Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Dakujem velmi pekne.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka vecer este raz opisem celu moju situaciu, posledny prispevok si zatial nevsimaj, dakujem. Chcem, aby si to mala pokope, aby sa Ti lahsie odpovedalo.
Dakujem za trpezlivost.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Takze opisem moju situaciu znova, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Takze opisem moju situaciu znova, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Takže presne ako si napísala v závere, to je jediná možnosť ako získať vyššiu PN aj materskú. Keďže tvoja pracovná zmluva nebola počas zamestnania zrušená, čiže nedostala si na zastupovanie novú zmluvu, len dodatok ku starej, tak potom sa Ti to berie ako normálny príjem. No a keďže rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je predchádzajúci rok 2007, tak dávky, nemocenské aj materské budú počítané z VZ 7000,-. Zamestnávateľ aj keby chcel, nemôže uviesť iný VZ. Jedine, ak by ste ukončili súčasný PP a uzatvorili nový, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, to by pomohlo. No a ak sa to už chystáš urobiť, urob tak pred nástupom na PN. Ak sa totiž zamestnáš napr. na 1-2 dni s maximálnym VZ /dôležité je presne na dni prispôsobiť max VZ, takžeš potom daj vedieť, vypočítam Ti/ už pred PN, tak aj PN Ti bude počítaná z maxima.
Nárok na materské z nového PP budeš mať, pretože sa posudzuje 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo máš bez problémov splnené, keďže tvoj PP trvá už od roku 2004.
0 0
7506 7506

7506 je offline (nepripojený) 7506

jankasm Pozri príspevok
Ak som dobre pochopila tvoju otázku, nemáš na mysli asi nič, čo sa týka DNP - dobrovoľného nemocenského poistenia.
Teda ak chceš získať maximálnu materskú tak, že ukončíš PP a následne uzatvoríš nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, tak tak stačí urobiť napr. 1-2 dni pred nástupom na MD. Plat za tieto odpracované dni však treba presne prispôsobiť maximálnemu VZ, čiže nestačí dať mesačnú mzdu 30219,- ale podstatné je, aby mzda za tie 2 dni dosiahla maximálny VZ prislúchajúci na tie dni. Pretože ak to napr. nebudú len pracovné dni, ale aj víkend, tak mesačná mzda musí byť potom vyššia, pretože SP prepočítava VZ na kalendárne dni.
Takže keď budeš presne vedieť dátumy, kedy to chceš zrealizovať, napíš, vypočítame.
dakujem za odpoved ale stale nie som si ista ci po odhlaseni a znovu prihlaseni povinneho poistenia sa bude pocitat vymeriavaci zaklad z maxima
niekde som citala ze treba byt nanovo prihlasena az 26 tyzdnov neviem to overit

a este treba dat vypoved a znovu sa zamestnat alebo staci si zobrat neplatene volno 2 dni?
dakujem za odpoved pytam sa za svoju kmotru ktora caka dvojicky ale len teraz poziadala o pomoc a uz je v piatom mesiaci

z vypovedou a znovu zamestnanim alebo inou moznostou by nemal byt problem

dakujem velmi pekne za odpoved Mirka

ja momentalne cerpam max matersku - bola som dobrovolne poistena nakolko som bola na materskej s prvym synom
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

7506 Pozri príspevok
dakujem za odpoved ale stale nie som si ista ci po odhlaseni a znovu prihlaseni povinneho poistenia sa bude pocitat vymeriavaci zaklad z maxima Ak bude predchádzajúci PP riadne ukončený s odhláškou a nový riadne prihlásený s prihláškou, tak sa nem.dávka ráta z tohto posleného nem.poistenia=zamestnania, resp. z RO v tomto novom poistení. Ak bude v rozhodujúcom období maximálny VZ na kalend.den, tak sa bude rátať z maxima.
niekde som citala ze treba byt nanovo prihlasena az 26 tyzdnov neviem to overit pozri zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. c . Zistíš, že sa to netýka povinne nem.poistených zamestnancov, ale len DNP osôb, ktorým sa do 26týždnov ráta nem. dávka len z pravdep.VZ DNPosoby, t.j. z minimálnej mzdy.

a este treba dat vypoved a znovu sa zamestnat alebo staci si zobrat neplatene volno 2 dni? neplatené volno na zmenu rozhodujúceho obdobia nepomôže!!! TReba ukončiť PP a uzatvoriť nový (starý najlepšie ukončiť dohodou ku konkrétnemu dnu, nie výpovedou, to by plynula výpovedná doba)
dakujem za odpoved pytam sa za svoju kmotru ktora caka dvojicky ale len teraz poziadala o pomoc a uz je v piatom mesiaci

z vypovedou a znovu zamestnanim alebo inou moznostou by nemal byt problem

dakujem velmi pekne za odpoved Mirka

ja momentalne cerpam max matersku - bola som dobrovolne poistena nakolko som bola na materskej s prvym synom
,
Naposledy upravil brčko : 29.09.08 at 20:00
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka velmi pekne dakujem za odpoved, asi uz v stredu budem vediet co urobim.. Aj tak dakujeeeeeeeem.
Urcite Ti napisem.
Pekny den prajem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

any18 Pozri príspevok
Janka velmi pekne dakujem za odpoved, asi uz v stredu budem vediet co urobim.. Aj tak dakujeeeeeeeem.
Urcite Ti napisem.
Pekny den prajem.
Ak nový PP bude od 1.10. a nástup na PN 3.10 ... stačí aj 23 tisícový mes plat
0 0
gembi gembi

gembi je offline (nepripojený) gembi

Katy a R Pozri príspevok
Ak nový PP bude od 1.10. a nástup na PN 3.10 ... stačí aj 23 tisícový mes plat
Ahoj, ak by bol novy PP od 8.10 a nastup na PN 9.10 tak aky by potrebovala plat?? Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gembi Pozri príspevok
Ahoj, ak by bol novy PP od 8.10 a nastup na PN 9.10 tak aky by potrebovala plat?? Dakujem.
Taký istý, pretože sa rovnako ako v prvom prípade /1.-2.10./ jedná len o pracovné dni /8.10./. Takže mesačný plat rovnako postačuje 23000,-. Ak by v dňoch trvania boli aj víkendové dni, vtedy treba plat navýšiť, lebo mzda je len za pracovné dni, ale SP prepočítava VZ na kalendárne dni.
Podstatné je dosiahnuť na 1 kalendárny deň trvania PP maximálny DVZ, čo je konkrétne v mesiaci 10/2008 975,- /30219/31/.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Katy a R Pozri príspevok
Ak nový PP bude od 1.10. a nástup na PN 3.10 ... stačí aj 23 tisícový mes plat
Dakujem Katy, ale to bude az mozno dalsi tyzden, najprv bude porada so sefom, potom sa rozhodnem co urobim a urcite napisem kedy by som chcela nastupit na novy PP.
Dakujem, velmi mi pomahate.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Citát:
Pôvodca textu príspevku: any18 Pozri príspevok
Takze opisem moju situaciu znova, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Takže presne ako si napísala v závere, to je jediná možnosť ako získať vyššiu PN aj materskú. Keďže tvoja pracovná zmluva nebola počas zamestnania zrušená, čiže nedostala si na zastupovanie novú zmluvu, len dodatok ku starej, tak potom sa Ti to berie ako normálny príjem. No a keďže rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je predchádzajúci rok 2007, tak dávky, nemocenské aj materské budú počítané z VZ 7000,-. Zamestnávateľ aj keby chcel, nemôže uviesť iný VZ. Jedine, ak by ste ukončili súčasný PP a uzatvorili nový, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, to by pomohlo. No a ak sa to už chystáš urobiť, urob tak pred nástupom na PN. Ak sa totiž zamestnáš napr. na 1-2 dni s maximálnym VZ /dôležité je presne na dni prispôsobiť max VZ, takžeš potom daj vedieť, vypočítam Ti/ už pred PN, tak aj PN Ti bude počítaná z maxima.
Nárok na materské z nového PP budeš mať, pretože sa posudzuje 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo máš bez problémov splnené, keďže tvoj PP trvá už od roku 2004.

Este by som mala par otazok. Velmi pekne dakujem.
Teraz som este zamestnana, ako mozem dat vypoved? Mozem dat dohodou? Ako je najlepsie? Dokedy musia odniest ten papier zamestnavatel na socialku, ako dlho to tam trva? Kedy mozem nastupit na novy PP?
Ak nastupim na novy PP, ako je to s vypovedou?
Napr. zamestnam sa na 1 den, potom pojdem na PN a kedy mozem dat vypoved?
Napisete mi vsetko co je dolezite? Dakujem.
0 0
matulienkao matulienkao

matulienkao je offline (nepripojený) matulienkao

Ja by som sa tiež chcela informovať ohľadom materskej.V súčastnosti som nezamestnaná a termín pôrodu mám na marec.Chcela by som ísť na pn-na pn ma môže vypísať aj obvodná,nielen gynekolog?
Som dobrovoľný platca nemocenského od roku 2006,čož viem,že som určite nemocensky poistená viac než 270dní.Keď teraz pôjdem na pn,musím doklad - kladenku,zaniesť na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu.Budem mať nárok na nemocenské,t.j na marodku počas doby,kým porodím?Ako postupovať v soc.poisťovni treba nejakú žiadosť,alebo ako ............
Keď ukončím pn,znovu treba informovať soc.poist a žiadať o materské.
Čítala som si mnoho príspevkov,a neviem sa v tom nejak vyznať,budem rada,keď mi odpoviete na tieto moje konkrétne otázky mojej osoby.
ďakujem
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
gembi gembi

gembi je offline (nepripojený) gembi

bendo Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.
Ahoj, k moznosti a. Ak nastupi hned na PN este pocas rodicovskej tak nebude mat narok na ziadnu PN kedze nebola nemocensky poistena. To sa stalo aj nam. Musi sa zamestnat aspon na jeden den a potom sa dat na PN, alebo zobrat si dovolenku . A narok na matersku potom bude mat tiez.

k moznosti b. Ak sa zamestna u ineho zamestanvatela tak narok na PN a matersku bude mat nevidim dovod preco by nemala.
Nie som odbornik ale teraz sme to riesili aj my s manzelkou.
0 0
gembi gembi

gembi je offline (nepripojený) gembi

bendo Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.
A k bodu 2. Nemocenske je prerusene ale do 270 dni sa ti obdobie na rocicovskej dovolenke zaratava.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Este by som mala par otazok. Velmi pekne dakujem.
Teraz som este zamestnana, ako mozem dat vypoved? Mozem dat dohodou? Ako je najlepsie? Je úplne jedno ako PP ukončíš, ale najlepšia je dohoda. Dokedy musia odniest ten papier zamestnavatel na socialku, ako dlho to tam trva? Kedy mozem nastupit na novy PP? Odhlášku musí zamestnávateľ zaniesťna SP druhý deň po skončení PP. Ty sa môžeš kľudne zamestnať hneď od nasledujúceho dňa, aby si tam nemala medzeru a nemusela sa zbytočne hlásiť na SP a ZP.
Ak nastupim na novy PP, ako je to s vypovedou?
Napr. zamestnam sa na 1 den, potom pojdem na PN a kedy mozem dat vypoved? Zamestnáš sa napr. na 1 deň, nastúpiš na PN a výpoveď môžeš dať kedykoľvek. Aj hneď. Keď skončíš PP a si tehotná, tak si v ochrannej lehote 6 mesiacov, takže ak nastúpiš do 6 mesiacov na MD tak nárok na materské mať budeš. Ale odporúčala by som zostať v zamestnaní do nástupu na MD a potom ukončiť PP dohodou. Alebo ho môžete urobiť na dobu určitú s dátumom ukončenia po nástupe na MD.
Napisete mi vsetko co je dolezite? Dakujem.
To by malo byť asi všetko
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

matulienkao Pozri príspevok
Ja by som sa tiež chcela informovať ohľadom materskej.V súčastnosti som nezamestnaná a termín pôrodu mám na marec.Chcela by som ísť na pn-na pn ma môže vypísať aj obvodná,nielen gynekolog?
Som dobrovoľný platca nemocenského od roku 2006,čož viem,že som určite nemocensky poistená viac než 270dní.Keď teraz pôjdem na pn,musím doklad - kladenku,zaniesť na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu.Budem mať nárok na nemocenské,t.j na marodku počas doby,kým porodím?Ako postupovať v soc.poisťovni treba nejakú žiadosť,alebo ako ............
Keď ukončím pn,znovu treba informovať soc.poist a žiadať o materské.
Čítala som si mnoho príspevkov,a neviem sa v tom nejak vyznať,budem rada,keď mi odpoviete na tieto moje konkrétne otázky mojej osoby.
ďakujem
No myslím, že obvodná Ťa na PN vypísať môže, ale nie z dôvodu tehotenstva, to môže len gynekológ.
Predpokladám, že DNP stále trvá, čiže ak si poistená viac ako 270 dní v posledných dvoch rokoch, nárok na PN a rovnako aj na materské mať budeš. Výška PN bude počítaná z VZ, z ktorého si platila DNP v roku 2007. Výška materskej už bude počítaná z VZ za rok 2008.
Lekár Ti vypíše klasický doklad PN, ako pre zamestnancov, žiadosť o nemocenské, ktorý odovzdáš na SP. Vypíšeš tam, že žiadaš ako DNP osoba. No a po skončení PN rovnako dostaneš od lekára papier žiadosť o materské, ktoré znovu doručíš do SP. Čo sa týka úradu práce, podporu teraz vypláca SP, takže ak to majú prepojené, možno to tam ani nemusíš ísť hlásiť. Ale na to sa pre istotu spýtaj keď pôjdeš zaniesť žiadosť o nemocenské.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
bendo Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.
gembi Pozri príspevok
Ahoj, k moznosti a. Ak nastupi hned na PN este pocas rodicovskej tak nebude mat narok na ziadnu PN kedze nebola nemocensky poistena. To sa stalo aj nam. Musi sa zamestnat aspon na jeden den a potom sa dat na PN, alebo zobrat si dovolenku . A narok na matersku potom bude mat tiez.

k moznosti b. Ak sa zamestna u ineho zamestanvatela tak narok na PN a matersku bude mat nevidim dovod preco by nemala.
Nie som odbornik ale teraz sme to riesili aj my s manzelkou.
Ďakujem za odpovede. Už ma zaujíma len odpoveď na otázku č. 1b (modrým), pretože na Sociálnej poisťovni dostala odpoveď, že nárok na materskú bude mať len v prípade, že zostane pracovať u pôvodného zamestnávateľa. Keď rozviaže PP a začala by pracovať u iného (čo mala pôvodne v pláne...), tak nárok na materskú mať nebude.
Neviem z akého § vychádzali....
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
matulienkao Pozri príspevok
Ja by som sa tiež chcela informovať ohľadom materskej.V súčastnosti som nezamestnaná a termín pôrodu mám na marec.Chcela by som ísť na pn-na pn ma môže vypísať aj obvodná,nielen gynekolog?
Som dobrovoľný platca nemocenského od roku 2006,čož viem,že som určite nemocensky poistená viac než 270dní.Keď teraz pôjdem na pn,musím doklad - kladenku,zaniesť na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu.Budem mať nárok na nemocenské,t.j na marodku počas doby,kým porodím?Ako postupovať v soc.poisťovni treba nejakú žiadosť,alebo ako ............
Keď ukončím pn,znovu treba informovať soc.poist a žiadať o materské.
Čítala som si mnoho príspevkov,a neviem sa v tom nejak vyznať,budem rada,keď mi odpoviete na tieto moje konkrétne otázky mojej osoby.
ďakujem
jankasm Pozri príspevok
No myslím, že obvodná Ťa na PN vypísať môže, ale nie z dôvodu tehotenstva, to môže len gynekológ.
Predpokladám, že DNP stále trvá, čiže ak si poistená viac ako 270 dní v posledných dvoch rokoch, nárok na PN a rovnako aj na materské mať budeš. Výška PN bude počítaná z VZ, z ktorého si platila DNP v roku 2007. Výška materskej už bude počítaná z VZ za rok 2008.
Lekár Ti vypíše klasický doklad PN, ako pre zamestnancov, žiadosť o nemocenské, ktorý odovzdáš na SP. Vypíšeš tam, že žiadaš ako DNP osoba. No a po skončení PN rovnako dostaneš od lekára papier žiadosť o materské, ktoré znovu doručíš do SP. Čo sa týka úradu práce, podporu teraz vypláca SP, takže ak to majú prepojené, možno to tam ani nemusíš ísť hlásiť. Ale na to sa pre istotu spýtaj keď pôjdeš zaniesť žiadosť o nemocenské.
Len doplním, že kópiu dokladu o DPN treba odovzdať aj na UPSVaR pokiaľ si tam evidovaná ako uchádzač o zamestnanie. Pretože počas DPN sa nemusíš hlásiť..., takže musia o tom vedieť aj oni.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať