Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Prosím o kontrolu
Kamarátka je tehotná a ide na PN. Platila si popri zamestnaní aj DNP, ale keďže jej v súčte DNP + zamestnanie nevychádza maximum, rozhodli sme sa to riešiť druhým PP. A budem radšej, keď sa na to pozrie ešte niekto svojim odbroným očkom, aby sme niečo nepokazili. Ďakujem

Zamestnanie č. 1 trvá už dlho, takže 270 dní splnené, nárok na PN aj materské vznikne. DVZ z roku 2007 cca. 426
DNP platené dlho, cca. 2 roky, takže rovnako 270 dní splnených.
DNP chceme ukončiť 5.10.2008, aby sa dni platenia pripočítali k dňom NP v novom zamestnaní.
Zamestnanie č. 2 vznikne 6.10.2008, s platom vo výške 13000,- a DVZ bude cca. 565. Nástup na PN 8.10.2008.

Uvažujem správne, že nárok bude mať na PN aj na materské z oboch zamestnaní a výška DVZ prekročí maximum?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bendo Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede. Už ma zaujíma len odpoveď na otázku č. 1b (modrým), pretože na Sociálnej poisťovni dostala odpoveď, že nárok na materskú bude mať len v prípade, že zostane pracovať u pôvodného zamestnávateľa. Keď rozviaže PP a začala by pracovať u iného (čo mala pôvodne v pláne...), tak nárok na materskú mať nebude.
Neviem z akého § vychádzali....
Tak to by zaujímalo aj mňa. Pretože predsa zákon hovorí jasne

Podmienky nároku na materské
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

§ 49a
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky

Takže dni trvania RD sa jej normálne počítajú do splnenia podmienky 270 dní NP. Výklad SP hovorí o tom, že k dňom aktuálneho NP, z ktorého sa žiada o materské, sa pripočítajú dni z ukončených NP v posledných dvoch rokoch. Tým pádom by sa jej mali pripočítať dni z predchádzajúceho zamestnania k dňom nového a nárok na materské vznikne.
Odporúčam založiť nový PP, odpracovať aspoň 1 deň a potom nastúpiť na MD /prípadne PN/.

Počkaj kým sa na to ešte niekto kukne, ale môj názor je takýto.
Skúste zalovať na inú pobočku SP, uvidíš čo Vám povedia tam.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede. Už ma zaujíma len odpoveď na otázku č. 1b (modrým), pretože na Sociálnej poisťovni dostala odpoveď, že nárok na materskú bude mať len v prípade, že zostane pracovať u pôvodného zamestnávateľa. Keď rozviaže PP a začala by pracovať u iného (čo mala pôvodne v pláne...), tak nárok na materskú mať nebude.
Neviem z akého § vychádzali....
súhlasím s Jankou. Je len dôležité, aby bol ten predchádzajúci PP ukončený!!! a k nástupu na MD trval už len nový PP. Najlepšie ukončiť starý PP pred vznikom nového PP (dá sa aj neskôr, no je tam viacero ak ... a možno...)

Tiež som už spomínala viackrát, že som dostala zamietavé odpovede zo SP (dokonca od metodičky) na otázku, či vznikne nárok na materské za daných okolností. A po dvoch mesiacoch od podania žiadosti nárok vznikol.

Zákon v tomto hovorí jednoznačne, niet v tom pochýb, ak boli uvedené všetky okolnosti (napr. trvanie PP počas čerpania RD, žiadne iné nem.poistenie, bude riadne ukončený PP s odhláškou v SP, riadne prihlásený PP s novou prihláškou, nem.poistenie bude trvať aspon 1den a v tom čase nebude trvať iné nem.poistenie...)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Prosím o kontrolu
Kamarátka je tehotná a ide na PN. Platila si popri zamestnaní aj DNP, ale keďže jej v súčte DNP + zamestnanie nevychádza maximum, rozhodli sme sa to riešiť druhým PP. A budem radšej, keď sa na to pozrie ešte niekto svojim odbroným očkom, aby sme niečo nepokazili. Ďakujem

Zamestnanie č. 1 trvá už dlho, takže 270 dní splnené, nárok na PN aj materské vznikne. DVZ z roku 2007 cca. 426
DNP platené dlho, cca. 2 roky, takže rovnako 270 dní splnených.
DNP chceme ukončiť 5.10.2008, aby sa dni platenia pripočítali k dňom NP v novom zamestnaní.
Zamestnanie č. 2 vznikne 6.10.2008, s platom vo výške 13000,- a DVZ bude cca. 565. Nástup na PN 8.10.2008.

Uvažujem správne, že nárok bude mať na PN aj na materské z oboch zamestnaní a výška DVZ prekročí maximum?
Podla mna v takom prípade dosiahne
- zo zamestania č.2 DVZ 565,5 = (13000:23 x 2 = 1131; 1131:2dni = 565,5)
- zo zamestania č.1 cca tých 426
SPOLU 991,5 , no maximum za 10/08 je 1007,3 (30219:30)

- ale bolo by dobré, aby DVZ pre nem.poistenie za 10/08 zo zamestnania č.1 neprevýši 441,8Sk (t.j. denné maximum za 10/08 mínus jej DVZ z PP č.2 = 1007,3 - 565,5 = 441,8 ),
- resp. vlastne je dôležité, aby nebol VZ (neviem, či je dôležitý mesačný alebo denný, vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19) zo zamestnania č.1 vyšší ako zo zamestnania č.2 (vzhladom na to, že preplatok by nastal v nem.poistení s nižším vymeriavacím základom- predpokladám). No lepšie neprekročiť denné maximum, nech nemajú mzdárky vela roboty

K získaniu maxima jedine ešte vyšší denný VZ zo zamestnania č.2, podla DVZ zo zamestnania č.1. Možno aj prekročiť denné maximum (ale VZ v zamestnaní č. 2 by mal byť vyšší), no s preplatkom zamestnanca na NP potom treba rátať v zam.č.1.

Dúfam, že som to nedomotala
Naposledy upravil brčko : 01.10.08 at 11:25 Dôvod: ešte doplnenie §
0 0
gembi gembi

gembi je offline (nepripojený) gembi

brčko Pozri príspevok
súhlasím s Jankou. Je len dôležité, aby bol ten predchádzajúci PP ukončený!!! a k nástupu na MD trval už len nový PP. Najlepšie ukončiť starý PP pred vznikom nového PP (dá sa aj neskôr, no je tam viacero ak ... a možno...)

Tiež som už spomínala viackrát, že som dostala zamietavé odpovede zo SP (dokonca od metodičky) na otázku, či vznikne nárok na materské za daných okolností. A po dvoch mesiacoch od podania žiadosti nárok vznikol.

Zákon v tomto hovorí jednoznačne, niet v tom pochýb, ak boli uvedené všetky okolnosti (napr. trvanie PP počas čerpania RD, žiadne iné nem.poistenie, bude riadne ukončený PP s odhláškou v SP, riadne prihlásený PP s novou prihláškou, nem.poistenie bude trvať aspon 1den a v tom čase nebude trvať iné nem.poistenie...)
Ahoj, a co ak pocas RD pracovala na ciastocny uvazok?? Meni to nieco?

A este jedna otazka. Ma v tom pripade narok aj na PN-ku.Ak po rodicovskej nastupi do novej prace aspon na jeden den a pojde na PN.A potom z PN na Matersku?? Podla mna nie lebo tych 270 dni NP sa rata len pri materskej dovolenke pri PN-ke nie .
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gembi Pozri príspevok
Ahoj, a co ak pocas RD pracovala na ciastocny uvazok?? Meni to nieco?

A este jedna otazka. Ma v tom pripade narok aj na PN-ku.Ak po rodicovskej nastupi do novej prace aspon na jeden den a pojde na PN.A potom z PN na Matersku?? Podla mna nie lebo tych 270 dni NP sa rata len pri materskej dovolenke pri PN-ke nie .
Samozrejme bude mať z nového PP nárok aj na PN. Pri PN zo zamestnania totiž vôbec netreba splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nárok na PN ako zamestnanec má od prvého dňa vzniku PP, čiže prihlásenia na NP. Podmienka 270 dní sa týka len materskej.
To, že počas RD pracovala na čiastočný úväzok vôbec nemá vplyv. Podstatné je, aby bol PP ukončený a uzatvorený nový, a pre nárok na materské splnená podmienka 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo je. Takže žiadny problém.
0 0
gembi gembi

gembi je offline (nepripojený) gembi

jankasm Pozri príspevok
Samozrejme bude mať z nového PP nárok aj na PN. Pri PN zo zamestnania totiž vôbec netreba splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nárok na PN ako zamestnanec má od prvého dňa vzniku PP, čiže prihlásenia na NP. Podmienka 270 dní sa týka len materskej.
To, že počas RD pracovala na čiastočný úväzok vôbec nemá vplyv. Podstatné je, aby bol PP ukončený a uzatvorený nový, a pre nárok na materské splnená podmienka 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo je. Takže žiadny problém.

Dakujem pekne. Ale ak by sla na PN-ku z rodicovskej dovolenky (a PP trva) tak nedostane ziadnu PN-ku. Preco? Nam sa to stalo. Tak ak zena prerusi PN a nastipi na jeden den do pracu bude mat narok na PN(platenu).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gembi Pozri príspevok
Dakujem pekne. Ale ak by sla na PN-ku z rodicovskej dovolenky (a PP trva) tak nedostane ziadnu PN-ku. Preco? Nam sa to stalo. Tak ak zena prerusi PN a nastipi na jeden den do pracu bude mat narok na PN(platenu).
to už priamo v § nenájdete, lebo jednoznačne nie je povedané a predpokladám ani v SP nemajú jednoznačné stanovisko, prečo vzniká nárok na materské mamičke, ktorá čerpe RD, aj ked je jej nem. poistenie prerušené. Teda nesplna podmienku trvania NP, resp. nie je v ochrannej lehote. No a na nárok na nemocenské už nemá. Na toto sa asi pýtaš?

- či je to len vzhladom na zákon o sociálnom poistení § 49a (kde sa však hovorí len o tom, že aj dni RD sa rátajú do 270dní nem.poistenia, nie o tom, že pre nárok na materské aj počas prerušenia NP z dôvodu čerpania RD nem.poistenie "trvá")
- alebo či nárok na materské vzniká z dôvodu § 57 ods.1 písm. b) t.j. že dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nemoc.poistenia.
Toto by sa však dalo aplikovať aj na PN-ku, no tam to nepoužívajú. Takže asi to treba brať ako fakt.
0 0
gembi gembi

gembi je offline (nepripojený) gembi

brčko Pozri príspevok
to už priamo v § nenájdete, lebo jednoznačne nie je povedané a predpokladám ani v SP nemajú jednoznačné stanovisko, prečo vzniká nárok na materské mamičke, ktorá čerpe RD, aj ked je jej nem. poistenie prerušené. Teda nesplna podmienku trvania NP, resp. nie je v ochrannej lehote. No a na nárok na nemocenské už nemá. Na toto sa asi pýtaš?

- či je to len vzhladom na zákon o sociálnom poistení § 49a (kde sa však hovorí len o tom, že aj dni RD sa rátajú do 270dní nem.poistenia, nie o tom, že pre nárok na materské aj počas prerušenia NP z dôvodu čerpania RD nem.poistenie "trvá")
- alebo či nárok na materské vzniká z dôvodu § 57 ods.1 písm. b) t.j. že dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nemoc.poistenia.
Toto by sa však dalo aplikovať aj na PN-ku, no tam to nepoužívajú. Takže asi to treba brať ako fakt.
Ak som to spravne pochopil, ak zena ide na PN z RD (jedno ci trava PP) nema narok na PN lebo nie je NP(stat na nu kasle ). Ale ak ide na z RD na MD tak narok na matersku ma lebo tam je podminka 270 dni NP.(a tam dodatok § 49a). Cize ak by sa prerusilo RD a nastupila co i len na jeden den do prace splna podminku NP a moze ist na PN. Uz my je to jasne dakujem vsetkym.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gembi, tak nejako
0 0
Nso-ci Nso-ci

Nso-ci je offline (nepripojený) Nso-ci

Dobry den, prosim o radu.

na MD idem zaciatkom januara 2009, dovtedy som PN (od 26.9.08). Som zamestnana na TPP, doba neurcita a to od 14.7.2007.

RO by teda mal byt rok 2008 - len neviem dokedy:
1. 1.1.-26.9.08 alebo
2. 1.1.-31.12.08?

Zamestnavatel mi totiz doplaca k PNke zvysnych 45 percent, takze beriem plny plat - ma to nejaky dopad na RO?

Ak som cely rok mala vyssi hruby prijem nez maximalny (jan-jun nad 28142, jul-sep. nad 30219) bude sa mi materska pocitat

DVZ= sucet prijmov 1.1-26.9. : pocet dni od 1.1 do 26.9.08?
alebo inak?

Dakujem velmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Nso-ci Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu.

na MD idem zaciatkom januara 2009, dovtedy som PN (od 26.9.08). Som zamestnana na TPP, doba neurcita a to od 14.7.2007.

RO by teda mal byt rok 2008 - len neviem dokedy:
1. 1.1.-26.9.08 alebo
2. 1.1.-31.12.08?

Zamestnavatel mi totiz doplaca k PNke zvysnych 45 percent, takze beriem plny plat - ma to nejaky dopad na RO?

Ak som cely rok mala vyssi hruby prijem nez maximalny (jan-jun nad 28142, jul-sep. nad 30219) bude sa mi materska pocitat

DVZ= sucet prijmov 1.1-26.9. : pocet dni od 1.1 do 26.9.08?
alebo inak?

Dakujem velmi pekne.
už som ti síce inde odpovedala, ale priložím aj sem na stránkach porady je výhoda, že ťa ostatní môžu opraviť alebo naopak, dať súhlas

ak nastúpiš na MD v r.2009 počas trvania PP, ktorý vznikol v r.2007, tak tvojím RO bude rok 2008. Z neho sa vynímajú dni PN-ky, ale napr. aj dni Očr-ky, neplateného volna, rodič.dovolenky, MD ...

Ak budeš PN od 26.9.08 do minimálne 31.12.08, tak sa tvoje materské bude rátať z obdobia 1.1.-25.9.08.
V tomto období je 269kalendárnych dní
a tvoj vymeriavací základ bol stále maximálny t.j.
6mes x 28142 +2mes. x 30219 + za september 25183 (tj. 30219:30x25 zaokrúhlené nahor)
takže denný vymeriavací základ = 254473:269 = 945,9963 Sk
denné materské = 55% z Dvz = 520,2979... Sk

Materské sa poberá za predpokladu, ak nastúpiš na MD 6 (najskôr 8) týždnov pred predp.termínom pôrodu alebo v den pôrodu, ak by nastal skôr:
- u mamičiek, ktorým sa narodí viac detí alebo osamelých mamičiek 37týždnov (t.j.259kalend.dní)
- u ostatných mamičiek, čo je najobvyklejšie, 28týždnov (t.j. 196kalend.dní).

Takže za tých obvyklých 196dní by si mala dostať materské spolu cca 101979,-Sk.
Vždy ti bude vyplatené pozadu, u nás (ba-mesto) cca 16-teho (ale stalo sa aj 13-teho alebo 21-ého) a to podla počtu kalendárnych dní v predchádzajúcom mesiaci.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Chcem vám podať len jedno info ohľadom zmeny vymeriavacieho základu na DNP. Pred nejakým časom som tu napísala príspevok, neviem ho už teraz nájsť, ohľadom zmeny VZ na DNP. Išlo o to, že môj brat si akosi neskoro spomenul, že z dôvodu odchodu manželky na materskú by bolo potrebné zmeniť VZ na DNP. Bolo to posledný deň v mesiaci a zmena môže platiť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Keďže sociálna poisťovňa v ten deň nemala stránkový deň nebolo ako doručiť RL. Išlo to nakoniec doporučenou poštou a sociálna poisťovňa to uznala. Rozhodujúca bola pečiatka pošty, nie deň kedy bol tento RL doručený. Ale asi naša pobočka je tolerantnejšia. Pretože viem, že niektoré pobočky vyžadujú pri doručení aj OP.
My to máme v pohode. S kolegyňou sme pripravili pred koncom roka niekoľko prihlášok a následných zmien DNP pre našich známych. Pani na sociálke sa trošku čudovala, keď tam kolegyňa nabehla s nejakými desiatimi RL. Pýtala sa jej, či je nejaká agentka alebo čo.
Tým som chcela povedať, že každá inštitúcia má svoj vlastné pravidlá, a že veľa vecí robí svojím vlastným spôsobom.
0 0
andreja79 andreja79

andreja79 je offline (nepripojený) andreja79

.
0 0
andreja79 andreja79

andreja79 je offline (nepripojený) andreja79

Dobry den, prosim o radu.
Som 1X zamestnana v statnej sprave od 15.6.2007. Predtym VŠ. Moj hruby prijem je cca 30 100 SK. Hypoteticky, ak by som otehotnela v roku 2009, nastup na matersku v roku 2010, mesacne kolko / v cislach/ by som dostavala pocas materskej? Ak by som chcela najvyssie materske, kolko a na aku dobu by som musela prispievat na nemocenske? /v cislach/?
Dakujem pekne
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

andreja79 Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu.
Som 1X zamestnana v statnej sprave od 15.6.2007. Predtym VŠ. Moj hruby prijem je cca 30 100 SK. Hypoteticky, ak by som otehotnela v roku 2009, nastup na matersku v roku 2010, mesacne kolko / v cislach/ by som dostavala pocas materskej? Ak by som chcela najvyssie materske, kolko a na aku dobu by som musela prispievat na nemocenske? /v cislach/?
Dakujem pekne
No tak poďme na tie čísla
V práci máš VZ 30100, no a maximálny VZ pre NP je momentálne 30219. Takže momentálne sa Ti priplácať ani neoplatí. Maximálny VZ sa však každý rok zvyšuje o cca. 2000.
Ak by si si chcela priplácať DNP, tak treba začať platiť tak, aby si v čase nástupu na MD /respektíve do dňa pôrodu/ mala DNP platené 270 dní.
Je dosť možné, že budúci rok bude tvoj plat zase o niečo vyšší, možno sa znova vyrovná maximálnemu VZ, čiže by naozaj bolo zbytočné priplácať. V štátnej správe sa predsa každý rok upravujú platy.

No a keby si išla na materskú teraz, tak z tvojho platu by si dostala skoro maximálnu, ale rozdiel tam bude naozaj len pár drobných.
Výpočet je nasledovný, materská je 55% z DVZ. No a DVZ vypočítaš tak, že spočítaš mesačné príjmy za celý rok /napr. 30100*12=361200,-/ no a vydelíš to počtom dní v rozhodujúcom období, čiže v predchádzajúcom roku /361200/365=989,589/. Tvoja denná materská bude 55% z 989,589=544,-. Mesačne to je potom pri 30 dňovom mesiaci 16320,-. No a z úplného maxima je to cca. 16380,-, viac nie je možné získať.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím o pomoc, zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 1.9.2008 a od 16.9.2008 je PN (rizikové tehotenstvo), mesačná mzda je 32 000, za mesiac september hrubá mzda 16 000, ale neviem aký bude VZ pre nemocenské poistenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Kája. Pozri príspevok
Prosím o pomoc, zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 1.9.2008 a od 16.9.2008 je PN (rizikové tehotenstvo), mesačná mzda je 32 000, za mesiac september hrubá mzda 16 000, ale neviem aký bude VZ pre nemocenské poistenie.
jej vym.základ na nem.poistenie za obdobie od 1.9. do 15.9.08 by mal byť maximálny t.j. 30219 : 30dní v sept. x 15kalen.dní = 15110,-Sk,

takže denný vym.základ pre NP je 15110 :15 = 1007,3334 Sk
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ďakujem, už mi to asi takto v noci nemyslí.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte, ahoj Janka.
Este by som mala otazku ohladne vypovede. Zamestnavatel chce, aby som podala vypoved ja. Znamena to pre mna nieco v buducnosti? Preco to takto chce??? Je v tom pre neho nejaka vyhoda? Ja som vlastne teraz po RD.
Na nove miesto sa chcem zamestnat v stredu teda 8.10 a na PN pojdem 9.10. Aku vyplatu si mam pytat? Predbezne sme sa dohodli na 30 000. Na matersku nastupujem 18.12. Zmluvu mozme uzavriet na dobu urcite do 31.12.2008? Bude mi to stacit, aby som dostavala max. PN a max. matersku???
DAKUJEM.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať