Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
mirato mirato

mirato je offline (nepripojený) mirato

Klikni na go materská a vyhodí Ti všetko, čo hľadáš
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Len som preletela odpovede ... Zacala som si pripravovat papiere pre SP a pri poslednom pokuse som mala napisany max VZ 28.100,-Sk, ale brcko niekde napisal sumu 30.219,-Sk. Nejako sa to od minuleho roku zmenilo, alebo som si to ja z mne neznamych dovodov napisala taku sumu. Som od 2005 nezamestnana a od 1.11.2007 si platim DNP. Mozem si teda pri terajsom prihlaseni dat max VZ tych 30.200,-Sk??? Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
Len som preletela odpovede ... Zacala som si pripravovat papiere pre SP a pri poslednom pokuse som mala napisany max VZ 28.100,-Sk, ale brcko niekde napisal sumu 30.219,-Sk. Nejako sa to od minuleho roku zmenilo, alebo som si to ja z mne neznamych dovodov napisala taku sumu. Som od 2005 nezamestnana a od 1.11.2007 si platim DNP. Mozem si teda pri terajsom prihlaseni dat max VZ tych 30.200,-Sk??? Dakujem
od 1.7.08 sa zmenilo doterajšie maximum pre NP z 28142,- na 30219,- (maximum sa mení vždy od 1.7. v roku).
Takže môžeš si dať aj VZ 30200,- (na prihlášku alebo zmenu)
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

brčko Pozri príspevok
od 1.7.08 sa zmenilo doterajšie maximum pre NP z 28142,- na 30219,- (maximum sa mení vždy od 1.7. v roku).
Takže môžeš si dať aj VZ 30200,- (na prihlášku alebo zmenu)
Super vdaka. A min VZ je kolko? Nech to mam na poriadku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
Super vdaka. A min VZ je kolko? Nech to mam na poriadku.
od 1.10.07 je minim.VZ 8100,- (doteraz sa min.mzda menila vždy od 1.10., no teraz sa bude meniť od 1.1.xx)

ešte dobre vedieť, že "pravdepodobne" od 1.1.09 bude platiť, že pri DNP bude možné meniť VZ až po 6mesiacoch od jej predchádzajúceho stanovenia (či tak nejako je to v návrhu zákona)
Takže s účinnosťou od 1.1.09 je možné zmeniť VZ ešte bez tohto obmedzenia (lebo zmena sa dáva v r.2008 podla terajšieho zákona), ale samozrejme najmenej na minimálnu mzdu platnú od 1.1.09.
Po 1.1.09 sa uvidí, podla novely zákona o sociálnom poistení.
Naposledy upravil brčko : 09.10.08 at 10:20
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Ked ale podam zmenu 22.12.2008 s min VZ od 1.1.09 a ten sa od 1.1.09 zmeni ako to dorovnam???

TAK SI MI UZ DAL ODPOVED. DAKUJEM
0 0
7506 7506

7506 je offline (nepripojený) 7506

[QUOTE=7506;837849]ahojte poprosila by som doplnit radu



chcela by som sa este spytat ako je to s odhlasenim do socialnej poistovne?
dakujem velmi pekne za odpoved

kmotra by chcela ukoncit pracovny pomer v pondelok a v utorok znovu uzavriet
ako je to s prihlasenim do socialnej poistovne a odhlasenim?
hlavne ma zaujimaju terminy

neviem ako to je s prihlasenim ked na stanke socpoist sa pise ze prihlasit sa musi pred zacatim vykonu
co sa tym mysli (den vopred) alebo moze byt v den nastupu?

nieje s tym problem ak by sa v pondelok prihlasila a aj odhlasila?
alebo odhlasila v utorok kedy sa musi prihlasit?


dakujem
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Ahojte.
Som tehotná a na materskú pojdem v polke marca. Momentálne pracujem na polovičný uväzok a ako som sa dočítala tuto z vašich rád, spôsob, ako získať maximálnu materskú je rozviazať pracovný pomer v tejto práci a hneď nato sa zamestnať hoci i na pár dní pred nástupom na materskú s mzdou 30.200,- Sk. Chcem sa opýtať, môžem sa zamestnať i v s.r.o., v ktorej som spoločníčkou? Nebude s tým nejaký problém?

Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

[quote=7506;840925]
7506 Pozri príspevok
ahojte poprosila by som doplnit radu



chcela by som sa este spytat ako je to s odhlasenim do socialnej poistovne?
dakujem velmi pekne za odpoved

kmotra by chcela ukoncit pracovny pomer v pondelok a v utorok znovu uzavriet
ako je to s prihlasenim do socialnej poistovne a odhlasenim?
hlavne ma zaujimaju terminy

neviem ako to je s prihlasenim ked na stanke socpoist sa pise ze prihlasit sa musi pred zacatim vykonu
co sa tym mysli (den vopred) alebo moze byt v den nastupu?

nieje s tym problem ak by sa v pondelok prihlasila a aj odhlasila?
alebo odhlasila v utorok kedy sa musi prihlasit?


dakujem
Keď ukončí PP, tak odhlásiť ju treba na nasledujúci deň.
Keď začne nový PP, tak prihlásiť treba deň vopred. To, že pred začatím výkonu práce v ten deň, to už je tak na poslednú chvíľu, takže naozaj je lepšie prihlásiť deň vopred.
Ak sa pýtaš kvôli tomu, že vlastne nový zamestnávateľ ju prihlási skôr, ako ju ten starý odhlási, tak to vôbec nie je problém. Dôležité sú dátumy na prihláške a odhláške, takže SP si to už dá dokopy, neboj.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Pasztorka Pozri príspevok
Ahojte.
Som tehotná a na materskú pojdem v polke marca. Momentálne pracujem na polovičný uväzok a ako som sa dočítala tuto z vašich rád, spôsob, ako získať maximálnu materskú je rozviazať pracovný pomer v tejto práci a hneď nato sa zamestnať hoci i na pár dní pred nástupom na materskú s mzdou 30.200,- Sk. Chcem sa opýtať, môžem sa zamestnať i v s.r.o., v ktorej som spoločníčkou? Nebude s tým nejaký problém?

Ďakujem.
Nie, nebude. Proste musíš byť zamestnancom so mzdou vo výške maximálneho VZ a keď požiadaš o materské ako zamestnanec, tak materská bude maximálna. Upozorním však na to, že nestačí stanoviť plat na 30200,-. Treba maximálnemu VZ prispôsobiť mzdu za konkrétne odpracované dni. Ak to budú len pracovné dni, niekedy postačuje aj VZ 23000,-. Ak sa tam však vyskytnú aj nejaké víkendové dni, potom je niekedy potrebný VZ aj 35000,-.
Keď budeš vedieť presný čas realizácie tvojho plánu, tak napíš, poradíme.
Ešte je však dôležité splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nepíšeš ako dlho trvá tvoje súčasné zamestnanie.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Pasztorka
Ahojte.
Som tehotná a na materskú pojdem v polke marca. Momentálne pracujem na polovičný uväzok a ako som sa dočítala tuto z vašich rád, spôsob, ako získať maximálnu materskú je rozviazať pracovný pomer v tejto práci a hneď nato sa zamestnať hoci i na pár dní pred nástupom na materskú s mzdou 30.200,- Sk. Chcem sa opýtať, môžem sa zamestnať i v s.r.o., v ktorej som spoločníčkou? Nebude s tým nejaký problém?

jankasm Pozri príspevok
Nie, nebude. Proste musíš byť zamestnancom so mzdou vo výške maximálneho VZ a keď požiadaš o materské ako zamestnanec, tak materská bude maximálna. Upozorním však na to, že nestačí stanoviť plat na 30200,-. Treba maximálnemu VZ prispôsobiť mzdu za konkrétne odpracované dni. Ak to budú len pracovné dni, niekedy postačuje aj VZ 23000,-. Ak sa tam však vyskytnú aj nejaké víkendové dni, potom je niekedy potrebný VZ aj 35000,-.
Keď budeš vedieť presný čas realizácie tvojho plánu, tak napíš, poradíme.
Ešte je však dôležité splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nepíšeš ako dlho trvá tvoje súčasné zamestnanie.
A ako je to teda s tymi 26tyzdnami od posledneho prihlasenia??? Vsak to odhlasenie a prihlasenie tesne pred materskou fungovalo pred touto zmenou, nie? Ci to stale plati? Ja som to pochopila tak, ze 1. musi byt splnena podmienka 270dni poistenia a 2. prave aby matky nespekulovali tak posledne prihlasenie musi byt pred 26tyzdnami pred nastupom na MD. Neviem ci tu nemocem jablka s hruskami. Dobre som to pochopila???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
A ako je to teda s tymi 26tyzdnami od posledneho prihlasenia??? Vsak to odhlasenie a prihlasenie tesne pred materskou fungovalo pred touto zmenou, nie? Ci to stale plati? Ja som to pochopila tak, ze 1. musi byt splnena podmienka 270dni poistenia a 2. prave aby matky nespekulovali tak posledne prihlasenie musi byt pred 26tyzdnami pred nastupom na MD. Neviem ci tu nemocem jablka s hruskami. Dobre som to pochopila???
tých 26týždnov platí len pre dobrovolné nemocenské poistenie, ale nie pre povinné NP zamestnanca a povinné NP SZčo.
Pozri si zákon o sociálnom poistení § 57 ods. 1 písm.c)
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Aha tak teda vdaka. Uz mam jasno.
0 0
Finky Finky

Finky je offline (nepripojený) Finky

Ahojte,

mám takýto plán:-) Som na RD už takmer 2 roky, ale radi by sme mali druhé bábätko. Pevne verím, že sa to podarí pred ukončením tejto RD, čiže by som nastupovala reťazovo na MD. Pred nástupom na MD som pracovala na PP so mzdou nad maximálny vymeriavaci základ.
Momentálne mám príjmy na DoPC, DVP a príkazné zmluvy.
A teraz otázka. Predpokladám správne, že výška mojej materskej sa bude počítať z pôvodného vymeriavaceho základu pred prvou materskou? Alebo to má niekde nejaký háčik, ktorý mi ušiel? Prosím, poraďte. Vďaka.
Naposledy upravil Finky : 11.10.08 at 20:04
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Finky Pozri príspevok
Ahojte,

mám takýto plán:-) Som na RD už takmer 2 roky, ale radi by sme mali druhé bábätko. Pevne verím, že sa to podarí pred ukončením tejto RD, čiže by som nastupovala reťazovo na MD. Pred nástupom na MD som pracovala na PP so mzdou nad maximálny vymeriavaci základ.
Momentálne mám príjmy na DoPC, DVP a príkazné zmluvy.
A teraz otázka. Predpokladám správne, že výška mojej materskej sa bude počítať z pôvodného vymeriavaceho základu pred prvou materskou? Alebo to má niekde nejaký háčik, ktorý mi ušiel? Prosím, poraďte. Vďaka.
tvoje denné materské zo zamestnania, ak nastúpiš na druhú materskú počas čerpania rodič.dovolenky z tohto zamestnania, sa bude rátať ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poisteniie v mesiaci nástupu na MD. Záleží od mzdárky, čo ti do potvrdenia pre soc.poistovnu uvedie a podla čoho to posúdii. No minimálne by to mala byť tvoja mesačná hrubá mzda podla platnej prac.zmluvy ku dnu nástupu na druhú MD (ak neprevýši maximálny VZ pre NP, potom by uviedla samozrejme max.VZ. Ten bude do 30.6.09 30219,- a od 1.7.09 zase o niečo vyšší).
príp. pozri presne zákon o sociálnom poistení § 57 ods. 2
Naposledy upravil brčko : 12.10.08 at 18:04
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Ja mam zasa trosku inu otazku.
Mam v plane dat do konca mesiaca vypoved, avsak je aj moznost, ze som tehotna, kedze sa o babo snazime uz asi 3 mesiace. A teraz som na vazkach, ze co urobit. Ak buduci tyzden zistim, ze som tehotna, ci sa radsej nevypisat na PN a pretrvat na nej do porodu, alebo dat vypoved. Netusim totiz, ako by mohla PNka ovplyvnit vysku materskej a ci vobec.
Na a druha otazka, v sucasnosti pracujem od 10.2006, mam plat v priemere cca 30.500 Sk za posledny rok, takze by som mala aj narok na tu "maximalnu matersku". Avsak, ak by som bola od januara do maja zamestnana v manzelovej firme na nejakych cca 15.000 hrubeho, z coho by sa mi teda pocitala materska. Dakujem moc moc za vase rady
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

jankasm Pozri príspevok
Nie, nebude. Proste musíš byť zamestnancom so mzdou vo výške maximálneho VZ a keď požiadaš o materské ako zamestnanec, tak materská bude maximálna. Upozorním však na to, že nestačí stanoviť plat na 30200,-. Treba maximálnemu VZ prispôsobiť mzdu za konkrétne odpracované dni. Ak to budú len pracovné dni, niekedy postačuje aj VZ 23000,-. Ak sa tam však vyskytnú aj nejaké víkendové dni, potom je niekedy potrebný VZ aj 35000,-.
Keď budeš vedieť presný čas realizácie tvojho plánu, tak napíš, poradíme.
Ešte je však dôležité splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nepíšeš ako dlho trvá tvoje súčasné zamestnanie.
JankaSM: tak teda aby bolo jasno, v mojej starej praci som este stale na materskej dovolenke. Musim podat vypoved, lebo ja uz do nej nechcem nastupit. Nastupit by som tam mala 11.12.2008 - to bude den po maleho tretich narodeninach. Lenze od 1.4.2008 pracujem popri materskej na ten polovicny uvazok, firma za mna odvody plati, lenze s tejto mzdy by mi nevysla max. materska. Preto som chcela aj tu dat vypoved niekedy v marci 2009 a zamestnat sa na par dni v s.r.o., kde som spolocnickou. Len to ma trapilo, ci nebude problem s tym, ci som tam spolocnickou... Inak v tehotenskej knizke mam i uz termin nastupu materskej dovolenky 19.3.2009. teda ako by to bolo najvhodnejsie urobit, na ktore dni a s akou mzdou sa zamestnat v sro? Vies poradit?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Pasztorka Pozri príspevok
JankaSM: tak teda aby bolo jasno, v mojej starej praci som este stale na materskej dovolenke. Musim podat vypoved, lebo ja uz do nej nechcem nastupit. Nastupit by som tam mala 11.12.2008 - to bude den po maleho tretich narodeninach. Lenze od 1.4.2008 pracujem popri materskej na ten polovicny uvazok, firma za mna odvody plati, lenze s tejto mzdy by mi nevysla max. materska. Preto som chcela aj tu dat vypoved niekedy v marci 2009 a zamestnat sa na par dni v s.r.o., kde som spolocnickou. Len to ma trapilo, ci nebude problem s tym, ci som tam spolocnickou... Inak v tehotenskej knizke mam i uz termin nastupu materskej dovolenky 19.3.2009. teda ako by to bolo najvhodnejsie urobit, na ktore dni a s akou mzdou sa zamestnat v sro? Vies poradit?
To, že si v tej firme zároveň aj spoločníčkou, nevadí. SP Ťa bude pri nástupe na MD považovať len za zamestnanca, ak si požiadaš o materské ako zamestnanec.
No ak sa máš do práce vrátiť 11.12.2008, a zamestnávateľ nebude súhlasiť s ukončením PP dohodou, tak výpoveď si si už mala podať, pretože musíš počítať s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Čiže ak podáš výpoveď teraz, výpovedná lehota začne plynúť od 1.11.2008 a skončí 31.12.2008. Ale možno to píšem zbytočne, možno ste sa už dohodli na rozviazaní PP dohodou.
V čase uzatvorenia nového PP teda všetky predchádzajúce ukonči. Dni NP počas ich trvania sa Ti pripočítajú k dňom NP v novom zamestnaní pred splnenie podmienky 270 dní NP.
Ak máš nástup na MD 19.3.2009 tak odporúčam nový PP napr. od 16.3.2009. PP bude teda trvať 16.3.-18.3.2009, od 19.3.2009 nástup na MD. Mzda za tieto 3 dni musí byť 2925,- čiže mesačná mzda musí byť cca. 21450,-. Výpočet tvojej mzdy bude potom nasledovný: 21450/22 prac. dní v mesiaci * 3 odpracované dni = 2925,-. No a výpočet materskej bude: 2925/3 = 975,- to je tvoj DVZ, z ktorého 55% bude výška tvojej materskej = 536,25. Pri 30-dňovom mesiaci bude tvoja materská 16087,50.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

simonova815 Pozri príspevok
Ja mam zasa trosku inu otazku.
Mam v plane dat do konca mesiaca vypoved, avsak je aj moznost, ze som tehotna, kedze sa o babo snazime uz asi 3 mesiace. A teraz som na vazkach, ze co urobit. Ak buduci tyzden zistim, ze som tehotna, ci sa radsej nevypisat na PN a pretrvat na nej do porodu, alebo dat vypoved. Netusim totiz, ako by mohla PNka ovplyvnit vysku materskej a ci vobec.
Na a druha otazka, v sucasnosti pracujem od 10.2006, mam plat v priemere cca 30.500 Sk za posledny rok, takze by som mala aj narok na tu "maximalnu matersku". Avsak, ak by som bola od januara do maja zamestnana v manzelovej firme na nejakych cca 15.000 hrubeho, z coho by sa mi teda pocitala materska. Dakujem moc moc za vase rady
No ak by si teraz nastúpila na PN z pôvodného zamestnania, čiže z platu cca. 30500,- tak môžeš poberať maximálnu PN a následne aj maximálnu materskú. Mesačne cca. 16000-16500. PN Ti výšku materskej nijako neovplyvní.
Ak by si však tento PP ukončila a zamestnala sa u manžela s platom 15000,- tak potom by materská a prípadne aj PN, na ktorú by si nastúpila z nového zamestnania, bola počítaná len z 15000,- a bola by cca. vo výške 8250,- mesačne. Čiže asi tak o polovicu menej.
Bola by tu však možnosť zamestnať sa u manžela s platom 15000,- a ak budeš naisto tehotná, tak potom stačí pred nástupom na MD prípadne PN tento PP ukončiť, a následne uzatvoriť znovu v manželovej firme nový PP, avšak už so mzdou vo výške maxima 30219,- a materská aj PN by bola potom počítaná z toho posledného PP a bola by maximálna.
Takže si zváž čo je pre Teba najlepšie a rozhodni sa, prípadne napíš ktorú variantu si si vybrala a môžeme poradiť podrobnejšie.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

nevadi ak sa PP uzatvori znovu u tej istej firmy ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať