesiaca narodenia dieťaťa. T.j. ak sa dieťa narodí napr. 30.9.08, tak dostaneš už rodičovský príspevok za september v plnej výške 4780,- (vyplácajú mesiac pozadu).
Zájdi už teraz na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny a popýtaj sa, aké budeš potrebovať po narodení dieťaťa podklady. Predpokladám kopiu rodného listu dieťaťa a tiež potvrdenie zo sociál.poistovne, že nemáš nárok na materské (tlačivo, ktoré si dáš potvrdiť na SP ti dajú na UPSVaR).

Ešte rada: nezabudni si do 15dní od narodenia dieťaťa podať na sociál. poistovni prihlášku na registr.liste fyzic.osoby (+vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak si v II.pilieri), ak chceš aby za teba štát platil dôchodkové poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6rokov odo dna narodenia dieťaťa. Spätne sa to totiž vybaviť nedá. Už teraz si vyber zo SP papiere a porad sa, ako ich vyplniť a príp. kedy treba dať odhlášku.

No a predpokladám, si evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Inak by si si musela zdrav.poistenie platiť sama, ak napr. nepoberáš nemocenské do pôrodu.
Naposledy upravil brčko : 26.09.08 at 10:09
0 0
Jullietta Jullietta

Jullietta je offline (nepripojený) Jullietta

Momentalne som na materskej dovolenke a narodenie prveho dietata-syna si uzivam a v podstate aj ucim za pochodu :o))) ...viac
Velmi pekne dakujem za info, vazim si kazdu radu, no ja som si tohto roku v aprili otvarala zivnost, zdravotku si platim 1134sk, od socialky som prvy rok oslobodena, pred tym som ukoncila pracovny pomer k 1.8.2007 a bola som do aprila evidovana na urade prace kym som si otvorila zivnost lebo som chodila na informacno technologicky kurz kvoli certifikatom a to trvalo pol roka, bol zadarmo, podmienkou bola evidencia na urade prace...asi tak
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jullietta Pozri príspevok
Velmi pekne dakujem za info, vazim si kazdu radu, no ja som si tohto roku v aprili otvarala zivnost, zdravotku si platim 1134sk, od socialky som prvy rok oslobodena, pred tym som ukoncila pracovny pomer k 1.8.2007 a bola som do aprila evidovana na urade prace kym som si otvorila zivnost lebo som chodila na informacno technologicky kurz kvoli certifikatom a to trvalo pol roka, bol zadarmo, podmienkou bola evidencia na urade prace...asi tak
No ak dobre počítam, tak podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch by si mala splnenú, tak tvoj PP trval aspoň nejakých 9 mesiacov pred ukončením k 1.8.2007. Posudzovali by teda 2 roky späť, a to do obdobia cca. 09/2006. Ak tvoj PP trval napr. odvtedy až do 07/2007 tak podmienku máš splnenú a na získanie materskej sa Ti stačilo pár dní pred nástupom na MD zamestnať u niekoho.
0 0
Jullietta Jullietta

Jullietta je offline (nepripojený) Jullietta

Momentalne som na materskej dovolenke a narodenie prveho dietata-syna si uzivam a v podstate aj ucim za pochodu :o))) ...viac
no to ba aj sedelo len nie na papieri, bola som natolko hlupa ze v poslednej praci som robila 9mesiacov, ale papierovo iba od aprila, kamosova firma a tahal ma za nos kym mi dal zmluvu, lebo prerabali firmu na s.r.o.(vyhovovalo mu to tak), takze narok nemam.do haja
Aj tak dakujem pekne za pomoc pojdem na ten urad prace a uvidim, mam cca mesiac do porodu.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

jankasm Pozri príspevok
No ak si mala pracovnú zmluvu zmenenú len dodatkom, a to na určitú dobu, tak teraz by to už platiť nemalo a mal by Ti uviesť do potvrdenia pravdepodobný príjem z plného úväzku.
Lenže, a tu pravdepodobne nastane problém, ak si uňho v roku 2007 robila na pôvodnú zmluvu a nie na nejakú dohodu, tak na PN Ti teraz síce uz vznikne nárok, ale zamestnávateľ Ti do potvrdenia uvedie príjem za rok 2007, čiže len tých 7000,- a z toho Ti budú PN aj počítať. Nikoho nezaujíma, že to bolo len na 1/2 úväzok.
No a ak na MD nastúpiš budúci rok, tak sa Ti bude materská zase počítať z VZ za rok 2008, a to konkrétne z príjmu za dovolenku. Lebo iný príjem si uňho asi v tomto roku nemala, však? Takže dúfam, že dovolenku Ti preplatí priemerkou z platu na plný úväzok a nie len z toho polovičného.
Ahoj Janka, mala by som este jednu otazocku, prepac, ze tolko rusim.
Dovolenka chodi aj cez PN a RD?
V stredu pride sef a dohodneme sa z akej sumy sa to bude pocitat..inak asi to take jednoznacne nie je, ked pride za mnou... No ale uvidime... Kazdopadne dam vediet. Dakujem.
0 0
7506 7506

7506 je offline (nepripojený) 7506

prosim o pomoc

je mozne sa odhlasit zo SP a znovu sa prihlasit s max vymeriavacim zakladom ako zamestnanec aby som dostala max materskú
ak ano kolko je potrebne platit do SP po znovuprihlaseni

dakujem za odpoved

jedna sa o PN nie DPN to uz nestiham
0 0
7506 7506

7506 je offline (nepripojený) 7506

prosim o pomoc

je mozne sa odhlasit zo SP a znovu sa prihlasit s max vymeriavacim zakladom ako zamestnanec aby som dostala max materskú
ak ano kolko je potrebne platit do SP po znovuprihlaseni

dakujem za odpoved

jedna sa o PN nie DPN to uz nestiham
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Ahoj Janka, mala by som este jednu otazocku, prepac, ze tolko rusim.
Dovolenka chodi aj cez PN a RD?
V stredu pride sef a dohodneme sa z akej sumy sa to bude pocitat..inak asi to take jednoznacne nie je, ked pride za mnou... No ale uvidime... Kazdopadne dam vediet. Dakujem.
Nárok na dovolenku Ti vzniká len za odpracované dni v roku a počas MD, pretože obdobie MD sa považuje ako odpracovaná doba. Počas PN a RD nie, za dni PN a RD sa Ti potom vzniknutá dovolenka za kalendárny rok kráti.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

7506 Pozri príspevok
prosim o pomoc

je mozne sa odhlasit zo SP a znovu sa prihlasit s max vymeriavacim zakladom ako zamestnanec aby som dostala max materskú
ak ano kolko je potrebne platit do SP po znovuprihlaseni

dakujem za odpoved

jedna sa o PN nie DPN to uz nestiham celkom nerozumiem, keďže PN - pracovná neschopnosť je to isté ako DPN - dočasná pracovná neschopnosť
Ak som dobre pochopila tvoju otázku, nemáš na mysli asi nič, čo sa týka DNP - dobrovoľného nemocenského poistenia.
Teda ak chceš získať maximálnu materskú tak, že ukončíš PP a následne uzatvoríš nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, tak tak stačí urobiť napr. 1-2 dni pred nástupom na MD. Plat za tieto odpracované dni však treba presne prispôsobiť maximálnemu VZ, čiže nestačí dať mesačnú mzdu 30219,- ale podstatné je, aby mzda za tie 2 dni dosiahla maximálny VZ prislúchajúci na tie dni. Pretože ak to napr. nebudú len pracovné dni, ale aj víkend, tak mesačná mzda musí byť potom vyššia, pretože SP prepočítava VZ na kalendárne dni.
Takže keď budeš presne vedieť dátumy, kedy to chceš zrealizovať, napíš, vypočítame.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka nasla som dodatok k mojej zmluve... Co si o tom myslis? Z akej sumy mi maju vypocitat VZ? Z tej povodnej, kde mam dobru vyplatu..ci z tejto, kde som robila 15 h. tyzdenne.
Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na .... Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať