Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si upozorniť, že na seminár "Materská 2008/2009" sú už len posledné dve voľné miesta.

Ak sa chcete zúčastniť, prihláste sa (výlučne) e-mailom na adrese reliaba(ZAVINAC)gmail.com, ako predmet správy uveďte "Seminár materská".
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

any18 Pozri príspevok
Ahojte, ahoj Janka.
Este by som mala otazku ohladne vypovede. Zamestnavatel chce, aby som podala vypoved ja. Znamena to pre mna nieco v buducnosti? Preco to takto chce??? Je v tom pre neho nejaka vyhoda? Ja som vlastne teraz po RD.
Na nove miesto sa chcem zamestnat v stredu teda 8.10 a na PN pojdem 9.10. Aku vyplatu si mam pytat? Predbezne sme sa dohodli na 30 000. Na matersku nastupujem 18.12. Zmluvu mozme uzavriet na dobu urcite do 31.12.2008? Bude mi to stacit, aby som dostavala max. PN a max. matersku???
DAKUJEM.
veď tu to máš...
http://www.porada.sk/832719-post2490.html
http://www.porada.sk/832727-post2491.html
http://www.porada.sk/832842-post2492.html
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ahojte, s manželkou rozmýšlame o prírastku,tak nás zaujíma,ako by sme si mohli pomôcť ku vyššiemu materskému príspevku.Manželka zarobí 10tis. Sk hrubého.V prípade,že by išla na živnosť-môže si platiť dobrovoľné nemocenské odvody z maximaln.VZ-kolko je to prosím v Sk na rok 2009?
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte.
Koncim prac. pomer, dohodli sme sa na odstupnom. Sef navrhol, ze mi to da ako odmenu s neskorsim datumom, aby z toho nemusel platit odvody. Moja otazka je, ak mi da dohodnutu sumu - cca 40 000 Sk, kto plati dan z tejto sumy? Ma mi dat 40 000 Sk? Alebo zdanenych? Musim ja platit dan, teda priznat to v danovom priznani na dalsi rok?
Dakujem.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Uz ste mi tu pekne poradili, no u mna to bola teoreticka rovina. Dnes som ale zistila, ze uz je to v rovine realnej a nasla som si na teste // A teda ... chcem sa len uistit ... Termin porodu mi vychadza na 9.6.2009 Musim teda zrusit a na novo sa prihlasit s max VZ najneskor do kedy??? Ci mi staci toto urobit v decembri??? A potom uz musim platit stale z max vZ, alebo mozem zmenit VZ v januari na minimum? Velmi pekne dakujem.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

angel gratulujem k dvom //
podla mna: zrusit a NANOVO PRIHLASIT z MAXIMA ako DNP najneskor do 8tt ja by som neriskovala a urobila to najneskor do 6tt v pripade ze pojdes skor na matersku kvoli zdravotnym problemom
mas este tyzden cas , sla by som k dr a kebyze mi potvrdil ze som tehotna tak sla hned na SP...
v decembri s platnoustou od 1.1.09 podat ZMENU nie ODHLASKU v SP na minimum a platit ju kym nepojdes na MD..
tu zmenu radsej spravit v decembri s ucinostou od januara nakolko sa chysta zmena v tomto a je mozne, ze od januara bude platit ze to maximum si musis platit 6 mesiacov plynule...

"PORADACI" dufam, ze som to dobre vysvetlila, nemiesam sa vam do "jobu" len som online a toto viem uz skoro naspamat vdaka jankasm, katy a R a brckovi
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

angel: a vsetko dobre, ja mam jedno junovca doma (2006)
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Kati velmi pekne dakujem.
Takze teraz som prihlasena na DNP s min VZ. Buduci tyzden pojdem k lekarovi a ak to potvrdi, pojdem rovno na SP a dam si odhlasku k 31.10 a prihlasku s max VZ od 1.11.2008. V decembri si podam tlacivo so zmenou od 1.1.2009 znova s min VZ. Dobre som pochopila?
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

any18 Pozri príspevok
Ahojte.
Koncim prac. pomer, dohodli sme sa na odstupnom. Sef navrhol, ze mi to da ako odmenu s neskorsim datumom, aby z toho nemusel platit odvody. Moja otazka je, ak mi da dohodnutu sumu - cca 40 000 Sk, kto plati dan z tejto sumy? Ma mi dat 40 000 Sk? Alebo zdanenych? Musim ja platit dan, teda priznat to v danovom priznani na dalsi rok?
Dakujem.
Pomozete mi??? Dakujeeeeeeem
0 0
lila19 lila19

lila19 je offline (nepripojený) lila19

mozem poprosit o radu aj ja? mam trosku chaos v 2 veciach: 1. som zamestnana od aprila tohto roku a ako DNP si od septembra doplacam do maximalneho vymeriavacieho zakladu. teraz som otehotnela. ktory rok bude vymeriavaci zaklad u zamestnavatela a u DNP - tento alebo az buduci, ked pojdem na matersku? 2. keby som bola posledne mesiace pred porodom na rizikovom tehotenstve, dostanem potom matersku z max. vymeriavacieho zakladu alebo sa mi to bude kratit o PN? dakujem za ochotu. prijemny den vsetkym.
0 0
lila19 lila19

lila19 je offline (nepripojený) lila19

pardon, pri 1 som mala na mysli rozhodujuce obdobie. dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
Kati velmi pekne dakujem.
Takze teraz som prihlasena na DNP s min VZ. Buduci tyzden pojdem k lekarovi a ak to potvrdi, pojdem rovno na SP a dam si odhlasku k 31.10 a prihlasku s max VZ od 1.11.2008. V decembri si podam tlacivo so zmenou od 1.1.2009 znova s min VZ. Dobre som pochopila?
no prihlásiť sa nanovo od 1.11.08 by bolo podla mojich výpočtov neskoro aj ak by si nastupovala na MD 6týždnov pred PTP.
Ak pôjdeš od lekára odhlás sa najlepšie hned tým dnom, kedy pôjdeš do SP a prihlás nasledujúcim dnom. Treba si vyrátať najneskôr !!!26+6týždnov pred predpoklad.termínom pôrodu, ktorý ti napíše lekár do žiadosti o materské alebo ak by si nastupovala na MD 8týždnov pred termínom, tak 26+8týždnov pred PTP (resp. pôrodom, ak by nastal skôr). Je lepšie mať rezervu, lebo môžeš aj skôr porodiť (samozrejme to si nikto nepraje a ani neplánuje).
S tou zmenou je to OK, treba doručiť už v 12/08 (pozor na volné dni v SP koncom roka)
Naposledy upravil brčko : 06.10.08 at 08:48
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si upozorniť, že seminár k materskej sa koná už zajtra a k dispozícií sú posledné dve voľné miesta. Viac info tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=90094
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lila19 Pozri príspevok
mozem poprosit o radu aj ja? mam trosku chaos v 2 veciach: 1. som zamestnana od aprila tohto roku a ako DNP si od septembra doplacam do maximalneho vymeriavacieho zakladu. teraz som otehotnela. ktory rok bude vymeriavaci zaklad u zamestnavatela a u DNP - tento alebo az buduci, ked pojdem na matersku? 2. keby som bola posledne mesiace pred porodom na rizikovom tehotenstve, dostanem potom matersku z max. vymeriavacieho zakladu alebo sa mi to bude kratit o PN? dakujem za ochotu. prijemny den vsetkym.
ak nastúpiš na MD v r.2009, a splníš v každom z trvajúcich nemocenských poistení k nástupu na MD podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (s tým DNP dúfam tiež stihneš 270dní, lebo ak si sa prihlásila v 9/08 a si už tehotná, tak to asi bude na hrane, ak nemáš iné ukončené nem.poistnie, napr. ukončené zamestnnanie do 3/08).
Zo zamestnania bude RO od zač.PP t.j. od xx.4.08 do 31.12.08 a z DNP ak splníš podmienky, tak od začiatku xx.9.08 do 31.12.08. To DNP si potom zisti v SP, lebo budeš musieť platiť pravdepodobne až do dosiahnutia 270dna poistenia! nielen do nástupu na MD (ak nemáš to ukončené NP).

PN-ka nemá vplyv na plynutie dní nem.poistenia a ani neznižuje výšku nem.dávok. Ak by si aj bola na PN v rozhodujúcom období, tak tieto dni sa pri výpočte dávok vynímajú (ale do 270dní sa rátajú).
či by si musela platiť odvody na DNP aj počas PN by záležalo od toho, či ti vzniká nárok na nemocenské (podla splnenia podm.270dní z DNP+... k nástupu na PN)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

angel22 Pozri príspevok
Kati velmi pekne dakujem.
Takze teraz som prihlasena na DNP s min VZ. Buduci tyzden pojdem k lekarovi a ak to potvrdi, pojdem rovno na SP a dam si odhlasku k 31.10 a prihlasku s max VZ od 1.11.2008. V decembri si podam tlacivo so zmenou od 1.1.2009 znova s min VZ. Dobre som pochopila?
Súhlasím s brčko a potvrdzuje, že odhlásiť a prihlásiť sa nanovo na DNP z maxima treba hneď. Nemusí to byť k 1. dňu v mesiaci, to platí len pri zmene VZ, ale nie pri odhlásení a prihlásení. Môže sa stať, že porodíš skôr a naozaj by si tých 26 týždňov od 1.11.2008 nemusela stihnúť, takže odhlás sa a prihlás z maxima hneď ako Ti lekár potvrdí, že si tehotná.
V decembri si podaj zmenu VZ na minimum od 1.1.2009.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Ahojte, ahoj Janka.
Este by som mala otazku ohladne vypovede. Zamestnavatel chce, aby som podala vypoved ja. Znamena to pre mna nieco v buducnosti? Preco to takto chce??? Je v tom pre neho nejaka vyhoda? Ja som vlastne teraz po RD.
Na nove miesto sa chcem zamestnat v stredu teda 8.10 a na PN pojdem 9.10. Aku vyplatu si mam pytat? Predbezne sme sa dohodli na 30 000. Na matersku nastupujem 18.12. Zmluvu mozme uzavriet na dobu urcite do 31.12.2008? Bude mi to stacit, aby som dostavala max. PN a max. matersku???
DAKUJEM.
Čo sa týka výpovede, tak je rozdiel jedine v tom, že keď výpoveď dáš, nemáš nárok na odstupné, ak Ti ju však dá zamestnávateľ, musí Ti vyplatiť odstupné.
Ak sa zamestnáš 8.10.2008 a na PN nastúpiš 9.10.2008, tak ako sme už písali potrebuješ za ten 1 deň zarobiť 975,- a teda potrebuješ mesačný plat 22500,-.
Ale kľudne sa môžete dohodnúť aj na 30000,- to Ti však vyjde mzda za ten 1 deň 1305,- ale odvod do SP na NP pôjde len zo sumy 975,-, pretože to je maximálny VZ na 1 deň. Čiže tých cca. 22500,- úplne postačuje.
any18 Pozri príspevok
Ahojte.
Koncim prac. pomer, dohodli sme sa na odstupnom. Sef navrhol, ze mi to da ako odmenu s neskorsim datumom, aby z toho nemusel platit odvody. Moja otazka je, ak mi da dohodnutu sumu - cca 40 000 Sk, kto plati dan z tejto sumy? Ma mi dat 40 000 Sk? Alebo zdanenych? Musim ja platit dan, teda priznat to v danovom priznani na dalsi rok?
Dakujem.
No ak dostaneš odmenu 40000,- po skončení PP, čiže asi tak o mesiac, tak to určite bude formou výplaty, cez výplatnú pásku, a bude to aj zdanené. Takže priznávať to už nebudeš musieť nikde. Ak v novom zamestnaní nepodpíšeš vyhlásenie, čo nemusíš, tak ho nechaj podpísané v starom zamestnaní a uplatnia Ti ešte aj z tejto odmeny odpočítateľnú položku aby si zaplatila nižšiu daň. A či Ti má dať 40000,- pred zdanením, teda v hrubom, alebo po zdanení, čiže v čistom, to je dosť veľký rozdiel, pretože daň zo 40000,- je 7600,-, záleží na tom, ako ste sa dohodli. Ak Ti sľúbil odmenu 40000,- v čistom, tak by to malo byť po zdanení.
Odpovede v texte
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka ani neviem ako sa Ti mam podakovat. Odmenu uz mam v banke Do zajtra som este zamestnana a v stredu nastupujem na novy PP a v piatok uz budem PN.
Naozaj velmi velmi a este raz velmi pekne dakujem za vsetky rady.
Prajem krasny dnik
0 0
lila19 lila19

lila19 je offline (nepripojený) lila19

brčko, veľmi pekne ďakujem za ochotu. možem sa opýtať ešte jednu vec? vzhľadom na to, že z DNP bude rozhodujúce obdobie rok 2008 a na matersku pojdem v roku 2009, mam si aj nadalej (od januara 2009 az po nastup na matersku) platiť DNP ako rozdiel z maxim. vymeriavacieho zakladu minus plat v zamestnani alebo mam od januara znizit DNP na minimum? ma to nejaky vplyv? ďakujem este raz
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lila19 Pozri príspevok
brčko, veľmi pekne ďakujem za ochotu. možem sa opýtať ešte jednu vec? vzhľadom na to, že z DNP bude rozhodujúce obdobie rok 2008 a na matersku pojdem v roku 2009, mam si aj nadalej (od januara 2009 az po nastup na matersku) platiť DNP ako rozdiel z maxim. vymeriavacieho zakladu minus plat v zamestnani alebo mam od januara znizit DNP na minimum? ma to nejaky vplyv? ďakujem este raz
na materskú, na ktorú nastúpiš v r.2009 nebude mať výška VZ v r.2009 žiadny vplyv, lebo RO je rok 2008 (od posled.prihlás. do konca roka).

Ak si DNP ponecháš aj po ukončení poberania materského, tak môžeš počas čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní v prípade ochorenia detí alebo seba čerpať z DNP ošetrovné alebo nemocenské. Ak ti PN-ka alebo očr-ka začne v r.2010, tak sa bude rátať z VZ-ov roku 2009. Takže záleží od teba, či si potom DNP zrušíš (potom si zmen od 1.1.09 VZ na minimum) alebo si ho ponecháš. A ak si ho ponecháš, či chceš mať nárok z minima (čo nie je až tak výhodné, lebo aj v prípade, že sa z DNP odhlásiš a prihlásiš nan den pred vypísaním na očr, máš nárok z aktuálneho minima, v prípade PN, ak splníš aj podmienku aspon 270dní v posl.dvoch rokoch pred vznikom PN) alebo vyššieho VZ.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Ahojte, s manželkou rozmýšlame o prírastku,tak nás zaujíma,ako by sme si mohli pomôcť ku vyššiemu materskému príspevku.Manželka zarobí 10tis. Sk hrubého.V prípade,že by išla na živnosť-môže si platiť dobrovoľné nemocenské odvody z maximaln.VZ-kolko je to prosím v Sk na rok 2009?
posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať