Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
janulienka1 janulienka1

janulienka1 je offline (nepripojený) janulienka1

ahojte,

v prvom rade klobuk dole pred vsetkymi, ktori sa v tejto teme vyznate :-) mozem poprosit aj ja o odobrenie, resp. opravu mojich "vedomosti" ? :-)

som zamestnana na polovicny uväzok (resp. pracovna zmluva s kratenym pracovnym casom na 20 hod. tyzdenne) od januara 2008. DNP si platim od jula 2008. som v 3 TT

1. kedze na matersku pojdem v roku 2009, rozhodujuce obdobie pre matersku zo zamestnania aj z DNP bude rok 2008 (samozrejme, ak splnim platenie v oboch pripadoch min. 270 dni pred porodom)?

2. momentalne si v ramci DNP doplacam rozdiel medzi max. vymeriavacim zakladom a platom. vzhladom na to, ze rozhodujuce obdobie bude rok 2008 staci, ak poziadam o zmenu a od 1.1.2009 budem platit DNP len z minima (netreba sa k 31.12.2008 odhlasit a k 1.1.2009 znova prihlasit, staci zmena vysky vymeriavacieho zakladu)?

3. ak by som v marci musela ist na PN, resp. rizikove tehotenstvo, tak sa mi PN vyratava z roku 2008 alebo z roku 2009? ide o to, ci sa mi oplati od februara prejst na cely uväzok, alebo to nema na PN vplyv?

4. (suvisi s 3.) ak by som sla na rizikove tehotenstvo, tak v marci este v ramci DNP nebudem mat 270 dni. mozem si aj na PN platit dalej ako DNP z minima az do porodu alebo mi dni PN odrataju z rozhodovacieho obdobia 2008?

dufam, ze sa najde dobra dusa, ktora nestrati nervy pri tolkych otazkach a pomôze. vopred velmi pekne dakujem :-)
0 0
7506 7506

7506 je offline (nepripojený) 7506

brčko Pozri príspevok
,
ahojte poprosila by som doplnit radu

doplnujem info: kmotra je konatelka spolocnosti v ktorej je zamestnana (mala restauracia)

moja kmotra je momentalne na PN, zajtra sa da vypisat na zdravu a v piatok si da vypoved (respektive jej da spolocnicka)
v utorok sa znovu zamestna a od piatka sa da vypisat znova na PN kedze caka dvojicky a je na rizikovom
Viete jej prosim Vas vypositat vyplatu aku si ma dat za tie tri dni a ake odvody ma zaplatit aby to bolo z max. vymeriavacieho zakladu

dakujem velmi pekne za odpoved
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janulienka1 Pozri príspevok
ahojte,

v prvom rade klobuk dole pred vsetkymi, ktori sa v tejto teme vyznate :-) mozem poprosit aj ja o odobrenie, resp. opravu mojich "vedomosti" ? :-)

som zamestnana na polovicny uväzok (resp. pracovna zmluva s kratenym pracovnym casom na 20 hod. tyzdenne) od januara 2008. DNP si platim od jula 2008. som v 3 TT ozaj v tretom, je dosť skoro byť si istá tehotenstvom v tretom týždni od posl.mens.

1. kedze na matersku pojdem v roku 2009, rozhodujuce obdobie pre matersku zo zamestnania aj z DNP bude rok 2008 (samozrejme, ak splnim platenie v oboch pripadoch min. 270 dni pred porodom)? áno, zo zamestnania obdobie od zač.PP xx.1.08 do 31.12.08 a z DNP od XX.7.2008 do 31.12.08.

2. momentalne si v ramci DNP doplacam rozdiel medzi max. vymeriavacim zakladom a platom. vzhladom na to, ze rozhodujuce obdobie bude rok 2008 staci, ak poziadam o zmenu a od 1.1.2009 budem platit DNP len z minima (netreba sa k 31.12.2008 odhlasit a k 1.1.2009 znova prihlasit, staci zmena vysky vymeriavacieho zakladu)? LEN ZMENU!!!! POZOR žiadne odhlásenie a nové prihlásenie, to by si si všetko pokazila!!!

3. ak by som v marci musela ist na PN, resp. rizikove tehotenstvo, tak sa mi PN vyratava z roku 2008 alebo z roku 2009? 2008 ide o to, ci sa mi oplati od februara prejst na cely uväzok, alebo to nema na PN vplyv? nemá vplyv

4. (suvisi s 3.) ak by som sla na rizikove tehotenstvo, tak v marci este v ramci DNP nebudem mat 270 dni. mozem si aj na PN platit dalej ako DNP z minima az do porodu alebo mi dni PN odrataju z rozhodovacieho obdobia 2008? podla mna by si mala platiť aj počas poberania nemocenského zo zamestnania, lebo ako píšeš pravdepodobne nebudeš mať nárok na nemocenské z DNP, lebo z DNP nebudeš mať splnenú podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred začiatkom PN-ky. Iné by to ale bolo, ak si bola napr. v r.2007 zamestnaná na PP a toto nem.poistenie je ukončené, tak tieto dni by sa prirátali k dnom DNP a mohla by si mať podmienku 270dní splnenú a teda mala by si nárok na nemocenské aj z DNP.
Už tu bol prezentovaný aj iný postup soc.poistovne, v prípade, ak by si nárok na nemocenské z DNP nemala, ale poberala nemocenské zo zamestnania. Takže možno sa spýtaj v svojej SP (no osobne by som radšej platila, aj ked by mi tvrdili, že počas poberania nemoc.zo zamestnania netreba. Potom by som si požiadala písomne tento preplatok vrátiť, ak by mi predtým trvrdili, že platiť netreba)

dufam, ze sa najde dobra dusa, ktora nestrati nervy pri tolkych otazkach a pomôze. vopred velmi pekne dakujem :-)
prosím
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tibor1000 Pozri príspevok
Ahojte, s manželkou rozmýšlame o prírastku,tak nás zaujíma,ako by sme si mohli pomôcť ku vyššiemu materskému príspevku.Manželka zarobí 10tis. Sk hrubého.V prípade,že by išla na živnosť-môže si platiť dobrovoľné nemocenské odvody z maximaln.VZ-kolko je to prosím v Sk na rok 2009?
tibor, na dobrovolné nemocenské poistenie (DNP) si môže prihlásiť bez ohladu na to, či si založí živnosť alebo nie.

Treba sa však prihlásiť ešte pred plánovaným otehotnením!!! Aby od prihlásenia do dna pred pôrodom uplynulo potrebných aspon 270dní nem.poistenia, ak teda nemá nejaké ukončené nemoc.poistenie, ktoré by sa mohlo ku dnom samotného DNP prirátať.

Maximálny mesačný vymeriavací základ (VZ), z ktorého môže byť nemocensky poistená fyz. osoba je daný t.č. sumou 30219,-. Takže ak má v zamestnaní VZ (hr.mzdu) 10.000,-, bude sa jej rátať z DNP maximálne z VZ 20219,-. Poistné je 4,4% z VZ, t.j. pri VZ 20219 je odvod 890,- mesačne.

Dá sa aj lacnejšie, najprv sa prihlásiť z minimálneho VZ, potom po zistení tehotenstva sa odhlásiť a až potom nanovo prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania, resp. ak predpokladáte nástup na MD v r.2009 toto urobiť ešte pred koncom roku 2008 a od 1.1.09 dať "zmenu" (nie odhlášku a novú prihlásku) VZ na minimum. To však treba stihnúť prihlášku najneskôr do 8týžd.tehotenstva, no lepšie skôr. Od tohto nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynuť minimálne 26týždnov, inak by bolo materské z DNP len minimálne. No to tu je už viackrát rozoberané, treba popozerať + napr. blog od p. MIhála, hlavne časť č.IV :
http://jozefmihal.blogspot.com/
Naposledy upravil brčko : 06.10.08 at 18:10
0 0
janulienka1 janulienka1

janulienka1 je offline (nepripojený) janulienka1

brčko, veeeeeeeeeeeelmi pekne dakujem. naozaj. no ja dufam, ze sa nemylim s tou istotou :-) len som sa potesila a zacala to v euforii riesit - radsej skor ako potom nieco pokazit. este raz diiiiik. vsetko dobre prajem. pekny vecer
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

7506 Pozri príspevok
ahojte poprosila by som doplnit radu

doplnujem info: kmotra je konatelka spolocnosti v ktorej je zamestnana (mala restauracia)

moja kmotra je momentalne na PN, zajtra sa da vypisat na zdravu a v piatok si da vypoved (respektive jej da spolocnicka) predpokladám si myslela, že v piatok ukončia PP dohodou nie výpovedou, to by plynula výpovedná doba

v utorok sa znovu zamestna v takomto prípade si musí, ak sa nezaeviduje na UP zaplatiť zdravotné poisteni od soboty do pondelka a od piatka sa da vypisat znova na PN kedze caka dvojicky a je na rizikovom
Viete jej prosim Vas vypositat vyplatu aku si ma dat za tie tri dni a ake odvody ma zaplatit aby to bolo z max. vymeriavacieho zakladu
ak bude predchádzajúci PP ukončený a nový PP začne 14.10.08 a od 17.10.08 jej začne PN, tak na ziskanie maximálnej materskej jej stačí za obdobie 14.10.-16.10.08 hrubá mzda 2925,- (30219:31x3), t.j. môže byť mesačná hrubá mzda 22425,-(2925:3x23) t.j. cca 22400-22500,- odvody rátať nebudem, ved na to je mzdový program

dakujem velmi pekne za odpoved
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok

Súhlasím, a dodávam, že aj na potvrdení pre SP o výške VZ bude uvedená suma za 3 kalendárne=pracovné dni vo výške 2925 Sk.
0 0
xsarahx xsarahx

xsarahx je offline (nepripojený) xsarahx

Dobry den,

viete mi poradit ako preukazat Socialnej poistovni, ze som osamela matka?(chcela by som poberat MD 37 tyzdnov)
Moj syncek ma meno po svojom otcovi, trvale bydlisko ja aj syncek mame u mojich rodicov, no byvama samy v prenajatom byte. Najomnu zmluvu sme mali na dobu urcitu a po roku sme ju neobnovili, no nadalej tu byvame a riadne platim. Na zmluve figuroval aj expriatel kedze sme v tej dobe boli este spolu.
Staci poslat poistovni cestne prehlasenie, ze zijem sama v prenajatom byte, alebo to treba aj "dokazat" nejakymi dalsimi potvrdeniami. Napr. novou najomnou zmluvou?

Dakujem za pomoc.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Ahojte, potrebujem súúúrne poradiť...ospravedlnujem sa ak som zle zaradila tému..ale horí mi termín(obrazne.
Sestra je tehotná v 8tt. Je zamestnaná, platí si dnp-v dec.2007 si menila vz podľa rád p.Mihála ( v dec.max. a od 1.1.2008 min.vz), ktorý si platila do 30.9.2008. Ked zistila že je tehotná, radila sa na soc.a tam jej poradili zmenu vz od 1.10.2008 na max.-čo aj urobila-a zistili sme že zle-nevychádzajú jej totiž dni do md- tak aby mala max.md.Chcem sa teda opýtať-je tu ešte možnosť-ak by sa po dohode s doktorkou zmenil dátum nástupu na md-presne o 8 dní-teda aj termín pôrodu..-a dnes by si zrušila a od včerajška znova platila max.vz,či by si pokazila materskú..Momentálne jej vychádza cca 12 000 materská podľa toho ako si platí.. Stratila by niečo tou zmenou ak by jej to nevyšlo do termínu..alebo by skôr porodila...:-ň dakujem moc vopred..
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

viktora Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem súúúrne poradiť...ospravedlnujem sa ak som zle zaradila tému..ale horí mi termín(obrazne.
Sestra je tehotná v 8tt. Je zamestnaná, platí si dnp-v dec.2007 si menila vz podľa rád p.Mihála ( v dec.max. a od 1.1.2008 min.vz), ktorý si platila do 30.9.2008. Ked zistila že je tehotná, radila sa na soc.a tam jej poradili zmenu vz od 1.10.2008 na max.-čo aj urobila-a zistili sme že zle-nevychádzajú jej totiž dni do md- tak aby mala max.md.Chcem sa teda opýtať-je tu ešte možnosť-ak by sa po dohode s doktorkou zmenil dátum nástupu na md-presne o 8 dní-teda aj termín pôrodu..-a dnes by si zrušila a od včerajška znova platila max.vz,či by si pokazila materskú..Momentálne jej vychádza cca 12 000 materská podľa toho ako si platí.. Stratila by niečo tou zmenou ak by jej to nevyšlo do termínu..alebo by skôr porodila...:-ň dakujem moc vopred..
Tých 12000,- jej vychádza v súčte zo zamestnania aj z DNP?
Nerozumiem však, ako si mohla dať VZ z DNP maximum od 1.10.2008 ak je aj zamestnaná. Či si myslela len rozdiel maximum mínus VZ zo zamestnania?
Zvýšenie VZ jej upraví výšku materskej len o kúsok, keďže 01-09/2008 platila z minima a len 10-12/2008 bude platiť z vyššieho VZ. Ak by sa však teraz odhlásila a znovu prihlásila z maxima, tak ak by chcela maximálnu materskú, musela by platiť DNP z toho vyššieho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, takže to treba pekne prepočítať. Pretože ak tých 26 týždňov nestihne, tak bude materskú z DNP dostávať len z minimálneho VZ, čo by bolo ešte menej, ako keby to DNP nechala tak, ako je teraz.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

áno, je to súčer, ten vz-max. je rozdiel. No a ide práve o to..že tých 26 týždnov jej nevychádza..chýba jej tých 8 dní-odkedy má tú zmenu-čo mala riešiť ako zrušenie....
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

viktora Pozri príspevok
áno, je to súčer, ten vz-max. je rozdiel. No a ide práve o to..že tých 26 týždnov jej nevychádza..chýba jej tých 8 dní-odkedy má tú zmenu-čo mala riešiť ako zrušenie....
Tak zrušenie by som už neodporúčala. Ak nie je možné, že by na MD nastúpila až po uplynutí tých 26 týždňov, tak by som to už nechala tak.
Ak by chcela predsa len dosiahnuť maximum, tak môže DNP pred nástupom na MD zrušiť, a na pár dní sa u niekoho zamestnať s platom vo výške maximum mínus VZ zo zamestnania č. 1. Inú možnosť už bohužiaľ nemá.
Škoda že si nenapísala skôr, alebo aspoň neprečítala nejaké príspevky. Často sa tu o tom píše.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Ja by som to asi riskla, a skúsila by som sa odhlásiť a znovu prihlásiť a dohodnúť sa s lekárkou na posunutí očakávaného termínu pôrodu. Je to len očakávaný termín, takže ak by porodila skôr, nárok na MD nestratí ani nič podobné, keďže 26 týždňov sa ráta do nástupu na materskú. A mne to aj vychádza, keď je v 8 tt. 26+8+6(MD) = 40. Síce natesno, ale dá sa. No a riskla by som to preto, lebo v tom nebude nejaký ohromný rozdiel, keď bude platiť z maxima len 3 mesiace. Len škoda že sa išla radiť na soc. poisťovňu, nie tu na poradu. Veľa šťastia. Daj vedieť ako to dopadne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkapekly Pozri príspevok
Ja by som to asi riskla, a skúsila by som sa odhlásiť a znovu prihlásiť a dohodnúť sa s lekárkou na posunutí očakávaného termínu pôrodu. Je to len očakávaný termín, takže ak by porodila skôr, nárok na MD nestratí ani nič podobné, keďže 26 týždňov sa ráta do nástupu na materskú. A mne to aj vychádza, keď je v 8 tt. 26+8+6(MD) = 40. Síce natesno, ale dá sa. No a riskla by som to preto, lebo v tom nebude nejaký ohromný rozdiel, keď bude platiť z maxima len 3 mesiace. Len škoda že sa išla radiť na soc. poisťovňu, nie tu na poradu. Veľa šťastia. Daj vedieť ako to dopadne.
Dokonca to ani nebudú 3 mesiace z maxima, ale len z maxima mínus VZ zo zamestnania, takže je pravda že ten rozdiel bude asi nepatrný.
Je to na Vás, skúste prepočítať, za ten risk by to možno stálo.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
jankasm Pozri príspevok
Dokonca to ani nebudú 3 mesiace z maxima, ale len z maxima mínus VZ zo zamestnania, takže je pravda že ten rozdiel bude asi nepatrný.
Je to na Vás, skúste prepočítať, za ten risk by to možno stálo.
Vidíš, to mi ani nenapadlo, že by to nebolo maximum z DNP, tak v tom prípade by som to riskla určite, ale hneď. No ale záleží aj ako je na tom sestra, a či (teraz len trepnem, lebo som to presne nerátala) nejaká tisícka je pre ňu veľký rozdiel.
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

je dáka možnosť aby pri narodení dvojičiek išla na MD matka detí a npr. stará mama? Ďakujem
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dakujem za rady...no..situácia je ešte k tomu taká, že doktor ju vypísal od dnešného dńa na pn. Momentálne jej vychádza max. pnka.Ak by však šla zajtra zrušiť dnp a další den sa prihlásiť na dnp-na to max.-zmenila by sa jej tým výška sumy pri pn-ke? Na soc. jej povedali, že keby takto urobila, mala by vraj max. materskú, ale-pnku by mala z minima....? A ked to takto nechá, vraj bude mať max. pnku a materskú z rodielu 12000...je v tom riadny chaoss..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

xsarahx Pozri príspevok
Dobry den,

viete mi poradit ako preukazat Socialnej poistovni, ze som osamela matka?(chcela by som poberat MD 37 tyzdnov)
Moj syncek ma meno po svojom otcovi, trvale bydlisko ja aj syncek mame u mojich rodicov, no byvama samy v prenajatom byte. Najomnu zmluvu sme mali na dobu urcitu a po roku sme ju neobnovili, no nadalej tu byvame a riadne platim. Na zmluve figuroval aj expriatel kedze sme v tej dobe boli este spolu.
Staci poslat poistovni cestne prehlasenie, ze zijem sama v prenajatom byte, alebo to treba aj "dokazat" nejakymi dalsimi potvrdeniami. Napr. novou najomnou zmluvou?

Dakujem za pomoc.
podla toho, čo som čítala na stránkach modrého koníka, tak najlepšie zájsť na SP priamo za pani, čo ti rátala materské. Tá ti dá predpokladám vzor tlačiva = čestného prehlásenia, kde prehlasuješ myslím niečo také, že žiješ sama... Toto jej však doručíš cca pred uplynutím 28týždna poberania mateského (sa s nou hned dohodni), aby ti neukončila poberanie tým 28-mym týždnom. Až v tejto dobe preto, lebo dovtedy sa ešte môžu zmeniť pomery u teba a ty sa môžeš napr. vydať, resp. už nežiť sama. Tak si to aspon pamätám, že písala jedna mamička.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jholubok Pozri príspevok
je dáka možnosť aby pri narodení dvojičiek išla na MD matka detí a npr. stará mama? Ďakujem
nie, taká možnosť nie je. Ak nastúpi na MD matka, tak nikto iný.
Teoreticky, leda že by si jedno z detí osvojil/prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušnho orgánu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a matka dieťaťa by bola na MD len s tým druhým.
Naposledy upravil brčko : 07.10.08 at 15:07
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
Dakujem za rady...no..situácia je ešte k tomu taká, že doktor ju vypísal od dnešného dńa na pn. Momentálne jej vychádza max. pnka.Ak by však šla zajtra zrušiť dnp a další den sa prihlásiť na dnp-na to max.-zmenila by sa jej tým výška sumy pri pn-ke? Na soc. jej povedali, že keby takto urobila, mala by vraj max. materskú, ale-pnku by mala z minima....? A ked to takto nechá, vraj bude mať max. pnku a materskú z rodielu 12000...je v tom riadny chaoss..
no zaujímavé by bolo ozaj vedieť, o aký rozdiel ide. Lebo rada môže byť podla okolností rôzna. NO v zásade, ak jej od dnes t.j. 7.10.08 lekár vypísal PN (resp. predpokladám si vypítala 2xPN-ku), tak výška nemocenského z DNP z tejto PN-ky je už nemenná a bude sa rátať z DNP z VZ konca roka 2007.

Ak by počas PN-ky zrušila DNP (napr. 8.10.08), tak výška nemocenského (z tejto konkrétnej PN-ky) sa už nemení, ostáva rovnaká aká bola vyrátaná ku dnu vzniku PN t.j. 7.10.08.

Ak by sa napr. 9.10.08 nanovo prihlásila na DNP počas poberania nemocenského z DNP a jej PN-ka bude trvať až do nástupu na MD, resp. v jej konkrétnom prípade do 31.12.08, tak aj v prípade, že jej od posleného prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynie 26týždnov(ak dobre rátam, tak pri novom prihlásení 9.10.08 uplynie 8.4.09 26týž, takže pri nástupe na MD 9.4.08 je podmienka 26týždnov splnená), tak sa jej materské z DNP bude rátať z aktuálnej min.mzdy!!!v 4/09, lebo jej RO bude obdobie od posledn.prihlásenia t.j. 9.10.08 do 31.12.08 a v tomto období z dôvodu poberania nemocenského nebude mať vymeriavací základ.

Takže treba s tým rátať! Ak má však DVZ z DNP minimálny, tak vlastne je pre nu výhodnejší nárok z pravdepodobného VZ z r.2008 (min.mzda bude cca 8900,-) ako z terajšej 8100,-, aj ked je to len minimálny rozdiel (vlastne asi rovnaký, lebo od 1.10.08 má o niečo vyšší VZ) a treba zvážiť, či sa kvôli tomu oplatí chodiť do SP s prihláškou a odhláškou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať